powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Jak przenieść Wordpress z katalogu na serwerze

Jak przenieść Wordpress z katalogu na serwerze

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak przenieść Wordpress z katalogu na serwerze

Przeniesienie Wordpress z wersji roboczej na produkcję jest prostym zadaniem jednak wymaga kilku operacji oraz wykonania ich w odpowiedniej kolejności. Często podawane instrukcje w firmach hostingowych nie działają lub powodują problemy przy podmianie adresów Wordpressa lub zastępowaniu jednej wersji Wordpressa drugą. Zobacz czym jest hosting Wordpress - marketing czy faktyczne korzyści.

Kolejnym sposobem może być migracja samego Wordpressa z jednej instancji na roboczej domenie lub katalogu na docelowy jednak jest to zadanie tzw: na piechotę i zbyt czasochłonne. 

Poniżej odpowiemy na pytania z którymi często mamy styczność przy uruchamianiu stron internetowych z wersji roboczej na docelową.

Z tego artykułu dowiesz się jak przenieść:

  • stronę na WordPressa pomiędzy domenami
  • WordPressa na inny hosting
  • domenę z WordPressem na inny katalog, podkatalog
  • WP z serwera lokalnego (localhost) na hosting,
  • Zasady pracy przy przy przenosinach Wordpressa o czym pamiętać

Przenoszenie instalacji Wordpress z katalogu na domenę główną

W tym przypadku należy skopiować dwa pliki znajdujące się w katalogu Twojego Wordpressa tj: .htaccess oraz index.php. Nie przenosimy ich tylko kopiujemy. Operację wykonujemy poprzez połączenie się z hostingiem za pomocą konta FTP gdzie odnajdujemy nasz katalog z instalacją Wordpress. Kopiujemy na główny adres dwa pliki odpowiednio modyfikując ich zawartość.

Kolejnym krokiem jest zmiana odpowiednio w każdym z nich:

Plik .htaccess

zmiana w pliku htaccess przy przenosinach Wordpress z katalogu

W oryginalnym pliku Wordpress, który znajduje się w katalogu będziesz miał zapis RewriteBase /katalog

oraz przy RewriteRule. katalog/index.php

Należy usunąć obie nazwy katalogów i pozostawić ścieżki do głównego miejsca na serwerze tj. root domeny.

Plik index.php

zmiana w pliku index php przy zmianie katalogu Wordpressa

W pliku oryginalnym index.php w linii require __DIR__ . 'katalog/wp-blog-header.php'; należy usunąć katalog i pozostawić zapis odnoszący się do głównego miejsca pliku na serwerze tj: root domeny.

Po zmianach pliki wgrywamy do nowej lokalizacji tj: root domeny głównej.

Zmiana adresu Wordpress przy przenoszeniu z katalogu na główny adres

Czyli faktyczna zmiiana adresu instalacji w WordPress.

W tym kroku mającym na celu uruchomienie Wordpress na głównej domenie jest zmiana adresu Wordpress.

Ważna uwaga - przenosząc Wordpress z katalogu na domenę główną zmieniamy tylko adres witryny (URL) na adres główny tj: adres domeny. Adres Wordpressa zostaje bez zmian.

Przenoszenie Wordpress z katalogu. Ustawienia adresów url.

Warto jeszcze dla pewności w panelu administracyjnym WordPressa zaktualizować nową strukturę linków.

Wystarczy przejść z menu Ustawienia - Bezpośrednie odnośniki i wybrać lub ponowić zmianę na proste adresy i zapisać.

Zobacz również przydatne materiały o Wordpress :

Jak przenieść Wordpress z serwera na serwer ?

Jeżeli zmieniasz serwer i potrzebujesz przenieść Wordpress z jednego konta hostingowego na drugi możesz wykonać ręcznie wszystkie operacje przeniesienia Wordpress tj:

1) migracja bazy danych z jednego konta na drugie poprzez wtyczkę WP lub bezpośrednio z konta hostingowego z panelu administratora

2) ręcznego kopiowania plików poprzez program FTP,

3) zmiany ustawień konfiguracji plików w wp-config.php dla nowej bazy (tj: hasło, login i nazwa bazy danych) oraz nowej nazwy domeny (jeżeli zmienia się również adres domeny po migracji)

Do tego celu będziesz potrzebował założyć nowe konto FTP na nowym serwerze i nową bazę danych. Następnie potrzebujesz zmigrować bazę z obecnego serwera i zaimportować ją na nowym poprzez phpMyAdmin.

Jak prościej przenieść Wordpress pomiędzy serwerami ?

Wtyczka do migracji Wordpress - Duplicator

Wtyczka do przenoszenia Wordpress między domenami i serwerami. Wordpress Duplicator.

Szybszym i bardziej zautomatyzowanym sposobem jest zastosowanie wtyczki Duplicator, która zainstalowana na obecnej instalacji Wordpress wykona kopię Wordpress wraz z bazą danych i ustawieniami. Następnym krokiem jest założenie nowej bazy danych na nowym serwerze oraz wgranie poprzez FTP paczki którą przygotuje Duplicator wraz z plikiem instalacyjnym na nowy serwer w docelowe miejsce gdzie będzie Twój nowy Wordpress.

Po wgraniu całości paczki pobranej duplicatorem wystarczy wpisać w przeglądarce po / installer.php i połączysz się z automatyczną instalacją Twojego Wordpressa na nowym serwerze. W kolejnych krokach autoinstalator poprosi Cię o dane do bazy danych które założyłeś na nowym serwerze, sprawdzi ustawienia i parametry serweru i dokona instalacji całości. Po wykonaniu instalacji zostanie skasowany plik instalacyjny Wordpressa oraz przejdziesz do panelu logowania Wordpress na Twojej nowej domenie.

Tym sposobem możesz dowolnie przenosić strony internetowe pomiędzy domenami lub serwerami oszczędzając cza na ręczne konfigurowanie bazy danych, pliku wp-config.php i ręcznego kopiowania plików Wordpress. Dodatkowo nie musisz logować się do phpMyAdmin i modyfikować rekordów baz danych co bywa często problemem dla niedoświadczonych administratorów.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing