powrot do bloga
/
/
marketing
/
Jaką platformę sklepu internetowego wybrać

Jaką platformę sklepu internetowego wybrać

Hauer Mateusz LinkedIn
Jaką platformę sklepu internetowego wybrać

Dedykowana platforma dla sklepu internetowego czy gotowe rozwiązanie ?

Rozważasz, która platforma e-commerce będzie dla Twojego sklepu internetowenajlepsza? Zastanawiasz się, jak wybrać idealne miejsce do założenia Twojego sklepu internetowego, aby była to trafiona decyzja? Wybierając system do stworzenia i zarządzania sklepem online, podejmujesz jedną z najważniejszych decyzji, która wpływa na przyszłość Twojego przedsięwzięcia. To wybór, który w dużej mierze determinuje powodzenie lub niepowodzenie Twojego projektu oraz jego rozwój w przyszłości. Jak więc podejść do tego zadania? W tym artykule znajdziesz wskazówki, na co zwracać uwagę i jak wybrać platformę dla sklepu internetowego

Zobacz również Najlepsze sklepy internetowe – inspiracje

spis treści:

 1. Jaką platformę e-commerce wybrać dla swojego sklepu online?
 2. Najpopularniejsze platformy e-commerce
 3. Jak wybrać odpowiednią platformę e-commerce?
 4. Znaczenie platformy e-commerce dla powodzenia sklepu online
 5. Jakie czynniki, należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy e-commerce
 6. Migracja i przenoszenia sklepu internetowego
 7. Rekomendacje i porady
 8. FAQ


Jaką platformę e-commerce wybrać dla sklepu internetowego ?


Najbardziej odpowiednia platforma e-commerce dla Twojego sklepu internetowego to taka, która najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym wymaganiom biznesowym, a także oferuje zaawansowane możliwości techniczne i wygodne zarządzanie przez panel administracyjny. Wybór konkretnej platformy zależy od Twoich specyficznych potrzeb i preferencji.

Według rankingu Statista z lipca 2022, najczęściej wybieraną platformą e-commerce jest WooCommerce

Inne popularne opcje dla postawienia sklepu internetowego to Shopify, które również jest często wykorzystywane do tworzenia sklepów internetowych przed freelancerów.

W Polsce, wśród najczęściej wybieranych platform e-commerce znajdują się WooCommerce, PrestaShop, Shoper oraz Wix.

Zobacz nasze rozwiązania ecommerce

Jaki mam wybór? Najpopularniejsze platformy e-commerce


PrestaShop

Jest to darmowe oprogramowanie e-commerce typu open source, pasujące zarówno do małych, jak i dużych sklepów internetowych. Charakteryzuje się łatwością obsługi, aczkolwiek zmiany techniczne wymagają często bezpośredniej ingerencji w kod strony, co oznacza konieczność znajomości języków takich jak HTML, CSS czy JavaScript. PrestaShop oferuje szeroki wybór darmowych i płatnych modułów oraz wtyczek.

Kluczowe zalety PrestaShop to brak opłat za uruchomienie sklepu, różnorodność dostępnych modułów, prosta i intuicyjna obsługa oraz regularne aktualizacje systemu.

Pozycjonowanie w PrestaShop: Ta platforma jest przyjazna dla działań SEO, udostępniając otwarty dostęp do kodu źródłowego oraz oferując liczne, efektywne narzędzia SEO.

Presta Shop - Dashboard sklepu internetowego

WooCommerce - sklep internetowy od Wordpress

WooCommerce jest dodatkiem do WordPressa, który przekształca go w pełnoprawną platformę e-commerce. Jest to opcja darmowa, idealna dla małych i średnich przedsiębiorstw, oferująca łatwość zarządzania sklepem internetowym. Dzięki WooCommerce, użytkownicy WordPressa mogą bez problemu tworzyć sklepy internetowe, personalizować je za pomocą różnych szablonów i dodawać produkty.

Kluczowe zalety WooCommerce obejmują bezpłatne uruchomienie sklepu, bogaty wybór dodatkowych wtyczek i bardzo prostą obsługę.

Pozycjonowanie w WooCommerce: Tak jak sama platforma WordPress, WooCommerce jest przystosowany do skutecznego SEO, umożliwiając optymalizację sklepu pod kątem wyszukiwarek internetowych.

Zobacz również:

Woocommerce to rozwiązanie intuicyjnego sklepu internetowego w WordPress

Przeczytaj więcej: Co to jest woocommerce


Shopify

Shopify to światowej klasy platforma e-commerce, szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych. Jest znakomitym wyborem dla tych, którzy chcą tworzyć sklepy internetowe z myślą o globalnym zasięgu. Charakteryzuje się łatwością obsługi, pozwalając na sprawne zarządzanie zamówieniami i asortymentem. Shopify wymaga pewnej wiedzy technicznej do implementacji bardziej zaawansowanych funkcji, ale jego podstawowe narzędzia są dostępne dla osób bez specjalistycznych umiejętności.

Paweł Wołoszyn, ekspert SEO, wskazuje, że Shopify jest idealne dla osób ceniących wygodę i bezpieczeństwo, chcących szybko uruchomić prosty sklep, stawiających na innowacyjność oraz planujących przyszły rozwój swojego sklepu.

Kluczowe zalety Shopify to intuicyjna obsługa, przystępne opcje cenowe, szeroki wybór aplikacji oraz łatwa edycja szablonów.

SEO w Shopify: Platforma ta jest przyjazna dla SEO, jednak w niektórych przypadkach wymagana jest ingerencja w kod źródłowy, co może wymagać specjalistycznej wiedzy.

Shopify -Dashboard

OpenCart

OpenCart jest platformą e-commerce typu open-source, doskonałą dla tych, którzy pragną zbudować własny, kompleksowy sklep internetowy bez ponoszenia kosztów zakupu oprogramowania. Wiele aspektów zarządzania w OpenCart jest podobnych do tych w PrestaShop. Wprowadzenie zaawansowanych zmian często wymaga edycji kodu źródłowego lub instalacji odpowiednich modułów.

Kluczowe zalety OpenCart to możliwość bezpłatnego stworzenia sklepu z wykorzystaniem różnych szablonów (zarówno darmowych, jak i płatnych) oraz bogaty wybór modułów ułatwiających zarządzanie, w połączeniu z intuicyjną obsługą.

SEO w OpenCart: Jako platforma open-source oferuje otwarty dostęp do kodu źródłowego, co sprzyja pozycjonowaniu sklepu. Należy jednak pamiętać, że wiele zaawansowanych zmian wymaga edycji kodu lub wykorzystania modułów, które często są płatne.

OpenCart - Dashboard


Shoplo

Shoplo to platforma e-commerce oferująca elastyczne i niedrogie rozwiązanie dla sklepów o różnej wielkości, od małych po duże. Idealnie nadaje się dla tych, którzy szukają praktycznego i przystępnego cenowo sposobu na założenie i prowadzenie sklepu internetowego. Shoplo działa na zasadzie abonamentu, z miesięczną opłatą zależną od wybranego pakietu subskrypcji.

Główne zalety Shoplo to łatwość w tworzeniu sklepu, komfortowe zarządzanie e-commerce, bogata oferta integracji i modułów oraz wsparcie dla różnych języków.

SEO w Shoplo: Mimo że Shoplo działa w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa), platforma ta jest dostosowana do efektywnego pozycjonowania, co pozwala na skuteczną optymalizację sklepu w wyszukiwarkach.

Shoplo - Dashboard


SkyShop

SkyShop to platforma e-commerce działająca w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa), która doskonale nadaje się do tworzenia małych i średnich sklepów internetowych. Jest to wybór ceniony przez przedsiębiorców, którzy szukają prostego i efektywnego rozwiązania do prowadzenia swojej działalności online.

Główne zalety SkyShop obejmują korzystne ceny, bogatą ofertę różnorodnych szablonów oraz łatwość w otwieraniu i zarządzaniu sklepem internetowym.

SEO w SkyShop: Platforma ta umożliwia skuteczne pozycjonowanie sklepu, choć w niektórych przypadkach implementacja zmian może być utrudniona z powodu ograniczonego dostępu do kodu źródłowego. Jest to jednak dość elastyczne narzędzie w zakresie optymalizacji SEO.

SkyShop - Dashboard


Shoper

Shoper to renomowana platforma e-commerce, ciesząca się dużą popularnością w Polsce. Jest to oprogramowanie działające w modelu SaaS (software as a service), co sprawia, że jest wygodne w użytkowaniu i umożliwia łatwe i szybkie założenie sklepu internetowego na zasadzie subskrypcji.

Główne zalety Shoper to prostota obsługi, szybkość instalacji oraz bogata oferta szablonów, spośród których użytkownicy mogą wybierać, dostosowując wygląd swojego sklepu do indywidualnych preferencji.

SEO w Shoper: Platforma ta pozwala na skuteczne pozycjonowanie strony sklepu, mimo że istnieją pewne ograniczenia związane z charakterem systemu SaaS. Pomimo to, Shoper oferuje wystarczająco dużo opcji SEO, aby umożliwić skuteczną optymalizację dla wyszukiwarek.

Shoper - Dashboard


RedCart

RedCart to platforma e-commerce działająca w modelu SaaS (software as a service), która oferuje możliwość szybkiego uruchomienia sklepu internetowego. Użytkownicy mają dostęp do gotowych szablonów, które mogą być w pewnym zakresie dostosowywane do indywidualnych potrzeb.

Główne zalety RedCart to przede wszystkim szybkość w uruchamianiu sklepu i prostota w konfiguracji na bazie dostępnych szablonów, co czyni tę platformę atrakcyjną dla tych, którzy chcą szybko rozpocząć działalność online.

SEO w RedCart: Platforma ta może stwarzać pewne wyzwania w zakresie zaawansowanego pozycjonowania, ponieważ wprowadzanie głębokich zmian SEO może być ograniczone. Dla osób, które planują intensywne działania SEO, RedCart może nie być najlepszym wyborem, ze względu na możliwe ograniczenia w dostosowywaniu sklepu pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek.

RedCart - Magazyn


Magento

Magento to zaawansowany i wszechstronny system zarządzania treścią dla e-commerce, który oferuje dużą elastyczność i możliwości dostosowania. Jego siłą jest zdolność do obsługi sklepów o dużym obciążeniu i szerokim asortymencie.

Główne zalety Magento to przede wszystkim wysoki poziom dostosowania i skalowalności, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla dużych sklepów internetowych i przedsiębiorstw szukających rozbudowanej platformy e-commerce.

SEO w Magento: Dzięki otwartemu dostępowi do kodu źródłowego, Magento zapewnia znakomite możliwości w zakresie optymalizacji SEO. Pozwala to na pełne dostosowanie sklepu do wymagań wyszukiwarek, umożliwiając efektywne pozycjonowanie i optymalizację pod kątem widoczności w internecie.

Magento - Katalog

Joomla!

Joomla! to system zarządzania treścią typu open source, który umożliwia tworzenie zarówno niewielkich, jak i dużych sklepów internetowych. Jego główną cechą jest wymóg posiadania umiejętności programistycznych dla efektywnego wdrażania i personalizacji funkcji sklepu. Z tego względu Joomla! jest zalecana głównie dla tych, którzy mają dostęp do wsparcia technicznego ze strony programistów.

Główne zalety Joomla! obejmują możliwość realizacji skomplikowanych i specjalistycznych rozwiązań e-commerce dla dużych sklepów, o ile posiada się odpowiednie umiejętności programistyczne.

SEO w Joomla!: Dzięki otwartemu kodowi, Joomla! umożliwia zaawansowaną optymalizację pod kątem SEO. Użytkownicy mogą modyfikować i dostosowywać elementy sklepu, aby maksymalnie zwiększyć jego widoczność w wynikach wyszukiwania.

Joomla! - Dashboard

Sote

Sote to platforma e-commerce działająca w modelu SaaS, umożliwiająca szybkie uruchomienie sklepu internetowego na bazie gotowych szablonów. Proces tworzenia sklepu jest prosty: wybiera się odpowiedni szablon, a następnie dostosowuje go do indywidualnych potrzeb za pomocą różnorodnych modułów i aplikacji.

Sote - Dashboard

Główne atuty Sote to przede wszystkim łatwość obsługi i szybki start. Platforma oferuje różnorodne szablony graficzne, a także możliwość stworzenia unikatowego wyglądu sklepu dopasowanego do indywidualnych preferencji.

Optymalizacja SEO w Sote: Choć Sote oferuje ograniczone możliwości w zakresie zaawansowanej optymalizacji SEO, umożliwia edycję kluczowych elementów, takich jak meta tagi, co pomaga w podstawowej optymalizacji sklepu pod kątem wyszukiwarek.

Sote Shop


Wix Stores

Wix to platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje również opcję tworzenia sklepu internetowego poprzez funkcję Wix Stores. Jest to rozwiązanie szczególnie przyjazne dla osób bez zaawansowanej wiedzy technicznej, dzięki intuicyjnemu kreatorowi stron. Mimo to, ograniczenia wynikające z używania kreatora mogą wpływać na możliwości optymalizacji i pozycjonowania sklepu.

Wix - Dashboard

Główne zalety Wix Store to przede wszystkim łatwość użytkowania i szybkość w tworzeniu sklepu. Dodatkowo, platforma oferuje szereg funkcji wspierających zarządzanie sklepem.

SEO w Wix Store: Optymalizacja sklepu pod kątem wyszukiwarek jest bardziej skomplikowana w przypadku Wix Store z uwagi na ograniczenia narzucone przez kreator stron. Możliwości pozycjonowania mogą być zatem ograniczone, co jest ważnym czynnikiem do rozważenia przy wyborze tej platformy.

Wix Store

Przeczytaj również Wix czy Wordpress - zobacz porównanie

Jak wybrać odpowiednią platformę sklepu internetowego (e-commerce) ?

Zaplanuj swój biznes - dobierz platformę sklepu

Zanim zaczniesz budowę sklepu internetowego, kluczowe jest opracowanie kompleksowego planu biznesowego. Ten krok często jest pomijany, a to błąd. Wiele osób traktuje e-commerce jako dodatek do sklepu stacjonarnego lub modny trend, nie zdając sobie sprawy z jego potencjału. W 2020 roku e-commerce przeżywa dynamiczny rozwój, co sprawia, że profesjonalne podejście do planowania jest niezbędne. Ważne jest, aby z pełnym zaangażowaniem określić cele i możliwości swojego biznesu. Ustal budżet, który masz na start – postawienie sklepu to nie tylko inwestycja czasu, ale i środków finansowych. Wybór odpowiedniej platformy e-commerce powinien być więc dobrze przemyślany i dostosowany do twoich zasobów finansowych.

Przy wyborze platformy e-commerce istotnym krokiem jest określenie liczby i rodzaju produktów, które planujesz oferować w swoim sklepie. Wiedza ta pomoże Ci wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i uniknąć nadmiernych wydatków na zbyt zaawansowane opcje. Choć platformy open-source mogą być atrakcyjne ze względu na ich otwartość i wszechstronność, w przypadku oferty ograniczonej do około 50 produktów, rozważenie rozwiązania SaaS (Software as a Service) może być bardziej praktyczne. SaaS często oferuje prostszą obsługę i zarządzanie, co może być korzystniejsze dla mniejszych sklepów z ograniczoną ofertą.

Możliwosci techniczne

Podczas wyboru platformy e-commerce istotne jest uwzględnienie Twoich możliwości technicznych. Idealna sytuacja to samodzielne wdrożenie sklepu, oparte na własnej wiedzy. Ale niewiele osób, szczególnie tych, które równocześnie prowadzą sklep stacjonarny, posiada takie umiejętności. W takim przypadku z pomocą mogą przyjść specjaliści web developmentu, którzy za określoną opłatą zrealizują projekt za Ciebie. Należy jednak sprawdzić, czy Twój budżet na to pozwoli. Wybór odpowiedniej platformy to złożony proces, w którym każdy element wpływa na pozostałe, dlatego ważne jest przemyślane planowanie całego przedsięwzięcia. Choć nie są to wszystkie aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu sklepu internetowego, to z pewnością są to kluczowe kwestie. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii, które mogą ułatwić Ci dokonanie właściwego wyboru platformy e-commerce zgodnie z Twoimi potrzebami i oczekiwaniami.

Zobacz równieź Ile kosztuje sklep internetowy


Dla początkującego, małego sklepu internetowego z asortymentem do 1000 produktów - Shoper.

Shoper to platforma działająca na zasadzie usługi SaaS (Software as a Service), co oznacza, że użytkownik płaci abonament miesięczny za gotowe rozwiązanie od jego twórców, bez konieczności zagłębiania się w skomplikowane kwestie techniczne. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sklepem internetowym, ponieważ większość aspektów technicznych jest już wcześniej przygotowana. Użytkownik ma możliwość częściowego dostosowania sklepu do swoich potrzeb i skupienia się głównie na jego prowadzeniu.

Shoper to jedna z najszybszych i najprostszych opcji na uruchomienie własnego sklepu internetowego. Nie wymaga on tworzenia indywidualnego szablonu – użytkownik może skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych w panelu ustawień. W razie potrzeby istnieje możliwość skorzystania z pomocnego wsparcia technicznego, które doskonale zna platformę. Ponadto, imponująca baza wiedzy dostępna na stronie internetowej Shopera stanowi cenne źródło informacji, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem sklepu internetowego.

Wygoda i łatwość integracji

Shoper zapewnia znaczną wygodę dzięki łatwej integracji z innymi platformami, takimi jak Allegro, Ceneo czy firmy kurierskie. W przeciwieństwie do platform open source, gdzie takie integracje mogą być bardziej skomplikowane i często wymagają dodatkowych opłat, Shoper oferuje proste i szybkie rozwiązania, często za niewielką dodatkową opłatą. Platforma umożliwia również rozbudowę funkcjonalności sklepu poprzez system podobny do wtyczek w WordPressie czy modułów w PrestaShop.

Warto jednak pamiętać, że wygoda ta wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Zmiany w kodzie strony na Shoperze mogą naruszać warunki gwarancji, ograniczając możliwości dostosowania sklepu. Ponadto, system abonamentowy może być czynnikiem odstraszającym dla niektórych użytkowników. Mimo tych ograniczeń, Shoper jest atrakcyjną opcją dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-commerce i szukają prostej oraz funkcjonalnej platformy do zarządzania sklepem internetowym.

Dla sklepu internetowego o średniej wielkości z asortymentem do 10 000 produktów – WooCommerce.

WooCommerce, będący w zasadzie rozbudowaną, darmową wtyczką do popularnego WordPressa, wyznacza światowe standardy w dziedzinie tworzenia i zarządzania sklepami internetowymi. Dzięki intensywnym pracom deweloperskim, WooCommerce zyskał status pełnoprawnej platformy e-commerce, stopniowo wyprzedzając konkurencję na polskim rynku.

Tworzenie sklepu w WooCommerce jest ułatwione dzięki integracji z WordPressem, co sprawia, że cały proces jest intuicyjny. Chociaż z tym wiążą się pewne koszty, oferta WooCommerce jest atrakcyjna ze względu na bogatą bazę rozszerzeń. Liczne dostępne dodatki, choć nie wszystkie są niezbędne, dają szerokie możliwości zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Jedną z największych zalet WooCommerce jest jego wszechstronność

Platforma ta pozwala nie tylko na prowadzenie tradycyjnego sklepu internetowego, ale także na stworzenie platformy do dropshippingu, handlu B2B lub marketplace. Dodatkowo, WooCommerce oferuje znaczne możliwości personalizacji wyglądu sklepu, co przewyższa opcje oferowane przez standardowe platformy SaaS.

WooCommerce wyróżnia się znakomitą kompatybilnością z narzędziami SEO, takimi jak popularne wtyczki RankMath czy Yoast.

Dzięki szerokiemu wyborowi wtyczek, platforma ta jest elastyczna w konfiguracji i przyciąga specjalistów SEO oraz programistów webowych, co jest korzyścią wynikającą z jej popularności.

Ograniczenia

Niemniej, WooCommerce posiada pewne ograniczenia. Jako wtyczka do WordPressa, może napotkać problemy z obsługą bardzo dużych sklepów, ograniczenia w designie oraz kompatybilności z niektórymi widgetami. Dodatkowo, konieczność regularnych aktualizacji WooCommerce i wtyczek może czasem wprowadzać komplikacje w funkcjonowaniu sklepu. Mimo tych wyzwań, korzyści płynące z wykorzystania WooCommerce w e-commerce są znaczące, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla użytkowników z większym doświadczeniem w zarządzaniu sklepami online.

Dla dużych sklepów internetowych, z asortymentem przekraczającym 10000 produktów - PrestaShop lub WooCommerce.

PrestaShop to platforma e-commerce, która cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród sklepów o zaawansowanej wielkości i funkcjonalności. Konkurując bezpośrednio z WooCommerce, wyróżnia się modelem opierającym się na darmowym rdzeniu z możliwością dodawania płatnych rozszerzeń. PrestaShop przyciąga szerokie grono użytkowników i choć opinie na jego temat są różne, to jest ona idealnym wyborem dla tych, którzy dysponują większym budżetem i szukają platformy oferującej rozbudowane możliwości.

PrestaShop, będący otwartym oprogramowaniem podobnie jak WooCommerce, umożliwia właścicielom sklepów szerokie możliwości dostosowania ich platform do indywidualnych potrzeb. Z tej platformy można korzystać w różnorodny sposób, tworząc niestandardowe rozwiązania. Jednak należy zachować ostrożność, ponieważ nadmierne dodawanie modułów lub zbyt głębokie modyfikacje kodu mogą wpływać na stabilność i wydajność sklepu w PrestaShop, prowadząc do potencjalnych problemów z wydajnością i stabilnością działania.

PrestaShop cieszy się dużą popularnością, co skłoniło wiele firm kurierskich i platform związanych z e-commerce, takich jak Allegro, do stworzenia dedykowanych dla niego modułów. Platforma wyróżnia się także wbudowanym wsparciem dla wielojęzyczności i lokalizacji, co ułatwia rozszerzanie sprzedaży na rynki zagraniczne bez konieczności gruntownej przebudowy sklepu. Dodatkowo, PrestaShop oferuje narzędzia marketingowe już w swojej podstawowej wersji, umożliwiając łatwe planowanie promocji i dystrybucję kodów rabatowych, co jest atrakcyjne dla właścicieli sklepów.

Duże projekty E-commerce

PrestaShop zyskał wyróżnienie w tym zestawieniu, głównie ze względu na swoją wyjątkową zdolność do obsługi dużych projektów e-commerce. Jeśli planujesz stworzenie tzw. multistore, czyli platformy łączącej kilka lub nawet kilkadziesiąt mniejszych sklepów w jedną spójną strukturę, PrestaShop jest idealnym rozwiązaniem. Z kolei WooCommerce, choć popularny, może nie być najlepszym wyborem w przypadku bardzo dużych sklepów. Istnieją opinie, że przy obsłudze znacznej liczby produktów, bez odpowiedniej optymalizacji, WooCommerce może mieć problemy ze stabilnością i wydajnością.

Wady PrestaShop

Niestety, PrestaShop nie jest pozbawiony wad. Jego podstawowa wersja oferuje ograniczone funkcjonalności, co często wymaga inwestycji w dodatkowe rozszerzenia czy zatrudnienia specjalisty ds. web developmentu. Jednym z istotnych mankamentów jest brak wstecznej kompatybilności, szczególnie dotyczącej modułów. Aktualizacja do nowszej wersji PrestaShop może oznaczać konieczność całkowitego przebudowania sklepu, generując dodatkowe koszty. Hosting dla tej platformy również wymaga większych nakładów finansowych, z uwagi na jej złożoną strukturę wewnętrzną. Aby osiągnąć szybkość i sprawność działania, PrestaShop wymaga skrupulatnej optymalizacji.

Wybór idealny

PrestaShop jest idealnym wyborem dla firm z większym budżetem, planujących rozbudowane rozwiązania e-commerce i dysponujących zespołem doświadczonych specjalistów technicznych. W przypadku braku takich zasobów, PrestaShop może być problematyczny, a wtedy to właśnie WooCommerce okaże się lepszym rozwiązaniem. Obie platformy mają swoje mocne strony, ale kluczem jest dokładne określenie potrzeb i budżetu przed podjęciem decyzji.

Znaczenie platformy sklepu internetowego / e-commerce / dla powodzenia sklepu online

Wybór odpowiedniej platformy dla sklepu internetowego jest kluczowym elementem w strategii e-commerce. Powinna ona odpowiadać zarówno bieżącym potrzebom Twojego biznesu, jak i potencjalnym planom rozwoju. Koszt budowy i utrzymania sklepu online może znacznie się różnić w zależności od wybranej platformy. Warto rozważyć zarówno opcje tańsze, jak i droższe, biorąc pod uwagę ich funkcjonalności oraz potencjał rozwojowy. Jeśli Twoim celem jest ekspansja na rynki krajowe lub międzynarodowe, kluczowe będzie wybranie takiego systemu, który umożliwi skalowanie działalności i adaptację do różnorodnych wymogów rynkowych. Dobrze dopasowana platforma e-commerce może znacznie wpłynąć na sukces i efektywność Twojego przedsięwzięcia handlowego w sieci.

Platforma sklepu internetowego, zwana również platformą e-commerce, odgrywa kluczową rolę w sukcesie sklepu online. Oto dlaczego:

 1. Wsparcie techniczne: Platformy e-commerce zapewniają gotowe rozwiązania techniczne, które umożliwiają uruchomienie i prowadzenie sklepu internetowego bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Dzięki temu właściciele sklepów mogą skupić się na prowadzeniu biznesu, a nie na obsłudze technicznej.
 2. Funkcjonalność i elastyczność: Dobre platformy e-commerce oferują szeroki zakres funkcji i możliwości konfiguracyjnych, które pozwalają dostosować sklep do indywidualnych potrzeb i preferencji biznesowych. Mogą one obejmować zarządzanie produktami, zamówieniami, płatnościami, dostawami, promocjami, oraz wiele innych.
 3. Dostępność i skalowalność: Platformy e-commerce są dostępne dla użytkowników na całym świecie i oferują możliwość łatwego skalowania biznesu w miarę jego rozwoju. Dzięki temu firmy mogą rozwijać swój sklep online wraz z rozwojem swojej działalności, bez konieczności inwestowania w nowe rozwiązania techniczne.
 4. Optymalizacja pod SEO: Większość platform e-commerce oferuje funkcje optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO), co pozwala sklepom online na poprawę swojej widoczności w wynikach wyszukiwania i przyciągnięcie większej liczby potencjalnych klientów.
 5. Bezpieczeństwo: Dobre platformy e-commerce zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych klientów i transakcji online, co buduje zaufanie klientów i zwiększa szanse na powodzenie sklepu online.
 6. Wsparcie dla integracji z innymi narzędziami: Platformy e-commerce umożliwiają integrację z różnymi narzędziami i systemami, takimi jak systemy płatności, systemy CRM, czy narzędzia marketingowe. Dzięki temu firmy mogą łatwiej zarządzać swoim sklepem online i prowadzić kompleksowe działania marketingowe i sprzedażowe.

Podsumowując, wybór odpowiedniej platformy sklepu internetowego ma kluczowe znaczenie dla powodzenia sklepu online. Dobra platforma e-commerce powinna oferować wsparcie techniczne, szeroką gamę funkcji, dostępność i skalowalność, optymalizację pod SEO, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz możliwość integracji z innymi narzędziami. Dzięki temu właściciele sklepów mogą skoncentrować się na prowadzeniu biznesu i osiągnięciu sukcesu online.

Jakie czynniki, należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy sklepu internetowego e-commerce

Budżet na uruchomienie sklepu internetowego i jego administrację

Wybierając platformę dla sklepu internetowego, należy rozważnie podejść do kwestii kosztów i budżetu. Na rynku dostępne są zarówno opcje płatne, jak i darmowe. Jednak decydując się na platformę darmową typu open source, bez odpowiednich umiejętności programistycznych, możesz napotkać na wyższe koszty związane z koniecznością korzystania z profesjonalnego wsparcia technicznego. W wielu przypadkach, rozwiązania typu SaaS oferujące subskrypcję miesięczną, mogą okazać się bardziej ekonomiczne. Warto zatem nie kierować się wyłącznie ceną, ale także przemyśleć, jakie będą długoterminowe koszty utrzymania i rozwijania sklepu, aby wybrać najbardziej efektywne i korzystne finansowo rozwiązanie.

Możliwość personalizacji wyglądu i ustawień sklepu

Elastyczność i możliwości dostosowania to ważne aspekty przy wyborze platformy sklepu internetowego. Oprogramowania typu open source zazwyczaj oferują największy zakres personalizacji, pozwalając na szerokie modyfikacje. Z drugiej strony, systemy SaaS również mogą udostępniać opcje edycji, choć często w ograniczonym zakresie. Przed podjęciem decyzji, warto zastanowić się nad wyglądem sklepu i stopniem, w jakim chcesz dostosować dostępny szablon do własnych potrzeb i preferencji. Wybierając platformę, upewnij się, że oferuje ona odpowiedni poziom personalizacji, który odpowiada Twoim wymaganiom.

Dostępne integracje sklepu

Zintegrowanie platformy e-commerce z zewnętrznymi usługami, takimi jak systemy płatności, hurtownie danych, czy narzędzia analityczne, jest kluczowe dla efektywnego zarządzania sklepem online. Idealnie, gdy te funkcje są już wbudowane w platformę lub można je łatwo dodać za pomocą dedykowanych wtyczek. Zapewnia to płynność procesów i ułatwia zarządzanie różnymi aspektami biznesu e-commerce.

Elastyczność i możliwości rozwoju

Rozważasz rozwój swojej firmy? Może zastanawiasz się nad wielojęzyczną platformą sklepową, aby przyciągnąć klientów z różnych krajów? Przy wyborze odpowiedniego systemu sklepu internetowego warto myśleć nie tylko o obecnych wymaganiach, ale także o przyszłych planach rozwoju, możliwościach skalowania i elastyczności systemu.

Obsługa klienta

Przy podejmowaniu decyzji o platformie e-commerce, zwróć uwagę na aspekty związane z obsługą klienta oraz na wygodę dla administratora w zarządzaniu towarami i zamówieniami. Ważna jest również dostępność wsparcia technicznego od twórców platformy.

SEO techniczne i pozycjonowanie sklepu

Rozważając, jaką platformę e-commerce wybrać, zwróć uwagę na kwestie związane z SEO i marketingiem online. Niektóre platformy mogą mieć ograniczenia w optymalizacji dla wyszukiwarek z powodu braku dostępu do kodu źródłowego, co jest często przypadkiem u systemów typu SaaS.

Migracja i przenoszenia sklepu internetowego

Kiedy warto zastanowić się nad zmianą ?


Zastanów się nad zmianą platformy e-commerce, gdy aktualna nie sprosta Twoim wymaganiom biznesowym, technicznym lub funkcjonalnym.

Jeśli Twoje potrzeby przekraczają możliwości obecnej platformy, na przykład brakuje zaawansowanych narzędzi marketingowych czy integracji z nowymi kanałami sprzedaży online, to może być sygnał do zmiany.

Jeśli również Twój biznes się rozwija, a obecna platforma nie radzi sobie ze skalowaniem – na przykład nie jest w stanie obsłużyć wzrastającej liczby zamówień czy zwiększonego ruchu – to warto rozważyć przejście na bardziej elastyczną i skalowalną platformę.

Ryzyko utraty danych podczas migracji

Przeniesienie sklepu internetowego z jednej platformy e-commerce na inną jest procesem złożonym i wymagającym starannego przygotowania oraz testowania. Celem jest zapobieganie utracie danych i zakłóceniom w działalności sklepu. Wystąpić mogą błędy w trakcie transferu danych i integracji z innymi systemami, co może skutkować problemami z synchronizacją i zarządzaniem zasobami.

Wpływ migracji na SEO i ruch na stronie

Prawidłowo wykonana migracja sklepu internetowego na inną platformę e-commerce może mieć znaczący wpływ na pozycje w wyszukiwarkach i ruch organiczny. W krótkiej perspektywie mogą wystąpić chwilowe spadki związane z pracami nad serwisem. Jednak w dłuższej perspektywie, zmiana platformy powinna przynieść korzystne rezultaty. Jeśli nowy serwis będzie funkcjonował sprawniej, jego pozycjonowanie w wyszukiwarce Google może ulec poprawie, co z kolei może zwiększyć ruch organiczny.

Rekomendacje i porady

W sekcji "Rekomendacje i porady" artykułu dotyczącego wyboru platformy sklepu internetowego można zawrzeć następujące rekomendacje i porady:

 1. Dopasowanie do potrzeb biznesowych: Wybierz platformę, która najlepiej odpowiada potrzebom Twojego biznesu. Zastanów się nad rodzajem produktów, które sprzedajesz, skalą działalności oraz oczekiwaniami co do elastyczności i dostępności funkcji.
 2. Testowanie i ocena darmowych wersji próbnych: Większość platform oferuje darmowe wersje próbne lub okresy testowe, które pozwalają wypróbować funkcje i możliwości platformy przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wykorzystaj ten czas na dokładne testowanie i ocenę różnych opcji.
 3. Analiza kosztów: Przyjrzyj się dokładnie planom cenowym oferowanym przez różne platformy. Oprócz opłat miesięcznych lub rocznych, zwróć uwagę na dodatkowe koszty, takie jak opłaty za transakcje, integracje z zewnętrznymi narzędziami czy wsparcie techniczne.
 4. Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami: Upewnij się, że wybrana platforma zapewnia odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby chronić dane klientów i płatności online. Sprawdź również, czy platforma jest zgodna z przepisami prawnymi, takimi jak RODO czy PCI DSS.
 5. Wsparcie techniczne i społeczność użytkowników: Przed dokonaniem wyboru sprawdź, jakie rodzaje wsparcia technicznego oferuje platforma oraz czy istnieje aktywna społeczność użytkowników, z którą można dzielić się doświadczeniami i rozwiązywać problemy.
 6. Przyszła skalowalność: Wybierz platformę, która umożliwi Ci rozwój biznesu w przyszłości. Zastanów się, jak łatwo będzie można dostosować sklep do rosnących potrzeb i zwiększającej się liczby klientów.
 7. Migracja danych: Przed przeprowadzeniem migracji sklepu internetowego na nową platformę, dokładnie przeanalizuj proces migracji danych i upewnij się, że jest ona możliwa do wykonania z minimalnymi stratami.
 8. Szkolenie i edukacja pracowników: Zapewnij odpowiednie szkolenia dla pracowników, którzy będą odpowiedzialni za obsługę nowej platformy. Dobrze wyszkolony personel może znacznie zwiększyć wydajność i skuteczność działalności e-commerce.

Dokonując wyboru platformy sklepu internetowego, warto również skonsultować się z ekspertami lub agencją e-commerce, które mogą pomóc w dokonaniu właściwej decyzji i wsparciu w procesie wdrożenia.

FAQ - jak wybrać platformę ecoomerce / sklep internetowy / ? 

Jaką platformę e-commerce należy wybrać do stworzenia sklepu online?

Wybór platformy e-commerce powinien być dostosowany do specyfiki biznesu. Przy wyborze warto uwzględnić ilość oferowanych produktów, dostępne funkcje, wsparcie techniczne, możliwości szablonów oraz opcje optymalizacji SEO. Ostateczny wybór oprogramowania zależy od indywidualnych potrzeb i celów biznesowych.

Jaki jest koszt uruchomienia sklepu na platformie e-commerce?

Możliwe są zarówno darmowe platformy e-commerce, które oferują bezpłatne otwarcie sklepu, jak i płatne opcje oparte na modelu subskrypcji rocznej lub miesięcznej. Koszty takich rozwiązań wahają się od niewielkich kwot miesięcznych po kilka tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od wybranej platformy i zakresu jej funkcjonalności.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing