powrot do bloga
/
/
marketing
/
Ile kosztuje sklep internetowy

Ile kosztuje sklep internetowy

Hauer Mateusz LinkedIn
Ile kosztuje sklep internetowy

Ile kosztuje sklep internetowy

Proces tworzenia i budowy sklepu internetowego składa się z kilku procesów. Podejście analityczne oraz budowa dedykowanej grupy odbiorców w tym projekt person oraz userflow jest często kluczowym procesem wpływającym na jego sukces. Możesz w tworzeniu sklepu www skorzystać z gotowych rozwiązań, platform e-commerce lub stworzyć dedykowane rozwiązanie w modelu Wordpress Woocommerce. W tym artykule przybliżymy różnice w poszczególnych platformach i pokażemy jak najlepiej wykorzystać budżet na sklep internetowy by był on źródłem wielu konwersji ale też dostarczał niezbędnych danych potrzebnych do analizy użytkowników oraz pozwalał targetować reklamy na konkretne grupy odbiorców.

Spis treści:

Cena postawienia i założenia sklepu internetowego

Na cenę sklepu wpływa przede wszystkim jego złożoność oraz funkcjonalności.

Jeżeli zamawiasz sklep internetowych dedykowany z indywidualnym projektem graficznym będzie on droższy niż wersja gotowa (dostępne na rynku rozwiązania abonamentowe lub w modelu kreatorów stron). Warto przed wyborem platformy ecommerce skonsultować swój wybór z agencją interaktywną gdyż to oni najlepiej będą w stanie doradzić czy funkcjonalności jakie planujesz będą mogła być wdrożone na gotowych platformach i modelach Saas czy jednak będzie potrzebne rozwiązanie dedykowane lub model open source np: Wordpress z dodatkiem Woocommerce. Zobacz co to jest Wordpress

Dodatkowe i istotne koszty w procesie założenia sklepu internetowego

Często pomijanym aspektem w tworzeniu sklepów internetowych jest dobór odpowiedniego jakościowo serweru, certyfikatu SSL oraz zabezpieczenia sklepu. Pomijana jest także kwestia optymalizacji SEO oraz zwrócenia uwagi na budowę widoczności sklepu na frazy główne ale także te związane z konkretnymi produktami. Do rzadkości należy wdrożenie pełnej analityki internetowej z integracją poprzez Google Tag Manager kodów śledzenia Google Analitycs 4 czy konwersji Google Ads z kampanii reklamowych.

Zakup serweru do sklepu internetowego, jak wybrać serwer ecommerce ?

Serwer to niezwykle istotą kwestią techniczną jest wybór odpowiednio szybkiego serweru, który zapewni stabilność sklepu oraz szybki czas odpowiedzi. W przypadku jeżeli sklep internetowy posiada dużą liczbę produktów, konfigurator ecommerce, rozbudowane filtrowanie i wersje językowe warto wybrać serwer dedykowany, który zapewni najlepszy dostęp do usługi hostingowej.

W przypadku usług firm hostingowych najlepiej szukać tych które zajmują się tematyką od lat niż większych i wiodących firm na rynku gdzie stosowane są różne sztuczki i tricki marketingowe dotyczące transferu lub ograniczeń parametrów. Nasza agencja digital poleca usługi firm : cyberfolks.pl lub atthost.pl.

Jaką wybrać domenę dla sklepu internetowego ?

Z punktu widzenia marketingowego oraz użytecznego najlepiej dostosować końcówkę domeny do kraju w którym sklep będzie funkcjonował np: na rynek Polski będzie to .pl, w przypadku zasięgu ogólnoświatowego warto wyposażyć sklep w domenę .com. Zakup domeny zwykle warto poprzedzić sprawdzeniem kosztów jej odnowienia gdyż te bywają zwykle 2-3x krotnie wyższe. Sprawdzonym rejestratorem domen jest ovh.com.

Zobacz również : 

Jak zadbać o bezpieczeństwo sklepu internetowego

Gwarancją na udane zakupy, brak awarii czy przerw w działaniu sklepu jest wspominany powyżej serwer. W przypadku rozwiązań ecommerce warto wyposażyć się w dedykowany certyfikat SSL konkretnie zabezpieczający naszą domenę naszym certyfikatem. Dzięki temu po kliknięciu w kłódkę użytkownik otrzyma dodatkowe potwierdzenie autoryzacji i wiarygodności Twojego sklepu internetowego.

Zabezpieczenie sklepu internetowe open source

W przypadku dedykowanego sklepu internetowego lub na rozwiązaniu open source wykonawca powinien odpowiednio zabezpieczyć nasz sklep minimalizując możliwości najczęściej powodujące włamania :

 • zabezpieczenie odpowiednie dostępu do bazy danych,
 • zabezpieczenie dostępu do plików szablonu,
 • zastosowanie firewall,
 • wykorzystanie z jak najmniejszej ilości wtyczek oraz wtyczek niewiadomego pochodzenia,
 • generowanie trudnych haseł i zmiana strony logowania do panelu administratora

Zawsze sprawdzaj licencje sklepu internetowego i modułów dodatkowych

Sklep internetowy powinien posiadać licencje na wszystkie zastosowane moduły oraz integracje lub wtyczki. Warto pamiętać że rozwiązanie ecommerce oparte o open source powinno być zawsze aktualne dlatego zaleca się przynajmniej raz na miesiąc sprawdzanie aktualizacji systemu oraz wtyczek.

W przypadku gotowych sklepów internetowych nie ma potrzeby dodatkowo zabezpieczać sklepu gdyż to dostawca odpowiedzialny jest za wszelkie aspekty techniczne oraz bezpieczeństwo.

Nie masz czasu na szukanie gotowych rozwiązań ?

Zobacz ofertę:

Na jakiej platformie założyć ecommerce ?

W przypadku jeżeli tworzysz prosty sklep internetowy warto rozważyć wersje abonamentowe lub gotowe rozwiązania Prowadzenie sklepu internetowego w tych platformach jest intuicyjne i proste jednak należy sprawdzić wcześniej wersje demo czy dany interfejs nam pasuje i czy wszystkie funkcjonalności jakie potrzebujemy są faktycznie dostępne.

Prosty sklep internetowy w wersji abonamentowej możesz wdrożyć w platformach Shoper, Sky-Shop, Shoplo, Shopify, WIX.

Wg. rankingu https://www.similartech.com/categories/ecommerce-platforms na świecie jako platforma ecommerce dominuje Wordpress, tuż za nim rozwiązania od Shopify i Squarespace.

Zobacz również wpis : najlepsze platformy dla sklepu internetowego

Koszt sklepu internetowego zależny jest od platformy. Zobacz popularne rozwiązania ecommerce.

Utrzymanie oraz koszty prowadzenia sklepu internetowego

Do kosztów odpowiedzialnych za utrzymanie sklepu internetowego należy włączyć:

 • koszt odnowienia domeny zwykle około 100-160 zł netto rocznie,
 • koszt serweru - zależnie od pakietu i wersji ok 250-400zł miesięcznie w przypadku serwerów dedykowanych,
 • odnowienie certyfikatu SSL - ok: 100-200zł rocznie,
 • niezbędne licencje w przypadku rozwiązań sklepu dedykowanego,
 • pozycjonowanie i marketing oraz prowadzenie social media,
 • co miesięczne przeglądy lub kwartalne w przypadku jeżeli korzystasz z opieki Wordpress lub administracji sklepem internetowym,

Często Klienci pytają ile kosztuje utrzymanie sklepu internetowego w modelu saas oraz autorsko wykonanego, czy jest to czynnik który można brać pod uwagę tworząc własny sklep internetowy.

Wsparcie i opieka Wordpress dla Twojego sklepu internetowego

W przypadku wdrożenia dedykowanego sklepu internetowego nie ma opłat stałych czy miesięcznych. W przypadku usługi opieka Wordpress lub administracji sklepem będzie taka usługa generować koszt jednak warto dbać o aktualność samego systemu i wtyczek. Warto też jednorazowo skorzystać z wspracia Wordpress jeżeli decydujesz się na tworzenie sklepu w tym systemie.

Stworzenie sklepu internetowego na gotowych modułach i silniku będzie na start relatywnie tańsze zwłaszcza jeżeli nie masz dużych wymagań lub chcesz sprawdzić swój pomysł.

Zobacz również jak założyć sklep internetowy

Dedykowany sklep internetowy czy wersja gotowa (pudełkowa) ?

Wersja abonamentowa - gotowy sklep internetowy

Sklep w wersji gotowej np: Shoper będzie miał ograniczenia pod względem optymalizacji onsite SEO, sklepy abonamentowe w dłuższym czasie wyjdą drożej jeżeli decydujesz się na wersje premium lub każdą powyżej podstawowej. Zwykle oferta przygotowana jest tak by jednak wydać parę złotych więcej na sklep internetowy.

W przypadku gdy tworzysz gotowy sklep internetowy jego cena równa się cenie abonamentu miesięcznego plus deweloper, który pomoże dopracować sklep internetowy pod względem technicznym np: zintegrować wysyłkę, płatności czy wykonać całościową optymalizację techniczną. W przypadku gotowego sklepu internetowego warto sprawdzić różnice w pojemności, limitach oraz dostępności funkcjonalności każdej oferty platformy ecommerce, nie zawsze cena powinna być tutaj głównym wyznacznikiem.

Wersja gotowa - dedykowany sklep internetowy.

Jeżeli masz duże oczekiwania względem responsywności, optymalizacji, wiesz że potrzebujesz niestandardowego widoku karty produktu lub chcesz zaskoczyć swoich Klientów jakością sklepu wybierz w pełni dostosowany do swoich potrzeb sklep internetowych w oparciu o dedykowany projekt UX/UI oraz wdrożenie i integrację z rozwiązaniem OpenSource np: CMS Wordpress, który poza możliwością personalizacji, wdrożeniem dowolnego projektu daje też elastyczne możliwości integracji z platformami zewnętrznymi oraz umożliwia dowolną konfigurację sklepu pod SEO.

Zobacz: dlaczego sklep internetowy nie sprzedaje

Wdrożenie 'must have' dla każdego ecommerce

To podstawowych funkcjonalności które powinien posiadać każdy sklep internetowych zaliczamy:

 • integracja płatności i przelewów online np: tpay.com, przelewy24.pl
 • dedykowana polityka prywatności, regulamin sklepu, informacje cookies, zgody na przetwarzanie danych osobowych, RODO które powinny być opracowane wspólnie z prawnikiem,
 • zapewnienie bezpieczeństwa transakcji oraz bezawaryjny serwer, wdrożenie spersonalizowanego SSL,
 • ustawienie dostaw oraz opcji wyboru dostawy (kuriera),
 • ustawienie powiadomień dla kupujących oraz administratora sklepu,
 • wdrożenie analityki internetowej tak byś mógł tworzyć dedykowane listy remarketingowe,
 • dostępne moduły filtrowania tak by użytkownik mógł odpowiednio przefiltrować listę produktów,
 • widoczny moduł kontaktu np: sekcja CTA przed stopką, czat, CTA w głównym menu sklepu internetowego,
 • możliwość ustawienia promocji oraz pokazania stanów magazynowych,
 • integracja z social mediami

Zobacz proponowane przez nas wtyczki Woocommerce, które pomogą poszerzyć funkcjonalność Twojego sklepu internetowego.

SEO optymalizacja sklepu internetowego ma wpływ na cenę

Przyjęło się stosować podstawowe SEO, które daje nam dana platforma ecommerce. Jest to błąd gdyż aby sklep internetowy był dobrze widoczny w Google (budował widoczność na konkretne frazy nie tylko produktowe ale i ogólne) potrzeba aby był odpowiednio zoptymalizowany. Samo uzupełnienie treści oraz domyślne nagłówki tj: tytuł, meta opisy, opisy produktów nie wystarczą.

Optymalizacja sklepu internetowego na frazy kluczowe wymaga analizy SEO

Jeżeli chcesz konkurować na frazy ogólne generujące duży ruch np: buty do biegania lub buty do biegania adidasybędziesz potrzebował odpowiedniego przygotowania struktury kategorii, menu, sprawdzenia konkurencji oraz analizy contentu jaki ma być umieszczony na odpowiednich podstronach. Istotne jest również linkowanie wewnętrzne pomiędzy głównymi podstronami, które powinny być zoptymalizowane pod swoje własne słowa kluczowe i produktami do nich przynależącymi.

Opisy kart produktów, opisy kategorii w sklepie internetowym

Istotną ale i pomijaną kwestią w procesie założenia sklepu internetowego jest ogólne spojrzenie na kwestie optymalizacji oraz SEO. Brakuje opisów produktów lub jest to opis kopiowany z jednego produktu na drugi, opisy meta title i description czy linkowanie pomiędzy produktami podobnymi zrobione jest niewłaściwie i brakuje jednej struktury ułożenia opisów w znacznikach meta. Co istotne w przypadku konkurencyjnych produktów krótkie opisy mogą nie wystarczyć i należy na podstawie analizy fraz kluczowych ustalić czy opisy nie będą musiały być dłuższe.

Dłuższe opisy i rozbudowana karta produktu = lepsze SEO

Twórz dedykowane opisy produktów, rozbuduj kartę produktu o dodatkowe sekcje pokazując zalety, powiększenia wybranych fragmentów produktu wraz z stosownym opisem. Pod względem SEO większa ilość treści to mocniejsze SEO oraz lepsze wyniki w Google.

Linkowanie wewnętrzne kategorii oraz karty produktu

W przypadku jeżeli myślisz o SEO warto stworzyć blog dla twojego sklepu internetowego, co prawda samo założenie sklepu internetowego będzie droższe jednak zwróci się szybko w postaci większego ruchu do sklepu z fraz niszowych, wzmocnisz sklep pod względem SEO dzięki rozbudowaniu contentu oraz przeprowadzeniu linkowania z postów na blogu do odpowiednich kategorii i produktów. Ważne aby wpis był tematycznie powiązany z produktami, które mogą też potencjalnie zainteresować Twoich Klientów. Poza SEO należy patrzeć również na wygodę i doświadczenia użytkownika.

Analiza SEO i budowa architektury to dodatkowe koszty założenia sklepu internetowego

Bez dogłębnej analizy fraz kluczowych, odpowiedniego researchu SEO oraz analizy konkurencji może się okazać że sklep będzie pozycjonował się w gorszym stopniu niż konkurencja. Warto przed zleceniem projektu graficznego, a na etapie projektowania makiet uwzględnić ilość fraz oraz stworzyć logiczną pod SEO strukturę sklepu internetowego.

Cennik profesjonalnych sklepów internetowych

Cena sklepu internetowego zależeć będzie głównie od stopnia złożoności i zaawansowania projektu graficznego, projektowania UX ( ścieżek zakupowych oraz architektury sklepu), projektowania dedykowanej wersji responsywnej w przypadku bardziej złożonych rozwiązań oraz wdrożenia sklepu w postaci dedykowanego kodu oraz integracji z CMS. W przypadku rozwiązania Woocommerce.

Profesjonalne sklepy internetowe Wocommerce

Koszt wykonania prostego sklepu internetowego Woocommerce ok 5.000 - 8.000 netto.

Cena za dedykowany projekt sklepu oraz wdrożenie zaawansowanej funkcjonalności to koszt powyżej 10.000 netto.

W przypadku autorskich sklepów internetowych warto zwrócić uwagę na responsywność oraz poprawne jej wdrożenie, a ceny zaczynają się od 12.000 netto w górę.

Cennik projektowania sklepów internetowych

Dedykowany projekt graficzny UX oraz UI to budowa struktury sklepu internetowego, architektury w połączeniu z analizą SEO. Projektując sklep z uwzględnieniem fraz kluczowych realizujemy założenia koncepcji SXO czyli połączenia SEO z UX, które mają u podstaw wspólny cel tj: zadbanie o komfort oraz pozytywne doświadczenia użytkownika.

Wpływ poprawnie wykonanej architektury oraz logiki poruszania się po sklepie, wyboru kategorii, produktu, prowadzenie użytkownika będzie miało wpływ na SEO. Z kolei doskonałe SEO to zadbanie o widoczność sklepu internetowego w wyszukiwarce Google oraz wymuszenie dostępności i użyteczności sklepu dla szerokiego grona odbiorców w tym użytkowników mobilnych.

Koszt projektu sklepu internetowego UI to ok. 3.000 - 5.000 netto.

Koszt projektu i prototypowania UX to ok. 3.000 - 5.000 netto

Koszt wdrożenia sklepu internetowego

Zależnie czy realizujesz gotowy sklep internetowy czy wersję dedykowaną koszta będą znacznie się różnić.

W przypadku dedykowanego sklepu koszt wdrożenia autorskiego projektu zaczyna się od 6.000 netto w górę. Wersja pudełkowa lub abonamentowa będzie kosztować kilkadziesiąt złotych miesięcznie co w przełożeniu na następne kilka lat może być droższe niż wykonanie autorskie. Na pytanie ile kosztuje sklep ciężko zatem jednoznacznie odpowiedzieć gdyż pod uwagę należy wziąć całą gamę czynników jako dane wejściowe do jego stworzenia.

Koszt uruchomienia i otworzenia sklepu internetowego

Koszt postawienia sklepu internetowego to zakup domeny, serweru, zamówienie certyfikatu SSL oraz wszelkie kwestie prawne oraz zorganizowanie contentu do sklepu tj: treści, research i analiza SEO, zdjęcia, identyfikacja wizualna, strategia marketingowa. W przypadku jeżeli po prostu chcesz uruchomić sklep internetowych wystarczy zakup gotowego sklepu w rozwiązaniu Saas np :

Koszt sklepu www Shopify to cena od 30$ do 300$ miesięcznie.

Koszt sklepu www na WIX to koszta od 80zł do 200zł miesięcznie.

Koszt promocji sklepu internetowego

Do pytania ile kosztuje sklep internetowy należy dodać również ile kosztuje sklep internetowy, który posiada widoczność w wyszukiwarce oraz ma odpowiednio prowadzone social media. W przypadku tego ile kosztuje sklep internetowy warto popatrzeć na całość wydatków łącznie z promocją i reklamą w Google Ads i na portalach społecznościowych.

Reklamy wymuszają wdrożenie analityki internetowej tak byś mógł stwierdzić które kampanie działają, a które warto wyłączyć, które źródło ruchu generuje zysk, a co warto poprawić, jakie produkty sprzedają się najlepiej. Warto również zainwestować w influencer marketing. Zobacz co to jest influencer marketing

Sklep internetowy to również promocja i reklama

Dzięki skutecznej promocji oraz zbieraniu danych będziesz mógł trafnie ocenić budżet jaki wydajesz na marketing internetowy Twojego sklepu internetowego. Koszta prowadzenia social media też są istotnym czynnikiem składającym się na koszt promocji sklepu internetowego. Warto uwzględnić również przygotowanie materiałów do kampanii i contentu na socjale, strategii marketingowej oraz osoby która będzie je przygotowywać i prowadzić. Sam sklep niezależnie czy w modelu saas czy dedykowany będzie wymagał takich samych działań promocyjnych.

Jaki jest koszt założenia sklepu internetowego ?

Wykonanie i budowa sklepu internetowego to zwykle jednorazowy koszt. Ciężko bez znajomości briefu i specyfikacji powiedzieć ile kosztuje założenie sklepu internetowego, można jedynie przyjąć orientacyjne widełki cenowe.

W przypadku platformy e-commerce np: Prestashop czy Magento oraz typu projektu graficznego, funkcjonalności, integracji koszta wdrożenia będą różne.

W przypadku prestashop wdrożenie może być droższe ze względu na znaczne trudności w integracji bardziej zaawansowanych projektów w tej platformie.

Koszt prostego sklepu internetowego wynosi ok. 5.000 - 7.000 netto

Koszt rozbudowanego sklepu internetowego z rozszerzonymi funkcjonalnościami zaczyna się od 10.000 netto

Koszt sklepu profesjonalnego z wykonaniem optymalizacji SEO, wdrożeniem analityki internetowej, dedykowanym projektem oraz wdrożeniem autorskiego kodowania to wydatek od 16.000 netto do 25.000 netto.

Cena strony internetowej ze sklepem internetowym

Koszt strony internetowej wraz z blogiem zależy od stopnia złożoności samego sklepu oraz typu strony internetowej jaki chcemy wykonać. Rozwiązanie od strony technicznej wykonania sklepu ze stroną to budowa na domenie głównej strony internetowej i wdrożenie w katalogu np: /sklep/ platformy ecommerce.

Ile kosztuje sklep internetowy z blogiem ?

Włączenie rozwiązania modułu bloga na sklepie internetowym sprowadza się do odpowiedniego przygotowania warstwy wizualnej projektu listy wpisów, kategorii i samego wpisu. Od strony technicznej należy przygotować możliwości dla administratora obsługi bloga, tagowania wpisów oraz administracji treścią.

Ile trwa wykonanie dedykowanego sklepu, a ile z gotowych rozwiązań ?

Na wykonanie dedykowanego sklepu internetowego składa się kilka etapów.

Etap projektowania i prototypowania UX ok: 15-20 dni

Etap wdrożenia i kodowania html, css (warstwa frontend oraz backend) ok: 30-40 dni

Etap optymalizacji, uzupełnienia treścią, wdrożenia analityki internetowej ok: 7-10 dni

W przypadku gotowego sklepu internetowego czas od zakupu do uruchomienia to zwykle klika minut, pozostaje jednak kwestia jego uzupełnienia, optymalizacji oraz dopasowania stylistycznego.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing