powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Spis treści na blogu w Wordpress

Spis treści na blogu w Wordpress

Hauer Mateusz LinkedIn
Spis treści na blogu w Wordpress

Jak stworzyć spis treści w Wordpress ?

W tym artykule pokażemy zalety stosowania spisu treści w postach na blogu, pokażemy jak wdrożyć spis treści w oparciu o manualne wykonanie i przy pomocy wtyczek. Powiem o zaletach stosowania spisu treści w Wordpress pod względem SEO oraz użyteczności. Warto uwzględnić nie tylko odpowiednią architekturę treści by strony internetowe były czytelne ale także stosować liczne udogodnienia podczas ich czytania. Jednym z nich jest właśnie spis treści przenoszący użytkownika w konkretne miejsce poprzez odnośnik prowadzący po kotwicy umieszczonej w treści artykułu.

Spis treści :

Czym jest spis treści i dlaczego jest istotny ?

Spis treści to przede wszystkim lepsza organizacja wpisu oraz szybki przegląd dla użytkownika, czy artykuł zawiera hasła i tematykę która go interesuje. Korzystając ze spisu treści użytkownik może pominąć część teoretyczną i przejść od razu do interesujących go zagadnień. Z punktu widzenia użyteczności oszczędza więc czas na poszukiwaniu istotnych informacji, które być może autor poruszył w poście.

Czy wiesz że :

Grupa NNGroup przeprowadziła badania , które pokazują, że użytkownicy czytają około 20-28% treści postów blogowych ?

Chcesz zoptymalizować lub poprawić wdrożenie swojej strony na Wordpress ?

Zamów pakiet opieka Wordpress

Może Cię również zainteresować:

Jak wdrożyć spis treści w Wordpress ręcznie ?

Czyli jak w prosty sposób dodać spis treści w Wordpress w edytorze Gutenberg?

Aby wdrożyć spis treści do dyspozycji mamy dwie metody : ręczne utworzenie kotwic i spisu treści w formie listy ul li z poziomu edytora gutenberg lub wykorzystanie wtyczki. Rekomendujemy samodzielnie tworzenie spisu treści gdyż mamy pełną kontrolę nad treścią kotwic. To rozwiązanie jest najlepszym wyborem jeżeli zwracasz dużą uwagę na SEO.

1) Dodaj kotwicę do miejsc do których ma przenosić spis treści

W tym celu kliknij na nagłówek który ma być miejscem przenoszenia spisu treści i po prawej w polu zaawansowane wpisz treść kotwicy. Warto zwrócić uwagę że można tutaj wykorzystać tekst nagłówka lub wzbogacić kotwicę dodatkowo słowem kluczowym.

Ustawienie kotwicy. Wykorzystaj potencjał nagłówka i SEO.

2) Tworzymy spis treści

Po wprowadzeniu kotwicy przechodzimy do początku naszego wpisu i tworzymy listę która będzie kierować użytkownika do wcześniej przygotowanych kotwic. Spis treści powinien być umieszczony w miarę możliwości w górnej części postu pod głównym nagłówkiem H1 lub pod częścią wprowadzającą.

Lista numeryczna dla spisu treści

3) Utwórz linkowanie każdej pozycji spisu treści

Po zaznaczeniu treści tj: danej pozycji spisu treści z menu kontekstowego wybierz ikonę linkowania. Wprowadź wcześniej nadaną kotwicę poprzedzając ją znakiem #.

Ręcznie tworzenie kotwicy w spisie treści Wordpress

Spis treści, a efekty SEO

Biorąc pod uwagę charakter postów blogowych oraz ich typ zwykle tworzymy treści na bloga w taki sposób aby wyczerpać temat. Rzadko kiedy są to krótkie posty poniżej 1000 znaków. Pod względem SEO im dłuższy tekst tym więcej poruszonych zagadnień około tematycznych związanych z główną fraza kluczową dla artykułu.

Długość artykułu i czytelność

Dłuższy artykuł to też lepsze możliwości optymalizacji SEO postu poprzez zastosowanie większej ilości nagłówków h2-h3, zdjęć oraz treści która buduje wartość. W przypadku poradnika, branżowego wpisu spis treści poprawi nie tylko użyteczność oraz pokaże o czym piszemy, ale też wzbogaci linkowanie wewnętrzne w samym wpisie o naturalnie dodane frazy kluczowe w kotwicach po których przenosimy użytkownika do odpowiednich nagłówków H2 naszego postu.

Kotwice i słowa kluczowe

W przypadku jeżeli tworząc spis treści zadbasz o frazy kluczowe oraz pokrycie w kotwicach tematyczności witryny np: zastosujesz dopełniające lub zależne słowa kluczowe poprawisz też optymalizację samego artykułu.

Spis treści i słowa kluczowe

Spis treści to także doskonały sposób na dodanie większej ilości fraz kluczowych w formie pytań czy bezokoliczników, tj: fraz dokładnie takich jakie potrzebujesz zdobyć w wyszukiwarce Google tworzonym wpisem.

Dzięki wdrożeniu spisu treści na stronie w wynikach wyszukiwania Google Twój wpis ma szansę otrzymać dodatkowe linkowanie właśnie po kotwicach przy Twoim adresie strony.

Efekty SEO po wdrożeniu spisu treści na stronie.

Zobacz również:

Wtyczki do spisu treści w Wordpress

W przypadku jeżeli posiadasz dużo wpisów, prowadzisz bloga i stale dochodzą nowe posty możesz rozważyć zastosowanie wtyczki, która automatycznie wygeneruje spis treści dla Twojego postu.

Wtyczka Easy Table of Contents

Wtyczka która posiada bardzo duże możliwości konfiguracyjne. Dzięki nie możesz dowolnie zadecydować o typie postów które mają automatycznie być wyposażone w spis treści.

Wtyczka Easy Table of Contents do automatycznego generowania spisu treści.

Możliwości konfiguracyjne wtyczki

  1. Automatycznie generowanie spisu treści dla postów, stron i niestandardowych typów postów
  2. Obsługa znacznika nextpage
  3. Obsługa wtyczki Rank Math
  4. Obsługa edytora stron Gutenberg, Divi, Elementor, Visual Composer, WPBakery
  5. Możliwości wyboru generowania spisu treści na podstawie nagłówków wpisu oraz ustawienia ich zagnieżdżenia
  6. Wybór nagłówków do generowania spisu treści
  7. Posiada wiele udogodnień dla programistów chcących dostosować wtyczkę do swoich potrzeb jak haki akcji i filtry.

Wtyczka posiada możliwość ustawienia opcji sticki lub pływająca za użytkownikiem w formie umieszczenia i zintegrowania spisu treści w sidebarze obok głównej treści.

Wizualne dopasowanie spisu treści jest również możliwe przy wdrożeniu go dzięki wtyczce. W ustawieniach wtyczki ustawisz style punktorów, wielkości okna ze spisem treści, wielkość i rodzaj fontu oraz dobierzesz kolorystykę tekstu, tła, linku po najechaniu.

Przykładowe rozwiązania dla spisu treści

Poniżej prezentujemy przykładowe i bardzo udane wdrożenia spisów treści pod kątem UX oraz SEO. Zwróć uwagę że spis treści zawiera opis i skraca tematykę artykułu. Technicznie kotwice zawierają frazy kluczowe naturalnie umieszczone co dodatkowo poprawia linkowanie po samym wpisie.

Portal milmag.pl

Poza spistem treści portal zawiera dodatkowo sidebar boczny widoczny podczas przewijania wpisu na bieżąco aktualizuje miejsce w którym znajduje się użytkownik

Spis treści w jasny sposób informuje o tematyce artykułu.

Portal senuto.pl

W tym przypadku portal stosuje rozbudowane spisy treści wraz z hierarchią poszczególnych akapitów.

Rozbudowany spis treści

Spis treści na portalu XTB

Spis treści portalu XTB

Spis treści pływający za użytkownikem na portalu semrush.com

Pływający spis treści pokazujący w którym miejscu jest użytkownik

W przypadku rozwiązań zastosowanych na portalu semrush.com mamy do czynienia z bardzo użytecznym podejściem wdrożenia spisu treści. Umieszczony jest on po lewej stronie w sidebarze postu i podąża za użytkownikiem zmieniając podświetlenia kotwic podczas czytalnia postu.

Innym ciekawym usprawnieniem często stosowanym na blogu jest okreslenie czasu czytania oraz (co również posiada semrush.com) wdrożenie poziomego paska pokazującego ile contentu jeszcze przed nami podczas czytania.

Dlaczego warto wdrożyć spis treści na stronie ?

Jak pokazaliśmy w przypadku dłuższych postów zwiększamy szansę na znalezienie przez użytkownika istotnych informacji, poprawiamy użyteczność. Kolejną zaletą jest poprawa SEO oraz możliwość dodania naturalnie większej ilości fraz kluczowych. Idealną opcją na wdrożenie spisu treści na stronie internetowej jest implementacja w postaci widgetu w sidebarze, który podąża za użytkownikiem pokazując w którym aktualnie miejscu artykułu się znajduje.

Spis treści ma same zalety zwłaszcza biorąc pod uwagę że 1/3 użytkowników jest zainteresowana przeczytaniem całego wpisu.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing