powrot do bloga
/
/
wordpress
/
WebWave czy Worpress?

WebWave czy Worpress?

Hauer Mateusz LinkedIn
WebWave czy Worpress?

Jaki system wybrać Wordpress cz Webwave ?

Wybór odpowiedniego narzędzia do tworzenia strony internetowej jest kluczowy dla sukcesu każdego projektu online. Dwa z najpopularniejszych rozwiązań na rynku to WebWave i WordPress. Każde z nich oferuje unikalne funkcje, różne poziomy elastyczności i różne podejścia do budowy stron internetowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu platformom, analizując ich zalety i wady, aby pomóc Ci zdecydować, które narzędzie będzie najlepsze dla Twoich potrzeb.

Czy warto wybrać WebWave, z intuicyjnym interfejsem drag-and-drop ?

Czy warto wybrać WordPress, z ogromnymi możliwościami personalizacji i rozbudowaną społecznością, będzie bardziej odpowiedni dla Twojego projektu? Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice i który z tych systemów zarządzania treścią lepiej spełni Twoje oczekiwania.

Spis treści:

 1. Znaczenie wyboru odpowiedniej platformy
 2. WebWave - Charakterystyka
 3. Zalety WebWave
 4. Wady WebWave
 5. WordPress - Charakterystyka
 6. Zalety WordPress
 7. Wady WordPress
 8. Porównanie WebWave i WordPress
 9. Kiedy wybrać WebWave?
 10. Kiedy wybrać WordPress?
 11. Kluczowe różnice między WebWave a WordPress
 12. Najczęściej zadawane pytania dotyczące WebWave i WordPress

Znaczenie wyboru odpowiedniej platformy do stworzenia strony

Wybór odpowiedniej platformy do tworzenia i zarządzania stroną internetową ma kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojego projektu online. Oto kilka powodów, dlaczego ten wybór jest tak istotny:

 1. Funkcjonalność i elastyczność:
  • Różne platformy oferują różne poziomy funkcjonalności i elastyczności. Niektóre mogą być bardziej odpowiednie dla prostych stron wizytówek, podczas gdy inne lepiej sprawdzą się w przypadku złożonych serwisów e-commerce lub blogów z dużą ilością treści.
  • Platforma powinna umożliwiać łatwą rozbudowę strony w miarę rozwoju biznesu, oferując narzędzia do integracji z innymi systemami, takimi jak CRM, systemy płatności czy marketing automation.
 2. Koszty:
  • Koszty związane z tworzeniem i utrzymaniem strony internetowej mogą się znacznie różnić w zależności od wybranej platformy. Ważne jest, aby uwzględnić zarówno koszty początkowe (zakup szablonów, wtyczek, licencji), jak i koszty bieżące (hosting, aktualizacje, wsparcie techniczne).
  • Platforma powinna być dostosowana do budżetu firmy, zarówno teraz, jak i w przyszłości.
 3. Łatwość użytkowania:
  • Dla osób, które nie są technicznie zaawansowane, istotna jest łatwość obsługi platformy. Intuicyjny interfejs i możliwość tworzenia stron za pomocą narzędzi typu drag-and-drop mogą znacząco ułatwić pracę i skrócić czas potrzebny na uruchomienie strony.
  • Z drugiej strony, bardziej zaawansowani użytkownicy mogą potrzebować dostępu do kodu źródłowego i zaawansowanych funkcji, które pozwolą na pełną personalizację strony.
 4. Wsparcie techniczne i społeczność:
  • Dobre wsparcie techniczne i aktywna społeczność użytkowników mogą być niezwykle pomocne w rozwiązywaniu problemów oraz w nauce obsługi platformy.
  • Platformy z dużą społecznością oferują dostęp do licznych tutoriali, forów, wtyczek i szablonów stworzonych przez innych użytkowników.
 5. Bezpieczeństwo:
  • Bezpieczeństwo strony internetowej jest kluczowe, szczególnie jeśli przetwarza ona dane użytkowników lub obsługuje transakcje finansowe. Wybór platformy z solidnymi zabezpieczeniami oraz regularnymi aktualizacjami zabezpieczeń jest niezbędny.
  • Platformy open-source, takie jak WordPress, mogą być bardziej podatne na ataki, ale oferują również więcej narzędzi do zabezpieczeń. Z kolei zamknięte platformy, jak WebWave, mogą mieć bardziej zintegrowane zabezpieczenia.
 6. SEO i marketing:
  • Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO) jest kluczowa dla widoczności strony w internecie. Różne platformy oferują różne narzędzia i funkcje wspomagające SEO.
  • Wybór platformy powinien uwzględniać możliwości integracji z narzędziami marketingowymi, takimi jak Google Analytics, narzędzia do email marketingu, czy media społecznościowe.

Wszystkie te czynniki pokazują, jak ważny jest przemyślany wybór odpowiedniej platformy do tworzenia i zarządzania stroną internetową. Decyzja ta wpłynie na funkcjonowanie strony, jej rozwój, a także na Twoje codzienne doświadczenia związane z jej obsługą.

Przeczytaj również Ranking kreatorów stron internetowych

WebWave - charakterystyka

Edytor stron WWW. Darmowy kreator stron WWW vs. pozostałe narzędzia
Kreator stron WebWave

WebWave to polski kreator stron internetowych, który wyróżnia się intuicyjnym interfejsem typu drag-and-drop oraz możliwością tworzenia w pełni responsywnych stron bez konieczności znajomości kodowania. Oto główne cechy i możliwości WebWave:

Główne funkcje i możliwości WebWave:

 1. Interfejs drag-and-drop:
  • Pozwala na łatwe dodawanie i układanie elementów na stronie, takich jak teksty, obrazy, przyciski, formularze i wiele innych. Użytkownicy mogą po prostu przeciągać i upuszczać elementy w dowolne miejsce na stronie.
 2. Responsywność:
  • WebWave umożliwia tworzenie stron, które automatycznie dostosowują się do różnych rozmiarów ekranów, od komputerów stacjonarnych po smartfony i tablety. Można również ręcznie dostosować wygląd strony na różnych urządzeniach.
 3. Personalizacja:
  • Użytkownicy mają możliwość pełnej personalizacji wyglądu strony, w tym edycji szablonów, kolorów, czcionek oraz dodawania niestandardowych elementów graficznych.
 4. Szablony i motywy:
  • WebWave oferuje szeroki wybór gotowych szablonów, które można dostosować do swoich potrzeb. Każdy szablon można dowolnie edytować, co pozwala na tworzenie unikalnych projektów.
 5. SEO:
  • Zintegrowane narzędzia SEO umożliwiają optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, co jest kluczowe dla zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania.
 6. Integracje:
  • WebWave oferuje integracje z popularnymi narzędziami marketingowymi, takimi jak Google Analytics, Facebook Pixel, czy Mailchimp, co ułatwia śledzenie ruchu na stronie oraz prowadzenie kampanii marketingowych.
 7. Hosting:
  • Każda strona stworzona w WebWave jest automatycznie hostowana na serwerach platformy, co eliminuje konieczność poszukiwania zewnętrznego dostawcy hostingu.
 8. Wsparcie techniczne:
  • WebWave oferuje wsparcie techniczne dla użytkowników, w tym poradniki, tutoriale wideo oraz możliwość kontaktu z zespołem wsparcia.

Kreator WebWave to solidny wybór dla osób poszukujących prostego i efektywnego narzędzia do tworzenia stron internetowych, szczególnie jeśli nie mają doświadczenia w kodowaniu. Jego zalety, takie jak łatwość użytkowania, brak konieczności kodowania i zintegrowane narzędzia SEO, czynią go atrakcyjną opcją dla wielu użytkowników. Jednak osoby poszukujące bardziej zaawansowanych funkcji mogą napotkać pewne ograniczenia.

Pozyskuj Darmowe zdjęcia, darmowe banki zdjęć

Zalety kreatora WebWave

WebWave to polski kreator stron internetowych, który wyróżnia się prostotą obsługi oraz bogatym zestawem funkcji, które ułatwiają tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi bez potrzeby znajomości kodowania. Oto główne zalety WebWave:

 1. Intuicyjny interfejs drag-and-drop:
  • WebWave umożliwia tworzenie stron internetowych poprzez przeciąganie i upuszczanie elementów na stronie. Intuicyjny interfejs sprawia, że nawet osoby bez doświadczenia w tworzeniu stron mogą łatwo zaprojektować i uruchomić własną stronę internetową.
 2. Pełna personalizacja:
  • Platforma oferuje szerokie możliwości personalizacji. Użytkownicy mogą dostosować każdy element strony, w tym układ, kolory, czcionki, obrazy i inne elementy graficzne, co pozwala na tworzenie unikalnych projektów dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
 3. Responsywność:
  • Strony stworzone w WebWave są automatycznie dostosowywane do różnych urządzeń, co oznacza, że będą dobrze wyglądać i działać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na tabletach oraz smartfonach. Użytkownicy mogą również ręcznie dostosowywać wygląd strony na różnych urządzeniach.
 4. Wbudowane narzędzia SEO:
  • WebWave oferuje zintegrowane narzędzia SEO, które pomagają optymalizować stronę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Dzięki temu użytkownicy mogą poprawić widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania, co jest kluczowe dla pozyskiwania ruchu organicznego.
 5. Hosting w cenie:
  • Każda strona stworzona w WebWave jest automatycznie hostowana na serwerach platformy, co eliminuje potrzebę poszukiwania zewnętrznego dostawcy hostingu i dodatkowych kosztów z tym związanych.
 6. Integracje z narzędziami marketingowymi:
  • WebWave umożliwia integrację z popularnymi narzędziami marketingowymi, takimi jak Google Analytics, Facebook Pixel, czy Mailchimp. Ułatwia to śledzenie ruchu na stronie oraz prowadzenie kampanii marketingowych.
 7. Wsparcie techniczne:
  • Platforma oferuje wsparcie techniczne dla użytkowników, w tym poradniki, tutoriale wideo oraz możliwość kontaktu z zespołem wsparcia, co pomaga w rozwiązywaniu problemów i efektywnym korzystaniu z narzędzia.
 8. Brak konieczności kodowania:
  • Dzięki WebWave można tworzyć strony internetowe bez potrzeby pisania kodu, co jest dużym ułatwieniem dla osób, które nie posiadają umiejętności programistycznych.
 9. Szybkie tworzenie stron:
  • Dzięki gotowym szablonom i narzędziom typu drag-and-drop proces tworzenia strony jest szybki i efektywny, co pozwala na szybkie uruchomienie strony internetowej.
 10. Bezpieczeństwo:
  • WebWave dba o bezpieczeństwo stron hostowanych na swojej platformie, regularnie aktualizując swoje systemy i zapewniając ochronę przed zagrożeniami internetowymi.

Podsumowanie

WebWave to narzędzie, które wyróżnia się łatwością obsługi, bogatymi możliwościami personalizacji oraz wbudowanymi narzędziami SEO, co czyni je idealnym wyborem dla osób chcących szybko i efektywnie stworzyć profesjonalną stronę internetową bez potrzeby znajomości kodowania. Oferując hosting w cenie oraz integracje z popularnymi narzędziami marketingowymi, WebWave stanowi kompleksowe rozwiązanie dla szerokiego grona użytkowników.

Wady kreatora WebWave

Chociaż WebWave oferuje wiele zalet, jak każdy kreator stron internetowych, ma również pewne wady i ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o jego wyborze:

 1. Ograniczona liczba szablonów:
  • W porównaniu do niektórych bardziej popularnych kreatorów stron, WebWave oferuje mniejszą liczbę gotowych szablonów. Może to ograniczać wybór dla użytkowników szukających specyficznych układów lub stylów.
 2. Mniejsza społeczność użytkowników:
  • WebWave ma mniejszą społeczność w porównaniu do bardziej popularnych platform, takich jak WordPress czy Wix. To może oznaczać mniej dostępnych zasobów, takich jak wtyczki, dodatki i wsparcie społecznościowe.
 3. Ograniczenia w zaawansowanej personalizacji:
  • Choć WebWave oferuje szerokie możliwości personalizacji, bardziej zaawansowani użytkownicy mogą napotkać ograniczenia w przypadku bardzo specyficznych potrzeb lub niestandardowych funkcji, które wymagają bardziej zaawansowanego kodowania.
 4. Brak niektórych zaawansowanych funkcji:
  • W porównaniu do bardziej zaawansowanych platform CMS (Content Management System), takich jak WordPress, WebWave może brakować pewnych zaawansowanych funkcji i rozszerzeń, które są dostępne w bardziej dojrzałych systemach.
 5. Koszty dodatkowych funkcji:
  • Chociaż podstawowy plan WebWave może być przystępny, dodatkowe funkcje i rozszerzenia mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Użytkownicy, którzy potrzebują bardziej zaawansowanych funkcji, mogą zauważyć wzrost całkowitych kosztów korzystania z platformy.
 6. Ograniczenia SEO:
  • Mimo że WebWave oferuje zintegrowane narzędzia SEO, mogą one nie być tak zaawansowane jak te dostępne w bardziej dedykowanych rozwiązaniach SEO. Użytkownicy z bardziej zaawansowanymi potrzebami SEO mogą napotkać pewne ograniczenia.
 7. Szybkość działania strony:
  • W niektórych przypadkach, strony stworzone w WebWave mogą działać wolniej w porównaniu do stron stworzonych na bardziej zoptymalizowanych platformach. Szybkość ładowania strony jest kluczowa dla doświadczeń użytkowników oraz pozycjonowania w wyszukiwarkach.
 8. Ograniczone możliwości e-commerce:
  • Chociaż WebWave umożliwia tworzenie prostych sklepów internetowych, jego możliwości e-commerce są ograniczone w porównaniu do dedykowanych platform e-commerce, takich jak Shopify czy WooCommerce.

Podsumowanie

WebWave, mimo wielu zalet, takich jak intuicyjny interfejs drag-and-drop, responsywność oraz wbudowane narzędzia SEO, ma również pewne ograniczenia. Mniejsza liczba szablonów, ograniczenia w zaawansowanej personalizacji oraz pewne braki w funkcjonalności mogą być istotnymi czynnikami dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Dla osób, które potrzebują zaawansowanych funkcji e-commerce lub bardziej rozbudowanych możliwości SEO, mogą istnieć bardziej odpowiednie platformy. Przed wyborem WebWave warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i zastanowić się, czy jego funkcje spełnią wszystkie wymagania.

WordPress - Charakterystyka

Gutenberg – edytor treści WordPress
Kreator Wordpress

WordPress jest jedną z najpopularniejszych platform do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. W ciągu lat zdobył ogromną popularność zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Oto szczegółowa charakterystyka WordPressa:

1. Historia i Rozwój

 • Początki: WordPress został stworzony w 2003 roku przez Matta Mullenwega i Mike'a Little jako platforma blogowa. Szybko jednak rozwinął się w pełnoprawny system zarządzania treścią (CMS).
 • Rozwój: Dzięki otwartemu kodowi źródłowemu i dużej społeczności deweloperów, WordPress stale się rozwija, oferując nowe funkcje i poprawki.

2. Open Source

 • Dostępność: WordPress jest dostępny za darmo jako oprogramowanie open source na licencji GPL (General Public License). Każdy może go pobrać, używać, modyfikować i rozpowszechniać.
 • Społeczność: Ogromna społeczność użytkowników i deweloperów przyczynia się do ciągłego rozwoju i wsparcia, co przekłada się na dostępność licznych wtyczek, motywów i poradników.

3. Elastyczność i Skalowalność

 • Zastosowania: WordPress może być używany do tworzenia różnorodnych stron internetowych, od prostych blogów po rozbudowane witryny e-commerce, portale społecznościowe, serwisy informacyjne, a nawet aplikacje webowe.
 • Wtyczki: Dzięki tysiącom dostępnych wtyczek, użytkownicy mogą łatwo rozszerzać funkcjonalność swojej strony, dodając formularze kontaktowe, galerie, sklepy internetowe, fora dyskusyjne, analitykę, SEO i wiele innych.
 • Motywy: WordPress oferuje tysiące darmowych i płatnych motywów, które pozwalają na szybkie i łatwe dostosowanie wyglądu strony.

4. Łatwość Użycia

 • Panel Administracyjny: WordPress posiada intuicyjny panel administracyjny, który umożliwia łatwe zarządzanie treściami, mediami, stronami i wtyczkami.
 • Edytor Blokowy (Gutenberg): Nowoczesny edytor blokowy wprowadzony w WordPressie 5.0 umożliwia tworzenie i edytowanie treści za pomocą bloków, co zwiększa elastyczność i intuicyjność procesu tworzenia stron.

5. SEO i Marketing

 • Optymalizacja: WordPress jest dobrze zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych. Istnieją liczne wtyczki SEO, takie jak Yoast SEO czy All in One SEO Pack, które pomagają w optymalizacji treści i struktury strony.
 • Integracje: Platforma integruje się z wieloma narzędziami marketingowymi, takimi jak Google Analytics, MailChimp, social media i inne.

6. Bezpieczeństwo

 • Aktualizacje: Regularne aktualizacje rdzenia WordPressa, wtyczek i motywów pomagają w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
 • Wtyczki Bezpieczeństwa: Istnieją wtyczki, takie jak Wordfence czy Sucuri, które oferują dodatkowe funkcje zabezpieczające, takie jak skanowanie malware, zapory ogniowe, ochrona przed atakami brute force i inne.

7. Wady i Ograniczenia

 • Konfiguracja i Utrzymanie: Choć WordPress jest łatwy w użyciu, wymaga pewnej wiedzy technicznej do instalacji, konfiguracji i utrzymania. Regularne aktualizacje i zabezpieczenia mogą być wyzwaniem dla mniej doświadczonych użytkowników.
 • Zależność od Wtyczek: Nadmierna ilość wtyczek może prowadzić do problemów z wydajnością i kompatybilnością. Należy starannie dobierać wtyczki i regularnie je aktualizować.
 • Bezpieczeństwo: Ze względu na popularność WordPressa, strony oparte na tej platformie są częstym celem ataków hakerskich. Wymaga to regularnych działań zabezpieczających i monitorowania.

Zobacz : Co to jest Wordpress - poradnik

Podsumowanie

WordPress to wszechstronna i potężna platforma do tworzenia stron internetowych, ceniona za swoją elastyczność, łatwość użycia i rozbudowane możliwości personalizacji. Dzięki ogromnej społeczności i dostępności licznych wtyczek oraz motywów, WordPress pozostaje jednym z najlepszych wyborów zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Jednak aby w pełni wykorzystać jego potencjał, warto zainwestować czas w naukę i utrzymanie strony na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa i wydajności.

Zalety WordPress

WordPress, będący jedną z najpopularniejszych platform do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi, oferuje wiele zalet, które przyczyniają się do jego szerokiego zastosowania. Oto kluczowe zalety WordPressa:

1. Łatwość Użycia

 • Intuicyjny Interfejs: Panel administracyjny WordPressa jest przyjazny dla użytkowników, co umożliwia łatwe zarządzanie treściami bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej.
 • Edytor Blokowy (Gutenberg): Nowoczesny edytor blokowy umożliwia tworzenie i edytowanie treści za pomocą bloków, co zwiększa elastyczność i intuicyjność procesu tworzenia stron.

2. Elastyczność i Skalowalność

 • Różnorodność Zastosowań: WordPress może być używany do tworzenia różnorodnych stron internetowych, od prostych blogów po zaawansowane witryny e-commerce, portale społecznościowe, serwisy informacyjne, a nawet aplikacje webowe.
 • Tysiące Wtyczek: Platforma oferuje tysiące darmowych i płatnych wtyczek, które pozwalają na łatwe rozszerzanie funkcjonalności strony, np. dodawanie formularzy kontaktowych, galerii, sklepów internetowych, forów dyskusyjnych, analityki, SEO i wiele innych.

3. Motywy i Personalizacja

 • Szeroki Wybór Motywów: WordPress oferuje tysiące darmowych i płatnych motywów, które pozwalają na szybkie i łatwe dostosowanie wyglądu strony do indywidualnych potrzeb.
 • Dostosowanie Motywów: Użytkownicy mogą łatwo dostosować motywy za pomocą wbudowanego edytora CSS, co pozwala na jeszcze większą personalizację.

4. SEO i Marketing

 • Optymalizacja SEO: WordPress jest dobrze zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek internetowych. Wtyczki SEO, takie jak Yoast SEO czy All in One SEO Pack, pomagają w optymalizacji treści i struktury strony, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.
 • Integracje Marketingowe: Platforma integruje się z wieloma narzędziami marketingowymi, takimi jak Google Analytics, MailChimp, social media i inne, co ułatwia prowadzenie kampanii marketingowych.

5. Wsparcie i Społeczność

 • Duża Społeczność: WordPress posiada ogromną społeczność użytkowników i deweloperów, co przekłada się na szerokie wsparcie techniczne, liczne poradniki, fora dyskusyjne i blogi.
 • Regularne Aktualizacje: Otwartość platformy i aktywna społeczność zapewniają regularne aktualizacje rdzenia, motywów i wtyczek, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa i funkcjonalności.

6. Bezpieczeństwo

 • Zabezpieczenia: WordPress oferuje regularne aktualizacje bezpieczeństwa i posiada wtyczki takie jak Wordfence czy Sucuri, które zapewniają dodatkowe warstwy ochrony, takie jak skanowanie malware, zapory ogniowe, ochrona przed atakami brute force i inne.

7. Multijęzykowość

 • Wielojęzyczność: WordPress wspiera wiele języków i oferuje wtyczki takie jak WPML czy Polylang, które umożliwiają tworzenie wielojęzycznych stron internetowych, co jest szczególnie ważne dla firm działających na rynkach międzynarodowych.

8. E-commerce

 • Rozbudowane Funkcje Sklepowe: Dzięki wtyczkom takim jak WooCommerce, WordPress umożliwia tworzenie zaawansowanych sklepów internetowych, oferujących szerokie możliwości zarządzania produktami, płatnościami i wysyłką.

Podsumowanie

WordPress to wszechstronna i potężna platforma, która dzięki swojej elastyczności, łatwości użycia i szerokim możliwościom personalizacji, jest idealnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz prostego bloga, czy rozbudowanej witryny e-commerce, WordPress oferuje narzędzia i wsparcie, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzone cele.

Poznaj naszą ofertę

Dowiedz się co możemy zrobić żeby już dziś ruszyły pierwsze prace nad Twoją nową stroną

Wady WordPress

Chociaż WordPress jest jedną z najbardziej popularnych i wszechstronnych platform do tworzenia stron internetowych, ma również swoje wady, które mogą być istotne w kontekście konkretnych potrzeb i wymagań użytkowników. Oto najważniejsze z nich:

1. Bezpieczeństwo

 • Popularność jako Cel Ataków: WordPress, będąc najpopularniejszym CMS-em na świecie, jest często celem ataków hakerskich. Strony oparte na WordPressie są narażone na różnego rodzaju zagrożenia, takie jak ataki brute force, malware, i inne.
 • Zależność od Wtyczek i Motywów: Wiele wtyczek i motywów, zwłaszcza tych pochodzących z nieznanych źródeł, może być źródłem luk bezpieczeństwa. Użytkownicy muszą być ostrożni przy wyborze i instalacji dodatków.

2. Wydajność

 • Obciążenie Serwera: WordPress, zwłaszcza gdy jest obciążony licznymi wtyczkami i motywami, może znacząco obciążać serwer, co prowadzi do spowolnienia działania strony.
 • Optymalizacja: Aby utrzymać wysoką wydajność, strona WordPress wymaga optymalizacji, co może obejmować użycie wtyczek do cache'owania, optymalizacji obrazów i innych technik.

3. Złożoność Konfiguracji

 • Początkowa Konfiguracja: Instalacja i konfiguracja WordPressa mogą być skomplikowane dla początkujących użytkowników, szczególnie jeśli chodzi o ustawienia serwera, bazy danych i konfigurację SSL.
 • Utrzymanie: Regularne aktualizacje rdzenia, wtyczek i motywów są konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność strony, co może być wyzwaniem dla osób bez doświadczenia technicznego.

4. Koszty

 • Dodatkowe Wtyczki i Motywy: Chociaż podstawowa wersja WordPressa jest darmowa, wiele zaawansowanych wtyczek i motywów jest płatnych, co może zwiększyć koszty utrzymania strony.
 • Profesjonalna Pomoc: W przypadku skomplikowanych problemów technicznych, może być konieczne skorzystanie z usług profesjonalistów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

5. Kompatybilność Wtyczek i Motywów

 • Problemy z Kompatybilnością: Różnorodność dostępnych wtyczek i motywów może prowadzić do problemów z kompatybilnością, które mogą wpływać na funkcjonowanie strony.
 • Konflikty Wtyczek: Instalacja wielu wtyczek może prowadzić do konfliktów, które mogą powodować błędy i problemy z wydajnością.

6. SEO i Duplikaty Treści

 • Problemy z Duplikatami: Nieprawidłowa konfiguracja WordPressa może prowadzić do problemów z duplikatami treści, co negatywnie wpływa na SEO.
 • Optymalizacja: Mimo że WordPress oferuje wiele narzędzi SEO, ich skuteczne wykorzystanie wymaga wiedzy i doświadczenia.

7. Rozwój Funkcjonalności

 • Ograniczenia Wtyczek: Wtyczki mają swoje ograniczenia i mogą nie zawsze oferować dokładnie to, czego potrzebuje użytkownik, co może wymagać dodatkowego kodowania lub korzystania z usług deweloperów.
 • Zaawansowane Funkcje: Implementacja zaawansowanych funkcji może wymagać zaawansowanej wiedzy programistycznej, co stanowi barierę dla użytkowników bez takiej wiedzy.

8. Aktualizacje i Zarządzanie

 • Częste Aktualizacje: Regularne aktualizacje rdzenia WordPressa, wtyczek i motywów są konieczne, ale mogą prowadzić do problemów z kompatybilnością i wymagają stałego monitorowania.
 • Zarządzanie Wersjami: Przy dużej liczbie wtyczek i motywów, zarządzanie wersjami może stać się skomplikowane i czasochłonne.

Podsumowanie

Mimo licznych zalet, WordPress ma swoje wady, które mogą wpływać na decyzję o jego wyborze. Wyzwania związane z bezpieczeństwem, wydajnością, złożonością konfiguracji oraz kosztami utrzymania mogą być znaczące, szczególnie dla mniej doświadczonych użytkowników. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć te aspekty przed podjęciem decyzji o wyborze WordPressa jako platformy do tworzenia i zarządzania stroną internetową.

Porównanie WebWave i WordPress

WebWave i WordPress to popularne platformy do tworzenia stron internetowych, które oferują różne funkcje i możliwości. Oto szczegółowe porównanie obu rozwiązań, które pomoże Ci zrozumieć ich zalety, wady i odpowiednie zastosowania.

WebWave

Charakterystyka:WebWave to polska platforma do tworzenia stron internetowych, która wyróżnia się intuicyjnym kreatorem stron typu „przeciągnij i upuść” oraz brakiem potrzeby programowania. Jest przeznaczona zarówno dla początkujących użytkowników, jak i profesjonalistów zajmujących się tworzeniem stron.

Zalety:

 1. Łatwość użycia: Kreator „przeciągnij i upuść” pozwala na łatwe tworzenie stron bez konieczności programowania.
 2. Dostosowanie: Duże możliwości personalizacji, pozwalające na swobodne rozmieszczanie elementów.
 3. Wsparcie techniczne: Polskojęzyczne wsparcie, co jest dużym plusem dla polskich użytkowników.
 4. Hosting w pakiecie: Wbudowany hosting, co ułatwia zarządzanie stroną bez potrzeby poszukiwania zewnętrznego dostawcy.
 5. Automatyczne aktualizacje: Użytkownicy nie muszą martwić się o aktualizacje, gdyż platforma zajmuje się tym automatycznie.
 6. Responsywność: Strony są automatycznie dostosowane do urządzeń mobilnych.

Wady:

 1. Ograniczenia w rozbudowie: Mniej elastyczny niż WordPress w zakresie rozbudowy i dodawania zaawansowanych funkcji.
 2. Koszty: W zależności od planu mogą występować koszty związane z dodatkowymi funkcjami czy większym ruchem na stronie.
 3. Mniejsza społeczność: Mniejsza baza użytkowników i zasobów niż WordPress.

WordPress

Charakterystyka:WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) na świecie, oferujący ogromne możliwości rozbudowy dzięki tysiącom wtyczek i motywów. Jest wykorzystywany do tworzenia różnorodnych stron internetowych, od blogów po zaawansowane witryny e-commerce.

Zalety:

 1. Elastyczność: Ogromne możliwości rozbudowy i dostosowywania stron za pomocą wtyczek i motywów.
 2. SEO: Wiele narzędzi SEO, które pomagają w optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek.
 3. Społeczność: Duża społeczność użytkowników, oferująca wsparcie, wtyczki i zasoby edukacyjne.
 4. Kontrola: Pełna kontrola nad stroną, hostingiem i plikami, co jest istotne dla zaawansowanych użytkowników.
 5. Skalowalność: Idealny zarówno dla małych stron, jak i dużych serwisów internetowych.

Wady:

 1. Złożoność: Może być trudny w obsłudze dla początkujących, zwłaszcza w zakresie konfiguracji i zarządzania.
 2. Bezpieczeństwo: Wymaga regularnych aktualizacji i dbałości o bezpieczeństwo, aby uniknąć ataków.
 3. Koszty: Choć sam WordPress jest darmowy, niektóre wtyczki, motywy oraz usługi hostingowe mogą generować koszty.
 4. Wydajność: Może wymagać optymalizacji, aby zapewnić szybkie działanie strony, zwłaszcza przy dużej liczbie wtyczek.

Porównanie funkcji

Porównanie WebWave i Wordpress - hosting, peonalzacj, SEO, bezpieczeństwo, koszty

Podsumowanie

WebWave to świetne narzędzie dla osób poszukujących łatwego w użyciu kreatora stron z intuicyjnym interfejsem i wbudowanym hostingiem, idealne dla małych firm i początkujących użytkowników. WordPress z kolei oferuje nieograniczone możliwości rozbudowy i personalizacji, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla zaawansowanych użytkowników i dużych projektów, które wymagają pełnej kontroli i skalowalności. Wybór między WebWave a WordPress zależy od indywidualnych potrzeb, poziomu umiejętności i specyficznych wymagań dotyczących projektu.

Przeczytaj również Marketing automation w małej firmie

Kiedy wybrać WebWave?

WebWave to narzędzie, które idealnie sprawdzi się w określonych scenariuszach, szczególnie dla użytkowników o konkretnych potrzebach i preferencjach. Oto sytuacje, w których warto rozważyć wybór WebWave:

1. Początkujący użytkownicy

WebWave jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Intuicyjny kreator typu „przeciągnij i upuść” pozwala na łatwe budowanie stron bez potrzeby znajomości kodowania.

2. Małe firmy i jednoosobowe działalności

Dla małych firm oraz freelancerów WebWave oferuje prostotę obsługi i wszystkie niezbędne funkcje w jednym miejscu. Dzięki wbudowanemu hostingowi i automatycznym aktualizacjom, właściciele małych firm mogą skupić się na rozwijaniu swojego biznesu, zamiast na zarządzaniu technicznymi aspektami strony.

3. Projekty z ograniczonym budżetem

WebWave oferuje różne plany cenowe, w tym darmowy plan z podstawowymi funkcjami. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób lub małych firm z ograniczonym budżetem, które potrzebują profesjonalnej strony internetowej bez dużych inwestycji początkowych.

4. Brak umiejętności technicznych

Jeśli nie masz doświadczenia w programowaniu ani zaawansowanej wiedzy technicznej, WebWave jest idealnym wyborem. Platforma jest zaprojektowana tak, aby była łatwa w obsłudze i nie wymagała specjalistycznej wiedzy.

5. Proste strony internetowe

WebWave świetnie nadaje się do tworzenia prostych, wizytówkowych stron internetowych, blogów, portfolio czy stron informacyjnych. Jeśli Twoje potrzeby dotyczą podstawowej strony internetowej bez zaawansowanych funkcji, WebWave będzie odpowiednim wyborem.

6. Szybkie uruchomienie strony

WebWave umożliwia szybkie i łatwe tworzenie stron internetowych. Jeśli potrzebujesz szybko uruchomić swoją stronę bez długiego procesu konfiguracji i dostosowywania, WebWave zapewnia szybkie rezultaty.

7. Polskojęzyczne wsparcie

Dla polskich użytkowników dużym atutem WebWave jest wsparcie techniczne i dokumentacja w języku polskim. Ułatwia to rozwiązywanie problemów i korzystanie z pełnych możliwości platformy.

8. Gotowe szablony

WebWave oferuje wiele gotowych szablonów, które można dostosować do własnych potrzeb. To świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują estetycznie wyglądającej strony internetowej, ale nie mają umiejętności projektowania graficznego.

9. Wbudowane narzędzia SEO

Dla osób, które chcą poprawić widoczność swojej strony w wyszukiwarkach, WebWave oferuje wbudowane narzędzia SEO, które pomagają w optymalizacji strony bez potrzeby korzystania z dodatkowych wtyczek czy usług.

Podsumowanie

WebWave to idealne rozwiązanie dla początkujących użytkowników, małych firm oraz osób z ograniczonym budżetem i brakiem umiejętności technicznych. Jeśli potrzebujesz prostego, intuicyjnego narzędzia do tworzenia i zarządzania stroną internetową, WebWave zapewnia wszystkie niezbędne funkcje i wsparcie, aby szybko i efektywnie uruchomić swoją stronę online.

Poznaj Inbound marketing - jak skutecznie można go zautomatyzować?

Kiedy wybrać WordPress?

WordPress to jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia stron internetowych na świecie, oferująca ogromne możliwości rozbudowy i personalizacji. Oto sytuacje, w których warto rozważyć wybór WordPress:

1. Zaawansowani użytkownicy i programiści

Jeśli masz doświadczenie w programowaniu lub chcesz pełnej kontroli nad kodem swojej strony, WordPress jest idealnym wyborem. Umożliwia zaawansowaną modyfikację i dostosowanie strony do specyficznych potrzeb.

2. Duże i złożone projekty

WordPress sprawdzi się doskonale przy tworzeniu rozbudowanych stron internetowych, takich jak duże serwisy informacyjne, portale społecznościowe, sklepy internetowe z zaawansowanymi funkcjami e-commerce czy strony korporacyjne.

3. Elastyczność i skalowalność

WordPress oferuje ogromne możliwości rozbudowy dzięki tysiącom dostępnych wtyczek i motywów. Jest idealny dla projektów, które mogą się rozwijać i potrzebować nowych funkcji w przyszłości.

4. SEO i marketing internetowy

WordPress jest znany ze swoich zaawansowanych narzędzi SEO. Dzięki licznym wtyczkom, takim jak Yoast SEO, możesz łatwo optymalizować swoją stronę pod kątem wyszukiwarek, co jest kluczowe dla marketingu internetowego.

5. E-commerce

Jeśli planujesz uruchomienie sklepu internetowego, WordPress z wtyczką WooCommerce oferuje potężne i elastyczne rozwiązanie e-commerce. Umożliwia integrację z wieloma systemami płatności, zarządzanie produktami, recenzjami, zapasami i wieloma innymi aspektami sklepu online.

6. Pełna kontrola nad hostingiem

WordPress wymaga zewnętrznego hostingu, co daje pełną kontrolę nad wyborem dostawcy usług, konfiguracją serwera i zarządzaniem zasobami. Jest to korzystne dla użytkowników, którzy potrzebują specyficznych ustawień serwera lub chcą mieć pełną kontrolę nad infrastrukturą.

7. Społeczność i wsparcie

WordPress posiada ogromną społeczność użytkowników i deweloperów. To oznacza łatwy dostęp do wsparcia, poradników, forów dyskusyjnych oraz ogromnej bazy wiedzy. W razie problemów, prawdopodobnie znajdziesz rozwiązanie w sieci.

8. Długoterminowa perspektywa

Jeśli planujesz rozwijać swoją stronę przez wiele lat, WordPress oferuje stabilność i ciągły rozwój. Regularne aktualizacje i duża społeczność gwarantują, że platforma będzie rozwijana i wspierana przez długi czas.

9. Multilingual and Multi-site Capabilities

WordPress wspiera wielojęzyczność i konfiguracje wielostronne, co jest idealne dla firm działających na rynkach międzynarodowych lub zarządzających wieloma stronami z jednego panelu administracyjnego.

10. Custom Post Types and Taxonomies

Dla użytkowników wymagających zaawansowanej struktury treści, WordPress oferuje niestandardowe typy postów i taksonomie, które pozwalają na tworzenie unikalnych struktur danych i prezentacji treści.

Podsumowanie

WordPress to idealne rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników, programistów, dużych i złożonych projektów oraz firm planujących długoterminowy rozwój swojej strony internetowej. Jego elastyczność, skalowalność i zaawansowane funkcje SEO oraz e-commerce czynią go świetnym wyborem dla tych, którzy potrzebują pełnej kontroli i szerokich możliwości personalizacji.

Dowiedz się Jak zrobić stronę na Wordpress ?

Kluczowe różnice między WebWave a WordPress

WebWave i WordPress to dwie różne platformy do tworzenia stron internetowych, które mają swoje unikalne cechy i przeznaczenia. Oto kluczowe różnice między nimi:

1. Typ platformy

 • WebWave: Jest to kreator stron internetowych typu "przeciągnij i upuść", który działa w przeglądarce i nie wymaga instalacji.
 • WordPress: Jest to system zarządzania treścią (CMS), który wymaga instalacji na serwerze. Istnieją dwie wersje: WordPress.com (hostowana) i WordPress.org (samodzielna instalacja).

2. Łatwość obsługi

 • WebWave: Bardzo przyjazny dla początkujących. Dzięki interfejsowi "przeciągnij i upuść" nie wymaga znajomości kodowania.
 • WordPress: Choć oferuje prostotę obsługi dzięki intuicyjnemu panelowi administracyjnemu, pełne wykorzystanie jego możliwości może wymagać podstawowej znajomości HTML, CSS i PHP.

3. Funkcjonalność

 • WebWave: Oferuje wszystkie podstawowe funkcje potrzebne do stworzenia prostej strony internetowej, w tym wbudowany hosting, automatyczne aktualizacje i narzędzia SEO.
 • WordPress: Jest znacznie bardziej elastyczny i skalowalny. Dzięki tysiącom wtyczek i motywów, można dostosować stronę do niemal każdej potrzeby, od blogów po zaawansowane sklepy e-commerce.

4. Personalizacja

 • WebWave: Ograniczona do funkcji oferowanych przez platformę. Użytkownicy mogą dostosowywać szablony, ale zaawansowane modyfikacje są ograniczone.
 • WordPress: Umożliwia pełną personalizację. Użytkownicy mają dostęp do kodu źródłowego i mogą wprowadzać dowolne zmiany, w tym tworzenie własnych wtyczek i motywów.

5. Koszty

 • WebWave: Oferuje różne plany cenowe, w tym darmowy plan z podstawowymi funkcjami. Wszystkie plany zawierają hosting.
 • WordPress: Koszty zależą od wybranego hostingu, domeny, oraz dodatkowych wtyczek i motywów. Wersja WordPress.com oferuje darmowy plan, ale z ograniczeniami.

6. Hosting

 • WebWave: Hosting jest wbudowany w platformę, co upraszcza proces zarządzania stroną.
 • WordPress: Użytkownicy muszą wybrać i zarządzać własnym hostingiem (dotyczy WordPress.org). Wersja WordPress.com oferuje hosting, ale z mniejszą elastycznością.

7. Wsparcie i społeczność

 • WebWave: Oferuje wsparcie techniczne i dokumentację w języku polskim, co jest dużym plusem dla polskich użytkowników.
 • WordPress: Posiada ogromną globalną społeczność, liczne fora dyskusyjne, samouczki i dostęp do wsparcia technicznego od dostawców hostingu.

8. SEO

 • WebWave: Posiada wbudowane narzędzia SEO, które są łatwe w użyciu dla początkujących.
 • WordPress: Oferuje zaawansowane narzędzia SEO, które mogą być dostosowywane za pomocą wtyczek takich jak Yoast SEO, dając użytkownikom pełną kontrolę nad optymalizacją.

9. Aktualizacje i bezpieczeństwo

 • WebWave: Automatyczne aktualizacje są zarządzane przez platformę, co zmniejsza ryzyko problemów związanych z bezpieczeństwem.
 • WordPress: Użytkownicy są odpowiedzialni za aktualizacje systemu, motywów i wtyczek. Niewłaściwe zarządzanie może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem.

Podsumowanie

Wybór między WebWave a WordPress zależy od indywidualnych potrzeb, umiejętności i celów użytkownika. WebWave jest idealny dla początkujących, małych firm i osób poszukujących prostego i szybkiego rozwiązania. WordPress natomiast oferuje większą elastyczność, skalowalność i zaawansowane możliwości personalizacji, co czyni go odpowiednim wyborem dla bardziej złożonych projektów i doświadczonych użytkowników.

Przeczytaj również Marketing B2B - jak marketing automation wspiera procesy sprzedaży

FAQ - Najczęściej zadawane pytania dotyczące WebWave i WordPress

1. Czym różni się WebWave od WordPress?

WebWave to kreator stron internetowych typu "przeciągnij i upuść", idealny dla początkujących, natomiast WordPress to bardziej zaawansowany system zarządzania treścią (CMS), który wymaga instalacji na serwerze i oferuje większą elastyczność oraz możliwości rozbudowy.

2. Który system jest łatwiejszy w obsłudze?

WebWave jest zazwyczaj łatwiejszy w obsłudze dla początkujących, dzięki intuicyjnemu interfejsowi "przeciągnij i upuść". WordPress może wymagać podstawowej znajomości HTML, CSS i PHP, szczególnie przy bardziej zaawansowanych projektach.

3. Czy mogę używać WebWave za darmo?

Tak, WebWave oferuje darmowy plan, który zawiera podstawowe funkcje. Płatne plany oferują dodatkowe funkcje i możliwości, takie jak własna domena i zaawansowane narzędzia SEO.

4. Czy WordPress jest darmowy?

Sam WordPress.org jest darmowy, jednak użytkownicy muszą pokryć koszty hostingu, domeny i ewentualnych wtyczek oraz motywów premium. WordPress.com oferuje darmowy plan z ograniczeniami, a płatne plany z dodatkowymi funkcjami.

5. Jakie są koszty związane z WebWave?

WebWave oferuje kilka planów cenowych, w tym darmowy plan oraz płatne plany zaczynające się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Koszty zależą od wybranych funkcji i poziomu wsparcia.

6. Czy potrzebuję własnego hostingu dla WordPress?

Tak, w przypadku WordPress.org musisz samodzielnie wybrać i zarządzać hostingiem. WordPress.com oferuje hosting w ramach swoich planów, ale jest to mniej elastyczne rozwiązanie.

7. Czy mogę przenieść swoją stronę z WebWave do WordPress?

Migracja z WebWave do WordPress może być trudna, ponieważ WebWave to zamknięta platforma. Przenoszenie treści może wymagać ręcznego kopiowania i ponownego tworzenia strony na WordPress.

8. Jakie są główne zalety WebWave?

WebWave oferuje łatwość obsługi, wbudowany hosting, automatyczne aktualizacje, narzędzia SEO i polskie wsparcie techniczne. Jest idealny dla początkujących i małych firm.

9. Jakie są główne zalety WordPress?

WordPress oferuje ogromne możliwości personalizacji, tysiące wtyczek i motywów, zaawansowane narzędzia SEO, dużą społeczność i elastyczność w zakresie hostingu i rozbudowy.

10. Czy mogę stworzyć sklep internetowy na WebWave?

Tak, WebWave oferuje funkcje e-commerce, ale są one bardziej ograniczone w porównaniu do WordPress z wtyczką WooCommerce, która oferuje zaawansowane możliwości zarządzania sklepem online.

11. Które narzędzie lepiej nadaje się do blogowania?

WordPress jest bardziej zaawansowanym narzędziem do blogowania, oferującym szeroki wybór wtyczek, motywów i narzędzi SEO, które mogą poprawić widoczność i funkcjonalność bloga.

12. Czy WebWave zapewnia wsparcie techniczne?

Tak, WebWave oferuje wsparcie techniczne, w tym pomoc w języku polskim, co jest dużym atutem dla polskich użytkowników.

13. Czy mogę korzystać z wtyczek w WebWave?

WebWave nie obsługuje wtyczek w taki sam sposób jak WordPress. Funkcjonalność jest ograniczona do tego, co oferuje platforma, bez możliwości instalacji zewnętrznych wtyczek.

14. Jakie są wady korzystania z WordPress?

WordPress może być bardziej skomplikowany w obsłudze, wymaga regularnych aktualizacji i zarządzania bezpieczeństwem, a także może wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z hostingiem, domenami i płatnymi wtyczkami oraz motywami.

15. Czy WebWave jest dobrym wyborem dla dużych stron internetowych?

WebWave jest bardziej odpowiedni dla małych i średnich stron internetowych. Dla większych i bardziej złożonych projektów WordPress może być lepszym wyborem ze względu na swoją elastyczność i skalowalność.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing