powrot do bloga
/
/
marketing
/
Co to jest dropshipping

Co to jest dropshipping

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to jest dropshipping

Myślisz o rozpoczęciu sprzedaży w internecie, ale ogranicza Cię brak dużej ilości kapitału? Lub chciałbyś wypróbować swój e-commerce biznes, nie narażając się na wysokie koszty związane z przechowywaniem towaru? Dropshipping może być odpowiednią opcją dla Ciebie. Ale co to jest dropshipping? Jest to strategia logistyczna pozwalająca na znaczne obniżenie początkowych wydatków, jakie są zazwyczaj konieczne przy zakładaniu sklepu online w konwencjonalny sposób. Co więcej, eliminuje potrzebę kupowania i magazynowania zapasów, ponieważ zamówienia klientów są realizowane bezpośrednio przez dostawcę, z którym współdziałasz. Należy jednak mieć na uwadze, że dropshipping to nie jest prosty sposób na szybkie zyski. To przedsięwzięcie biznesowe, które wymaga zaangażowania czasu i inwestycji w marketing.

spis treści:

Czym jest dropshipping

Pojęcie dropshipping to model biznesowy stosowany w handlu detalicznym, gdzie sklepy internetowe nie zajmują się bezpośrednio zarządzaniem zapasami ani realizacją wysyłek. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca prowadzący sklep online nie przechowuje sprzedawanych produktów ani nie ma z nimi fizycznego kontaktu. Jego głównym zadaniem jest przyciągnięcie klientów na stronę i generowanie sprzedaży. Po dokonaniu przez klienta zakupu, sprzedawca przekazuje szczegóły zamówienia do zewnętrznego dostawcy, z którym współpracuje na podstawie umowy. Dostawca ten odpowiada za kompletację i wysyłkę produktu bezpośrednio do nabywcy. Kluczowe jest, że płatność za towar w modelu dropshippingu następuje po jego sprzedaży przez sklep, a nie w momencie zakupu towaru od dostawcy. Dostawca w tym układzie może być producentem, hurtownią lub innym detalistą.

Różnica między dropshippingiem a tradycyjnym modelem sprzedaży detalicznej leży w braku potrzeby posiadania magazynu oraz związanej z tym infrastruktury i personelu do obsługi zamówień. Dropshipping zmienia także relacje między sprzedawcami a dostawcami – zamiast kupowania i odsprzedawania produktów, sprzedawcy przekazują zamówienia dostawcom, którzy realizują je w imieniu sprzedawcy. Brak konieczności przechowywania zapasów sprawia, że dropshipping jest rozwiązaniem wyłącznie dla biznesów e-commerce, nie zaś dla tradycyjnych sklepów stacjonarnych.

W jaki sposób działa i na czym polega dropshipping

Jak działa dropshipping? Działanie modelu dropshippingu można podsumować według poniższej sekwencji działań:

 1. Konsument dokonuje zakupu na stronie Twojego e-sklepu.
 2. Kwota za zakup wpływa na Twoje konto bankowe.
 3. Następnie, często za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu, przekazujesz szczegóły zamówienia do współpracującej hurtowni, dokonując płatności za produkt, ale już z odjętym Twoim zyskiem.
 4. Hurtownia odbiera od Ciebie informacje o zamówieniu.
 5. Następnie, zaopatrzeniowiec zajmuje się kompletacją i wysyłką produktu bezpośrednio do klienta, działając w Twoim imieniu.
 6. Ostatecznie, produkt dotrze do klienta końcowego.

Ten proces eliminuje konieczność fizycznego posiadania towarów w magazynie przez sprzedawcę detalicznego i pozwala na skupienie się na promowaniu sklepu oraz zarządzaniu sprzedażą, jednocześnie minimalizując ryzyko związane z nadmiernymi zapasami.

Dropshipping coraz popularniejszy

Model sprzedaży dropshipping zyskuje coraz bardziej na popularności

Najświeższe analizy rynkowe wskazują, że wartość globalnego rynku dropshippingu ma osiągnąć 196,78 miliarda dolarów w roku 2022. Oczekuje się również, że w kolejnych latach rynek ten będzie charakteryzował się dynamicznym rozwojem, przekraczając poziom 200 miliardów dolarów w 2023 roku oraz osiągając wartość ponad 300 miliardów dolarów w 2024 roku.

Przedsiębiorcy z Polski, którzy zarządzają sklepem online wykorzystującym model dropshipping, nie są zmuszeni do ograniczania swojej aktywności sprzedażowej wyłącznie do własnej strony internetowej. Istnieje możliwość rozszerzenia zasięgu sprzedaży o popularne platformy aukcyjne takie jak Allegro czy OLX, jak również wykorzystanie porównywarek cenowych, na przykład Ceneo, czy prowadzenie sprzedaży przez sklep na Facebooku. Dodatkowo, mają oni opcję wejścia na międzynarodowe rynki za pośrednictwem globalnych marketplace'ów, takich jak Amazon czy eBay.

Poznaj najlepsze platformy dla sklepu internetowego. Ranking

Jakie są wady i zalety dropshippingu?

Zalety modelu dropshipping

Ten sposób prowadzenia sprzedaży ułatwia start w branży e-commerce. Oto kilka powodów, dla których dropshipping cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród nowicjuszy, jak i bardziej doświadczonych biznesmenów.

Niski próg wejścia, by zacząć biznes w modelu dropshipping

Minimalny wymagany kapitał początkowy to główna zaleta modelu dropshipping, która pozwala na łatwy start w e-commerce. Dzięki temu można otworzyć sklep internetowy, nie inwestując dużych sum w zapasy, magazynowanie, zatrudnianie personelu czy inne koszty operacyjne. Dropshipping eliminuje potrzebę zakupu towarów z góry – płacisz za produkt tylko wtedy, gdy klient złoży zamówienie przez twoją stronę.

Ponadto, model ten zwalnia cię z obowiązków związanych z:

 • wynajmem przestrzeni magazynowej,
 • pakowaniem i wysyłką towaru,
 • monitorowaniem stanu magazynowego,
 • zarządzaniem zwrotami i dostawami,
 • zamawianiem zapasów i ich magazynowaniem.

Łatwość skalowania

Model dropshipping ułatwia szybkie i efektywne skalowanie działalności w porównaniu do klasycznych e-sklepów, gdzie rozwój biznesu często wiąże się z gwałtownym wzrostem kosztów infrastrukturalnych. W tradycyjnym modelu e-commerce, zwiększenie liczby zamówień zazwyczaj wymaga dodatkowego nakładu pracy, zatrudnienia nowych pracowników, wynajęcia magazynu oraz poniesienia innych dodatkowych kosztów. Natomiast w modelu dropshipping, to hurtownia współpracująca przejmuje większość zadań związanych z obsługą dodatkowych zamówień, włączając w to obsługę klienta po zakupie. Oznacza to, że przy rosnącej skali działalności, koszty z nią związane rosną w wolniejszym tempie, pozwalając na większe skoncentrowanie zasobów na promocji, pozyskiwaniu nowych klientów i optymalizacji witryny, aby napędzać dalszy wzrost sprzedaży.

Łatwość zarządzania

Proste w obsłudze zarządzanie jest jedną z wyraźnych zalet dropshippingu. Brak konieczności zajmowania się typowymi obowiązkami jak zatrudnianie personelu do obsługi zamówień czy wynajmowanie przestrzeni magazynowej sprawia, że możesz łatwiej administrować swoją działalnością. Po wyborze odpowiedniej hurtowni, zintegrowaniu Twojego sklepu online z systemem dropshippingowym i odpowiednim skonfigurowaniu procesów, Twoim głównym zadaniem staje się zarządzanie witryną e-commerce oraz działania marketingowe mające na celu promocję oferty sklepu.

Elastyczność

Elastyczność jest kolejną kluczową zaletą dropshippingu. Dzięki braku potrzeby posiadania fizycznego zapasu, działalność opartą na tym modelu można prowadzić praktycznie z każdego miejsca na świecie, gdzie jest dostęp do Internetu. Kluczowe jest utrzymanie płynnej komunikacji z dostawcami i klientami, co umożliwia efektywne zarządzanie biznesem z dowolnej lokalizacji. Wiele udanych przedsiębiorstw dropshippingowych działa z domowego zacisza. Model ten oferuje również swobodę w zakresie zarządzania asortymentem – możesz z łatwością dodawać do oferty nowe produkty i usuwać te, które nie cieszą się popularnością lub przynoszą niskie zyski.

Możliwość testowania i szeroka oferta

Jednym z głównych atutów dropshippingu jest możliwość oferowania szerokiej gamy produktów bez konieczności wcześniejszego inwestowania w zapasy. Dzięki temu, jako dropshipper, możesz elastycznie dostosowywać ofertę swojego sklepu internetowego, reagując na aktualne trendy i preferencje klientów. Możliwość dodawania nowych produktów bez ponoszenia dodatkowych kosztów jest kluczowa – możesz łatwo umieszczać w ofercie nowości od dostawców, często otrzymując powiadomienia o dostępności nowych pozycji.

Model dropshippingowy służy również jako cenne narzędzie dla właścicieli klasycznych e-sklepów zainteresowanych testowaniem zainteresowania konsumentów nowymi kategoriami produktów, takimi jak akcesoria czy innowacyjne linie produktów, bez ryzyka związanego z inwestycją w duże ilości towaru.

Brak konieczności zarządzania zapasami

Nieposiadanie zapasów to także brak potrzeby ich zarządzania. Nie musisz zajmować się organizacją ani monitorowaniem stanu magazynowego, co często jest procesem złożonym i pochłaniającym dużo czasu. Choć istnieją programy do zarządzania zapasami, które mogą usprawnić ten proces, w modelu dropshippingu ta kwestia całkowicie odpada.

Wady dropshippingu

Jak każdy model biznesowy, dropshipping niesie ze sobą pewne niedogodności i ryzyka wynikające z korzystania z usług zewnętrznych dostawców do wysyłki produktów. Mimo że przewagi takie jak wygoda, możliwość elastycznego zarządzania i oszczędność czasu są istotne, wiążą się one również z pewnymi kosztami.

Duża konkurencja

Niska bariera wejścia w model dropshipping sprawia, że wielu sprzedawców może łatwo rozpocząć działalność w tym modelu, co prowadzi do intensywnej konkurencji. Jeśli sprzedawca nie posiada ekskluzywnych umów z dostawcami na sprzedaż określonych produktów, może okazać się, że wielu konkurentów oferuje identyczne towary.

Brak fizycznego magazynu i ograniczenia w dostępie do unikatowych produktów mogą utrudniać odróżnienie się na tle innych podmiotów w branży. W tej sytuacji sprzedawcy muszą szukać alternatywnych metod wyróżnienia się na rynku, takich jak zapewnienie wyjątkowej obsługi klienta czy tworzenie wartościowych treści, które przyciągną uwagę i zbudują lojalność wśród konsumentów.

Niska jakość produktów

Zanim zdecydujesz się na współpracę z konkretnym dostawcą, warto dokonać anonimowego zakupu ich produktów. Nie chciałbyś przecież rozpocząć współpracy z firmą, która dostarcza produkty o niskiej jakości Twoim klientom. Dlatego kluczowe jest, abyś wybrał dostawcę gwarantującego towary wysokiej jakości.

Skomplikowany proces wysyłki

Gdy decydujesz się na współpracę z wieloma dostawcami, co jest typowe dla modelu dropshipping, realizacja zamówień w Twoim sklepie internetowym będzie zależna od różnych hurtowni, które dostarczają poszczególne produkty. To sprawia, że nie masz pełnej kontroli nad procesem dostawy.

Przykładowo, jeżeli klient zamówi cztery różne produkty, każdy od innego dostawcy, będziesz musiał pokryć koszty wysyłki za każdy z tych przedmiotów oddzielnie, nie mając możliwości przeniesienia tych dodatkowych wydatków bezpośrednio na klienta. Chociaż pokrywanie tych kosztów może się wydawać ekonomicznie uzasadnione, zautomatyzowanie tego procesu finansowego może być skomplikowane. Co więcej, każda hurtownia może mieć inną politykę przetwarzania zamówień i fakturowania. Aby zminimalizować potencjalne komplikacje na starcie, warto rozważyć ograniczenie liczby współpracujących dostawców do minimum, najlepiej do jednego.

Brak możliwosci personalizacji i brandingu

W modelu dropshippingu, w odróżnieniu od bezpośredniej współpracy z producentami, możliwości wpływania na produkt są ograniczone. Produkty oferowane w ramach dropshippingu zazwyczaj noszą markę dostawcy i są już wcześniej zaprojektowane.

Choć niektórzy dostawcy mogą umożliwić naniesienie własnej marki na produkty, to w praktyce to hurtownia posiada decydujące słowo co do ich ostatecznego wyglądu. Wprowadzenie jakichkolwiek modyfikacji czy personalizacji często wiąże się z koniecznością złożenia zamówienia na minimalną, określoną ilość towaru, aby była to operacja opłacalna dla producenta. Dodatkowo, prowadzenie działalności dropshippingowej może stanowić wyzwanie w zakresie tworzenia i rozwijania własnej marki.

Utrudniona obsługa klienta

Nawet najbardziej renomowany dostawca w modelu dropshipping może czasami popełnić błąd przy realizacji zamówienia – błędy, za które jako właściciel sklepu będziesz musiał przejąć odpowiedzialność i złożyć przeprosiny klientowi. W tradycyjnym modelu e-commerce, masz możliwość bezpośredniego reagowania na skargi klientów dotyczące jakości produktów, czasu realizacji czy procedur zwrotów, oferując natychmiastowe rozwiązania. W przypadku dropshippingu, rozwiązanie problemów zwykle wymaga skontaktowania się z hurtownią w celu wyjaśnienia sytuacji.

Decydując się na dropshipping, warto dokładnie przeanalizować różnych dostawców. Niektórzy z nich mogą robić atrakcyjne obietnice, które nie zawsze są realizowane. Aby Twoja działalność była rentowna, kluczowe jest zadowolenie klientów.

Niska marża

To wyzwanie staje się jeszcze bardziej znaczące w przypadku działania w bardzo konkurencyjnym sektorze. Walcząc o zainteresowanie klientów, osiągnięcie oczekiwanych profitów może być wyzwaniem, szczególnie na początkowym etapie działalności. Wysokość zysku będzie wynikać z ustalonych przez Ciebie cen oraz liczby zrealizowanych transakcji. Ceny hurtowe często są kształtowane na podstawie średniej wartości miesięcznych transakcji. Wzrost ruchu na stronie i liczby zamówień może skłonić hurtownię do zaproponowania towarów po niższych cenach, co umożliwia ustalenie wyższych marż. Wybierając dostawcę, warto zapytać o zakres cenowy dostosowany do różnych poziomów wartości zamówień. Nie zapominaj także, że zdolność sklepu do generowania online zależy w dużej mierze od skuteczności działań marketingowych, które przyciągają klientów.

Sprawdź naszą ofertę :

Dropshipping – jak zacząć i jak zarabiać na dropshippingu?

Jak zacząć sprzedawać w dropshippingu - dropshipping krok po kroku

Decyzja o otwarciu własnego e-sklepu może wydawać się skomplikowana, ale dzięki licznej obecności hurtowni oferujących współpracę w ramach dropshippingu na rynku polskim, założenie biznesu w tym modelu sprzedaży online jest dość proste. Przed jednak uruchomieniem sklepu internetowego i oficjalnym rozpoczęciem działalności gospodarczej, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć kilka kluczowych aspektów: jakie produkty chcesz oferować, kto będzie Twoim docelowym klientem, w jaki sposób działają Twoi potencjalni konkurenci oraz z którym dostawcą warto nawiązać współpracę. Oto kilka wstępnych kroków, które ułatwią Ci start w dropshipping:

Znajdź swoją niszę

Wybierz swoją specjalizację

Pierwszym krokiem jest określenie swojej specjalizacji i publiczności docelowej. Rynek oferuje niezliczone możliwości, a dobór odpowiedniej gamy produktów do sprzedania online może znacząco przyczynić się do Twojego sukcesu. Wyróżnienie się na tle licznych przedsiębiorstw działających na zasadach dropshippingu wymaga precyzyjnego zdefiniowania swojej niszy.

Przed podjęciem decyzji o asortymencie, rozważ następujące czynniki:

Zidentyfikuj swoje pasje i zainteresowania. Posiadanie wiedzy na temat oferowanych produktów może ułatwić zarządzanie biznesem i przyspieszyć budowanie Twojej pozycji jako eksperta w danej dziedzinie. Jednakże, zainteresowanie to nie jedyny czynnik.

Analiza rynku e-commerce jest kluczowa. Jeśli masz już pomysł na biznes, zbadaj, czy istnieje popyt na produkty, które planujesz oferować. Narzędzia takie jak Google Trends, wtyczka Keyword Surfer czy planer słów kluczowych Google Ads mogą okazać się przydatne w ocenie potencjału rynkowego. Rozważ, czy w stosunkowo krótkim czasie (np. od kilku miesięcy do roku) możesz skutecznie konkurować na rynku. W przypadku dominacji dużych firm w danej branży, może warto rozważyć mniej konkurencyjne produkty. Przykładem mogą być trudności z wyróżnieniem się na rynku AGD i RTV, gdzie działają wielcy gracze. Lepszym wyborem może być sektor z potencjałem wzrostu, w którym konkurencja jest jeszcze niewielka, jak to miało miejsce z rynkiem produktów CBD po zmianach legislacyjnych.

Specjalizacja w konkretnych niszach nie wyklucza możliwości rozszerzenia oferty sklepu w przyszłości. Po zbudowaniu rozpoznawalności marki, możesz wprowadzić do oferty produkty pokrewne, które zainteresują stałych klientów i przyciągną nowych.

Zakładanie firmy

Czy musisz rejestrować działalność? Nie, zakładanie działalnosci nie jest konieczne, chyba, że zajmujesz się jedną z wyjatkowych kategorii nie objętych zwolnieniem z tego obowiazku ale o ile nie handlujesz w internecie kamieniami szlachetnymi czy drogocennym kruszczcem to najprawdopodobniej możesz rozpocząć swoją przygodę z dropshippingiem na działalności nierejestrowanej. Warto jednak rozpocząć swoją przygodę z własną działalnoscią gospodarczą odpowiednio wcześnie by budować profesjonalny wizerunek marki w sieci.

Znajdź hurtownie dropshipping, od których kupisz towar

Wybierając hurtownię, która będzie kluczowa w procesie realizacji zamówień, kluczowe jest zdecydowanie się na zaufanego partnera biznesowego. Aby ocenić potencjalnych dostawców, zaleca się zamówienie i przetestowanie niektórych ich produktów. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować jakość towarów oraz szybkość dostaw.

Przed zawarciem umowy konieczne jest postawienie hurtowni szeregu pytań:

 • Czy istnieje możliwość otrzymania zniżek?
 • Jak wygląda procedura zwrotów i reklamacji?
 • Jak szybko są realizowane zamówienia?
 • Jakie opcje dostawy są dostępne?
 • Czy oferowany jest odbiór osobisty?
 • Czy dostawy są ubezpieczone?
 • Czy mogą dostarczyć referencje?
 • Jak przebiega proces rozliczeń – czy naliczane są opłaty natychmiast po złożeniu zamówienia, czy wystawiana jest zbiorcza faktura na koniec miesiąca?

Wybór odpowiedniego dostawcy jest kluczowy. Możesz zdecydować się na bezpośrednią współpracę z producentem, co może oznaczać wyższe zyski z powodu braku pośredników, lub z hurtownią specjalizującą się w dropshippingu. W internecie dostępnych jest wiele katalogów hurtowni z różnych sektorów, często na stronach oferujących usługi subskrypcyjne i integracje z systemami hurtowni. Wybierając hurtownię, masz tę zaletę, że zwykle współpracuje ona z różnymi producentami, co umożliwia oferowanie bogatego asortymentu produktów. Przeprowadź również dokładne poszukiwania w internecie i sprawdź grupy na Facebooku poświęcone tematyce hurtowni i dropshippingu.

Podczas ustalania warunków współpracy nie zapomnij o negocjacji cen. Oferty hurtowni często są zależne od wielkości obrotów generowanych przez sklep oraz długości współpracy, co oznacza, że nowi dropshipperzy mogą spotkać się z niższą marżą.

Zamieść produkty w sklepie internetowym

Jeśli masz już klarowny pomysł na to, co chcesz oferować i z jakimi dostawcami nawiążesz współpracę, przyszedł czas na zaprojektowanie i uruchomienie Twojego sklepu internetowego. Będzie on pełnił funkcję cyfrowej wizytówki Twojej działalności, umożliwiając ciągłą promocję twoich produktów. Istnieje wiele dostępnych platform e-commerce, a przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak funkcjonalność platformy, możliwości jej dostosowania do wytycznych SEO od Google oraz łatwość integracji z systemami hurtowni.

Na przykład, platforma SkyShop oferuje możliwość integracji z 489 hurtowniami i producentami. Inną popularną opcją jest Shoper, natomiast dla mniejszych przedsiębiorstw dobrym wyborem może być WooCommerce. Projektując swoją stronę internetową, kluczowe jest skupienie się na doświadczeniu użytkownika (UX). Twoja witryna powinna umożliwiać łatwe i intuicyjne przeglądanie asortymentu oraz składanie zamówień, niezależnie od urządzenia, z którego korzysta klient.

Marketing internetowy

Inwestowanie w marketing online jest kluczowym elementem dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Początek powinien stanowić dokładna analiza działań konkurencji, a następnie opracowanie strategii marketingowej, która pozwoli Twojej firmie się wyróżnić i dotrzeć do potencjalnych klientów. Aby skutecznie alokować środki na marketing, warto eksperymentować z różnorodnymi kanałami promocyjnymi, mierzyć ich efektywność i koncentrować budżet na tych, które przynoszą najlepsze rezultaty w zakresie konwersji. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że niektóre kanały mogą przynosić zyski na dłuższą metę, podczas gdy inne szybko wpływają na wzrost sprzedaży.

Najczęściej wykorzystywane kanały marketingowe to:

 • SEO (Search Engine Optimization) dla lepszego pozycjonowania sklepu w wyszukiwarkach,
 • płatne reklamy w Google Ads,
 • działania na platformach mediów społecznościowych,
 • współpraca z influencerami,
 • marketing emailowy,
 • programy partnerskie (afiliacyjne),
 • marketing wideo,
 • obecność na platformach marketplace'owych.

Poznaj również storytelling - co to jest ? Jak wykorzystać w sprzedaży

Jak wygląda proces integracji mojego sklepu internetowego z hurtownią dropshipping?

Integracja Twojego sklepu internetowego z systemem hurtowni jest kluczowa dla usprawnienia procesu zarządzania produktami. Dzięki tej funkcji możesz automatycznie importować i aktualizować informacje o produktach, takie jak opisy, zdjęcia i specyfikacje techniczne, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu i zasobów. Platformy e-commerce różnią się częstotliwością aktualizacji stanu magazynowego – może ona wynosić od kilku do kilkunastu razy dziennie. Dzięki temu klienci mogą zamawiać jedynie te produkty, które są rzeczywiście dostępne w magazynie hurtowni. W przypadku braku dostępności produktu w hurtowni, sklep internetowy może albo ukryć dany produkt, albo wyświetlić go z adnotacją, że jest on tymczasowo niedostępny.

Wiele platform handlowych umożliwia również integrację z Allegro. Ważne jest jednak, aby pamiętać o optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych, jak Google, szczególnie jeśli zależy nam na wysokim rankingu na konkretne frazy produktowe, np. “mąka orkiszowa jasna”. Warto zadbać o unikalność opisów produktów i, w miarę możliwości, o oryginalność zdjęć. Ponieważ fizyczny dostęp do produktów jest ograniczony, kreatywne modyfikacje zdjęć dostarczonych przez producenta, takie jak zmiana tła czy odbicie lustrzane, mogą być dobrym rozwiązaniem. Należy jednak sprawdzić, czy producent nie ogranicza możliwości dokonywania zmian w treściach i grafikach produktowych.

Dowiedz się jakie są rodzaje i typy stron internetowych

Czy dropshipping jest legalny?

Dropshipping jest w pełni legalną formą działalności handlowej, stosowaną przez wielu przedsiębiorców internetowych – być może nawet często korzystasz z takich sklepów. Podobnie jak w przypadku innych form prowadzenia biznesu, wymaga on spełnienia szeregu obowiązków prawnych, takich jak prowadzenie ewidencji księgowej, rozliczanie podatku dochodowego, opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i inne.

Ponadto, każdy sklep internetowy musi na swojej stronie umieścić następujące informacje:

 • identyfikatory firmy: nazwa, adres, numer NIP oraz dane kontaktowe,
 • regulamin funkcjonowania sklepu,
 • politykę prywatności oraz obsługę cookies,
 • informacje dotyczące RODO,
 • zasady dotyczące zwrotów i reklamacji,
 • odpowiednie pola wyboru (checkboxy) w formularzach zamówień i kontaktowych.

Aby zabezpieczyć swoją działalność przed potencjalnymi problemami, warto również skonsultować się z prawnikiem w celu opracowania umowy z dostawcą, która będzie precyzyjnie określać warunki współpracy.

Przeczytaj również czy polityka Cookies jest obowiązkowa?

Jak założyć sklep internetowy w modelu dropshipping? - sklep dropshipping podsumowanie

Dropshipping jak zacząć? Założenie sklepu internetowego w modelu dropshipping i dropshipping w praktyce wymaga kilku kroków. Oto podsumiwanie poradnika, jak to zrobić:

1. Wybór niszy

 • Zbadaj rynek: Znajdź produkty, które są poszukiwane, ale mają ograniczoną konkurencję.
 • Pasja i wiedza: Wybierz niszę, którą znasz i którą się pasjonujesz.

2. Analiza konkurencji

 • Sprawdź, co robią Twoi konkurenci, jakie produkty oferują, i znajdź sposób, aby się wyróżnić.

3. Wybór dostawców

 • Badanie: Znajdź wiarygodnych dostawców, którzy oferują dropshipping.
 • Testowanie: Zamów produkty dla siebie, aby sprawdzić ich jakość i czas dostawy.
 • Negocjacje: Porozmawiaj z dostawcami o warunkach współpracy.

4. Rejestracja działalności gospodarczej

 • Zarejestruj działalność gospodarczą, jeśli planujesz prowadzić sklep na większą skalę.

5. Tworzenie sklepu internetowego

 • Platforma e-commerce: Wybierz platformę sklepową, np. Shopify, WooCommerce, czy PrestaShop, która umożliwia łatwą integrację z systemami dostawców.
 • Projektowanie: Zadbaj o profesjonalny wygląd i intuicyjną nawigację sklepu.
 • Integracja z dostawcami: Skonfiguruj automatyczne aktualizacje produktów i stanów magazynowych.

6. Ustawienia prawne

 • Przygotuj regulamin sklepu, politykę prywatności, informacje o zwrotach i reklamacjach.

7. Marketing i promocja

 • SEO: Optymalizuj sklep pod kątem wyszukiwarek internetowych.
 • Media społecznościowe: Aktywnie promuj sklep w mediach społecznościowych.
 • Reklama płatna: Rozważ kampanie reklamowe w Google Ads i na Facebooku.
 • Content marketing: Twórz wartościowe treści, które przyciągną potencjalnych klientów.

Dowiedz się czym jest chatbot marketing

8. Obsługa klienta

 • Zapewnij wysokiej jakości obsługę klienta, w tym szybkie odpowiadanie na zapytania i efektywne rozwiązywanie problemów.

9. Monitorowanie i optymalizacja

 • Regularnie analizuj wyniki i optymalizuj działania marketingowe oraz asortyment sklepu.

Pamiętaj, że sukces w dropshippingu wymaga czasu, cierpliwości i ciągłego dostosowywania strategii do zmieniających się warunków rynkowych. Zacznij od małego, ale myśl o rozwoju i skalowaniu działalności.

Przeczytaj również Jak założyć sklep internetowy ?

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing