powrot do bloga
/
/
marketing
/
Jakie są rodzaje i typy stron internetowych

Jakie są rodzaje i typy stron internetowych

Hauer Mateusz LinkedIn
Jakie są rodzaje i typy stron internetowych

Jakie są rodzaje stron internetowych ?

Tworząc lub zlecając stronę internetową powinniśmy przynajmniej w podstawowym zakresie móc sprecyzować swoje wymagania. Warto poznać podstawowe rodzaje serwisów internetowych byś mógł określić jego typ i charakter przygotowując się do jego zlecenia agencji interaktywnej lub freelancerowi. Znając również charakter i typ tworzonej strony lepiej będziesz mógł dostosować treści i jej charakter do konkretnego typu odbiorcy Twoich usług tj: grupy docelowej.

Poznaj popularne typy stron internetowych

Kategorie i sposób podziału stron internetowych ze względu na ich wielkość i pełnioną funkcję można podzielić na :

 1. wizytówka
 2. onepage
 3. strona firmowa
 4. strona sprzedażowa
 5. portal internetowy
 6. blog
 7. sklep internetowy

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stron internetowych

Wśród najczęściej wybieranych stron internetowych jakie realizujemy to strony typu firmowa, sprzedażowa lub rozbudowana wizytówka firmowa. Strony internetowe tego typu to prezentacja oferty firmy i budowa wiarygodności. Za cel i konwersje uznajemy tutaj głównie kontakt telefoniczny, mailowy lub przejście jak największej ilości podstron oferty. Zobacz jak założyć stronę internetową samodzielnie.

Jak mierzymy efekty konwersji z poszczególnego typu stron www ?

Najczęściej efekty można zobaczyć po okresie 2-3 miesięcy od uruchomienia strony internetowej. Wtedy też dzięki odpowiednio skonfigurowanej analityce tj: podpięciu Google Analitycs oraz ustawieniu odpowiednich celi które będziemy mierzyć jesteśmy w stanie stwierdzić w jaki sposób użytkownicy znajdują stronę internetową, sposób ich poruszania oraz procent odrzuceń po wejściu na stronę ze strony głównej lub podstron.

Strona typu wizytówka

To typ strony prezentującej w sposób podstawowy firmę i jej ofertę. Zwykle funkcjonuje bez rozbudowanego menu oferty, usług. Służy do budowy wiarygodności i przedstawieniu najważniejszych informacji o firmie.

Zalety:

Dobrze zaprojektowana i użyteczna strona internetowa typu wizytówka będzie potwierdzeniem dla firmy. Pozwala mierzyć ruch do strony, prowadzić statystyki odwiedzin i poznać grupę docelową.

Wady:

Zbyt mała ilość podstron nie pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników w Google. Mała liczba podstron to potencjalnie mniej pola dla działań optymalizacyjnych oraz budowaniu zasięgu na frazy kluczowe.

Strona internetowa typu firmowa

To strona projektowana głównie dla firm posiadających i chcących prezentować swoje produkty lub usługi. Powinna zawierać logiczną i poukładaną architekturę informacji oraz bardzo dobrą użyteczność. Dokładność w budowie struktury odzwierciedlająca ofertę firmy jest tutaj kluczowa. Prosta nawigacja oraz intuicyjny sposób poruszania się po stronie musi być zrozumiałe. Strona firmowa pozwala usprawnić życie Twoich pracowników np poprzez działa FAQ, opisy produktów, pliki pdf do pobrania z instrukcjami lub wideo pokazujące zastosowanie produktów. Pracownik działu marketingu lub sprzedażowego w prosty sposób może odwołać się do strony internetowej lub podesłać link do określonego rozwiązania problemu lub opisu usług. Zobacz naszą ofertę projektowania stron internetowych w Krakowie

Zobacz strony internetowe dla firm jakie tworzymy w naszej agencji digital

Zalety:

Odpowiadająca na potrzeby Twojej grupy docelowej pozwala kierować ruch użytkowników do odpowiednich podstron omawiających problem. Buduje markę i zasięgi w internecie poprzez możliwości optymalizacji większej ilości podstron na określone frazy kluczowe główne i dopełniające.

Wady:

Źle poprowadzony użytkownik, złe ścieżki procesu sprzedaży lub nieczytelna architektura może powodować problemy z zrozumieniu jak dotrzeć do pożądanych informacji.

Strony firmowe mogą być dedykowane dla różnych branż np: 

Ale przede wszystkim istnieje jeszcze jeden typu strony internetowe zgodne zWCAG2.1 poziom AA który pozwala spełnić kryteria strony dostosowanej do osób z niepełnosprawnościami.

W przypadku kiedy chcesz sprawdzić swój pomysł na biznes warto realizować rozwiązanie stworzenie strony internetowej MVP 

Strona typu onepage

To klasyczna forma wizytówki bez podstron. Strona przewijana góra - dół. Zwykle bardzo prosta ale odpowiednio zaprojektowana daje możliwości zwrócenia uwagi. Często wykorzystywana jako landingpage dla budowania lepszych konwersji na dedykowane słowa kluczowe i grup odbiorców z połączeniu ze stroną główną. Zobacz strony internetowe onepage projektowane w naszej agencji.

Strona sprzedażowa

To strona, której głównym celem jest sprzedaż lub kontakt ze strony w sprawie określonego produktu jednak bez mechanizmów zakupowych (ecommerce). Założeniem strony sprzedażowej jest czytelne i intuicyjne poprowadzenie użytkownika na stronie po jak największej ilości produktów. Zwykle stosuje się tutaj odpowiednie linkowanie wewnętrzne po produktach podobnych i linkowania z treści by poprawić konwersję i czas przebywania na stronie.

Portal internetowy

To bardziej zaawansowana konstrukcja stron internetowych. Pozwala użytkownikom wykonywać większą liczbę operacji i daje możliwości budowania społeczności wokół firmy. Tworząc portal internetowy możemy wybrać spośród portali np: ogłoszeniowych, społecznych, e-learningowych, b2b, korporacyjnych, tematycznych. Budując portal pod określoną grupę mamy szansę zdobyć niszę i zbudować społeczność skupiającą się na wybranym zagadnieniu i problemach. Sposób komunikacji oraz funkcjonalności każdorazowo powinien być omówiony na oddzielnych warsztatach z agencją interaktywną. Istotnym elementem jest tutaj budowa i projektowanie ścieżek i scenariuszy użytkownika UX. Zobacz naszą ofertę tworzenie portali internetowych

W obecnych czasach przy znacznej konkurencji portali internetowych musimy zdawać sobie sprawę że aby zdobyć użytkowników i zainteresować ich naszym produktem powinniśmy skupić się na intuicyjności poruszania, ciekawej i oryginalnej szacie graficznej i doskonałej wersji responsywnej strony internetowej lub portalu. (zobacz co to jest resaponsywność stron internetowych)

Strona typu Blog

Jeżeli masz swoje hobby, zainteresowania, chcesz się podzielić ze światem swoim punktem widzenia na problemy wybierz tworzenie bloga. Blog daje możliwości prostego komunikowania się ze światem, opowiadania historii i budowania swojego dziennika np: dziennik podróży, dziennik postępów na polu rozwoju w danej dziedzinie. Być może sposób i charakter wzbudzi zainteresowanie wśród użytkowników i będą chętnie go odwiedzać.

Zalety bloga

Prosta forma komunikacji, intuicyjna edycja i formowanie postów. Do realizacji bloga koniecznie wybierz cms wordpress.

Wady bloga

Brak. Jeżeli ta forma jest dla Ciebie odpowiednia to pozostaje jedynie zgłębić tajemnice SEO i copywritingu by docierać do jak największej publiczności

Sklep internetowy

Jeżeli chcesz sprzedawać w internecie, powinieneś wybrać rozwiązania ecoomerce. Z pomocą przychodzi tutaj platforma woocommerce dająca mozliwości pełnoprawnego sklepu. Doskonałe możliwości wdrożenia każdego projektu oraz nieograniczona funkcjonalność da Ci swobodę działania. Pod względem optymalizacji i SEO również wordpress nie ma sobie równych. Zobacz naszą ofertę tworzenie sklepów internetowych w Krakowie

W przypadku tworzenia sklepów internetowych warto zwrócić uwagę na :

 1. intuicyjną ścieżkę zakupową,
 2. doskonałą wersję mobilną tj: czytelne menu oraz prezentacja produktów (duże zdjęcia dające się powiększyć),
 3. odpowiednio szybki kod dający dobry czas wczytania,
 4. architekturę sklepu - budowę kategorii i czytelny podział produktów,
 5. filtrowania - możliwość zawężenia listy produktów do faktycznie poszukiwanej
 6. czytelny proces zakupowy i prosta rejestracja, bardzo ważna jest możliwość zakupów bez rejestracji,
 7. intergracja z social media oraz programami ułatwiającymi życie w przypadku rozbudowanych sklepów jak integracja z programami księgowymi, wszelkiego typu CRM

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing