powrot do bloga
/
/
marketing
/
Co to jest Paginacja

Co to jest Paginacja

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to jest Paginacja

Paginacja, znana również jako stronicowanie, jest powszechnie stosowana w e-sklepach oraz na obszernych blogach. Ten mechanizm dzieli treść, listę produktów lub wpisy blogowe na poszczególne strony internetowe. Paginacja ułatwia poruszanie się po stronie użytkownikom, przyczynia się do lepszej organizacji zawartości i poprawia wydajność strony.

spis treści:

Czym jest paginacja stron w kontekście e‑commerce?

Na stronach internetowych, a szczególnie w sklepach online, paginacja wyników wyszukiwania to technika dzielenia obszernych list wyników na mniejsze, bardziej przejrzyste strony. Ta metoda sprawia, że zarządzanie i przeglądanie dużych zbiorów danych staje się znacznie prostsze. Kiedy użytkownik przegląda oferty sklepu i napotyka na obszerną listę pasujących do zapytania produktów, paginacja automatycznie organizuje te wyniki w mniejsze grupy rozmieszczone na kilku stronach. Dzięki temu odwiedzający ma możliwość skupienia się na przeglądaniu ograniczonej liczby wyników jednocześnie, co ułatwia znalezienie poszukiwanego produktu i sprawia, że cały proces staje się bardziej intuicyjny.

Paginacja nie tylko ułatwia nawigację i poprawia doświadczenie użytkownika, ale również pomaga w optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Przy odpowiednim zastosowaniu, na przykład przez dodanie linków kanonicznych czy poprawne zarządzanie tagami meta, może minimalizować problem duplikacji treści i zwiększać szanse na lepsze pozycjonowanie każdej z podstron w wynikach wyszukiwania. Ponadto, zastosowanie paginacji może przyczynić się do lepszego rozumienia struktury witryny przez roboty wyszukiwarek, co jest kluczowe dla efektywnej indeksacji i rankingowania strony w internecie.

Przeczytaj również Jak zabezpieczyć WordPress przed wirusami

Atrybuty rel=”prev” i rel=”next w paginacji

Atrybuty rel="prev" i rel="next", stosowane na stronach z paginacją, miały za zadanie sygnalizować wyszukiwarkom, która strona jest poprzednia, a która kolejna, ułatwiając tym samym zrozumienie struktury witryny. Jednakże, według oficjalnych informacji z 2019 roku, algorytmy Google przestały wspierać te parametry. Jest to wynik doskonalenia się algorytmów, które teraz efektywnie identyfikują i rozumieją struktury paginacji bez potrzeby dodatkowych wskazówek.

Przeczytaj również Przykłady skutecznych landingpage - stron docelowych

Canonical - Link Kanoniczny w Paginacji

Paginacja często prowadzi do problemu zduplikowanej treści na stronie, co może skutkować kanibalizacją SEO. Strony w ramach paginacji mogą wyświetlać identyczną treść lub te same produkty. Ponadto, powszechnym problemem jest powielanie metatagów. Aby zaradzić tym kwestiom, zalecane jest użycie linku kanonicznego wskazującego na pierwszą stronę kategorii lub na agregującą stronę zbiorczą. Atrybut rel="canonical" powinien być stosowany do pierwszej strony tylko w przypadkach rzeczywistej duplikacji treści. Gdy na poszczególnych stronach paginacji znajdują się różne fragmenty tekstu lub produkty, link kanoniczny powinien odpowiadać bieżącej stronie paginacji.

Sprawdź naszą ofertę :

Porównanie trzech metod paginacji wyników wyszukiwania

Paginacja bazowa/tradycyjna

Gdy witryna stosuje klasyczną formę paginacji, znana także jako paginacja sekwencyjna, użytkownicy mogą łatwo nawigować między stronami wyników, przechodząc bezpośrednio do kolejnej lub wracając do poprzedniej strony (tzw. paginacja liniowa) lub skakać do wybranej strony, korzystając z numeracji (paginacja bezpośrednia). Kluczowym atutem takiego rozwiązania jest to, że użytkownicy mają swobodę w decydowaniu, którą część wyników chcą zbadać dalej.

Przewijanie nieskończone

Innym podejściem niż tradycyjna paginacja jest przewijanie na zasadzie nieskończoności. W tym modelu, podczas rozpoczęcia wyszukiwania, wyświetlana jest tylko część wyników. Kiedy użytkownik dociera do końca strony, automatycznie ładują się kolejne wyniki, które są dodawane do już istniejącej listy. Dzięki temu mechanizmowi, odwiedzający mają możliwość przeglądania nieograniczonej liczby pozycji bez potrzeby klikania w przyciski "następna strona", co jest wyjątkowo przydatne podczas korzystania ze stron na urządzeniach mobilnych.

Paginacja typu “wczytaj więcej”

Rozwiązaniem łączącym zalety obu metod – tradycyjnej paginacji i nieskończonego przewijania – jest opcja „Wczytaj więcej”. Użytkownicy, przewijając stronę z wynikami w dół, mają wybór, czy chcą wyświetlić więcej pozycji. Decydując się na dalsze przeglądanie, wystarczy, że klikną przycisk „Wczytaj więcej”. W odpowiedzi, nowe wyniki będą dodane do istniejącej listy na dole strony, lub strona zostanie zaktualizowana o kolejne pozycje.

Paginacja na stronie, widok mobilny
Nieskończone przewijanie, tradycyjna paginacja, paginacja “Wczytaj więcej”

Porównanie typów paginacji strony

Z technicznego punktu widzenia, tradycyjna paginacja może przedstawiać pewne wyzwania. Mimo że szybkość ładowania pierwszej strony wyników jest podobna dla różnych form paginacji, to system podzielony na strony zaczyna wykazywać opóźnienia w miarę wzrostu ilości wymaganych danych. Dzieje się tak, ponieważ wymagane jest załadowanie wszystkich elementów od pierwszej do docelowej strony, by ostatecznie wyświetlić tylko te relevatne. W przeciwieństwie, inne metody paginacji zachowują informacje o wcześniej wyświetlonych elementach i ładują jedynie nowe dane.

Metody takie jak nieskończone przewijanie czy „Wczytaj więcej” mogą być bardziej skomplikowane w implementacji, ale zwykle to klient ponosi ciężar tej złożoności. Rozmiar strony z wynikami rośnie z każdym załadowaniem nowych danych, co może wpływać na jej wydajność. Kluczowym aspektem jest również odpowiednie zaprogramowanie przycisku „Wstecz” w przeglądarce, aby zwiększyć użyteczność. Użytkownik, po przejściu do kolejnej strony i wybraniu wyniku, po kliknięciu „Wstecz” powinien wrócić do punktu, w którym zakończył przeglądanie. Żaden z tych technicznych aspektów nie jest nieprzekraczalną przeszkodą do implementacji, ale stanowią one dodatkowe elementy do rozważenia.

Przeczytaj również Pomiary wydajności sklepu - kompendium wiedzy, kluczowe wskazówki

Analiza paginacji stron z perspektywy doświadczenia użytkownika (UX)

Oprócz aspektów technicznych wprowadzenia różnych metod paginacji, kluczowe jest również zwrócenie uwagi na kwestie związane z użytecznością. Skupmy się na metodzie uznawanej za najmniej pożądaną: nieskończonym przewijaniu. Choć może się wydawać, że jest ono intuicyjne i płynne, ponieważ pozwala użytkownikom przeglądać listę produktów bez konieczności zatrzymywania się czy dokonywania dodatkowych akcji, to badania przeprowadzone przez Instytut Baymard wskazują na pewne niedogodności. Użytkownicy faktycznie mogą przeglądać więcej produktów, jednak czynią to z mniejszym zaangażowaniem. Skutkuje to niższymi wskaźnikami zaangażowania i konwersji, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego podziału treści na strony.

W kontekście tradycyjnego podziału na strony, badania przeprowadzone przez Baymard Institute wskazują, że użytkownicy często uważają tę formę paginacji za nieefektywną. Obfitość linków paginacyjnych może odstraszać od dalszego eksplorowania zawartości. Co więcej, linki te są zwykle małe i położone blisko siebie, co może utrudniać korzystanie z nich, szczególnie na urządzeniach mobilnych, gdzie dokładne kliknięcie w żądany link do paginacji bywa wyzwaniem.

Te same badania dotyczące doświadczeń użytkowników (UX) wykazały, że metodą paginacji cieszącą się największą efektywnością jest opcja „Wczytaj więcej”. Użytkownicy stają przed prostym wyborem: „Czy chcę przeglądać więcej wyników?”. Pozytywna odpowiedź wymaga tylko jednego kliknięcia, by uzyskać dostęp do następnych rezultatów. Dzięki tej metodzie użytkownicy odwiedzają więcej stron produktów w porównaniu do klasycznego podziału na strony, przykładając przy tym większą uwagę do prezentowanych produktów.

Mimo to, że tradycyjna paginacja nadal przeważa w internecie, istnieje przekonanie, iż ludzie są do niej na tyle przyzwyczajeni, że każda zmiana w sposobie paginacji mogłaby ich zdezorientować. Ale czy to faktycznie prawda? Czy użytkownicy faktycznie wolą przeskakiwać między losowo wybranymi stronami, czy też wolą metodę „Wczytaj więcej”? Aby odpowiedzieć na te pytania, dokonaliśmy analizy naszych danych, aby zobaczyć, jak użytkownicy faktycznie korzystają z tradycyjnego podziału na strony w wynikach wyszukiwania.

Poznaj Prospecting, czyli jak pozyskiwać klientów

Jak korzystamy z wyszukiwarek?

W ramach tego artykułu przeprowadziliśmy analizę danych pochodzących z dwumiesięcznej aktywności wyszukiwaniowej na 200 najbardziej dynamicznych witrynach z naszego zbioru, które stosują albo tradycyjną paginację, albo opcję „Wczytaj więcej”.

Świadomie zdecydowaliśmy się na witryny z różnorodnych sektorów – począwszy od sklepów oferujących książki, ubrania, sprzęt elektroniczny, przez sprzedaż produktów spożywczych i farmaceutycznych, aż po dostawców usług telekomunikacyjnych. Każda z analizowanych stron posiadała przynajmniej 1000 pozycji w wynikach wyszukiwania, przy czym mediana wynosiła 17 600 wyników na stronę.


Gdy użytkownicy nawigują za pomocą paginacji krokowej, przechodzą do kolejnej lub poprzedniej strony wyników. Z kolei „paginacja bezpośrednia” dotyczy wybrania konkretnej strony z listy. Sesję wyszukiwania definiujemy jako całość działań użytkownika od momentu wprowadzenia zapytania wyszukiwania do przeglądania wyników, aż do zmiany zapytania lub zastosowania filtru, co inicjuje nową sesję.

Naszym celem było zbadanie, w jaki sposób użytkownicy wykorzystują dostępną im paginację. Przypominając, tradycyjna paginacja umożliwia przejście do strony „następnej” lub „poprzedniej”. Zbadaliśmy witryny stosujące ten rodzaj paginacji, aby sprawdzić zachowania użytkowników.

Jak pokazuje Rysunek 2, aż 88,7% sesji wyszukiwania kończyło się na pierwszej stronie wyników, co wskazuje na brak wykorzystania paginacji przez użytkowników. Przejścia na następne lub poprzednie strony notowano jedynie w 9,7% sesji, sugerując, że użytkownicy przeważnie nie korzystali z paginacji bezpośredniej. Z kolei przeskoki między stronami występowały w zaledwie 1,6% sesji.


W trakcie analizy sesji wykorzystujących paginację wyników wyszukiwania zauważyliśmy wyraźną różnicę między sesjami, w których użytkownicy korzystali z krokowej nawigacji (85,8%), a tymi, które obejmowały przynajmniej jeden przeskok między stronami (14,2%). Ponadto, przejścia do kolejnej lub poprzedniej strony dominowały w paginacji, stanowiąc 91,5% wszystkich działań, podczas gdy bezpośrednie skoki do innych stron reprezentowały zaledwie 8,5% aktywności (zgodnie z danymi z Rysunku 3). Interesujące jest także, że 33,2% wszystkich bezpośrednich skoków kierowało użytkowników z powrotem na pierwszą stronę wyników. Oznacza to, że choć bezpośrednie przeskakiwanie między stronami nie jest powszechnie stosowane, to gdy już użytkownicy decydują się na taki ruch, w jednej trzeciej przypadków mają na celu powrót do początkowych, najważniejszych wyników.

Z tych obserwacji wynika, że użytkownicy rzadko decydują się na bezpośrednie przeskakiwanie do losowych stron wyników. Zastanawiając się nad własnymi nawykami wyszukiwania, ile razy samodzielnie zdecydowałeś się przejść od razu na 5. czy 10. stronę wyników? Takie działania są na ogół nieczęste!

Przeczytaj równeiż Narzędzia do zarządzania projektami – przykłady, rodzaje i zalety korzystania

Analiza związku między paginacją wyników wyszukiwania a konwersjami

Jak wspomniano wcześniej, większość użytkowników omija funkcję bezpośrednich skoków w paginacji. Czy zatem powinniśmy całkowicie zrezygnować z tradycyjnej paginacji na rzecz nowszych metod, czy zachować ją dla tych nielicznych, którzy z niej korzystają? Aby odpowiedzieć na to pytanie, postanowiliśmy ponownie przyjrzeć się naszym danym, tym razem z perspektywy konwersji. Konwersja tutaj definiowana jest jako "zrealizowanie określonego celu", który może oznaczać dodanie produktu do koszyka lub zaangażowanie w treść (taką jak artykuły, filmy) przez ustalony czas (8 sekund) po wybraniu jej z wyników wyszukiwania.

Do analizy wybraliśmy dwie grupy stron naszych klientów – jedną z niestandardową wyszukiwarką posiadającą różne funkcje, a drugą z wyszukiwarką wspieraną przez rozwiązania implementowane przez Persooa, dostosowane do specyficznych potrzeb użytkownika. W obu grupach zaimplementowano zarówno tradycyjną paginację, jak i metodę „Wczytaj więcej”, zgodnie z preferencjami klientów.


Dla stron wyposażonych w zaawansowaną wyszukiwarkę obserwowaliśmy odmienne rezultaty. „Tylko pierwsza strona” była odpowiedzialna za 90,1% wszystkich sesji wyszukiwania, generując przy tym 91,8% wszystkich konwersji. Sesje z paginacją krokową stanowiły 8,3% i były źródłem 6,9% konwersji. Natomiast bezpośrednie przejścia do innych stron (skoki) odpowiadały tylko za 1,6% sesji, przynosząc zaledwie 1,3% konwersji. Oznacza to, że na witrynach z zaawansowanymi wyszukiwarkami (dostosowanymi przez Persooa), użytkownicy rzadziej muszą przeglądać kolejne strony, aby odnaleźć poszukiwane informacje.

Z tych danych wynika, że choć niektórzy użytkownicy korzystają z bezpośredniego skakania między stronami, jest to zjawisko marginalne i ma niewielki wpływ na ogólną liczbę konwersji. Większość konwersji pochodzi od osób, które skupiają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Z tego powodu dla większości stron internetowych kluczowe powinno być skupienie na optymalizacji pierwszej strony wyników, zamiast nadmiernego koncentrowania się na dalszych stronach.


Analizując dane z grupy stron korzystających z wyszukiwarki implementowanej przez Persooa, zauważamy jeszcze bardziej wyraźną preferencję użytkowników do odnajdywania potrzebnych informacji czy produktów już na pierwszej stronie wyników.

W tej kategorii, imponujące 93% wszystkich sesji wyszukiwania koncentrowało się na pierwszej stronie, co przełożyło się na aż 94,1% ogółu konwersji. To podkreśla efektywność wyszukiwarki wspieranej przez Persooa w przedstawianiu użytkownikom najbardziej relewantnych treści już na wstępie. Tylko 6,3% sesji wykorzystywało paginację krokową, generując 5,6% konwersji, natomiast sesje z wykorzystaniem skoków były jeszcze mniej liczne — zaledwie 0,4% wszystkich sesji, przynosząc marginalne 0,3% konwersji.

Wnioski z tych obserwacji wskazują, że najefektywniejszy system paginacji to ten, z którego użytkownicy nie muszą korzystać. W praktyce znaczy to, że najważniejsze jest zapewnienie trafnych wyników już na pierwszej stronie, co jest kluczem do zwiększenia satysfakcji odbiorców i podniesienia wskaźników konwersji.

Zobacz również Jak przeprowadzić efektywny follow-up?

Ludzie oczekują przede wszystkim wygody, nie zawsze paginacji

W świetle tych obserwacji dochodzimy do wniosku, że optymalny system paginacji to taki, który jest praktycznie niewidoczny dla użytkowników. W idealnej sytuacji, skuteczne wyszukiwanie umożliwi odnalezienie oczekiwanych odpowiedzi bezpośrednio na pierwszej stronie wyników. Gdy jednak konieczne jest korzystanie z paginacji, metoda „Wczytaj więcej” wydaje się być najbardziej przyjazna dla użytkownika, oferując możliwość płynnego przeglądania kolejnych wyników bez potrzeby nawigowania po kolejnych stronach.

Projektując stronę internetową z myślą o maksymalizacji komfortu przeglądania przez użytkowników, warto zastanowić się nad zastosowaniem funkcji „Wczytaj więcej” jako preferowanego sposobu paginacji. To rozwiązanie, które umożliwia szybkie i wygodne eksplorowanie treści. Ponadto, należy skoncentrować się na ulepszeniu wyszukiwarki, aby już na pierwszej stronie prezentować treści jak najbardziej zgodne z oczekiwaniami odwiedzających.

Poznaj 5 najlepszych narzędzi do marketing automation

FAQ: Paginacja na Stronach Internetowych

1. Co to jest paginacja?
Paginacja to technika dzielenia treści na mniejsze, łatwiejsze do przeglądania części, które są rozmieszczone na kilka stron internetowych. Umożliwia użytkownikom łatwe nawigowanie po obszernych listach danych, takich jak artykuły, produkty w sklepach internetowych czy wyniki wyszukiwania.

2. Dlaczego strony internetowe używają paginacji?
Strony internetowe używają paginacji do poprawy doświadczenia użytkownika poprzez uporządkowanie dużych ilości danych i ułatwienie dostępu do nich. Paginacja pomaga w lepszym zarządzaniu treścią, zmniejsza czas ładowania strony i ułatwia użytkownikom znajdowanie interesujących ich informacji.

3. Jakie są alternatywy dla paginacji?
Do alternatyw dla paginacji należą nieskończone przewijanie oraz metoda „Wczytaj więcej”. Oba te podejścia pozwalają na ciągłe dodawanie nowych treści do obecnie wyświetlanej strony, zamiast przenosić użytkownika na nową stronę z wynikami.

4. Czy paginacja wpływa na SEO?
Tak, paginacja może wpływać na SEO, ponieważ pomaga w organizacji treści i ułatwia robotom wyszukiwarek indeksowanie strony. Ważne jest, aby prawidłowo zaimplementować tagi linków kanonicznych oraz metatagi rel="prev" i rel="next", aby wyszukiwarki rozumiały strukturę paginacji na stronie.

5. Jak zaimplementować paginację na stronie internetowej?
Paginację można zaimplementować poprzez dodanie do strony odpowiednich linków nawigacyjnych, które umożliwiają przejście do kolejnych części treści. Należy także zadbać o prawidłowe oznaczenie linków za pomocą atrybutów rel="prev" i rel="next", aby ułatwić wyszukiwarkom zrozumienie struktury paginowanej treści.

6. Czy paginacja jest zawsze najlepszym rozwiązaniem?
Nie zawsze. Wybór między paginacją a jej alternatywami, jak nieskończone przewijanie lub „Wczytaj więcej”, zależy od specyfiki treści, celów strony i preferencji użytkowników. W niektórych przypadkach, np. na urządzeniach mobilnych, alternatywne metody mogą zapewnić lepsze doświadczenie użytkownika.

7. Jak paginacja wpływa na doświadczenie użytkownika?
Paginacja, gdy jest dobrze zaprojektowana, może znacznie poprawić doświadczenie użytkownika, ułatwiając dostęp do treści i umożliwiając szybkie odnalezienie poszukiwanych informacji. Niewłaściwie zaimplementowana może jednak prowadzić do frustracji, jeśli użytkownicy nie będą mogli łatwo nawigować między stronami wyników.

Dowiedz się Jak automatyzować testy A/B w marketingu

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing