powrot do bloga
/
/
marketing
/
Jak automatyzować testy A/B w marketingu?

Jak automatyzować testy A/B w marketingu?

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak automatyzować testy A/B w marketingu?

W handlu elektronicznym każdy ruch użytkownika i każda dokonana transakcja ma znaczenie. Dlatego przedsiębiorcy z tej branży nieustannie szukają sposobów na ulepszenie swoich strategii, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Wyniki sprzedaży są znacznie wyższe, gdy przedsiębiorstwa dokładnie rozumieją potrzeby i oczekiwania swoich klientów, a następnie skutecznie dostosowują do nich treści marketingowe.

Aby zbliżyć się do ideału w zarządzaniu komunikacją z klientem – co, przyjmijmy, jest możliwe do osiągnięcia tylko w dużym przybliżeniu ze względu na ciągłą ewolucję zachowań konsumentów – kluczowe jest wykorzystanie testów A/B. Chociaż preferencje i zachowania konsumentów podlegają stałym zmianom, systematyczne eksperymentowanie z różnymi wariantami pozwala wyłonić najbardziej skuteczne rozwiązania. Ten artykuł przypomni Ci, na czym polegają testy A/B, podkreśli ich znaczenie i pokaże, jak można zwiększyć ich efektywność przez automatyzację.

spis treści:

Czym jest test A/B


Test A/B jest metodą eksperymentalną pozwalającą na porównywanie dwóch wariantów, takich jak strona internetowa, przycisk wezwania do działania (CTA), reklama czy kampania emailowa. Celem jest zrozumienie preferencji grupy docelowej, identyfikacja treści przyciągających uwagę i wykorzystanie uzyskanych danych do zwiększenia skuteczności konwersji.

Umożliwia to podejmowanie bardziej świadomych decyzji i wprowadzanie optymalizacji. Dzięki testom A/B, opierającym się na rzetelnych danych, możliwe jest kierowanie działań marketingowych tak, by zwiększały one szansę na lepsze wyniki sprzedażowe.

Ważne!

W testach A/B analizujesz dwie odmiany, które różnią się jedynie pojedynczym czynnikiem. Gdy zamierzasz ocenić więcej niż jedną różnicę, należy skorzystać z testów wielozmiennych.

Dowiedz się Co to jest Paginacja

Automatyzowanie testów A/B jako strategia optymalizacji marketingowej

Automatyzacja procesu testowania A/B przynosi szereg zalet, doskonale wpisujących się w wymagania branży e-commerce, w tym:

Zmniejszenie nakładu czasowego. Zamiast manualnego przygotowywania testów, wystarczy ustawić odpowiednie parametry w narzędziu automatycznym, a reszta procedury odbywa się automatycznie, oszczędzając cenny czas.Zwiększenie precyzji. Wykorzystując narzędzia do automatyzacji, eliminujemy ryzyko błędów ludzkich, co sprawia, że otrzymywane dane i wyniki są bardziej niezawodne i wiarygodne.Możliwość skalowania. Narzędzie automatycznie dostosowuje się do rosnącej liczby użytkowników i większych wymagań testowych, nie wymagając dodatkowego nakładu czasu i zasobów, nawet gdy baza klientów się powiększa.

Sprawdź naszą ofertę :

Wykorzystanie automatyzacji testów A/B w strategii marketingowej – wybór odpowiednich narzędzi

Przy wyborze systemu do automatyzacji testów A/B, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów. Przede wszystkim, narzędzie powinno oferować łatwą integrację z platformą e-commerce, którą eksploatujesz, aby umożliwić sprawne przeprowadzanie testów i monitorowanie ich wyników. Integralność z systemem sprzedaży zapewnia skuteczne zarządzanie danymi i dostosowanie się do dynamicznie zmieniającej bazy użytkowników.

Równie istotna jest intuicyjność obsługi wybranego narzędzia. Idealnie, gdyby interfejs był na tyle klarowny i intuicyjny, żeby nie wymagać długiego okresu nauki i adaptacji. Optymalizacja czasu jest tutaj kluczowa – nie chcesz przecież marnować go na zbyt skomplikowaną obsługę.

Nie można również zapominać o aspekcie finansowym. Określ, jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na narzędzie do automatyzacji testów A/B. Na rynku dostępne są zarówno bezpłatne rozwiązania, które mogą w zupełności pokryć podstawowe potrzeby, jak i płatne opcje, zazwyczaj oferowane w modelu subskrypcyjnym lub zależnym od wielkości Twojej bazy danych.

Poznaj Techniki sprzedaży – rodzaje technik sprzedaży i dobre praktyki

Przykłady narzędzi do wykonywania automatycznych testów A/B

Optimizely

Jest to platforma umożliwiająca przeprowadzanie testów A/B dla witryn internetowych, a także oferująca możliwość realizacji testów wielowariantowych. Charakteryzuje się łatwością integracji z różnorodnymi systemami.

HubSpot

To zaawansowana i należąca do wyższej półki cenowej platforma marketingowa, idealna dla większych sklepów online poszukujących wszechstronnego rozwiązania. Umożliwia realizację testów A/B, testów wielowariantowych, analizę stron internetowych oraz formularzy. Jest doskonałym wyborem dla tych, którzy mają odpowiednie środki finansowe na inwestycję w rozbudowane narzędzie.

Poznaj Prospecting, czyli jak pozyskiwać klientów

Przeprowadzanie testów A/B: Podstawowe etapy

Mimo korzystania z automatyzacji testów A/B, nadal kluczowe jest określenie celów ich przeprowadzenia oraz planowania dalszych działań w oparciu o zebrane dane. Poniżej przedstawiamy kroki, które należy podjąć:

Etap 1

Określenie celu – rozważ, jakie obecnie priorytety są dla Ciebie kluczowe. Czy chcesz podnieść współczynnik konwersji, zwiększyć wskaźnik otwieralności wiadomości, czy może poprawić zaangażowanie użytkowników na witrynie?

Etap 2

Wybór elementu do testowania – zdecyduj, które aspekty chcesz sprawdzić, takie jak czas wysłania newslettera, tytuł e-maila, design przycisku do działania (CTA), czy użyte obrazy. Skoncentruj się na czynnikach, które mogą mieć znaczący wpływ na zachowania zakupowe Twoich klientów.

Etap 3

Tworzenie wersji do porównania – korzystając z funkcjonalności dostępnych w narzędziu do automatyzacji testów A/B, zaprojektuj wersje testowe. Upewnij się, że różnice między nimi są wystarczająco duże, aby mogły zapewnić rzetelne informacje.

Etap 4

Realizacja testowania – zdecyduj o długości trwania testu oraz procentowej części grupy docelowej, która ma zostać objęta badaniem. Po zakończeniu okresu testowego dokonaj analizy uzyskanych danych i zdecyduj o kolejnych działaniach w ramach kampanii.

Przeczytaj również 7 najlepszych programów do spotkań

Wskaźniki, na które powinieneś zwrócić uwagę

Analiza danych z testów A/B dla kampanii e-mailowych wymaga szczegółowego zbadania kilku kluczowych wskaźników. Koncentracja na Open Rate pozwala zrozumieć, na ile przyciągający był temat wiadomości i czy moment wysyłki był odpowiednio dobrany. Tym samym wskaźnik ten dostarcza informacji o efektywności zainteresowania odbiorców.

Z kolei CTR (Click-Through Rate), czyli wskaźnik klikalności, jest wyznacznikiem tego, jak dobrze odbiorcy zareagowali na treść maila – wyższy CTR oznacza, że treść była angażująca i skutecznie przekierowała użytkowników na stronę.

Najistotniejszy jednak jest wskaźnik konwersji, który bezpośrednio wskazuje, jakie elementy kampanii przyczyniły się do finalnego zakupu przez klienta. Skrupulatne analizowanie tych danych pozwala na precyzyjne dostosowanie przyszłych kampanii do preferencji grupy docelowej, maksymalizując tym samym efektywność działań marketingowych i zwiększając zyski e-commerce. Dzięki tej wiedzy, można lepiej zrozumieć motywacje zakupowe klientów oraz identyfikować elementy, które mają największy wpływ na decyzje zakupowe.

Poznaj Storytelling - co to jest ? Jak wykorzystać w sprzedaży

Testy A/B w marketingu online – gdzie możemy je wykonać?

Przeprowadzanie działań promocyjnych w sieci bez wiedzy o tym, co faktycznie wpływa na ich skuteczność, może być nieefektywne. Dlatego warto rozważyć testowanie różnorodnych strategii i elementów kampanii.

Google Ads oferuje narzędzia do eksperymentowania z kampaniami, co ułatwia identyfikację tych zmian, które realnie przyczyniają się do osiągnięcia celów marketingowych. Eksperymenty kampanii mogą być kluczowe do optymalizacji działań i zwiększenia ROI.

Gdy nie jesteśmy pewni, które aspekty strony docelowej najbardziej przemawiają do naszych odbiorców, Google Optimize może być nieocenionym wsparciem. To darmowe narzędzie pozwala przeprowadzić testy strony docelowej, oferując wgląd w preferencje użytkowników oraz ich reakcje na wprowadzone zmiany.

W przypadku kampanii Facebook Ads, testy A/B są niezastąpionym narzędziem do dopasowywania treści reklamowych, stawek i ogólnej strategii do oczekiwań i potrzeb naszej grupy docelowej. Dzięki temu możliwe jest stworzenie niemal idealnej kampanii, która skutecznie zwiększa zasięg i liczbę konwersji.

Analizując dokładniej każde z tych narzędzi, warto podkreślić ich unikalne możliwości przeprowadzania testów A/B. Odpowiednie wykorzystanie tych narzędzi może znacząco wpłynąć na optymalizację działań marketingowych, dokładniejsze zrozumienie preferencji naszych odbiorców i, w konsekwencji, na skuteczność przeprowadzanych kampanii. Przyjrzyjmy się bliżej potencjałowi Google Ads, Google Optimize oraz Facebook Ads w kontekście testowania A/B, aby lepiej zrozumieć, jak mogą one wspierać osiąganie celów marketingowych.

Dowiedz się Co to jest Newsletter

Testy A/B w Google Ads – jak je wykonać?

Realizacja celów marketingowych przy ograniczonych środkach wymaga precyzji i efektywności, co sprawia, że testy A/B w Google Ads stanowią nieocenione narzędzie. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, które działania przyczynią się do osiągnięcia zamierzonych efektów, warto zainwestować w eksperymenty. Eksperymenty w Google Ads umożliwiają dogłębną analizę i porównanie różnych wariantów ustawień kampanii w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu możemy dokładnie zbadać, jak poszczególne zmiany wpływają na wyniki naszych działań reklamowych, co pozwala na bardziej celowe i efektywne wykorzystanie budżetu marketingowego.

Eksperymenty Google Ads

W ramach platformy Google Ads eksperymenty stanowią skuteczny sposób na przeprowadzenie testów A/B, które są niezwykle przydatne przy optymalizacji kampanii reklamowych. Eksperymenty te umożliwiają sprawdzenie, jak różnorodne modyfikacje w kampaniach – zarówno w sieci wyszukiwania, jak i w sieci reklamowej – wpłyną na ich efektywność, nie zakłócając działania oryginalnej kampanii. Kluczowym krokiem jest utworzenie wersji roboczej kampanii, która stanowi podstawę dla przyszłych eksperymentów. W tej wersji roboczej wprowadzane są różnorakie zmiany, które następnie mogą zostać zaimplementowane w oryginalnej kampanii bądź przetestowane w kontrolowanych warunkach eksperymentu.

Dzięki precyzyjnemu skonfigurowaniu parametrów eksperymentu – takich jak czas trwania oraz procent budżetu przeznaczony na eksperyment – marketerzy mają unikalną możliwość oceny skuteczności wprowadzanych zmian w realnych warunkach, nie ryzykując pogorszenia wyników bieżącej kampanii. W trakcie trwania eksperymentu istnieje możliwość dokładnego monitorowania wyników i porównywania ich z wynikami kampanii wyjściowej. To pozwala na dynamiczne dostosowywanie strategii i, w przypadku sukcesu eksperymentu, na wdrażanie zweryfikowanych ulepszeń do głównej kampanii lub przekształcenie eksperymentu w nową, optymalizowaną kampanię. Takie podejście umożliwia efektywne zarządzanie kampaniami reklamowymi, maksymalizację ich skuteczności oraz optymalizację kosztów.

Eksperymenty Google Ads – jakie testy A/B możemy przeprowadzić

W ramach platformy Google Ads, testy A/B dają szerokie możliwości eksperymentowania z różnorodnymi aspektami kampanii, mając na celu optymalizację ich skuteczności. Podejmując decyzję o przeprowadzeniu eksperymentu, kluczowe jest określenie celu, jakiego chcemy dzięki niemu osiągnąć oraz wybranie odpowiednich elementów kampanii do testowania, które pomogą nam w realizacji tego zamierzenia.

Obszary, które można poddać testom A/B w Google Ads, obejmują szeroki zakres elementów kampanii, w tym między innymi:

  • Dobór i wykluczenie słów kluczowych,
  • Konfiguracja stron docelowych,
  • Rozszerzenia reklam,
  • Poziomy stawek CPC i strategie ich ustalania,
  • Szczegółowe ustawienia kampanii, takie jak docelowi odbiorcy w kontekście demografii, lokalizacji, urządzeń,
  • Treść i format reklam,
  • Planowanie czasowe emisji reklam,
  • Opcje targetowania w kampaniach displayowych.

Szeroki zakres możliwych do przetestowania elementów umożliwia dokładne dostosowanie kampanii do potrzeb biznesowych i oczekiwań odbiorców. Aby uzyskać dokładne informacje na temat tego, co i w jaki sposób można testować, zawsze warto odwiedzić stronę wsparcia Google Ads, która oferuje szczegółowe instrukcje i porady dotyczące tworzenia i zarządzania eksperymentami.

Dowiedz się Czym jest strategia marketingowa

Google Optimize – testy A/B stron docelowych


Google Optimize to kluczowe narzędzie dla tych, którzy chcą efektywnie przeprowadzać testy A/B na stronach docelowych i optymalizować je w celu zwiększenia konwersji. Jest to rozwiązanie dostępne bezpłatnie, umożliwiające testowanie różnych wersji strony internetowej, aby sprawdzić, jak zmiany wpływają na zachowanie i decyzje użytkowników. Dzięki intuicyjnej obsłudze, Google Optimize eliminuje potrzebę angażowania deweloperów w proces testowania.

Zastosowanie Google Optimize pozwala na porównanie efektywności różnych stron docelowych poprzez losowe przydzielenie ich do grup użytkowników. Umożliwia również precyzyjne określenie celów eksperymentu i zakresu ruchu na stronie, który ma zostać w nim uwzględniony. Narzędzie to zapewnia ciągłe monitorowanie postępów eksperymentu i wskazuje optymalne rozwiązania.

Najczęściej stosowane testy A/B w Google Optimize polegają na porównaniu dwóch lub więcej wersji tej samej strony, z których jedna jest oryginalna (wersja A), a druga zawiera pewne modyfikacje (wersja B). Modyfikacje te mogą dotyczyć konkretnego elementu lub ogólnego wyglądu strony. Zaleca się jednak, aby zmiany w ramach pojedynczego testu koncentrowały się na jednym aspekcie, aby wyniki były wiarygodne.

Wykorzystanie Google Optimize pozwala na dokładną analizę, która wersja strony lepiej angażuje użytkowników i przynosi więcej konwersji. Ostatecznie, dzięki tej wiedzy, możemy dostosować naszą stronę docelową w kampaniach Google Ads, co prowadzi do lepszych wyników reklamowych. W połączeniu z wynikami eksperymentów przeprowadzonych za pomocą Google Optimize, testy A/B stanowią potężne narzędzie optymalizacyjne, które może znacząco wpłynąć na sukces e-commerce.

Przeczytaj również Google odchodzi od ciasteczek - jak promować firmę w 2024 roku

Facebook Ads – testy porównawcze A/B

Na Facebooku również istnieje możliwość dokładnego testowania i optymalizowania ustawień kampanii, by wyłonić te najbardziej skuteczne. Platforma ta umożliwia sprawdzanie różnych wersji tekstów reklamowych, kreacji graficznych, a także testowanie lokalizacji reklam, stawek czy specyficznych grup docelowych. Dzięki porównaniu różnych konfiguracji w ramach jednej kampanii, mamy okazję zidentyfikować, które rozwiązania najlepiej sprawdzają się w naszym przypadku.

Wykorzystanie testów A/B na Facebooku nie tylko umożliwia efektywniejsze zarządzanie budżetem reklamowym. Takie podejście daje nam również głębsze zrozumienie preferencji naszej grupy docelowej, co pozwala na zredukowanie kosztów przyszłych kampanii poprzez ich lepsze dopasowanie.

Przed przystąpieniem do testów na Facebooku kluczowe jest określenie, co dokładnie chcemy zbadać i w jaki sposób chcemy to porównać. Zmienne do testowania mogą obejmować szeroki zakres aspektów, jednak istotne jest, aby w obrębie jednego testu skupić się na analizie wpływu jednej konkretnej zmiany w kampanii, co ułatwi wnioskowanie o jej skuteczności.

Do przeprowadzenia testu A/B na Facebooku, oprócz zaangażowania czasu i budżetu, niezbędne jest posiadanie kampanii bazowej, która posłuży jako punkt odniesienia dla wprowadzanych wariacji. Testy można realizować manualnie, tworząc dwie identyczne kampanie i wprowadzając do jednej z nich określone zmiany (np. treść reklamy, przycisk CTA, grafika, formularz lead ads, grupa docelowa, lokalizacja reklamy). Możliwe jest również wykorzystanie automatycznych split testów (testów A/B), które znacząco ułatwiają proces porównawczy.

Przeczytaj również Jak zachęcić użytkowników do dzielenia się informacjami o sobie

Facebook Ads – split testy

Testy porównawcze, znane również jako split testy, oferują prosty i efektywny sposób na przeprowadzenie eksperymentów marketingowych, ale ich zakres możliwości jest nieco ograniczony. Aby je zainicjować, wystarczy przy tworzeniu nowej kampanii reklamowej na Facebooku zaznaczyć opcję „utwórz test porównawczy” i określić aspekty, które chcemy poddać analizie. Proces ten przebiega w pełni automatycznie.

Po zakończeniu testu, rezultaty – wskazujące na preferowaną wersję przez algorytm Facebooka – są wysyłane bezpośrednio na nasz adres e-mail. Taki sposób selekcji jest wiarygodny, ponieważ opiera się na zaawansowanej symulacji przeprowadzanej przez system Facebooka. Należy jednak pamiętać, że automatyczne testy A/B ograniczają się do analizy tylko niektórych zmiennych, takich jak celowanie grupy docelowej, optymalizacja dostarczania treści lub lokalizacja reklam. Ponadto, stosowanie tej metody wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymagań dotyczących minimalnego budżetu i czasu trwania eksperymentalnej kampanii.

Przeczytaj również Czym jest influencer marketing

Search Ads 360


Do końca października 2018 roku, Search Ads 360 oferowało możliwość realizacji testów stron docelowych. Funkcja ta umożliwiała wybór alternatywnych stron dla konkretnych słów kluczowych lub reklam, z opcją dostosowania stawek. Celem takich testów było porównanie efektywności różnych stron docelowych w kontekście konwersji, bazując na losowo wybranej grupie użytkowników. Dzięki tym eksperymentom, marketerzy mogli identyfikować strony internetowe przynoszące najwyższy zwrot z inwestycji, optymalizując kierowanie ruchu na te najbardziej efektywne.

Od 30 października 2018, Search Ads 360 zaczęło kładzie większy nacisk na wykorzystanie śledzenia równoległego, co oznacza, że użytkownicy są bezpośrednio przekierowywani na stronę docelową z reklamy, podczas gdy liczenie kliknięć odbywa się „za kulisami”. W związku z tym, rekomenduje się realizację testów A/B stron docelowych bezpośrednio w wersjach roboczych kampanii lub za pośrednictwem Google Ads, aby nadal optymalizować wyniki kampanii.

Przeczytaj również Sztuczna inteligencja w e-commerce

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing