powrot do bloga
/
/
marketing
/
Czym jest strategia marketingowa

Czym jest strategia marketingowa

Hauer Mateusz LinkedIn
Czym jest strategia marketingowa

Co to jest strategia marketingowa?


Oczywiście, przystąpmy do podstaw. Strategia marketingowa, krótko mówiąc, to przemyślany plan działania, mający na celu realizację konkretnych celów w obszarze marketingu.

Jednakże, nie jest to jedynie plan, to bardziej jak mapa drogowa prowadząca do sukcesu. To narzędzie, które pomaga firmie skupić się na najistotniejszych aspektach i podejmować decyzje oparte na solidnych danych i badaniach. Bez solidnej strategii, działania marketingowe mogą stać się chaotyczne i nieefektywne. Dlatego warto poświęcić czas i zasoby na stworzenie spójnej strategii marketingowej.

Teraz, gdy mamy już jasność co do istoty strategii marketingowej, możemy przejść dalej.

spis treści:

Dlaczego strategia marketingowa jest kluczowa dla Twojego biznesu?


Czymże jest dla twojej firmy strategia marketingowa? To swoiste kierunkowskazy, które określają cele oraz drogę do ich osiągnięcia. To narzędzie, które precyzyjnie wskazuje, co chcesz osiągnąć, jak to zrobić oraz jakie działania podjąć, by dotrzeć do wyznaczonych celów. Bez takiej strategii, twoje zabiegi marketingowe mogą stać się chaotyczne i pozbawione sensownego planu.

Niezastąpiona strategia marketingowa pozwala wyróżnić twoją firmę na tle konkurencji, wykorzystując unikalne cechy i zastosowania w działaniach marketingowych. To fundament budowania silnej marki oraz pozyskiwania nowych klientów.

Zaradna strategia marketingowa pozwala także efektywnie wykorzystać zasoby, skupiając się na obszarach, które przynoszą największe korzyści. Zamiast marnować środki na nieefektywne działania, możesz inwestować w te, które są rzeczywiście skuteczne.

I tu nie koniec, strategia marketingowa nie tylko pomaga osiągnąć cele krótkoterminowe, ale stanowi podstawę dla sukcesów na dłuższą metę. Buduje trwałe relacje z klientami, zwiększa rozpoznawalność marki oraz tworzy bazę wiernych klientów, co owocuje trwałymi korzyściami dla twojego biznesu.

Jakie mamy strategie marketingowe

Na polu strategii marketingowych, istnieje bogactwo podejść do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Wartość każdej z nich wynika z jej dopasowania do konkretnych potrzeb firmy, dynamicznych rynkowych uwarunkowań oraz oczekiwań klientów. Oto kilka popularnych typów strategii marketingowych, które odgrywają istotną rolę w świecie biznesu.

Zobacz również czym jest chatbot marketing ?


Strategia marketingu treści (Content Marketing)

Ta koncepcja marketingowa opiera się na kreowaniu i dystrybucji treści wartościowych, spójnych i znaczących, które przyciągają i angażują wybraną grupę odbiorców. Jej głównym celem jest zdobycie nowych klientów oraz utrzymanie istniejących poprzez budowanie trwałych relacji opartych na wartościach i zaufaniu do marki.


Strategia Social Media Marketing

Ta koncepcja skupia się na wykorzystaniu mediów społecznościowych do rozwijania relacji z klientami, promowania ofert i zwiększania świadomości marki. Może to obejmować reklamy płatne, współpracę z influencerami oraz aktywność w grupach związanych z daną tematyką.


Strategia SEO (Search Engine Optimization)

To zestaw praktyk skierowanych na poprawę pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania organicznego. SEO to modyfikowanie treści, struktury witryny oraz tworzenie wartościowych linków w celu zwiększenia widoczności w sieci.


Strategia e-mail marketingowa

Polega na wykorzystaniu elektronicznej poczty do przekazywania ofert, promocji i wydarzeń do grupy odbiorców zainteresowanych danymi treściami (członków subskrybentów newslettera). Główny nacisk kładzie się na budowanie lojalności, zaufania i świadomości marki.


Strategia marketingu inbound

Koncentruje się na przyciąganiu klientów poprzez dostarczanie wartościowych treści i dostosowane do ich potrzeb i zainteresowań doświadczenia.


Strategia marketingu afiliacyjnego

Ta strategia opiera się na partnerstwie z afiliantami, czyli osobami lub podmiotami zewnętrznymi, którzy reklamują twoje produkty lub usługi. W zamian za ich wysiłek w promocji, za każdą udaną sprzedaż generującą, otrzymują określoną prowizję. To swoiste partnerstwo biznesowe, które umożliwia rozszerzenie zasięgu marketingowego, docierając do nowych klientów dzięki zaangażowaniu tych partnerów.


Strategia marketingu eventowego

Strategia oparta na event marketingu skupia się na organizowaniu lub uczestnictwie w różnorodnych wydarzeniach mających na celu promocję marki, produktów lub usług. To może obejmować różnego rodzaju spotkania, od konferencji po webinary, targi branżowe czy nawet wydarzenia charytatywne. Poprzez udział w tych inicjatywach firma może budować świadomość marki, nawiązywać relacje z klientami i zyskiwać nowe możliwości biznesowe.

Dowiedz się:


Proces tworzenia strategii marketingowej

Zbadaj aktualny stan rzeczy


Rozpoczynając proces, skup się na dokładnym przeglądzie atutów i słabości twojej firmy – to kwestie, na które masz większy wpływ. Oceniaj też otoczenie zewnętrzne, rozpoznając okazje i zagrożenia.

Analiza wewnętrzna to zrozumienie, czym wyróżniasz się na rynku. Czy masz specjalizację, która przynosi przewagę? Czy jesteś szybszy od konkurencji? Z drugiej strony, zastanów się nad słabościami. Czy brakuje ci doświadczenia? Czy ogranicza cię brak zasobów?

Podczas identyfikowania okazji, zwróć uwagę na obszary, w których możesz wykorzystać rynkowe luki. Jednak nie zapominaj o zagrożeniach – np. konkurencja na rynku. Ważne jest, abyś mógł się przygotować na te wyzwania i mieć strategię radzenia sobie z potencjalnymi problemami.

Zdefiniuj plan finansowy

Przygotuj plan finansowy już na początku. Nawet jeśli nie planujesz inwestować w kosztowne narzędzia marketingowe, takie jak Google Ads czy reklamy na Facebooku, warto zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać dostępne środki. Pamiętaj, że zazwyczaj nie można sobie pozwolić na całkowite zaniechanie reklamy. Istnieją firmy, które przyciągają klientów dzięki solidnej reputacji i skutecznym działaniom promocyjnym, ale to wymaga wcześniejszego budowania silnej pozycji na rynku.

Dlatego ważne jest dokładne oszacowanie, ile środków finansowych chcesz regularnie przeznaczać na reklamę, aby uniknąć straty.

Zidentyfikuj grupę docelową

Przygotowanie zwięzłego, ale konkretnego portretu docelowych klientów to kluczowy etap. Możesz opisać ich, uwzględniając wiek, płeć, poziom dochodów, lokalizację czy nawet ich styl życia.

Strategia marketingowa -xSpróbuj stworzyć personę swojego klienta docelowego

W przypadku strategii kierowanych na klientów biznesowych istnieje potrzeba przyjęcia innego podejścia. Koncentrując się na pozyskiwaniu takiej klienteli, ważne jest określenie nie tylko konkretnych osób, które podejmują decyzje, ale również tworzenie profili samych firm. Warto brać pod uwagę ich wielkość, przychody, strukturę organizacyjną oraz indywidualne potrzeby. Ważne jest, aby unikać prób dotarcia do każdego, ponieważ wtedy może się okazać, że nie dotrzesz do nikogo.

Sprawdź jak tworzyć i czym są persony - zobacz przykłady


Przyjrzyj się konkurencji z branży


Rozważ uważne przeanalizowanie otoczenia rynkowego, zwłaszcza działań innych firm działających w tej samej dziedzinie co Twoja. Nawet w przypadku wyjątkowo unikatowego produktu konkurencja z czasem się pojawia, więc ważne jest przygotowanie się na to wcześniej.

Wartościowe jest zrozumienie i ocenienie działań konkurencji, ale nie w celu bezpośredniego ich kopiowania. Chodzi raczej o zidentyfikowanie obszarów, w których można się wyróżnić lub działać lepiej, by stale przewyższać inne firmy.

Rozpoczęcie analizy od opinii klientów konkurencji to dobry punkt wyjścia. Wykorzystaj narzędzia takie jak Brand24, aby monitorować ich obecność w mediach społecznościowych i dowiedzieć się, co mówią o nich klienci. To pomoże zrozumieć, jakie produkty i usługi cieszą się popularnością, oraz jakie strategie marketingowe przynoszą najlepsze rezultaty.

Warto też zarejestrować się na listę mailingową konkurentów. To proste działanie pozwoli na bieżąco śledzić ich promocje, nowości i informacje, które przekazują swoim klientom.

Zastosuj storytelling

Pamiętaj, że kluczowym elementem każdej strategii marketingowej jest spójna narracja, która trzyma się pewnej linii. Warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami:

 • Jakie wartości reprezentuje Twoja firma i dlaczego są one dla Ciebie ważne?
 • Jaka jest historia założenia Twojej firmy i co sprawia, że jest unikalna?
 • Dlaczego Twoje przedsiębiorstwo działa w obecnym miejscu i jakie cele sobie wyznacza?

Analiza tych pytań pozwoli Ci wykreować spójną opowieść, z którą klienci mogą się utożsamiać. W ten sposób nie tylko wyróżnisz się z tłumu, ale także przekażesz klientom bogatsze wartości, co jest kluczowe w budowaniu lojalności i zaangażowania.

Dobierz właściwe kanały komunikacji marketingowej


Rozważ starannie, które metody będą najlepsze dla osiągnięcia założonych celów marketingowych. Wybór nie zawsze jest jednoznaczny – pewne firmy odnoszą sukces z tradycyjnymi reklamami (jak prasa, bilbordy, radio, telewizja), podczas gdy inne skupiają się na marketingu online.

Pamiętaj, że strategia marketingowa musi uwzględniać czas, jaki niektóre kanały potrzebują na wygenerowanie efektów. Eksperymentowanie również może być potrzebne, co może absorbować zarówno budżet, jak i czas. Ostatecznie wybierz te metody, które najlepiej pasują do Twojej firmy i celów, a niekoniecznie te, które są powszechnie stosowane.

Określ harmonogram działań


Podczas realizacji strategii marketingowej, efektywnie wykorzystaj czas jako cenny zasób. Wprowadzanie kanałów i kampanii we właściwym momencie ma kluczowe znaczenie dla ich skuteczności. Po wyznaczeniu celów i wyborze sposobów realizacji, ustal realistyczne terminy dla każdego etapu. Bądź świadom możliwych opóźnień i przewidz odpowiednią elastyczność w harmonogramie. Nie zapominaj jednak o potrzebie utrzymania tempa, aby nie uległo to spowolnieniu procesu.


Dobór optymalnej strategii marketingowej dla firmy

Wybór odpowiedniej strategii marketingowej dla twojej firmy to kwestia zrozumienia specyfiki biznesu i celów, które chcesz osiągnąć. Pierwszym krokiem jest dogłębna analiza twojego produktu/usługi i rynku, na którym działasz. To rozważanie mocnych i słabych stron, badanie konkurencji oraz zrozumienie aktualnych trendów w branży.

Zwróć uwagę na dostępne zasoby. Czy masz wystarczająco czasu, pieniędzy i umiejętności do zrealizowania wybranej strategii? To ważne, gdyż różne strategie wymagają różnych nakładów. Warto przetestować kilka opcji, aby znaleźć tę, która najlepiej pasuje do twojego biznesu i celów.

Ważne jest też ciągłe dostosowywanie się. Monitoruj wyniki, testuj nowe podejścia i elastycznie dopasowuj strategię, aby była jak najbardziej efektywna. To proces ciągłego doskonalenia, który pozwala firmie na dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb klientów.

Strategia marketingowa stanowi kluczowy element działalności biznesowej, kształtując sposób działania firmy, identyfikując cele oraz dostosowując działania do potrzeb rynku. To ważny fundament, który pozwala firmie wyróżnić się na tle konkurencji, zoptymalizować wydatki marketingowe i mierzyć skuteczność swoich działań, co przekłada się na długoterminowy sukces.

Z czego składa się dobrze opracowana strategia marketingowa?


Strategia marketingowa, aby była skuteczna, musi być jak dopasowany garnitur – musi pasować do firmy pod każdym względem. To znaczy, że powinna harmonijnie współgrać z wewnętrznymi zasobami i otaczającym ją środowiskiem biznesowym. Musi być realistyczna, mieć szansę na sukces, być elastyczna i przewidywać możliwe ryzyko. Oto kilka cech, które wyróżniają dobrą strategię:

 • Długi horyzont czasowy: Nie tylko dotyczy to czasu potrzebnego na realizację planu, ale także widoczności efektów w dłuższej perspektywie.
 • Efekty opóźnione w czasie: Często skutki strategii pojawiają się w późniejszym okresie, ale są znaczące dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
 • Jasne określenie decyzji: Wszystkie decyzje podejmowane na niższych szczeblach są spójne z realizacją strategii.
 • Powszechność: Zwykle obejmuje całą firmę, łącznie z różnymi działami, pracownikami i poziomami zarządzania.

Jeśli chodzi o metody budowania strategii, można wyróżnić trzy główne podejścia:

 • Przedsiębiorcze: Strategia jest kształtowana przez jedną osobę, zwykle właściciela, bazując na jego doświadczeniu i wiedzy. Często stosowane w mniejszych firmach.
 • Dostosowawcze: W firmach, gdzie istnieją różne ośrodki władzy, strategia jest wynikiem różnych perspektyw i prób kompromisu. To podejście często stosowane, gdy otoczenie jest względnie stabilne.
 • Planowe: Decyzje są starannie rozważane, oparte na analizach i planach. Często są bardziej metodologiczne i systematyczne.

Każde z tych podejść ma swoje zalety i wady, ale kluczowe jest, aby wybrana strategia była dopasowana do konkretnych warunków i potrzeb firmy.


Kiedy rozpoznać, że przyszedł czas na inwestycję w strategię marketingową


Opracowanie strategii marketingowej staje się nieodzowne w obliczu zaostrzającej się konkurencji na niemal każdym polu gospodarki. Praktycznie zawsze warto inwestować w strategię marketingową, choćby w różnym stopniu.

Przejście od myślenia o budowaniu marki staje się koniecznością, jeśli planujesz utrzymać się na rynku w perspektywie kilku lat. Wartość solidnie zaplanowanej i ugruntowanej marki często przewyższa nawet samą wartość przedsiębiorstwa.

Są różne momenty, w których warto rozpocząć pracę nad strategią. Oto kilka z nich:

 • Na początku własnej działalności, gdy masz szansę na unikatowe pozycjonowanie i uniknięcie podstawowych błędów związanych z budową marki, takich jak nazwa, logo, odbiorcy, kanały komunikacji czy styl komunikacji.
 • W momencie, gdy osiągnąłeś punkt, w którym nie możesz się dalej rozwinąć. Strategia marketingowa może pomóc Ci przełamać tzw. szklany sufit i otworzyć nowe perspektywy rozwoju biznesu.
 • Kiedy znużyły Cię chaotyczne działania YOLO i masz ochotę uporządkować zarządzanie marką.
 • Gdy chcesz przekazać zarządzanie marką i jej komunikacją specjaliście od brandingu lub zewnętrznej agencji, potrzebując stałych wytycznych zapewniających spójność marki, nawet przy zmianach w dziale marketingu. Innymi słowy, chcesz, aby Twoja marka pozostała wierna założeniom niezależnie od rotacji kadry marketingowej.

Ile zarobię dzięki stworzeniu strategii marketingowej dla mojej marki?

Oczywiście, to zależy od skali działalności. Zazwyczaj przedsiębiorcy zauważają wzrosty przychodów nawet o 300% w ciągu tylko czterech miesięcy od rozpoczęcia działań. Nawet najmniejsze wzrosty, jakie do tej pory obserwowaliśmy, wynosiły około 20% wyższych przychodów rok do roku po wdrożeniu strategii.

Decydujący wpływ na skalę wzrostu mają zaangażowanie i determinacja właścicieli lub decydentów odpowiedzialnych za kluczowe decyzje. Zasada jest dość prosta: co się wysieje, to się zbierze.

Ten wzrost przychodów, który obserwujemy u naszych klientów, dotyczy dwóch współgrających poziomów. Często są one wzajemnie uzupełniające. Po pierwsze, lepsza skuteczność działań marketingowych przekłada się na większą liczbę transakcji. Po drugie, wyższa wartość marki klienta sprawia, że może on pobierać wyższe ceny za swoje produkty lub usługi.

W przypadku wzrostu wartości usług, uczestniczyliśmy w projektach, które zwiększyły cenę o 100%. Jeden z klientów zwiększył nie tylko liczbę obsługiwanych klientów z 44 tysięcy w 2017 roku do 52 tysięcy w 2019 roku, ale także podwyższył średnią cenę uczestnictwa w programie o około 100%.

Zobacz również Jak prowadzić social media


Ile kosztuje opracowanie strategii rozwojowej?

No dobrze, ale ile to kosztuje?


Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie, ponieważ różnorodność firm i różnice w ich modelach biznesowych wykluczają możliwość ustalenia stałego cennika. Koszty opracowania strategii marketingowej zależą głównie od zakresu prac oraz liczby obszarów, które muszą zostać uwzględnione.

Na przykład, firma mająca wiele grup docelowych musi przeprowadzić badania marketingowe dostosowane do każdej z tych grup. Każde dodatkowe badanie zwiększa ilość pracy, co oczywiście wpływa na końcową wycenę projektu.

Liczba grup docelowych ma istotny wpływ na wycenę, ponieważ każda z tych grup wymaga osobnych rekomendacji dotyczących strategii komunikacji marki.

Przykładowe koszty:

 • Badania insightu / badania marketingowe: średnio od 8 000 do 18 000 zł netto
 • Analiza konkurencji: średnio od 8 000 do 150 000 zł netto
 • Strategia marki: średnio od 12 000 do 20 000 zł netto
 • Strategia komunikacji marki: średnio od 15 000 do 25 000 zł netto

Wycena jest wynikiem nakładu pracy potrzebnego do przeprowadzenia badań marketingowych, analizy marki klienta i konkurencji oraz przygotowania strategii komunikacji i samej strategii marki.

Sprawdź również:

Najczęściej zadawane pytania - FAQ strategia marketingowa

Jak długo trwa stworzenie strategii marketingowej?

Wykonanie solidnej strategii marketingowej to zazwyczaj proces trwający od 4 do 12 tygodni. W tym czasie eksperci zbierają istotne dane, przeprowadzają dogłębne analizy rynku i zachowań konsumentów. Dużą uwagę poświęcają także definiowaniu innowacyjnych koncepcji, które mogą być później wdrożone w konkretne kanały marketingowe.

Mam strategię czy mogę zrobić coś jeszcze?

Oprócz stworzenia strategii marketingowej, istotne jest także jej wdrożenie. To nie tylko kwestia zaplanowania – należy zatrudnić ekspertów do realizacji poszczególnych zadań, wykorzystać odpowiednie narzędzia oraz dostępny budżet. Warto mieć cierpliwość, ponieważ rezultaty wymagają konsekwentnego dążenia do założonych celów i nie pojawiają się natychmiast.

Czy stworzenie więcej niż jednej strategii ma sens? Czy warto robić więcej strategii marketingowych?

Oczywiście, wartością tworzenia strategii marketingowej więcej niż jeden raz jest dostosowanie jej do zmieniającej się rzeczywistości. Jeśli pierwotnie opracowany plan był kompleksowy i uwzględniał wszelkie potrzeby firmy, można go aktualizować po zrealizowaniu głównych założeń. Niemniej zdarzają się sytuacje, kiedy strategia nie spełnia oczekiwań – wówczas zaleca się skorygowanie istniejącego planu lub stworzenie nowego, bardziej przemyślanego i dokładnego.


Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing