powrot do bloga
/
/
marketing
/
Czym jest strategia marketingowa

Czym jest strategia marketingowa

Hauer Mateusz LinkedIn
Czym jest strategia marketingowa

Co to jest strategia marketingowa?


Oczywiście, przystąpmy do podstaw. Strategia marketingowa, krótko mówiąc, to przemyślany plan działania, mający na celu realizację konkretnych celów w obszarze marketingu.

Jednakże, nie jest to jedynie plan, to bardziej jak mapa drogowa prowadząca do sukcesu. To narzędzie, które pomaga firmie skupić się na najistotniejszych aspektach i podejmować decyzje oparte na solidnych danych i badaniach. Bez solidnej strategii, działania marketingowe mogą stać się chaotyczne i nieefektywne. Dlatego warto poświęcić czas i zasoby na stworzenie spójnej strategii marketingowej.

Teraz, gdy mamy już jasność co do istoty strategii marketingowej, możemy przejść dalej.

spis treści:

Dlaczego strategia marketingowa jest kluczowa dla Twojego biznesu?

Czymże jest dla twojej firmy strategia marketingowa? To swoiste kierunkowskazy, które określają cele oraz drogę do ich osiągnięcia. To narzędzie, które precyzyjnie wskazuje, co chcesz osiągnąć, jak to zrobić oraz jakie działania podjąć, by dotrzeć do wyznaczonych celów. Bez takiej strategii, twoje zabiegi marketingowe mogą stać się chaotyczne i pozbawione sensownego planu.

Niezastąpiona strategia marketingowa pozwala wyróżnić twoją firmę na tle konkurencji, wykorzystując unikalne cechy i zastosowania w działaniach marketingowych. To fundament budowania silnej marki oraz pozyskiwania nowych klientów.

Zaradna strategia marketingowa pozwala także efektywnie wykorzystać zasoby, skupiając się na obszarach, które przynoszą największe korzyści. Zamiast marnować środki na nieefektywne działania, możesz inwestować w te, które są rzeczywiście skuteczne.

I tu nie koniec, strategia marketingowa nie tylko pomaga osiągnąć cele krótkoterminowe, ale stanowi podstawę dla sukcesów na dłuższą metę. Buduje trwałe relacje z klientami, zwiększa rozpoznawalność marki oraz tworzy bazę wiernych klientów, co owocuje trwałymi korzyściami dla twojego biznesu.

Jakie mamy strategie marketingowe

Na polu strategii marketingowych, istnieje bogactwo podejść do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Wartość każdej z nich wynika z jej dopasowania do konkretnych potrzeb firmy, dynamicznych rynkowych uwarunkowań oraz oczekiwań klientów. Oto kilka popularnych typów strategii marketingowych, które odgrywają istotną rolę w świecie biznesu.

Zobacz również czym jest chatbot marketing ?


Strategia marketingu treści (Content Marketing)

Ta koncepcja marketingowa opiera się na kreowaniu i dystrybucji treści wartościowych, spójnych i znaczących, które przyciągają i angażują wybraną grupę odbiorców. Jej głównym celem jest zdobycie nowych klientów oraz utrzymanie istniejących poprzez budowanie trwałych relacji opartych na wartościach i zaufaniu do marki.

Strategia Social Media Marketing

Ta koncepcja skupia się na wykorzystaniu mediów społecznościowych do rozwijania relacji z klientami, promowania ofert i zwiększania świadomości marki. Może to obejmować reklamy płatne, współpracę z influencerami oraz aktywność w grupach związanych z daną tematyką.

Strategia SEO (Search Engine Optimization)

To zestaw praktyk skierowanych na poprawę pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania organicznego. SEO to modyfikowanie treści, struktury witryny oraz tworzenie wartościowych linków w celu zwiększenia widoczności w sieci.

Strategia e-mail marketingowa

Strategia e-mail marketingowa może być skutecznym narzędziem do komunikacji z klientami, budowania zaangażowania i lojalności oraz generowania sprzedaży. Oto kilka kluczowych elementów strategii e-mail marketingowej:

 1. Określenie celów: Przed rozpoczęciem działań e-mail marketingowych określ, jakie cele chcesz osiągnąć, czy to zwiększenie sprzedaży, budowanie bazy klientów, wzrost zaangażowania czy coś innego.
 2. Segmentacja listy mailingowej: Podziel swoją bazę danych na segmenty na podstawie różnych kryteriów, takich jak wiek, lokalizacja, zachowanie na stronie, preferencje produktowe itp. Dzięki segmentacji możesz dostosować komunikację do potrzeb i preferencji różnych grup klientów.
 3. Tworzenie wartościowych treści: Twórz wartościowe treści i oferty, które są interesujące dla odbiorców i odpowiadają na ich potrzeby i oczekiwania. Unikaj natrętnego reklamowania i skup się na dostarczaniu treści, które są pomocne i wartościowe dla odbiorców.
 4. Personalizacja komunikacji: Dostosuj treści i oferty do potrzeb i preferencji swoich odbiorców. Wykorzystaj dane, takie jak imię, lokalizacja czy historii zakupów, aby personalizować komunikację i zwiększyć zaangażowanie odbiorców.
 5. Optymalizacja wiadomości: Zadbaj o to, aby Twoje maile były czytelne, atrakcyjne wizualnie i responsywne, czyli dobrze wyglądały na różnych urządzeniach, takich jak komputery, tablety i telefony komórkowe.
 6. Testowanie: Regularnie testuj różne elementy swoich wiadomości, takie jak nagłówki, treści, CTA (Call to Action) itp., aby sprawdzić, co najlepiej działa dla Twojej grupy odbiorców i dostosować swoje strategie na podstawie zebranych danych.
 7. Automatyzacja: Wykorzystaj narzędzia do marketing automation, aby automatyzować wysyłanie maili w odpowiednim czasie i dostarczać spersonalizowane treści i oferty w zależności od zachowań i preferencji odbiorców.
 8. Monitorowanie i analiza: Regularnie monitoruj wyniki swoich kampanii e-mail marketingowych, śledź wskaźniki takie jak współczynnik otwierania maili, wskaźnik kliknięć, konwersje itp., i dostosuj swoje strategie na podstawie zebranych danych.
 9. Zgodność z przepisami: Upewnij się, że Twoje działania e-mail marketingowe są zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, takimi jak RODO czy GDPR.
 10. Budowanie relacji: Skup się na budowaniu długotrwałych relacji z klientami poprzez regularny kontakt, dostarczanie wartościowych treści i ofert oraz dbanie o satysfakcję klienta.

Wdrażanie kompleksowej strategii e-mail marketingowej może być skutecznym sposobem na budowanie relacji z klientami, generowanie sprzedaży i rozwijanie swojego biznesu online.

Strategia marketingu inbound

Strategia marketingu inbound koncentruje się na przyciąganiu klientów poprzez dostarczanie wartościowych treści, które rozwiązują ich problemy i odpowiadają na ich pytania. Oto kilka kluczowych elementów strategii marketingu inbound:

 1. Określenie personas: Zidentyfikuj swoje docelowe persona - czyli fikcyjne profile klientów, które reprezentują Twoją grupę docelową. Pozwoli to lepiej zrozumieć potrzeby, cele i wyzwania Twoich klientów.
 2. Tworzenie wartościowych treści: Opracuj różnorodne treści, takie jak artykuły na blogu, e-booki, poradniki, wideo czy infografiki, które są wartościowe dla Twoich klientów i odpowiadają na ich pytania i potrzeby.
 3. Optymalizacja SEO: Wykorzystaj techniki optymalizacji SEO (Search Engine Optimization), aby Twoja treść była łatwiej znajdywana przez potencjalnych klientów w wyszukiwarkach internetowych.
 4. Promocja na mediach społecznościowych: Wykorzystaj platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook, Instagram czy LinkedIn, aby promować swoją treść i budować więź z klientami poprzez aktywną interakcję i angażujące treści.
 5. Zbieranie leadów: Wykorzystaj różne formy, takie jak formularze rejestracyjne, landing page'y czy chatbota, aby zbierać dane kontaktowe od potencjalnych klientów i konwertować ich na leady.
 6. Nurturing leadów: Dostarczaj wartościowe treści i oferty, które są dopasowane do potrzeb i etapu lejka zakupowego klienta, aby budować zaufanie i zachęcić ich do dalszego angażowania się z Twoją firmą.
 7. Automatyzacja komunikacji: Wykorzystaj narzędzia do marketing automation, aby automatyzować komunikację z klientami i dostarczać spersonalizowane treści i oferty w odpowiednim czasie.
 8. Analiza i optymalizacja: Regularnie analizuj wyniki swoich działań, śledź wskaźniki takie jak ruch na stronie, konwersje, współczynnik otwierania maili itp., i dostosowuj swoje strategie na podstawie zebranych danych.
 9. Budowanie relacji: Skup się na budowaniu długotrwałych relacji z klientami poprzez regularny kontakt, dostarczanie wartościowych treści i rozwiązywanie ich problemów.
 10. Działania off-line: Nie zapominaj o działaniach marketingowych poza światem online, takich jak udział w wydarzeniach branżowych, konferencjach czy też organizowanie lokalnych spotkań z klientami.

Ważne jest, aby strategia marketingu inbound była spójna, elastyczna i dostosowana do potrzeb i zachowań Twoich klientów, aby skutecznie przyciągać ich do Twojej firmy i budować lojalność w długim okresie czasu.

Strategia marketingu afiliacyjnego

Strategia marketingu afiliacyjnego opiera się na współpracy z zewnętrznymi partnerami (afiliantami), którzy promują Twoje produkty lub usługi w zamian za prowizję za przekierowanie lub sprzedaż. Oto kilka kluczowych elementów strategii marketingu afiliacyjnego:

 1. Określenie celów: Zdefiniuj, jakie cele chcesz osiągnąć za pomocą marketingu afiliacyjnego, czy to zwiększenie sprzedaży, generowanie leadów, budowanie marki czy coś innego.
 2. Wybór platformy afiliacyjnej: Wybierz odpowiednią platformę afiliacyjną lub narzędzie, które umożliwi Ci zarządzanie programem afiliacyjnym, śledzenie wyników i wypłacanie prowizji.
 3. Poszukiwanie afiliantów: Zidentyfikuj potencjalnych afiliantów, czyli osoby lub firmy, które mogą promować Twoje produkty lub usługi w zamian za prowizję. Możesz poszukiwać afiliantów wśród blogerów, influencerów, właścicieli stron internetowych, portali tematycznych itp.
 4. Określenie warunków programu: Określ warunki współpracy z afiliantami, takie jak wysokość prowizji, rodzaj akcji prowizyjnej (np. prowizja za sprzedaż, kliknięcie, rejestrację), czas trwania programu, zasady promocji itp.
 5. Tworzenie materiałów promocyjnych: Przygotuj różnorodne materiały promocyjne, takie jak banery reklamowe, teksty promocyjne, linki śledzące itp., które afilianci mogą wykorzystać do promowania Twoich produktów lub usług.
 6. Śledzenie wyników: Korzystaj z funkcji śledzenia wyników dostępnych na platformie afiliacyjnej, aby monitorować wydajność kampanii afiliacyjnych, śledzić aktywność afiliantów i analizować wyniki prowadzonych działań.
 7. Optymalizacja programu: Regularnie analizuj wyniki swojego programu afiliacyjnego i dostosowuj swoje strategie na podstawie zebranych danych. Testuj różne rodzaje promocji, stawki prowizji, materiały reklamowe itp., aby maksymalizować efektywność programu afiliacyjnego.
 8. Wsparcie dla afiliantów: Zapewnij afiliantom wsparcie i narzędzia niezbędne do skutecznej promocji Twoich produktów lub usług, takie jak materiały promocyjne, informacje o produktach, pomoc techniczna itp.
 9. Zachowanie zgodności: Upewnij się, że działania afiliantów są zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi reklamy i ochrony danych osobowych. Monitoruj promocje afiliantów i reaguj na ewentualne naruszenia zasad.
 10. Budowanie relacji: Buduj długotrwałe relacje z afiliantami poprzez regularny kontakt, oferowanie wartościowych materiałów promocyjnych i wsparcie w prowadzeniu kampanii.

Skuteczna strategia marketingu afiliacyjnego może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży, budowy marki i pozyskania nowych klientów, dlatego warto poświęcić czas i zasoby na jej opracowanie i wdrożenie.

Strategia marketingu eventowego

Strategia marketingu eventowego obejmuje planowanie, promowanie i zarządzanie wydarzeniami w celu zwiększenia świadomości marki, zaangażowania klientów oraz generowania potencjalnych leadów. Oto kilka kluczowych elementów strategii marketingu eventowego:

 1. Określenie celów: Zdefiniuj, jakie cele chcesz osiągnąć poprzez organizację wydarzenia, czy to zwiększenie świadomości marki, pozyskanie nowych klientów, budowanie relacji z obecnymi klientami czy coś innego.
 2. Wybór tematu i formatu: Wybierz temat i format wydarzenia, które będą najbardziej atrakcyjne dla Twojej grupy docelowej i związane z celami, jakie chcesz osiągnąć. Może to być konferencja, seminarium, warsztaty, spotkanie networkingowe, event promocyjny itp.
 3. Określenie grupy docelowej: Zidentyfikuj grupę docelową, czyli osoby lub firmy, które chcesz zaangażować w swoje wydarzenie. Dostosuj temat, format i komunikację do potrzeb i preferencji swoich potencjalnych uczestników.
 4. Planowanie logistyczne: Zadbaj o szczegóły logistyczne związane z organizacją wydarzenia, takie jak wybór lokalizacji, daty i godziny, harmonogram, obsługa techniczna, catering, transport itp.
 5. Promocja wydarzenia: Wykorzystaj różne kanały komunikacji, takie jak e-mail marketing, media społecznościowe, strona internetowa, reklama PPC, prasa branżowa itp., aby promować swoje wydarzenie i dotrzeć do potencjalnych uczestników.
 6. Tworzenie materiałów promocyjnych: Przygotuj różnorodne materiały promocyjne, takie jak banery reklamowe, plakaty, ulotki, zaproszenia itp., które będą zachęcać potencjalnych uczestników do udziału w wydarzeniu.
 7. Rejestracja uczestników: Stwórz wygodny i intuicyjny proces rejestracji dla uczestników, który umożliwi im szybkie i łatwe zapisanie się na wydarzenie oraz dostarczy Ci niezbędne dane kontaktowe.
 8. Zarządzanie relacjami z uczestnikami: Buduj relacje z uczestnikami już przed rozpoczęciem wydarzenia poprzez regularny kontakt, dostarczanie informacji o wydarzeniu, odpowiadanie na pytania itp.
 9. Realizacja wydarzenia: Zapewnij profesjonalną obsługę wydarzenia, dbaj o to, aby wszystkie elementy zostały przeprowadzone zgodnie z planem i dostarczyły uczestnikom wartościowe doświadczenie.
 10. Pozyskiwanie opinii: Po zakończeniu wydarzenia zbierz opinie i opinie uczestników, aby dowiedzieć się, co było dobrze received, a co można poprawić w przyszłości.
 11. Follow-up: Po wydarzeniu, kontynuuj komunikację z uczestnikami, dostarczając im dodatkowe materiały, informacje lub oferty, które mogą ich zainteresować.
 12. Analiza wyników: Regularnie analizuj wyniki swoich działań eventowych, śledź wskaźniki takie jak liczba uczestników, zaangażowanie, liczba generowanych leadów itp., i dostosowuj swoje strategie na podstawie zebranych danych.

Skuteczna strategia marketingu eventowego może przyczynić się do zwiększenia świadomości marki, pozyskania nowych klientów i budowy relacji z obecnymi klientami, dlatego warto poświęcić czas i zasoby na jej opracowanie i wdrożenie.

Dowiedz się:

Cele marketingu

Cele marketingowe są kluczowym elementem każdej strategii marketingowej. Określenie jasnych i mierzalnych celów pomaga firmom skupić swoje działania, mierzyć postępy i osiągać sukces. Oto najważniejsze cele marketingu:

1. Zwiększenie Świadomości Marki

Opis: Świadomość marki odnosi się do stopnia, w jakim konsumenci rozpoznają i pamiętają markę. Zwiększenie świadomości marki jest kluczowym celem, szczególnie dla nowych firm lub wprowadzających nowe produkty na rynek.

Strategie:

 • Kampanie reklamowe: Prowadzenie kampanii reklamowych w mediach społecznościowych, telewizji, radiu i prasie.
 • Marketing szeptany: Wykorzystanie influencerów i ambasadorów marki do promowania produktów.

2. Generowanie Leadów

Opis: Lead to potencjalny klient, który wykazał zainteresowanie produktami lub usługami firmy. Generowanie leadów polega na pozyskiwaniu informacji kontaktowych od potencjalnych klientów.

Strategie:

 • Content marketing: Tworzenie wartościowych treści, takich jak blogi, e-booki i webinary, które przyciągają potencjalnych klientów.
 • Marketing e-mailowy: Wysyłanie spersonalizowanych e-maili do potencjalnych klientów.

3. Zwiększenie Sprzedaży

Opis: Zwiększenie sprzedaży to bezpośredni cel marketingu, który polega na zachęcaniu klientów do dokonania zakupu. Skuteczne kampanie sprzedażowe mogą przyczynić się do wzrostu przychodów firmy.

Strategie:

 • Promocje i rabaty: Oferowanie specjalnych promocji i rabatów, aby zachęcić do zakupów.
 • Retargeting: Wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy wcześniej odwiedzili stronę internetową, ale nie dokonali zakupu.

4. Budowanie Lojalności Klientów

Opis: Budowanie lojalności klientów polega na utrzymaniu istniejących klientów i zachęcaniu ich do powtarzania zakupów. Lojalni klienci są bardziej skłonni polecać markę innym.

Strategie:

 • Programy lojalnościowe: Oferowanie punktów, nagród i zniżek dla stałych klientów.
 • Personalizacja: Personalizowanie komunikacji i ofert na podstawie historii zakupów i preferencji klientów.

5. Zwiększenie Zaangażowania Klientów

Opis: Zaangażowanie klientów odnosi się do interakcji klientów z marką, takich jak lajki, komentarze, udostępnienia i czas spędzony na stronie. Wyższy poziom zaangażowania często prowadzi do większej lojalności i wyższych sprzedaży.

Strategie:

 • Media społecznościowe: Aktywne zarządzanie profilami w mediach społecznościowych i angażowanie się w rozmowy z klientami.
 • Interaktywne treści: Tworzenie interaktywnych treści, takich jak quizy, ankiety i konkursy.

6. Wprowadzenie Nowych Produktów na Rynek

Opis: Wprowadzenie nowych produktów na rynek to kluczowy cel marketingu, który obejmuje wszystkie działania związane z promocją nowego produktu i zachęcaniem klientów do jego zakupu.

Strategie:

 • Kampanie przedpremierowe: Budowanie zainteresowania i oczekiwania przed premierą produktu poprzez teasery i zapowiedzi.
 • Launch events: Organizowanie wydarzeń i pokazów promujących nowy produkt.

Cele marketingowe obejmują zwiększenie świadomości marki, generowanie leadów, zwiększenie sprzedaży, budowanie lojalności klientów, zwiększenie zaangażowania klientów oraz wprowadzenie nowych produktów na rynek. Osiągnięcie tych celów wymaga zastosowania odpowiednich strategii i regularnego monitorowania wyników.

Proces tworzenia strategii marketingowej

Zbadaj aktualny stan rzeczy


Rozpoczynając proces, skup się na dokładnym przeglądzie atutów i słabości twojej firmy – to kwestie, na które masz większy wpływ. Oceniaj też otoczenie zewnętrzne, rozpoznając okazje i zagrożenia.

Analiza wewnętrzna to zrozumienie, czym wyróżniasz się na rynku. Czy masz specjalizację, która przynosi przewagę? Czy jesteś szybszy od konkurencji? Z drugiej strony, zastanów się nad słabościami. Czy brakuje ci doświadczenia? Czy ogranicza cię brak zasobów?

Podczas identyfikowania okazji, zwróć uwagę na obszary, w których możesz wykorzystać rynkowe luki. Jednak nie zapominaj o zagrożeniach – np. konkurencja na rynku. Ważne jest, abyś mógł się przygotować na te wyzwania i mieć strategię radzenia sobie z potencjalnymi problemami.

Zdefiniuj plan finansowy

Przygotuj plan finansowy już na początku. Nawet jeśli nie planujesz inwestować w kosztowne narzędzia marketingowe, takie jak Google Ads czy reklamy na Facebooku, warto zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać dostępne środki. Pamiętaj, że zazwyczaj nie można sobie pozwolić na całkowite zaniechanie reklamy. Istnieją firmy, które przyciągają klientów dzięki solidnej reputacji i skutecznym działaniom promocyjnym, ale to wymaga wcześniejszego budowania silnej pozycji na rynku.

Dlatego ważne jest dokładne oszacowanie, ile środków finansowych chcesz regularnie przeznaczać na reklamę, aby uniknąć straty.

Zidentyfikuj grupę docelową

Przygotowanie zwięzłego, ale konkretnego portretu docelowych klientów to kluczowy etap. Możesz opisać ich, uwzględniając wiek, płeć, poziom dochodów, lokalizację czy nawet ich styl życia.

Strategia marketingowa -xSpróbuj stworzyć personę swojego klienta docelowego

W przypadku strategii kierowanych na klientów biznesowych istnieje potrzeba przyjęcia innego podejścia. Koncentrując się na pozyskiwaniu takiej klienteli, ważne jest określenie nie tylko konkretnych osób, które podejmują decyzje, ale również tworzenie profili samych firm. Warto brać pod uwagę ich wielkość, przychody, strukturę organizacyjną oraz indywidualne potrzeby. Ważne jest, aby unikać prób dotarcia do każdego, ponieważ wtedy może się okazać, że nie dotrzesz do nikogo.

Sprawdź jak tworzyć i czym są persony - zobacz przykłady

Przyjrzyj się konkurencji z branży


Rozważ uważne przeanalizowanie otoczenia rynkowego, zwłaszcza działań innych firm działających w tej samej dziedzinie co Twoja. Nawet w przypadku wyjątkowo unikatowego produktu konkurencja z czasem się pojawia, więc ważne jest przygotowanie się na to wcześniej.

Wartościowe jest zrozumienie i ocenienie działań konkurencji, ale nie w celu bezpośredniego ich kopiowania. Chodzi raczej o zidentyfikowanie obszarów, w których można się wyróżnić lub działać lepiej, by stale przewyższać inne firmy.

Rozpoczęcie analizy od opinii klientów konkurencji to dobry punkt wyjścia. Wykorzystaj narzędzia takie jak Brand24, aby monitorować ich obecność w mediach społecznościowych i dowiedzieć się, co mówią o nich klienci. To pomoże zrozumieć, jakie produkty i usługi cieszą się popularnością, oraz jakie strategie marketingowe przynoszą najlepsze rezultaty.

Warto też zarejestrować się na listę mailingową konkurentów. To proste działanie pozwoli na bieżąco śledzić ich promocje, nowości i informacje, które przekazują swoim klientom.

Zastosuj storytelling

Pamiętaj, że kluczowym elementem każdej strategii marketingowej jest spójna narracja, która trzyma się pewnej linii. Warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami:

 • Jakie wartości reprezentuje Twoja firma i dlaczego są one dla Ciebie ważne?
 • Jaka jest historia założenia Twojej firmy i co sprawia, że jest unikalna?
 • Dlaczego Twoje przedsiębiorstwo działa w obecnym miejscu i jakie cele sobie wyznacza?

Analiza tych pytań pozwoli Ci wykreować spójną opowieść, z którą klienci mogą się utożsamiać. W ten sposób nie tylko wyróżnisz się z tłumu, ale także przekażesz klientom bogatsze wartości, co jest kluczowe w budowaniu lojalności i zaangażowania.

Dobierz właściwe kanały komunikacji marketingowej

Rozważ starannie, które metody będą najlepsze dla osiągnięcia założonych celów marketingowych. Wybór nie zawsze jest jednoznaczny – pewne firmy odnoszą sukces z tradycyjnymi reklamami (jak prasa, bilbordy, radio, telewizja), podczas gdy inne skupiają się na marketingu online.

Pamiętaj, że strategia marketingowa musi uwzględniać czas, jaki niektóre kanały potrzebują na wygenerowanie efektów. Eksperymentowanie również może być potrzebne, co może absorbować zarówno budżet, jak i czas. Ostatecznie wybierz te metody, które najlepiej pasują do Twojej firmy i celów, a niekoniecznie te, które są powszechnie stosowane.

Określ harmonogram działań

Podczas realizacji strategii marketingowej, efektywnie wykorzystaj czas jako cenny zasób. Wprowadzanie kanałów i kampanii we właściwym momencie ma kluczowe znaczenie dla ich skuteczności. Po wyznaczeniu celów i wyborze sposobów realizacji, ustal realistyczne terminy dla każdego etapu. Bądź świadom możliwych opóźnień i przewidz odpowiednią elastyczność w harmonogramie. Nie zapominaj jednak o potrzebie utrzymania tempa, aby nie uległo to spowolnieniu procesu.

Dobór optymalnej strategii marketingowej dla firmy

Wybór odpowiedniej strategii marketingowej dla twojej firmy to kwestia zrozumienia specyfiki biznesu i celów, które chcesz osiągnąć. Pierwszym krokiem jest dogłębna analiza twojego produktu/usługi i rynku, na którym działasz. To rozważanie mocnych i słabych stron, badanie konkurencji oraz zrozumienie aktualnych trendów w branży.

Zwróć uwagę na dostępne zasoby. Czy masz wystarczająco czasu, pieniędzy i umiejętności do zrealizowania wybranej strategii? To ważne, gdyż różne strategie wymagają różnych nakładów. Warto przetestować kilka opcji, aby znaleźć tę, która najlepiej pasuje do twojego biznesu i celów.

Ważne jest też ciągłe dostosowywanie się. Monitoruj wyniki, testuj nowe podejścia i elastycznie dopasowuj strategię, aby była jak najbardziej efektywna. To proces ciągłego doskonalenia, który pozwala firmie na dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb klientów.

Strategia marketingowa stanowi kluczowy element działalności biznesowej, kształtując sposób działania firmy, identyfikując cele oraz dostosowując działania do potrzeb rynku. To ważny fundament, który pozwala firmie wyróżnić się na tle konkurencji, zoptymalizować wydatki marketingowe i mierzyć skuteczność swoich działań, co przekłada się na długoterminowy sukces.

Z czego składa się dobrze opracowana strategia marketingowa?


Strategia marketingowa, aby była skuteczna, musi być jak dopasowany garnitur – musi pasować do firmy pod każdym względem. To znaczy, że powinna harmonijnie współgrać z wewnętrznymi zasobami i otaczającym ją środowiskiem biznesowym. Musi być realistyczna, mieć szansę na sukces, być elastyczna i przewidywać możliwe ryzyko. Oto kilka cech, które wyróżniają dobrą strategię:

 • Długi horyzont czasowy: Nie tylko dotyczy to czasu potrzebnego na realizację planu, ale także widoczności efektów w dłuższej perspektywie.
 • Efekty opóźnione w czasie: Często skutki strategii pojawiają się w późniejszym okresie, ale są znaczące dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
 • Jasne określenie decyzji: Wszystkie decyzje podejmowane na niższych szczeblach są spójne z realizacją strategii.
 • Powszechność: Zwykle obejmuje całą firmę, łącznie z różnymi działami, pracownikami i poziomami zarządzania.

Jeśli chodzi o metody budowania strategii, można wyróżnić trzy główne podejścia:

 • Przedsiębiorcze: Strategia jest kształtowana przez jedną osobę, zwykle właściciela, bazując na jego doświadczeniu i wiedzy. Często stosowane w mniejszych firmach.
 • Dostosowawcze: W firmach, gdzie istnieją różne ośrodki władzy, strategia jest wynikiem różnych perspektyw i prób kompromisu. To podejście często stosowane, gdy otoczenie jest względnie stabilne.
 • Planowe: Decyzje są starannie rozważane, oparte na analizach i planach. Często są bardziej metodologiczne i systematyczne.

Każde z tych podejść ma swoje zalety i wady, ale kluczowe jest, aby wybrana strategia była dopasowana do konkretnych warunków i potrzeb firmy.

Kiedy rozpoznać, że przyszedł czas na inwestycję w strategię marketingową


Opracowanie strategii marketingowej staje się nieodzowne w obliczu zaostrzającej się konkurencji na niemal każdym polu gospodarki. Praktycznie zawsze warto inwestować w strategię marketingową, choćby w różnym stopniu.

Przejście od myślenia o budowaniu marki staje się koniecznością, jeśli planujesz utrzymać się na rynku w perspektywie kilku lat. Wartość solidnie zaplanowanej i ugruntowanej marki często przewyższa nawet samą wartość przedsiębiorstwa.

Są różne momenty, w których warto rozpocząć pracę nad strategią. Oto kilka z nich:

 • Na początku własnej działalności, gdy masz szansę na unikatowe pozycjonowanie i uniknięcie podstawowych błędów związanych z budową marki, takich jak nazwa, logo, odbiorcy, kanały komunikacji czy styl komunikacji.
 • W momencie, gdy osiągnąłeś punkt, w którym nie możesz się dalej rozwinąć. Strategia marketingowa może pomóc Ci przełamać tzw. szklany sufit i otworzyć nowe perspektywy rozwoju biznesu.
 • Kiedy znużyły Cię chaotyczne działania YOLO i masz ochotę uporządkować zarządzanie marką.
 • Gdy chcesz przekazać zarządzanie marką i jej komunikacją specjaliście od brandingu lub zewnętrznej agencji, potrzebując stałych wytycznych zapewniających spójność marki, nawet przy zmianach w dziale marketingu. Innymi słowy, chcesz, aby Twoja marka pozostała wierna założeniom niezależnie od rotacji kadry marketingowej.

Ile zarobię dzięki stworzeniu strategii marketingowej dla mojej marki?

Oczywiście, to zależy od skali działalności. Zazwyczaj przedsiębiorcy zauważają wzrosty przychodów nawet o 300% w ciągu tylko czterech miesięcy od rozpoczęcia działań. Nawet najmniejsze wzrosty, jakie do tej pory obserwowaliśmy, wynosiły około 20% wyższych przychodów rok do roku po wdrożeniu strategii.

Decydujący wpływ na skalę wzrostu mają zaangażowanie i determinacja właścicieli lub decydentów odpowiedzialnych za kluczowe decyzje. Zasada jest dość prosta: co się wysieje, to się zbierze.

Ten wzrost przychodów, który obserwujemy u naszych klientów, dotyczy dwóch współgrających poziomów. Często są one wzajemnie uzupełniające. Po pierwsze, lepsza skuteczność działań marketingowych przekłada się na większą liczbę transakcji. Po drugie, wyższa wartość marki klienta sprawia, że może on pobierać wyższe ceny za swoje produkty lub usługi.

W przypadku wzrostu wartości usług, uczestniczyliśmy w projektach, które zwiększyły cenę o 100%. Jeden z klientów zwiększył nie tylko liczbę obsługiwanych klientów z 44 tysięcy w 2017 roku do 52 tysięcy w 2019 roku, ale także podwyższył średnią cenę uczestnictwa w programie o około 100%.

Zobacz również Jak prowadzić social media

Ile kosztuje opracowanie strategii rozwojowej?

No dobrze, ale ile to kosztuje?


Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie, ponieważ różnorodność firm i różnice w ich modelach biznesowych wykluczają możliwość ustalenia stałego cennika. Koszty opracowania strategii marketingowej zależą głównie od zakresu prac oraz liczby obszarów, które muszą zostać uwzględnione.

Na przykład, firma mająca wiele grup docelowych musi przeprowadzić badania marketingowe dostosowane do każdej z tych grup. Każde dodatkowe badanie zwiększa ilość pracy, co oczywiście wpływa na końcową wycenę projektu.

Liczba grup docelowych ma istotny wpływ na wycenę, ponieważ każda z tych grup wymaga osobnych rekomendacji dotyczących strategii komunikacji marki.

Przykładowe koszty:

 • Badania insightu / badania marketingowe: średnio od 8 000 do 18 000 zł netto
 • Analiza konkurencji: średnio od 8 000 do 150 000 zł netto
 • Strategia marki: średnio od 12 000 do 20 000 zł netto
 • Strategia komunikacji marki: średnio od 15 000 do 25 000 zł netto

Wycena jest wynikiem nakładu pracy potrzebnego do przeprowadzenia badań marketingowych, analizy marki klienta i konkurencji oraz przygotowania strategii komunikacji i samej strategii marki.

Sprawdź również:

Najczęściej zadawane pytania - FAQ strategia marketingowa

Jak długo trwa stworzenie strategii marketingowej?

Wykonanie solidnej strategii marketingowej to zazwyczaj proces trwający od 4 do 12 tygodni. W tym czasie eksperci zbierają istotne dane, przeprowadzają dogłębne analizy rynku i zachowań konsumentów. Dużą uwagę poświęcają także definiowaniu innowacyjnych koncepcji, które mogą być później wdrożone w konkretne kanały marketingowe.

Mam strategię czy mogę zrobić coś jeszcze?

Oprócz stworzenia strategii marketingowej, istotne jest także jej wdrożenie. To nie tylko kwestia zaplanowania – należy zatrudnić ekspertów do realizacji poszczególnych zadań, wykorzystać odpowiednie narzędzia oraz dostępny budżet. Warto mieć cierpliwość, ponieważ rezultaty wymagają konsekwentnego dążenia do założonych celów i nie pojawiają się natychmiast.

Czy stworzenie więcej niż jednej strategii ma sens? Czy warto robić więcej strategii marketingowych?

Oczywiście, wartością tworzenia strategii marketingowej więcej niż jeden raz jest dostosowanie jej do zmieniającej się rzeczywistości. Jeśli pierwotnie opracowany plan był kompleksowy i uwzględniał wszelkie potrzeby firmy, można go aktualizować po zrealizowaniu głównych założeń. Niemniej zdarzają się sytuacje, kiedy strategia nie spełnia oczekiwań – wówczas zaleca się skorygowanie istniejącego planu lub stworzenie nowego, bardziej przemyślanego i dokładnego.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing