powrot do bloga
/
/
CRM
/
Darmowe crm które pomogą w pracy firmy

Darmowe crm które pomogą w pracy firmy

Hauer Mateusz LinkedIn
Darmowe crm które pomogą w pracy firmy

Jaki CRM darmowy dla firmy wybrać ?

Dla wielu przedsiębiorców, prowadzenie własnej firmy nie sprowadza się jedynie do pozyskiwania nowych kontrahentów, ale przede wszystkim do budowania trwałych relacji z klientami. Utrzymywanie ciągłego kontaktu z klientelą jest kluczowe dla ugruntowania stabilnej pozycji na rynku. W tym kontekście przedsiębiorcy korzystają z różnorodnych narzędzi, a systemy CRM stanowią istotny element ułatwiający współpracę z kontrahentami. Choć rynek oferuje bogactwo opcji w tym obszarze, wybór odpowiedniego systemu może być trudny.

Czy darmowy CRM ma sens ?

Warto podkreślić, że w przypadku systemów CRM, wyższa cena lub opłata za licencję nie zawsze oznacza lepszą jakość. Nie ma reguły, że inwestując więcej środków w oprogramowanie lub kupując płatny dostęp, osiągniemy większą skuteczność działań czy łatwiejsze zarządzanie bazą klientów. Istnieje wiele doskonałych, a przy tym bezpłatnych systemów CRM, które zdobyły uznanie zadowolonych użytkowników oraz renomowanych firm. W naszym odczuciu liczy się zrozumienie założeń i to do czego system ma służyć. Poprawnie wdrożony darmowy CRM będzie spełniał swoje funkcje pod warunkiem że dostarcza niezbędnych narzędzi do potrzeb Twoich procesów i organizacji pracy firmy.

Zobacz również 10 pomysłów na wykorzystanie systemu CRM


spis treści:

Darmowy system CRM na co zwrócić uwagę ?


Bezpieczeństwo i ochrona danych

System CRM (Customer Relationship Management) to platforma mająca na celu rozwijanie i utrzymywanie indywidualnych relacji z klientami, organizowanie pracy firmy , tworzenie bazy Klientów. CRM w wersji darmowej jakie można znaleźć w internecie do podstawowych potrzeb można znaleźć kwestia jednak bezpieczeństwa i ochrona danych.

Utrata dostępu do konta

Warto zastanowić się co się stanie jeżeli pewnego dnia zniknie firma lub padnie serwer na którym mamy wszystkie dane firmowe, dane Klientów i analitykę.

Z naszego punktu widzenia widzielibyśmy rozwiązanie backupu stanu systemu CRM codziennie na koniec dnia wysyłane na serwer lub przechowywane w chmurze. Warto sprawdzić opcję integracji z programami zewnętrznymi oraz możliwości exportu kopii zapasowych.

Poprawność wdrożenia zespołu

Zwykle CRM niezależnie czy darmowy czy w subskrypcji płatnej bez przeszkolenia pracowników i pokazania zalet czeka w kolejce do odhaczenia jako wykonany na koniec tygodnia.

Interfejs UX darmowego CRM i czytelność

W dziedzinie sprzedaży szczególną uwagę należy zwrócić na automatyzację i codzienną pracę Twojego zespołu w systemie CRM, która to powinna być łatwa i przyjemna. Sukces wdrożenia CRM w firmie zależy również od intuicyjności rozwiązań i prostoty pracy w panelu.

Jakie daje korzyści darmowy CRM względem płatnych - sprawdź funkcjonalność

Darmowy CRM jest niezwykle pomocnym narzędziem w realizacji celów firmy, warto jednak sprawdzić czy oferuje on wszystko co potrzebujemy np: czy mamy możliwość exportu danych, generowania PDF, dodawania ról użytkowników i analizowania danych.

Wdrożenie darmowego systemu przynosi korzyści na dwóch poziomach :

  1. Strategicznym – poprawia satysfakcję klientów, wzmacnia ich lojalność oraz zwiększa sprzedaż produktów,
  2. Operacyjnym – prowadzi do podniesienia skuteczności i efektywności pracy pracowników, efektywności kampanii reklamowych oraz porządkuje wewnętrzne informacje w firmie.

Zobacz również Jak wdrożyć CRM w firmie

Kto potrzebuje darmowego systemu CRM ?

CRM stanowi niezastąpioną wartość dla firm, które kładą nacisk na doskonałą obsługę klienta i ciągłe doskonalenie standardów świadczonych usług. Nie ma ograniczeń odnośnie konkretnych działów w firmie lub branż gdyż główny nacisk w przypadku darmowych CRM warto postawić na poprawność jego wdrożenia i zaadoptowania do indywidualnych potrzeb.

Przed tym jak zdecydujesz się na darmowych CRM zorganizuj spotkanie z zespołem i zbierz opinie na jego temat

Czy darmowy CRM stanie się płatny ?

Darmowe systemy CRM najczęściej bazują na otwartej licencji Open Source, co umożliwia swobodne dostosowywanie aplikacji do specyficznych potrzeb każdej organizacji. Bywa i tak że z czasem darmowe rozwiązania stają się płatne lub ich funkcjonalność zostaje ograniczona np: 

  • liczba użytkowników z nielimitowanych zmniejszona zostaje do kilku,
  • miejsce na dokumenty i materiały ograniczane zostaje do 10-100mb,
  • nie możesz założyć więcej niż kilku projektów / zadań dla więcej niż 1 zespołu

Te i inne ograniczenia mogą lecz nie muszą pojawić się z czasem jak będziesz pracował na darmowej wersji CRM.

Najczęściej popełniane błędy przy wdrażaniu CRM - w Hauerpower pomagamy przejść ten proces dla naszych Klientów

Nasza oferta dedykowanych systemów CRM :


Najlepsze darmowe systemy CRM

Na rynku dostępne są liczne systemy CRM, zarówno płatne, jak i całkowicie bezpłatne. Oba rodzaje rozwiązań posiadają swoje mocne strony oraz ograniczenia, zależne od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników. To, co jednym przedsiębiorcom wydaje się niezbędne, inni mogą postrzegać jako zbędne. Nie istnieje idealny CRM, który spełniłby oczekiwania każdego użytkownika. Wybór systemu powinien być podejście indywidualne, uwzględniając cel wdrożenia oprogramowania oraz oczekiwania względem jego funkcji. Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, warto rozważyć dostępne opcje na rynku. Czasami okazuje się, że darmowe systemy CRM są równie skuteczne, a nawet bardziej korzystne niż ich płatne odpowiedniki. Poniżej prezentujemy niektóre z najlepszych darmowych systemów CRM dostępnych na rynku.

Źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-5-darmowych-crmow-ktore-ulatwia-ci-prace

Darmowy SugarCRM

W przypadku SugarCRM mamy do wyboru zarówno wariant płatny, jak i bezpłatny. Decyzja zależy od naszych potrzeb i preferencji. Wersja darmowa, SugarCRM Community, choć nieco skromniejsza w funkcjonalności niż wersja płatna, nadal oferuje szeroki zakres możliwości. Wśród dostępnych funkcji znajdują się spersonalizowany panel użytkownika, elastyczne powiązania elementów systemu, szybkie dodawanie nowych obiektów z poziomu subpaneli, planowanie i rejestrowanie wydarzeń, masowy import i eksport danych oraz dostosowywanie kryteriów wyszukiwania.

Zalety

System ten posiada liczne zalety, takie jak prosty kreator własnych rozwiązań, polska wersja językowa, zaufani klienci, oraz bogatą gamę możliwości i wbudowanych funkcji.

Wady

Należy jednak pamiętać o pewnych wadach SugarCRM, takich jak przestarzały wygląd interfejsu oraz pewne problemy z kompatybilnością z niektórymi popularnymi przeglądarkami internetowymi. Niemniej jednak, korzystanie z tego systemu na przeglądarce Google Chrome może być najlepszym rozwiązaniem.

VTiger - darmowa alternatywa dla Sugar

Oba systemy, SugarCRM i VTiger, wykazują szereg podobieństw, co staje się oczywiste po bliższym zapoznaniu się z nimi. VTiger oferuje bogatą gamę funkcji, co stanowi znaczącą zaletę tego rozwiązania.

Zalety

Użytkownicy mogą korzystać z darmowych dodatków, w tym do popularnych pakietów, takich jak MS Office, oraz programów pocztowych, m.in. MS Outlook i Mozilla Thunderbird. VTiger wyróżnia się również dużą elastycznością konfiguracji, pełną polską wersją językową i aktywną społecznością użytkowników.

Wady

Warto jednak zauważyć, że system ma pewne wady, podobne do tych występujących w SugarCRM, a głównie przestarzały wygląd interfejsu.

Dodatkowo VTiger jest systemem CRM w chmurze

CRM online

W prostych słowach, chmura CRM to system zarządzania relacjami z klientami, który w całości działa w chmurze internetowej. Dane klientów są bezpiecznie przechowywane i dostępne online.

Wielu przedsiębiorców przeszło na technologię CRM w chmurze, ze względu na jej elastyczność i efektywność kosztową. Użytkownicy mogą łatwo korzystać z aplikacji CRM za pośrednictwem narzędzi internetowych lub przeglądarek. Członkowie zespołu firmy mają możliwość logowania się do systemu CRM z dowolnego miejsca na świecie i z każdego urządzenia z dostępem do Internetu.

SuiteCRM

Należy zwrócić szczególną uwagę na SuiteCRM, który powstał na bazie SugarCRM Community Edition. Ten system wyróżnia się bogatym zestawem funkcji, przewyższając standardowe aplikacje konkurencyjnych rozwiązań. Dostępne możliwości obejmują rejestrację zgłoszeń klientów, zarządzanie projektami, śledzenie spotkań i rozmów telefonicznych, kreatora automatyzacji, integrację z Google Maps oraz organizację wydarzeń.


OpenCRX

OpenCRX to często uznawane za najlepsze w pełni darmowe CRM dostępne dla wszystkich. Producent ma ambitne plany rozwoju, kierując system w stronę klasy systemów ERP. Aktualnie CRM umożliwia swobodne konfiguracje i dostarcza licznych przydatnych narzędzi, a także cechuje się dobrą jakością dokumentacji. Należy jednak wspomnieć o pewnych niedoskonałościach, takich jak słaba polska wersja językowa, która w większości przypadków może być uznana za niezadowalającą, oraz obsługa, która nie jest najbardziej intuicyjna. Mimo to warto przyjrzeć się bliżej ofercie tego systemu.


Fat Free CRM

Fat Free CRM to świetne rozwiązanie dla małych i początkujących firm, charakteryzujące się łatwością obsługi. Nie wymaga dużo czasu na naukę dostępnych funkcji, a wszystkie niezbędne aplikacje są dostępne w systemie. Niestety, brak polskiej wersji językowej może stanowić przeszkodę dla osób poszukujących CRM w swoim ojczystym języku, chociaż sam interfejs jest prosty w użyciu. System wyróżnia się wysoką jakością kodu. Warto jednak pamiętać, że program oferuje jedynie podstawowe funkcje i nie cieszy się zbyt szerokim gronem użytkowników.

Zobacz Jak wybrać CRM dla firmy


Czy warto używać darmowego CRM?

Zobaczyłeś już, że bezpłatne narzędzia do zarządzania procesami biznesowymi nie zawsze są optymalnym rozwiązaniem.

Podczas korzystania z darmowych systemów CRM zalecamy traktowanie ich jako eksperymentu i szansy na przetestowanie elastyczności zespołu wobec nowych narzędzi. Warto jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w kwestii zbierania danych osobowych, ponieważ darmowe rozwiązania nie zawsze oferują odpowiednie wsparcie i ochronę, a ich opisy norm prawnych mogą być nieprecyzyjne.

Zobacz również Najważniejsze wskaźniki w procesie sprzedaży

Darmowy czy płatny CRM - naszym zdaniem

Należy pamiętać, że sam zakup systemu CRM nie gwarantuje automatycznie skutecznych kampanii marketingowych, wzrostu wskaźników sprzedaży czy poprawy relacji z klientami. Konieczne jest wdrożenie platformy, przeszkolenie personelu i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb, aby rzeczywiście mogła efektywnie wspierać zespół.

Warto zatem rozważyć inwestycję w płatne rozwiązania, które są systematycznie rozwijane, aktualizowane i oferują wsparcie techniczne. Twórcy płatnych systemów zapewniają nie tylko pomoc techniczną i merytoryczną, ale także organizują szkolenia i kursy online. Firmy partnerskie, takie jak Craftware, mogą dostarczyć komplementarne wdrożenia, dostosowując CRM do konkretnych potrzeb firmy.

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu rozwiała Twoje wątpliwości i ułatwiła dokonanie świadomego wyboru. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami - chętnie udzielimy dodatkowych informacji i doradzimy w konkretnej sytuacji.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing