powrot do bloga
/
/
aplikacje internetowe
/
5 wskazówek, które pomogą stworzyć aplikację mobilną

5 wskazówek, które pomogą stworzyć aplikację mobilną

Hauer Mateusz LinkedIn
5 wskazówek, które pomogą stworzyć aplikację mobilną

5 wskazówek, które pomogą stworzyć aplikację mobilną

Szukasz inspiracji jak stworzyć aplikację mobilną? Czy zastanawiasz się również, jaki jest najlepszy sposób na tworzenie aplikacji mobilnej od podstaw? Tworzenie aplikacji to wieloetapowy proces na który składają się badania, testy wdrożeniowe oraz liczne poprawki na etapie developmentu.

Jeżeli chcesz wykonać aplikację mobilną dla swojej firmy, produktu, usługi potrzebujesz odpowiedniego briefu, który dobrze opisuje cele i strategię dla tworzonej aplikacji.

W tym wpisie przedstawimy Ci 5 świetnych wskazówek, które pomogą Ci łatwo przejść przez proces budowy briefu i znalezienia agencji interaktywnej, która wykona aplikację mobilną kompleksowo i wdroży Twój pomysł.

Zobacz jak stworzyć aplikację mobilną od podstaw.

Jaką aplikację mobilną chcesz stworzyć ?

Pierwszym krokiem do stworzenia własnej aplikacji jest wiedza o tym, co chcesz stworzyć. Zanim przystąpisz do tworzenia aplikacji, musisz znać cel, który za nią stoi. Jeśli nie znasz celu swojej aplikacji, trudno będzie Ci przedstawić pomysł agencji interaktywnej, opracować jej brief i specyfikację. Zobacz dlaczego Twoja firma potrzebuje aplikacji mobilnej - poznaj zalety posiadania aplikacji.

Po co tworzyć aplikację mobilną dla firmy ?

Załóżmy, że chcesz stworzyć aplikację mobilną dla swojej firmy. Możesz stworzyć aplikację, w której użytkownicy będą mogli zamawiać Twoje produkty bezpośrednio z aplikacji.

Możesz też stworzyć aplikację, która pomoże Twoim klientom znaleźć najlepsze oferty w Twoim sklepie. Chodzi o to, aby stworzyć aplikację, która pomoże Twoim klientom w jakiś sposób. Dlatego tak ważne jest poznanie potrzeb grupy docelowej oraz badania i testy, które pokażą z jakimi potrzebami zmaga się Twoja grupa docelowa.

Znajdź odpowiednie narzędzia do tworzenia aplikacji mobilnej

Kiedy już wiesz, jakie cele ma realizować Twoja aplikacja, dla jakiego typu Klientów jest dedykowana i w jaki sposób będzie im pomagać rozwiązywać problemy możesz przystąpić do przygotowania briefu i specyfikacji wstępnej do rozmów z agencją.

Warto w procesie budowania briefu podeprzeć się przykładami istniejących rozwiązań aplikacji mobilnych niekoniecznie tożsamych z Twoją branżą. Kilka przykładów wspólnie omówionych z agencją interaktywną da lepsze pole do dalszej pracy, gdyż to jak Ty widzisz aplikacje niekoniecznie jest spójne z wizją agencji odpowiedzialnej za jej wdrożenie lub cały proces projektowy.

Poznaj nasze realizacje

Zobacz tworzenie aplikacji mobilnych w Krakowie w naszej agencji.

Jak zrobić aplikację mobilną, proces tworzenia aplikacji mobilnej

Projektowanie aplikacji mobilnych jest trudnym procesem gdyż wymaga analizy wielu wątków i scenariuszy użytkownika, który podczas korzystania z aplikacji może podjąć różne scenariusze. Ważne by aplikacja była dopasowana do grupy docelowej pod względem wykonania projektu i interakcji.

Na jaki typ urządzenia tworzymy aplikację ?

Należy rozważyć typ urządzenia na które będzie tworzona aplikacja np: telefon czy tablet, a może oba te urządzenia ?. Dodatkowo należy wybrać typ i rodzaj tworzonej aplikacji mobilnej, co ma wpływ finalnie ja czas wdrożenia i koszt.

Na szczęście istnieje wiele dostępnych narzędzi, które ułatwiają proces prototypowania i projektowania. Dzięki tym narzędziom możesz łatwo stworzyć swoją aplikację.

Buttony CTA

Aplikacja to program w telefonie, musimy pamiętać by były one odpowiednio dobrze widoczne i łatwe do kliknięcia. Zobacz jak stworzyć skuteczny button CTA.

Moodboardy czyli burza mózgów i pomysłów w jednym miejscu

Tablica inspiracji tzw. moodboardy to narzędzie, które jest używane przez projektantów do zaprezentowania swoich kreatywnych pomysłów. Tablica inspiracji aplikacji mobilnych pozwala na wyświetlenie swoich pomysłów w sposób wizualny.

Tworzenie makiet i diagramów użytkownika aplikacji internetowej

Narzędzie wireframing służy do tworzenia ogólnego projektu aplikacji UX, w tym interfejsu użytkownika. Dzięki niemu stworzysz poszczególne widoki aplikacji, zaplanujesz scenariusze użytkownika i zaprojektujesz nie tylko schematy ale także interfejs dla layoutu aplikacji bez konieczności pisania jakiegokolwiek kodu.

Narzędzie do prototypowania aplikacji internetowej

Narzędzie do prototypowania służy do tworzenia wizualnej reprezentacji tego, jak Twoja aplikacja będzie wyglądać i działać po jej ukończeniu. Narzędzie do prototypowania pozwala na stworzenie podstawowej wersji aplikacji z interakcjami bezpośrednio w programie graficznym np: figma.com.

Proces prototypowania aplikacji mobilnej skraca czas jej wdrożenia gdyż pozwala zminimalizować etap testów i pomysłów, które w praktyce mogą okazać się nieprzydatne. Tego typu problemy po stronie użytkownika i jego procesu userflow można rozwiązać na etapie prototypowania.

Proces rozwoju aplikacji internetowej

Kiedy już wykonasz projekt aplikacji mobilnej i plan dla swojej aplikacji, nadszedł czas, aby rozpocząć planowanie rzeczywistego procesu rozwoju aplikacji.

Proces rozwoju Twojej aplikacji jest bardzo ważny, ponieważ zadecyduje o jej jakości. Tworząc plan rozwoju aplikacji, możesz kierować się następującymi wskazówkami :

Czas potrzebny do tworzenia aplikacji mobilnej

Zawsze powinieneś śledzić czas, który poświęcasz na tworzenie aplikacji. Ważne jest, aby prowadzić rejestr czasu, który spędzasz na każdym zadaniu, aby wiedzieć ile czasu zajął poszczególny jej etap tworzenia, kiedy Twoja aplikacja będzie gotowa.

Wydatki

Tworzenie własnej aplikacji może być kosztowne, każda funkcjonalność, programowanie dedykowane pod wersję Andorid i iOS, budowa komunikacji z narzędziami telefonu to kosztowne wdrożenia, im więcej funkcjonalności i typów użytkowników tym droższe są koszta wykonania aplikacji. Warto również podczas rozmów z agencją ustalić budżet na opiekę i support aplikacji.

Zespół

Odpowiedni zespół tworzący aplikację, który ma doświadczenie komercyjne w projektach podobnych do Twojego to podstawowa kwestia w poszukiwaniach agencji. Musisz znaleźć ludzi, którzy mają szeroki zakres wiedzy w różnych dziedzinach od projektowania UX, projektowania interfejsu UI i  programowania aplikacji.

Terminy wykonania poszczególnych etapów aplikacji

Prawidłowe określenie harmonogramu i ustalenie terminów odbioru poszczególnych etapów pomoże Ci odebrać gotowy produkt w terminie, a w przypadku poślizgu danego etapu będziesz wiedział na którym etapie pojawił się nieprzewidziany czas potrzebny do jego ukończenia.

Znajdź odpowiedni zespół

Po zakończeniu planowania procesu rozwoju, nadszedł czas, aby znaleźć odpowiedni zespół do tworzenia aplikacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni zespół do stworzenia Twojej aplikacji.

Zakres pracy

Ważne jest, aby zrozumieć zakres pracy przed zatrudnieniem kogokolwiek do tworzenia aplikacji. Rozmowy wstępne z agencją oraz ustalenie harmonogramu jest tutaj kluczowe. Obszerny brief wraz z wydzielonymi etapami pozwoli oszacować koszt poszczególnych etapów.

Budżet

Musisz zdecydować się na budżet przed zatrudnieniem kogokolwiek do tworzenia aplikacji. Budżet warto ustalić podczas rozmów w kilkoma potencjalnymi wykonawcami, poznamy średni koszt za każdy etap. W przypadku wykonania części projektowej w jednej agencji, a wdrożenia w drugiej możesz łącznie uzyskać lepszą cenę ze względu na koszt poszczególnego etapu prac. Zobacz ile kosztuje aplikacja mobilna

Wywiady i warsztaty

Ważne jest, aby przeprowadzić wywiad z potencjalnymi kandydatami do tworzenia aplikacji przed zatrudnieniem kogokolwiek. Krótka rozmowa z zespołem, prezentacja case studies oraz omówienie Twojej aplikacji będzie świetnym i efektywnym narzędziem dający nie tylko ustalenie budżetu ale też możliwość sprawdzenia czy potencjalna współpraca będzie udana pod względem komunikacyjnym.

Referencje

Referencje mogą wiele powiedzieć o zespole. Ważne jest, aby zapytać o referencje przed zatrudnieniem agencji interaktywnej do tworzenia aplikacji mobilnej.

Czy warto poświęcić czas by samemu napisać aplikację mobilną ?

Nauka kodowania oczywiście przybliży nas do tworzenia własnej aplikacji. Jeśli już wiesz, jak kodować gdyż masz doświadczenie w innych językach programowania np: strony internetowej, tworzenie aplikacji przyjdzie Ci łatwiej.

Istnieje wiele kursów dostępnych online, które pomogą Ci nauczyć się kodować dedykowane rozwiązania dla aplikacji. Możesz znaleźć odpowiedni kurs i zacząć budować swoją aplikację, ucząc się, jak kodować. Warto jednak pamiętać jednak że sam kurs nie wystarczy, brak doświadczenia może być tutaj kluczowy. Ilość problemów które musisz rozwiązać, zbudować backend do zarządzania aplikacją, wykonać połączenia API dla komunikacji danych to zajęcie na tygodnie pracy. Jeżeli potrzebujesz rozwijać biznes to zdecydowanie lepszym pomysłem jest budowa aplikacji mobilnej w firmie zajmującej się tworzeniem aplikacji mobilnych na co dzień.

Publikacja aplikacji mobilnej w sklepach

Kiedy już skończysz tworzyć swoją aplikację mobilną, musisz ją opublikować w sklepie z aplikacjami. Publikacja aplikacji wiąże się z założeniem kont i wgraniem aplikacji do sklepu Google Play i App Store. Samo założenie kont jest bezpłatne, jednak czas oczekiwania na akceptację aplikacji w sklepach to od kilku do kilkunastu dni.

Opis aplikacji w sklepie

Warto poświęcić czas i napisać dobry opis dla swojej aplikacji, oddający jej cel i realizowane funkcjonalności. To pomoże Ci uzyskać więcej pobrań aplikacji.

Grafika i projekt aplikacji mobilnej

Klienci kupują wzrokiem. Konkurencja w branży aplikacji mobilnych jest coraz większa, nie warto przy tworzeniu aplikacji pomijać kreatywnego podejścia do projektu UI. Warto zaskoczyć użytkownika i zaproponować coś czego jeszcze nie widział. Doskonały interfejs, użyteczność i czytelność powinna być naszym priorytetem.

Promowanie aplikacji mobilnej

Licząc na dużą liczbę pobrań aplikacji powinieneś ją promować. Istnieją różne sposoby promowania aplikacji, takie jak np: rozdawanie darmowych próbek, wersje trial lub testowe. Promocja może odbywać się także w social mediach, google Ads. Możesz także utworzyć banery reklamowe na swojej stronie internetowej lub wykupić miejsca w poczytnych portalach internetowych.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing