powrot do bloga
/
/
seo
/
Co oznacza komunikat duplikat użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej

Co oznacza komunikat duplikat użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej

Hauer Mateusz LinkedIn
Co oznacza komunikat duplikat użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej

Komunikat użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej w Google Search Console

W przypadku jeżeli monitorujemy ( jeżeli nie to powinniśmy niezwłocznie dodać stronę do Google Search Console ) stan strony w Google Search Console mamy do czynienia z bardzo dokładną analizą stanu naszej strony internetowej oraz jej potencjalnych problemów, które komunikuje nam Google. Istotne jest tutaj zwrócenie uwagi na komunikaty jakie wysyła Search Console ale również stan indeksacji oraz jakość strony dla urządzeń mobilnych. Zobacz również co to jest Google Search Console i jak istotny jest w procesie analizowania strony w Google.

Błędy indeksowania strony przy jej zmianie lub wykonaniu mogą przyprawiać o długie godziny poszukiwań problemów. Warto by tworzona strona była technicznie dopracowana co znacznie oszczędzi nam czasu w przypadku gdy zaczną występować problemy onsite.

W tym wpisie rozwiążemy problem duplikacji w obrębie witryny oraz komunikatu : użytkownik nie oznaczył wersji kanonicznej strony.

spis treści:

Czym jest kanoniczna wersja strony ?

Odpowiadając na pytanie co to jest kanoniczny adres URL musimy zwrócić uwagę na definicję linku kanonicznego. Google podaje definicję kanoniczności : adres strony, którą Google uznaje za najbardziej reprezentatywną spośród zbioru duplikatów stron w Twojej witrynie.

Przykładowo jeżeli Twoja strona ma 2 adresy URL tej samej podstrony ( domena.pl/linki-kanoniczne i domena.pl/search-console/linki-kanoniczne ) Google wybiera jeden z nich jako kanoniczny na podstawie zawartości i wyczerpania tematyki. Ten który jest bardziej relewantny (odpowiedni) do tematyki będzie zapewne wybrany jako kanoniczny przez Google.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony internetowej ?

Zamów usługę opieka wordpress lub audyt seo

Jak wprowadzić linki kanoniczne do strony ?

Aby usunąć problem duplikacji i braku ustalenia głównej wersji podstrony należy w pierwszej kolejności w całej witryny wprowadzić globalny tag kanoniczny. W różnych systemach CMS wygląda to podobnie należy ustawić odpowiednio adres kanoniczy dla domeny poprzez zapis / regułę : 

<link rel="canonical" href="https://www.hauerpower.com/">

Wówczas dla każdej podstrony powinniśmy mieć również oznaczenie canonical przy ich adresie. Taki zabieg wyeliminuje nam dodatkowe i niechciane podstrony, które nie mają być brane pod uwagę przez Google.

Jak stosować canonical dla duplikacji podstron ?

W przypadku jeżeli występują dwie podstrony, a jedna z nich jest oznaczona jako duplikat lub Google wybrał inną wersję jako główną powinniśmy na podstronie, która nie jest preferowaną (główną) ustawić kierowanie kanoniczne na prawidłową wersję podstrony poprzez zapis oznaczenia wersji kanonicznej podstrony tj:

<link rel=”canonical” href=”https://www.hauerpower.com/nasz-docelowy-adres-url” />

Wówczas podstrona wskazywać będzie na oryginalną i pożądaną przez nas wersje podstrony jako główną.

Jak sprawdzić i naprawić problem linków kanonicznych w Search Console ?

Aby ustalić problem lub jeżeli otrzymałeś komunikat należe po zalogowaniu do Search Console przejść do menu Strony i odnaleźć pozycję komunikatu

Komunikat o duplikacji w Google Search Console

Następnie przejść do problemu i na liście pozycji wejść w każdą z pozycji.

Lista podstron dla których wyszukiwarka wybrała inną stronę kanoniczną niż użytkownik

Sprawdzamy adres URL by dowiedzieć się jaką wersję wybrała wyszukiwarka.

Sprawdzenie adresu celem ustalenia wersji kanonicznej podstrony

Po ustaleniu która wersja jest traktowana jako główna należy odpowiednio zmodyfikować wersje kanoniczne podstron (jak opisaliśmy powyżej) i zgłosić rozwiązanie problemu w GSC.

Zobacz również materiały z zakresu Wordpress

Co oznacza komunikat użytkownik nie oznaczył strony kanonicznej ?

Komunikat oznacza możliwe problemy z duplikacją w obrębie witryny tj: brakiem oznaczenia wersji preferowanej (głównej = kanonicznej) dla zduplikowanej wersji podstrony przez użytkownika. Należy wówczas przeprowadzić procedurę analizy problemu wg. podanego powyżej procesu.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing