powrot do bloga
/
/
seo
/
Lazy Loading jak wpływa na SEO

Lazy Loading jak wpływa na SEO

Hauer Mateusz LinkedIn
Lazy Loading jak wpływa na SEO

Lazy loading czyli płynne doczytywanie obrazów

Pewnie każdy pragnie szybkiej strony internetowej, na której statystyki Google Search Console pokażą tylko zielone światełka, a użytkownicy nie będą cierpieć z powodu długich opóźnień. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na nasze Core Web Vitals, w tym popularnie dotyczywanie obrazów w trakcie przewijania Łazy Loading znane jako "leniwe ładowanie obrazów".

spis treści:

Co to jest Lazy Loading

Lazy Loading, zwane także leniwym ładowaniem, to technika, która znacząco poprawia szybkość ładowania strony internetowej. Jej istota polega na tym, że niektóre zasoby są wczytywane dopiero wtedy, gdy użytkownik przewija stronę i dochodzi do obszaru, który wymaga ich wyświetlenia, takie jak obrazy czy filmy. Google wykorzystuje tę funkcję w swoich wynikach wyszukiwania, łącząc ją z nieskończonym przewijaniem.

Jak działa łazy loading ?

Na pierwszej stronie wyników widzimy grafiki, które algorytm uznaje za najbardziej odpowiednie, a pozostałe zasoby są wczytywane dynamicznie w miarę przewijania. To rozwiązanie korzystnie wpływa na szybkość wyświetlania treści, zwłaszcza tych promowanych na początku przeglądanej strony.

Dlaczego warto sięgnąć po Lazy Loading ?

Przede wszystkim eliminujemy problem (choć częściowo) związanego z opóźnionym ładowaniem zasobów. Każde ograniczenie obciążenia sieci przekłada się na szybsze wczytywanie stron internetowych, co z kolei minimalizuje wskaźnik odrzuceń.


Korzyści z Leniwego Ładowania - czym jest Lazy Loading?

Wcześniej wspomniałem o wielu korzyściach płynących z implementacji Leniwego Ładowania, ale na jakie dokładnie korzyści mogą liczyć się użytkownicy?

Lazy Loading poprawia parametry techniczne strony i użyteczność.

Poprawa doświadczenia użytkownika (UX) i skrócenie czasu wstępnego ładowania.

Główną korzyścią z Lazy Loading jest techniczna poprawa działania witryny. Prosta implementacja tej funkcji znacznie przyspiesza ładowanie się strony dla użytkowników, eliminując problem wolnego wczytywania zasobów.

Poprawa metryk szybkości strony internetowej

Algorytmy Google biorą pod uwagę szybkość działania strony jako jeden z oficjalnych czynników wpływających na jej pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Dzięki Lazy Loading można zatem pozytywnie wpłynąć na te kluczowe wskaźniki.

Oszczędność zasobów po stronie serwera i klienta

Łazy Loading skutkuje efektywnym zarządzaniem zasobami zarówno po stronie serwera, jak i klienta. Ładowane są jedynie te elementy, które użytkownik obecnie przegląda, co przyczynia się do oszczędności zasobów.

Eager Loading kontra Lazy Loading

Teraz, gdy już znamy zasady działania Lazy Loading, warto zwrócić uwagę na Eager Loading, które operuje w sposób zupełnie odmienny, osiągając przeciwny rezultat. Eager Loading to metoda, która polega na jak najszybszym wczytaniu wszystkich wskazanych zasobów. Jest to szczególnie użyteczne w przypadku stron, gdzie istotne jest natychmiastowe załadowanie wszystkich kluczowych elementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej.

Zobacz również:

Implementacja Lazy Loadingu w rzeczywistości

Zrozumieliśmy już, czym jest Lazy Loading i dlaczego chcielibyśmy, aby był integralną częścią naszej witryny internetowej. Teraz ważne jest, aby zastanowić się, dlaczego konkretnie nasza strona potrzebuje Lazy Loadingu. Odpowiedzi na to pytanie mogą się różnić w zależności od rodzaju podstron, z którymi mamy do czynienia.

Kategoryzacja produktów w sklepie online

W kontekście sklepów internetowych warto rozważyć zastosowanie technologii Lazy Load dla kategorii produktów, które znajdują się poza widokiem pierwszym (Above The Fold) strony. Dla obszernych zestawień produktów, taka implementacja umożliwia szybsze dostarczenie użytkownikowi istotnych zasobów, co wpływa korzystnie na ogólną wydajność strony z jego perspektywy.

Kategorie i wpisy na blogu

Innym obszarem, gdzie zastosowanie Lazy Loading może przynieść korzyści, są kategorie i wpisy na blogu. Proces ten działa w zasadzie podobnie do przypadku kategorii. W miarę przewijania strony użytkownik, stopniowo otrzymuje nowe obrazy, przy jednoczesnym szybszym wczytywaniu samej kategorii. Jeśli chodzi o wpisy na blogu, to stanowią one nieco inny scenariusz, jednak wszyscy doświadczamy, jak długie i uciążliwe mogą być, wymagając od nas sporo przewijania, zanim dotrzemy do potrzebnej informacji w tym internetowym labiryncie. Dlatego ważne jest, aby obrazy, które nie znajdują się bezpośrednio w pierwszym polu widzenia po załadowaniu strony, były wczytywane dopiero w momencie, gdy użytkownik zbliży się do nich podczas przewijania.

Zasada ogólna dla stron tekstowych w internecie

Dla tekstowych stron internetowych zaleca się, aby zasoby, które nie są niezbędne do poprawnego funkcjonowania strony, były wczytywane po załadowaniu głównej treści. Zastosowanie Lazy Loading dla obrazów czy materiałów wideo dostępnych na stronie może istotnie przyspieszyć ładowanie się strony, a sama funkcjonalność jest kompatybilna z najnowszymi przeglądarkami.

Lazy Loading znajduje szczególne zastosowanie w przypadku stron zawierających zagnieżdżone elementy. Dzięki tej technice można wstępnie załadować stronę, pomijając elementy <iframe>, aż do momentu, gdy zostaną one wyświetlone.

Co uwzględnić podczas wdrażania Lazy Loading?

Nowo wprowadzone Lazy Loading czasem może stworzyć wyzwania, dlatego warto skupić się na tym, czy leniwe ładowanie zasobów nie ma negatywnego wpływu na inne aspekty techniczne. W niektórych przypadkach wtyczki automatycznie przypisują atrybut "lazy" do elementów znajdujących się w obszarze Above The Fold. W takiej sytuacji, mimo że czas ładowania (Largest Contentful Paint) może ulec skróceniu, istnieje ryzyko, że inne metryki wpływające na ocenę całej strony mogą ulec pogorszeniu.

Jeśli potrzebujesz pomocy to sprawdź:

Lazy Loading w działaniu

Mając już teoretyczne podstawy, czas przejść do praktyki. Jak zatem wdrożyć tę enigmatyczną technikę leniwego ładowania? Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego skryptu JavaScript, który będzie odpowiedzialny za opóźnione ładowanie treści spoza obszaru Above The Fold. W ten sposób efektywnie opóźniamy transfer nieistotnych danych, przynajmniej do momentu ich faktycznego użycia.

Zastosowanie atrybutu loading w tagu obrazu
Zastosowanie Lazy Loading

Wiele systemów zarządzania treścią (CMS) oferuje wbudowane rozwiązania lub udostępnia wtyczki do automatycznego wdrażania Lazy Loading. Na przykład, w jednym z najpopularniejszych CMS-ów, jakim jest WordPress, natywne Lazy Loading zostało wprowadzone od wersji 5.5. Aby je wyłączyć, konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki, która wykonuje tę operację za nas. Jednak czy zawsze warto wyłączać coś, co z założenia jest korzystne? Niekiedy natywne rozwiązania nie są optymalne. W niektórych szablonach automatyczne stosowanie Lazy Load dla grafik i zasobów Above The Fold może być niepożądaną funkcjonalnością.

Co zrobić, gdy nie możemy skorzystać z wtyczek?

W sytuacji, gdy nasz system zarządzania treścią (CMS) nie pozwala na instalację wtyczki umożliwiającej automatyczne ładowanie obrazów w trybie On-Demand Loading, istnieje alternatywne rozwiązanie w postaci gotowych skryptów. W sieci znajdziemy wiele stron udostępniających takie skrypty bezpłatnie. Warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aby znaleźć interesujący nas przykład, zazwyczaj odpowiedzi można spodziewać się wśród pierwszych wyników.

Należy jednak pamiętać, że samodzielna implementacja Lazy Loading to zadanie dedykowane doświadczonym użytkownikom i programistom webowym. W przypadku braku wystarczającej wiedzy technicznej zaleca się skorzystanie z usług agencji lub firm specjalizujących się w tworzeniu stron internetowych.

Jak Google ocenia Lazy Loading?

Google dostarcza swoje wytyczne dotyczące Lazy Loading oraz umieszczania skryptów JavaScript w kodzie strony. To oznacza, że implementacja leniwego ładowania nie tylko jest akceptowana przez programistów z Google, ale wręcz zalecana.

Wady Lazy Loading


Mimo licznych zalet Lazy Loading, istnieją potencjalne wady, takie jak skomplikowane wdrożenie, problemy z zgodnością oraz możliwe opóźnienia ładowania w przypadku szybkiego przewijania przez użytkowników. Niemniej jednak, przy odpowiedniej implementacji, korzyści zazwyczaj przewyższają te potencjalne kłopoty.

Dla osób dążących do optymalizacji wydajności swojej witryny i poprawy doświadczenia użytkownika, Lazy Loading stanowi cenne narzędzie. Użytkowanie tej funkcji nie wymaga głębokiej wiedzy technicznej, ponieważ istnieją narzędzia i usługi ułatwiające szybkie tworzenie stron internetowych bez konieczności szczegółowego zrozumienia kodowania.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing