powrot do bloga
/
/
seo
/
Jak zwiększyć konwersję i sprzedaż w sklepie internetowym ?

Jak zwiększyć konwersję i sprzedaż w sklepie internetowym ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak zwiększyć konwersję i sprzedaż w sklepie internetowym ?

Jak zwiększyć konwersję sklepu internetowego ?Tworząc sklep internetowy często stajemy przed wieloma dylematami, które należy dobrze zrozumieć by umieć podjąć właściwe decyzje co do samej budowy sklepu, wyboru platformy ecommerce, rozwiązań funkcjonalnych i logicznych. Zanim zabierzemy się do samego projektu sklepu i etapu realizowania researchu co nam się podoba, jakie chcemy kolory i które sklepy są ciekawe warto zacząć od strony analitycznej i organizacyjnej rozważać budowę sklepu.


W tym artykule pokażemy jak należy podejść do tworzenia sklepu internetowego, jaka jest prawidłowa kolejność projektowania i na co zwrócić uwagę by finalnie nie realizować sklepu drugi raz lub dokonywać poprawek mogących nieść za sobą poważne konsekwencje zmiany struktury i czasu potrzebnego na jego przebudowę.

Spis treści:Rynek ecommerce rośnie nieustannie


Wg PwC i analiz prognozuje się że sprzedaż w 2026r brutto w polskim rynku ecommerce będzie wynosić ok. 162mld zł. Co daje wzrost średnioroczny o 12%.

W 2020 r. ecommerce stanowił 14% udziału w sprzedaży detalicznej w Polsce.


Ponadto analiza PwC i badania konsumentów wykazują wzrost o 10% dokonywanych zakupów internetowych przez Polaków i utrzymanie poziomu zakupów online powyżej 74%.


Około 150 tyś polskich firm posiada własne rozwiązania ecommerce generujące sprzedaż internetową. Natomiast wg PwC w dalszym ciągu Polska to nadal nisza ecommerce która w następnych latach wzrośnie.


Z powyższego można słusznie dostrzec że rynek w Polsce rozwija się w szybkim tempie i zapotrzebowanie na rozwiązania ecommerce rosną. Warto skupić się na sprzedaży online jednak im później dokonamy wdrożenia rozwiązań tym trudniej będzie przebić się wśród rosnącej konkurencji.


Zadbaj a pozytywne doświadczenia użytkownika w Twoim sklepie internetowym


Warto realizując wdrożenie ecommerce w firmie podejść do całego procesu poprawnie skupiając się na aspektach technicznych i funkcjonalnych by po pierwsze wyróżnić się na tle konkurencji np: innowacyjnym systemem obsługi, interfejsem, prostą ścieżką zakupową, po drugie użytecznością oraz zadbaniem o wygodę obsługi sklepu internetowego i troską o pozytywne wrażenia użytkownika.Proces tworzenia sklepu internetowego


Tworzenie sklepu to proces składający się z kilku etapów następujących po sobie.


Jakie wyróżniamy etapy tworzenia sklepu :


Etap analityczny :


 • przygotowania analiz danych wejściowych i odpowiedniego researchu,
 • budowy grupy docelowej dla której będzie realizowany sklep,
 • opracowania komunikacji sklepu z grupą docelową,
 • zwrócenie uwagi na czynniki ekonomiczne.


Etap techniczny :


 • budowa sklepu i opracowanie struktury z uwzględnieniem budowy pod SEO i silosy tematyczne / włączenie do budowy widoczności bloga,
 • ułożenie taksonomii i kategorii,
 • wdrożenie odpowiedniego filtrowania produktów
 • rozważenie zastosowanie tagów i atrybutów jako zawężenie możliwości poszukiwania konkretnego produktu,
 • ułożenie ścieżek zakupowych,
 • przygotowanie optymalizacyjne SEO i performance sklepu,
 • opracowanie funkcjonalności wyszukiwania produktów / wyszukiwarka prosta, po tagach, po frazach, generująca podpowiedzi /,
 • optymalizacja SEO i budowa silosów tematycznych dla sklepuWażnym jest tutaj zadbanie o każdy etap gdyż wynik jednego na wpływ na kolejne etapy.

Proces realizacji sklepu internetowe wymaga wiedzy z zakresu psychologii, doświadczenia, analiz grup Klientów oraz ich potrzeb, znajomości wymagań platformy ecommerce, możliwości rozwiązań potencjalnych problemów które stawiają.

Zobacz naszą ofertę : tworzenie sklepów internetowych Kraków


Czym są konwersje sklepu internetowego ?


Współczynnik CR inaczej zwany współczynnikiem konwersji pomaga analizować zyskowność samego sklepu. Współczynnik informuje o procencie użytkowników dokonujących zamówienia lub takich którzy zrealizowali założone cele. Współczynnik będzie różny w zależności od branż i samego typu Klienta. Dostępne są różne raporty w internecie dotyczące poszczególnych konwersji branż dla sklepów ecommerce.


Analizując dane np: poprzez Google Analitycs możemy również na bieżąco po wdrożeniu sklepu sprawdzić jaki procent użytkowników dokonuje zakupów w naszym sklepie, ile mamy porzuconych koszyków i ilu oraz w jakich miejscach podczas składania zamówienia tracimy Klientów. To cenna wiedza pozwalająca usprawnić proces zakupowy i poprawić współczynnik konwersji.


Typowymi problemami sklepów internetowych są zwykle :


 • przeładowany layout niepotrzebnymi sekcjami i sidebarami
 • zbyt dużo informacji w jednostce wysokości / np użytkownik atakowany jest zbyt dużą ilością danych w procesie realizacji zakupu,
 • brak jasnego komunikatu i prostej ścieżki zakupowej,
 • zbyt duża liczba kroków by dokonać zakupu,
 • za dużo pól do wypełnienia formularza zamówienia,
 • brak dedykowanej i zoptymalizowanej wersji responsywnej sklepu internetowej.Standardowe typy konwersji w sklepie internetowym


Jako podstawowe konwersje dla sklepów internetowych przyjęło się stosować :


dokonanie zakupu - najważniejszy cel dla którego realizujemy optymalizację i budowę sklepu


zapis na newsletter - równie ważny element pomagający budować bazę klientów oraz tworzyć listy remarketingowe,


udostępnianie produktów na social mediach - cel sam w sobie stanowi budowę widoczności sklepu w mediach


odwiedzenie jak największej ilości podstron - cel budowa zaangażowania i poznania oferty sklepu

Zobacz również : jak założyć sklep internetowyCzynniki ekonomiczne poprawiające konwersję sklepu i decydujące o dokonaniu zakupu.


Wg badań i raportów np E-commerce w polsce czy Gemius dla E-commerce w Polsce publikowane w marcu 2020 roku zakupów online dokonuje to ponad 70% użytkowników.Jakie są zatem czynniki, które pozwolą zdobyć tak duże grono Klientów ?


Niższe koszty dostarczenia produktu - około 45% użytkowników byłoby bardziej skłonna do zakupów online po obniżeniu kosztów dostawy


Czas oczekiwania na produkt - 35% użytkowników uznaje za zbyt problematyczne długie oczekiwanie na towar ze sklepu online.


Łatwy sposób płatności - 20% użytkowników stawia ten czynnik za ważny jak i oczekuje dużego zróżnicowania opcji płatności


Opinie na różnych stronach o sklepie - 20% użytkowników podaje ten czynnik za istotny w procesie dokonania zakupu


Pozytywne wrażenia z poprzednich zakupów na sklepie - dla około 35% użytkowników jest to czynnik powodujący chęć powrotu do sklepu z którego zakupów byli zadowoleni
Grupa docelowa ważnym aspektem personalizowania komunikacji i oferty


Biorąc pod uwagę czynniki ekonomiczne oraz komunikacji marki i produktów do określonego typu odbiorcy warto przemyśleć warstwę wizualną sklepu i dopasować do konkretnego odbiorcy by osiągnąć jak największe możliwe zainteresowanie ofertą już przez sam efekt wizualny i wrażenie estetyczne wykonania sklepu. Dopasowanie sklepu pod względem komunikacji, języka treści i stylistyk będzie działało pozytywnie na grupę docelową czynią wrażenie że są we właściwym miejscu w którym znajdą to czego potrzebują. Tworzenie spersonalizowanych reklam oraz odpowiednich komunikatów i strony lądowania / landingpage / pomoże zrealizować lepszy odbiór sklepu i poprawić konwersję.Proces tworzenia sklepu powinien składać się na początku z zebraniu wszystkich powyższych informacji, opracowania dedykowanych komunikatów.

Zobacz przykłady najlepszych sklepów internetowych pod względem UX i grafiki.


Aspekty techniczne wykonania sklepu internetowe wpływające na poprawę konwersji


Na start realizacji sklepu dobrze abyśmy przemyśleli jego strukturę gdyż to od niej będzie zależeć główna nawigacja, sposób poruszania się po kategoriach i kwestie optymalizacji SEO w tym budowa widoczności na konkretnie ustalone frazy główne, poboczne, produktowe i długi ogon np: czarna sukienka z guzikami.

W tym celu należy przeanalizować kwestie techniczne i podjąć decyzję co do struktury sklepu:


Architektura informacji - kategorie i taksonomie


W tym miejscu warto wypisać na kartce lub w odpowiednim programie np: draw.io planowaną strukturę sklepu, jej główne kategorie które wiemy że będą nam potrzebne. Wypisując główny asortyment sklepu, produkty i przypisując je do odpowiednich kategorii będziemy w stanie ustalić czy nasz sklep będzie miał strukturę (taksonomię) płaską czy złożoną.


W przypadku taksonomii płaskiej sklep będzie posiadał główne kategorie bez rodzielenia na kolejne grupy produktowe, w przypadku taksonomii złożonej powstanie drzewo kategorii które poszerza się na skutek dokonywania wyborów przez użytkownika.


Każda opcja wymaga innego projektu struktury menu i budowy architektury. Raz obrana ścieżka pozwoli wyeliminować w przyszłości problemy z przebudową struktury co może mieć duże konsekwencje w przypadku widoczności SEO i czasu oraz budżetu potrzebnego na wprowadzenie zmian.


Filtruj listę kategorii - tagi i atrybuty


Jeżeli dysponujemy już odpowiednio ułożoną strukturą kategorii i mamy zaplanowane menu główne i produktowe warto skoncentrować się na zawężeniu listy poszukiwań i zaoferowaniu użytkownikowi możliwie najwięcej sposobów wyboru użytkownikowi produktów których szuka poprzez zastosowania prostych filtrów znajdujących się w sidebarze sklepu ale dających nieograniczone możliwości odfiltrowania produktów.


Atrybuty produktów


Dzięki nim zbierzemy produkty o tych samych cechach w obrębie danej kategorii głównej lub podkategorii. Użytkownik będzie mógł wyszukać tylko takie produkty które spełniają jego oczekiwania np: są czerwone, z określonego materiału, określonej cenie, czy rozmiarze. Znacznie poprawia się zaangażowanie i proces poszukiwań produktów jeżeli otrzymujemy listę tych którymi tylko jesteśmy zainteresowanie


Tagi


Tagowanie produktów pomaga w prosty sposób znaleźć produkty podobne np będąc na karcie produktu możemy szybko znaleźć i przejść do listy produktów podobnych do aktualnie oglądanego. W tym przypadku użytkownik otrzyma listę produktów pasujących do tagu który wybrał i którym te produkty zostały oznaczone. Wynikiem są np wszystkie koszule męskie z krótkim rękawem w paski.Zadbaj o duże dobrej jakości zdjęcia


Nic tak nie odrzuca zachęcenia Klienta do zakupu jak brak profesjonalnych dobrej jakości zdjęć na stronie i sklepie internetowym. W przypadku sklepów częstym problemem jest brak wyraźnych zdjęć w kilku wersjach, wykonanych w odpowiedniej perspektywie. Dobrą praktyką jest również zamieszczenie wideo prezentującego produkt w użyciu.


Warto projektując sklep i kartę produktu zwrócić szczególną uwagę by było tam pozostawione duże miejsce na zdjęcie główne produktu gdyż Klienci kupują wzrokiem i lubią poczuć produkt. Warto nie odbierać im możliwości poznania produktu, przybliżenia  i wdrożenia możliwości x2 lub x3 zoom gdyż właśnie to poznanie bliżej produktu buduje relację i pozytywne doświadczenia.


Należy także zwrócić uwagę na prezentację zdjęć i dedykowane wersje responsywne sklepów gdyż zwykle skalowanie zdjęć nie jest wykonane dostatecznie dobrze lub karta produktu w wersji mobilnej jest nieczytelna z zbyt małymi zdjęciami niedającymi się powiększyć.Krótkie ścieżki procesu zakupowego


W procesie zakupowym finalnie wykonanie transakcji może być zbyt dużym wyzwaniem dla użytkownika jeżeli stopień skomplikowania formularzy i liczba kroków jest zbyt duża. Warto mieć na uwadze że krótki proces dokonania zakupów poprawi współczynnik konwersji samego sklepu internetowego.


Podczas tworzenia sklepu nasza agencja realizuje maksymalnie cztery kroki zakupowe :


 1. dodanie produktu do koszyka z dowolnego poziomu i podstrony stosując np wysuwany panel z dodanymi już produktami bez potrzeby zmiany adresu url podstrony na której znajduje się użytkownik,
 2. podanie danych do wysyłki / opcja rejestracji lub zakupy bez rejestracji /,
 3. podsumowanie transakcji w formie czytelnej tabeli z miniaturą produktu,
 4. dokonanie płatności wybranym sposobem transakcji,


Integracja sklepu z płatnościami online to must have każdego sklepu internetowego.Czas ładowania sklepu


Zbyt duże czas oczekiwania na wczytanie sklepu internetowego i poszczególnych podstron jak lista produktów, karta, załadowanie zdjęcia czy proces dodawania do koszyka oddala nas od skutecznego zdobycia Klienta, który złoży zamówienie. Warto zadbać o podstawowe wartości techniczne sklepu internetowego jak Page Speed i performance.

Czat online

W przypadku sklepów doskonale sprawdza się robot ofertujący standardowe odpowiedzi na nurtujące Klientów pytania.


Opinie i referencje na karcie produktu

By budować zaufanie do marki oraz jej produktów warto wdrożyć rozwiązania opinii o produkcie również w formie znaczników schema, które będą pokazywały liczbę pozytywnych opinii na liście wyszukiwania w Google.Aktywne numery telefonów

Częstym problemem sklepów internetowych jest brak aktywnych numerów telefonów. Możliwości kontaktu powinny być udostępnione dla Klienta w każdy możliwy sposób. Aktywne telefony to też często monitorowane działania podczas kampanii reklamowych w Google Ads.Bezpieczeństwo - certyfikat SSL

Bardzo ważnym aspektem jes bezpieczeństwo transakcji oraz sklepu. Sklep internetowy bez wdrożonego certyfikatu SSL nie będzie generował zysków.


Wdrożenie kodu Google Analitycs oraz tworzenie list remarketingowych

Prostą operacją by budować listy remarketingowe jest wdrożenie poprzez Google Tag Managera odpowiednio skonfigurowanego zbierania leadów (osób które odwiedziły nasz sklep ale nie dokonały zakupu). Mając takie listy możemy prowadzić kampanię na przypomnienie użytkownikowi o naszym sklepie i oglądanych produktachTypowe problemy sklepów internetowych


Zbyt duża ilość informacji w procesie zakupowym

Często właściciele sklepów dodają w etapie procesu zakupu dodatkowe informacje, które odciągają uwagę użytkownika od głównego zadania które ma on wykonać w tej fazie zakupowej.


Brak dedykowanej wersji responsywnej sklepu

Częstym problemem jest również brak indywidualnego projektu sklepu dla urządzeń mobilnych. Skalowanie karty produktu oraz zdjęć i finalnie wygląd karty jest efektem działania programisty i platformy ecommerce niż świadomych działań pomagających przejść proces zakupowy użytkownikowi dokonującemu zakup na telefonie.


Zbyt małe guziki CTA

Powszechny problem to również guziki CTA, ikony umieszczone zbyt blisko siebie w które ciężko kliknąć, menu z burgerze zawierające zbyt blisko siebie umieszczone pozycje co sprawia wrażenie braku czytelności warstwy nawigacyjnej.


Zbyt rozbudowane formularze zamówienia

Potrafią skutecznie zniechęcić nawet zapalonego Klienta do zakupu. Warto upraszczać liczbę pól formularzy i stosować tylko te które są nam potrzebne.Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing