powrot do bloga
/
/
marketing
/
Jak zachęcić użytkowników do dzielenia się informacjami o sobie

Jak zachęcić użytkowników do dzielenia się informacjami o sobie

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak zachęcić użytkowników do dzielenia się informacjami o sobie

Jak zachęcić klienta do udostępnienia takich informacji jak data urodzenia czy adres zamieszkania? W niniejszym tekście omówimy metody na stworzenie relacji opartej na zaufaniu, które okazuje się być fundamentem w tej kwestii.

Sektor e-handlu dynamicznie się rozwija, osiągając w 2021 roku obroty na poziomie 92 miliardów złotych. Liczba konsumentów robiących zakupy przez internet również rośnie, a eksperci przewidują, że w najbliższych trzech latach przybędzie jeszcze 3,4 miliona nowych klientów. Aby skutecznie dotrzeć do tej rosnącej grupy i przekształcić ich w wiernych klientów, konieczne są działania marketingowe oparte przede wszystkim na danych pozostawianych przez samych użytkowników. Jednak zebranie tych informacji nie jest proste, głównie z powodu rosnącej świadomości dotyczącej ochrony prywatności w internecie. Konsumenci coraz bardziej opierają się dzieleniu się danymi, szczególnie z nowymi, nieznajomymi firmami.

spis treści:

Przejrzyste warunki

Nie tylko prawo wymaga od nas jasnego informowania użytkowników naszego portalu i klientów o celu przechowywania informacji o nich jak również zastosowanych zabezpieczeniach ich informacji, ale jest to również bardzo mile widziane ze strony konsumenta.

Aktywnie informuj na swojej stronie, do jakich celów zbierasz dane od użytkowników. Może to być chęć udoskonalenia doświadczeń zakupowych przez oferowanie spersonalizowanych rekomendacji, zapewnienie wyższej jakości obsługi klienta, czy też możliwość przesłania kuponu rabatowego na urodziny – bądź transparentny co do swoich zamiarów. Ważne, aby komunikować to w sposób podkreślający korzyści dla klienta. Zastanów się, co klient zyska, udostępniając Ci określone informacje.

Podkreślaj, że zapisanie pewnych danych może usprawnić ich przyszłe zakupy. Twoim celem jest ułatwienie klientom procesu zakupowego. Przechowywanie preferencji użytkownika, umożliwienie szybkiego dostępu do historii zamówień czy zapamiętanie danych płatniczych może znacznie skrócić czas realizacji kolejnych transakcji.

Zapewnij klientom, że ich dane są bezpieczne, korzystając wyłącznie z renomowanych i pewnych systemów płatności oraz oferując różnorodne metody płatności – to kluczowe dla nich. Dbaj o bezpieczeństwo swojej strony internetowej, stosując certyfikat SSL i przestrzegając przepisów RODO. Kiedy klienci widzą, że ich poufne informacje są chronione przed nieuprawnionym dostępem, buduje to ich zaufanie do twojej marki.

Dowiedz się Jak automatyzować testy A/B w marketingu?

Co twoi klienci otrzymają w zamian?

Omówiliśmy wcześniej, jak ważne jest pokazanie konsumentowi, jakie korzyści może czerpać z podzielenia się swoimi danymi. Istnieje kilka metod, które mogą sprawić, że konsument chętniej zdecyduje się na taką wymianę. Wśród takich korzyści możemy wyszczególnić między innymi:

Dostosowanie ofert do indywidualnych preferencji klienta. Jako właściciel sklepu jesteś świadomy, że gromadzenie informacji o twoich klientach pozwala na ich dokładniejsze profilowanie i dostarczanie im ofert szytych na miarę ich potrzeb. Może się jednak zdarzyć, że klienci nie są od razu przekonani do idei dzielenia się swoimi danymi. W takim przypadku ważne jest, aby wyraźnie komunikować im korzyści wynikające z personalizacji – że dostęp do specjalnych zniżek i rekomendacji produktów odpowiadających ich gustowi jest możliwy tylko wtedy, gdy zdecydują się podzielić niezbędnymi informacjami o sobie.

Programy lojalnościowe i ekskluzywne promocje dostępne wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników są efektywnym sposobem na zachęcenie do udostępnienia danych. Zapisując się do programu lojalnościowego, klienci zyskują dostęp do promocji i zniżek dostosowanych specjalnie dla nich. Takie działanie nie tylko poszerza Twoją bazę danych, ale również cementuje długoterminowe relacje z klientem. Ekskluzywne oferty i wyjątkowo atrakcyjne rabaty sprawiają, że klient czuje się wyjątkowo traktowany, co przekłada się na jego większe zaangażowanie. Stworzenie takiego programu ułatwi narzędzie do automatyzacji marketingu.

Dowiedz się Co to jest Paginacja

Proste zapisy i warunki

Zapewnienie klientom możliwości swobodnego wycofywania wcześniej wyrażonej zgody jest równie ważne, jak uproszczenie procesu rejestracji. Ułatwienie dostępu do funkcji anulowania subskrypcji lub odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych, poprzez wyraźne i zrozumiałe opcje zarówno na stronie internetowej, jak i w komunikacji mailowej, wzmacnia zaufanie użytkowników. Prezentując takie opcje w sposób widoczny i przystępny, demonstrujesz szacunek do indywidualnych decyzji każdego z klientów, co przekłada się na pozytywne postrzeganie Twojej marki i jej wiarygodność.

Poznaj 7 najlepszych aplikacji do mailingu dla Twojej firmy

Sprawdź naszą ofertę :

Społeczne potwierdzenie


Znaczenie potwierdzenia społecznego w kreowaniu wiarygodności marki jest nie do przecenienia, szczególnie w środowisku cyfrowym, gdzie bezpośredni kontakt między sprzedającym a kupującym jest ograniczony. W takim kontekście, rekomendacje i opinie innych konsumentów stają się kluczowym elementem przekonującym nowych użytkowników do zaufania firmie i podzielenia się swoimi danymi.

Transparentność w sposobie wykorzystania danych użytkowników oraz wypełnianie obietnic dotyczących ich użycia buduje zaufanie i lojalność klientów. W sytuacji, gdy doświadczenia nie spełniają oczekiwań, niezadowoleni klienci mogą łatwo podzielić się negatywnymi opiniami w sieci, co może mieć długotrwałe skutki dla reputacji marki.

Posiadanie i eksponowanie na stronie certyfikatów lub wyróżnień przyznawanych przez renomowane instytucje czy organizacje, świadczących o Twojej wiarygodności i bezpieczeństwie oferowanych usług, znacząco wpływa na postrzeganie marki przez potencjalnych klientów. Dzięki temu pokazujesz, że Twoja działalność jest przejrzysta, a zobowiązania dotyczące ochrony danych osobowych są traktowane z należytą powagą. To nie tylko podnosi poziom zaufania, ale również zachęca nowych użytkowników do podjęcia interakcji z Twoją marką i podzielenia się swoimi danymi, co może przyczynić się do wzrostu konwersji i budowania silniejszej relacji z klientami.

Zobacz również 6 najlepszych aplikacji do planowania spotkań dla Twojej firmy

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing