powrot do bloga
/
/
CRM
/
Zoho CRM - recenzja, opinie, funkcje

Zoho CRM - recenzja, opinie, funkcje

Hauer Mateusz LinkedIn
Zoho CRM - recenzja, opinie, funkcje

Czym jest Zoho CRM?

Zoho CRM, dzięki swojej wszechstronności, zaawansowanym funkcjom i przyjaznemu interfejsowi użytkownika, jest godnym konkurentem dla innych dużych marek w dziedzinie technologii i funkcjonalności. W przeciwieństwie do niektórych innych CRM, które stosują rygorystyczne praktyki biznesowe i długoterminowe umowy, Zoho kładzie nacisk na jakość i funkcjonalność swojego produktu. Oferuje elastyczne subskrypcje miesięczne, które rosną wraz z rozwojem Twojej firmy. To podejście przynosi jej liczne nagrody każdego roku.

spis treści:

Jak zacząć? Pierwsze kroki w Zoho

Proces rejestracji w Zoho CRM jest bardzo prosty i intuicyjny. Możesz założyć bezpłatne konto, które umożliwia dostęp maksymalnie trzem użytkownikom. Istnieje także możliwość wypróbowania 15-dniowej wersji próbnej na trzech różnych planach. Podczas rejestracji wystarczy podać podstawowe dane, a jeśli ktoś chce, może szybko zalogować się za pomocą swojego konta Google lub LinkedIn.

W trakcie rejestracji Zoho CRM dostosowuje się do naszego regionu na podstawie naszego adresu IP. Dlatego po zalogowaniu od razu pojawił się pulpit w języku polskim, bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Natychmiastowo pojawiło się okno z możliwością wyboru języka i waluty - system obsługuje wiele walut i jest dostępny w aż 25 wersjach językowych.

Stronę startową można dostosować na dwa różne sposoby: widok domyślny i klasyczny, które prezentują bieżące zadania, kontakty i inne wydarzenia na dany dzień. Istnieje pełna dowolność w konfiguracji tej zakładki - możesz dodawać i usuwać sekcje oraz dostosować ją do swoich potrzeb.

Oprócz strony głównej, w górnym menu znajdują się zakładki takie jak: namiary, kontakty, transakcje, działania, raporty, projekty i wiele innych. Każdą sekcję można dostosować do własnych potrzeb. Na przykład, dodałem zakładkę "Produkty", w której można ręcznie dodawać produkty lub importować je z pliku lub innego systemu CRM.

Początkowo miałem pewne wątpliwości, czym różnią się namiary od kontaktów, ale po wejściu do odpowiednich modułów od razu zrozumiałem różnicę. W namiarach przechowujemy informacje o potencjalnych klientach, którym można przypisać różne etykiety, np. "Kontakt w przyszłości", a w kontaktach przechowujemy po prostu dane kontaktowe - to proste i klarowne.

Zoho - Strona główna

Integracje i funkcje Zoho CRM

Skupiając się na integracjach, zawsze zaczynam od dwóch najbardziej podstawowych i powszechnie znanych funkcji - kalendarza i skrzynki mailowej. W przypadku Zoho CRM, oczywiście posiada te dwie funkcje, ale proces synchronizacji nie jest tak prosty, jak można by się spodziewać.

Synchronizacja kalendarza z systemem Zoho

Synchronizację kalendarza przeprowadziłem w sekcji o nazwie "Platforma handlowa". Po znalezieniu tej funkcji, proces integracji przebiegł bardzo szybko i sprawnie. Jednak warto zwrócić szczególną uwagę na synchronizację poczty, którą można dodać za pośrednictwem zakładki "Kanały".

Zoho - konfiguracja e-mail

Bardzo wygodne jest to, że z poziomu kontaktów można łatwo uzyskać dostęp do całej historii korespondencji. Co więcej, po wysłaniu wiadomości bezpośrednio z Zoho, otrzymujemy powiadomienie, gdy adresat otworzy naszą wiadomość!

API Zoho

W Zoho CRM dostępne jest również API, co umożliwia integrację z różnymi narzędziami, a także można je zsynchronizować z VOIP, co zapewnia kompleksową funkcjonalność. Dodatkowo, integracje z narzędziami marketingowymi i innymi dodatkami można znaleźć w ustawieniach oraz w zakładce Marketplace. Tam można znaleźć setki gotowych integracji, co sprawia, że można dostosować system do własnych potrzeb.

Przeczytaj również Pivotal CRM - recenzja, opinie, funkcjonalności

CRM Zoho

Wprowadzenie do korzystania z Zoho CRM może być nieco zawiłe, ale po bliższym zapoznaniu się z systemem można zauważyć jego potencjał. Przy dodawaniu użytkowników istnieje możliwość dostosowania ich dostępu w zależności od ich ról, co pozwala na skonfigurowanie systemu zgodnie z potrzebami firmy.

Jednak, gdy przychodzi moment dodawania szans sprzedaży, może być nieco mylące, ponieważ te informacje znajdują się w module o nazwie "Transakcje". Pomimo pewnych trudności z orientacją w systemie, warto podkreślić, że dostępne jest wsparcie, choć niestety opcja kontaktu telefonicznego jest dostępna tylko dla pełnopłatnych użytkowników.

Zoho CRM

Istnieje kilka różnych sposobów dostosowania widoku w Zoho CRM, ale mój osobisty wybór to tablica kanban, która jest dla mnie najlepszym narzędziem do graficznego przedstawiania szans sprzedaży. Ta funkcja pozwala mi na szybkie i intuicyjne przesuwanie szans między różnymi etapami, wystarczy złapać i upuścić je tam, gdzie są potrzebne. Dodawanie nowych szans sprzedaży jest również proste i szybkie, o ile mamy już wcześniej dodanych odpowiednich kontrahentów.


Tworzenie ofert w Zoho CRM

W Zoho CRM istnieje możliwość tworzenia ofert, choć w wersji polskojęzycznej jest to proces nieco mniej intuicyjny. Odkryłem tę funkcję tylko dlatego, że przeczytałem o niej na stronie, w przeciwnym razie mógłbym mylnie uznać, że Zoho nie posiada modułu ofertowania. Aby stworzyć ofertę w Zoho CRM, należy przejść do modułu o nazwie "Zamówienia", co, przyznam szczerze, nie jest oczywiste w wersji polskojęzycznej. Dla pełnej klarowności znalazłem informację wersji angielskiej, a następnie odnalazłem odpowiednik tej funkcji w wersji polskiej.

Zoho - Moduł ofertowania

Poza wyżej wymienionymi funkcjami, Zoho CRM oferuje także:

 • Tworzenie faktur,
 • Dodawanie produktów,
 • Generowanie raportów oraz tworzenie własnych,
 • Tworzenie kampanii marketingowych,
 • Dodawanie informacji o dostawcach,
 • Prognozowanie sprzedaży,
 • I wiele innych możliwości - to od nas zależy, jakie moduły dodamy i jak dostosujemy system do naszych potrzeb.

Zobacz również :

 1. Bitrix24 opinie i recenzja systemu
 2. Jak wdrożyć CRM w firmie
 3. Ranking systemów CRM
 4. eDokumenty elektroniczny obieg dokumentów - test I porównanie
 5. Firmao - test, recenzja systemu

Raporty w Zoho CRM

Sekcja "Raporty" przyniosła mi miłe zaskoczenie, była to naprawdę pozytywna niespodzianka. Znajduje się tu wiele gotowych raportów do wykorzystania, a także możliwość tworzenia własnych, co stanowi ogromny atut. Poza tą sekcją istnieje jeszcze "Analityka", która dostarcza różnorodnych statystyk. To właśnie tutaj można znaleźć lejek sprzedażowy.

Zoho CRM - Raporty

Cennik Zoho

Zoho CRM oferuje cztery różne plany cenowe:

 1. Standard - Kosztuje 14 euro miesięcznie. Obejmuje opcje takie jak integracje z kontami w mediach społecznościowych, dzienniki połączeń oraz notatki.
 2. Professional - Kosztuje 23 euro miesięcznie. Oferuje dodatkowe funkcje, w tym analitykę poczty e-mail, dostosowane raporty i pulpity nawigacyjne, a także umożliwia przechowywanie 100 000 rekordów.
 3. Enterprise - Kosztuje 40 euro miesięcznie. Ten plan zawiera zaawansowane funkcje, takie jak konwersacyjna sztuczna inteligencja i poczta e-mail specjalnie przeznaczona dla sprzedawców.
 4. Ultimate - Kosztuje 52 euro miesięcznie. Obejmuje wszystkie funkcje dostępne w innych planach, a także nieograniczoną liczbę rekordów.

Dodatkowo istnieje darmowy plan, który umożliwia dostęp do Zoho CRM dla maksymalnie trzech użytkowników i oferuje pewne podstawowe funkcje, takie jak integracje z kontami w mediach społecznościowych, dzienniki połączeń oraz notatki.

Cennik Zoho CRM

Zalety i wady systemu CRM Zoho

Zalety Zoho CRM:

 • Dostęp do aż 25 wersji językowych, w tym polskiej.
 • Darmowy plan dla 3 użytkowników.
 • Dostępność API.
 • Przydatna aplikacja mobilna.
 • Bogaty wybór gotowych integracji.
 • Możliwość wysyłania mailingów.
 • Śledzenie aktywności wysłanych maili.
 • Integracja z usługami VOIP.
 • Kontrola dostępu na podstawie ról.
 • Obsługa wielu walut.

Wady systemu Zoho CRM:

 • Ograniczona przestrzeń dyskowa - maksymalnie 1 GB, z opcją zwiększenia za dodatkową opłatą.
 • Słabe wsparcie - brak czatu online, telefon dostępny tylko dla pełnopłatnych użytkowników, a e-mail obsługiwany wyłącznie w sprawach technicznych. Pomoc dostępna jedynie na stronie polskiego partnera.
 • Skomplikowany interfejs - wiele funkcji jest ukrytych, a dostęp do nich nie jest intuicyjny.
 • Mimo polskiej wersji językowej, czasami pojawiają się treści w języku angielskim, a niektóre tłumaczenia mogą być mylące.

Opinie oZoho CRM

Klienci bardzo często wyrażają się bardzo pozytywnie na temat systemu Zoho CRM. Oto kilka opinii na temat systemu:

 • Lubię to, że jest bardzo elastyczny, istnieje wiele możliwości dostosowania, a obsługa klienta jest świetna.
 • Podoba mi się, jak pomaga w sortowaniu wszystkich e-maili od klientów zgodnie z tym, jak działa nasza firma, zarządzając wszystkimi zapytaniami i wysyłając im odpowiedzi.
 • Wybór pakietu Zoho One za jedyne 40 USD miesięcznie to dobra decyzja, ponieważ daje dostęp do ponad 40 aplikacji do prowadzenia firmy. Ponieważ wszystkie te aplikacje komunikują się ze sobą, zarządzanie nimi staje się znacznie łatwiejsze. Na przykład wcześniej używałem arkusza kalkulacyjnego Excela do kontaktów, oprogramowania do faktur, arkusza kalkulacyjnego Excela do wydatków, formularzy Google do formularzy, Zapier do wszystkiego, co nie łączyło się ze sobą, oraz kilku innych aplikacji, aby prowadzić moją firmę. Samo oprogramowanie do księgowości kosztowało mnie 30 USD miesięcznie. Dlatego warto było dla mnie dokonać tej zmiany.
 • Wartość w stosunku do ceny jest doskonała w porównaniu do innych narzędzi w tej branży. Ponadto, zdolność do tworzenia niestandardowych funkcji i integracji z rozwiązaniami własnymi i nie-własnymi jest bardzo przydatna. Interfejs użytkownika jest bardzo intuicyjny i przejrzysty. Proces dostosowywania jest bardzo prosty, większość modułów nie wymaga dostosowywania, ponieważ domyślne dane spełniają ogólne potrzeby. Ponadto, można utworzyć niestandardowy moduł do przechwytywania konkretnych danych, który może być powiązany z modułami bazowymi, umożliwiając łączenie wszystkich danych.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania na temat Zoho CRM

Czy Zoho CRM jest dla mnie?


Zoho CRM jest przeznaczony dla:

 • Małych firm,
 • Średnich firm,
 • Dużych firm,
 • Firm z ograniczonym budżetem.

Czy Zoho CRM oferuje bezpłatną wersję demonstracyjną?

Tak, Zoho CRM zapewnia możliwość skorzystania z darmowej demonstracji. Możesz umówić się na godzinną prezentację poprzez wideokonferencję i dostosować ją do swojego własnego planu.

Gdzie będą przechowywane moje dane? Czy będą bezpieczne?

Twoje dane będą przechowywane na serwerach Zoho, które znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Europie lub Azji, w zależności od lokalizacji. Firma przestrzega najwyższych standardów bezpieczeństwa, zgodnie z obowiązującymi normami i prawem międzynarodowym, w tym Tarczą Prywatności UE-USA. Twoje dane są Twoją własnością i nigdy nie zostaną sprzedane ani wykorzystane w celach reklamowych.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing