powrot do bloga
/
/
aplikacje internetowe
/
Dlaczego Twoja firma potrzebuje aplikacji mobilnej ?

Dlaczego Twoja firma potrzebuje aplikacji mobilnej ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Dlaczego Twoja firma potrzebuje aplikacji mobilnej ?

Czym jest aplikacja mobilna (internetowa) ?

Intuicyjna nawigacja, estetyczny projekt i budowa pozytywnego User Experience to skojarzenia które przychodzą na myśl pod hasłem aplikacja mobilna.

Myśląc o rozwoju biznesu powinniśmy być tam gdzie są nasi potencjalni Klienci. Narzędziem służącym do budowy wartości i dotarciu do szerszej grupy użytkowników są aplikacje mobilne, które wspierają biznes dodatkowo tworząc narzędzia marketingowe.

Badania wskazują że średnio użytkownik na telefonie ma zainstalowanych około 20 aplikacji, z czego wykorzystuje około 50%. Jeżeli chcesz zainteresować użytkownika swoim produktem aplikacji na dłużej warto by była ona interesująca z przemyślaną architekturą oraz niecodzienną grafiką.

Dlaczego Twoja aplikacja, a nie konkurencji ?

Jeżeli masz produkt, usługę, a Twoi Klienci używają technologii mobilnych warto zastanowić się na wdrożeniem aplikacji. Konkurencja jest duża, istnieją już aplikacje praktycznie do wszystkiego, czym wyróżnić się zatem wśród konkurencji ? Czy prosta budżetowa aplikacja zadziała z ograniczoną funkcjonalnością ? Zdecydowanie nie.

Aplikacje konkurują ze sobą o uwagę użytkownika layoutem, funkcjonalnością UX/UI, gestami oraz pomysłowością. Im bardziej trafisz w grupę docelową tym większa szansa na instalację na telefonie i pozostawienie w gronie aplikacji używanych na codzień.

Tworząc aplikację należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad jej wartością dla użytkownika, zadać pytanie dlaczego ma ją pobrać i czy będzie z niej korzystał ? Zobacz jak stworzyć aplikację mobilną

Rodzaje aplikacji mobilnych

Standardowo aplikacje możemy podzielić na trzy typy ze względu na ich techniczne wykonanie : 

Aplikacje webowe

To aplikacje wymagając połączenia z internetem. Tworzone głównie w języku Java.

Opieka i administracja nad tego typu aplikacja jest najprostsza i najtańsza gdyż realizuje funkcjonalności poprzez przeglądarkę jako swojego klienta. Aplikacja jest dostępna wszędzie pod warunkiem dostępności internetu. Nie jest zależna od typu smartfona i jego oprogramowania.

Aplikacje natywne

Ich zaletą jest pełna możliwość wykorzystania funkcji telefonu np: aparat, gesty, mikrofon, połączenie z zewnętrznymi API. Pozwalają na dedykowane wdrożenia rozwiązań tylko pod telefony, co daje najlepsze wyniki pod względem użyteczności UX dopasowania rozwiązań do danej platformy.

Aplikacje natywne działają szybko i płynnie, czas reakcji jest zdecydowanie najszybszy.

To rozwiązania projektowane pod konkretne systemy operacyjne : Android i iOS. W przypadku jeżeli aplikacja ma być dostępna na te dwa systemy należy ją przygotować i zaprogramować osobno na każdy system.

Aplikacje hybrydowe

Ten typ aplikacji łączy w sobie rozwiązania natywne i webowe. Technicznie kodowana jest w rozwiązaniach dedykowanych dla stron internetowych tj: html, css i konwertowana do aplikacji natywnej. Finalnie aplikacja działa podobnie jak aplikacja natywna tzn: jest instalowana na urządzeniu i wykorzystuje jego możliwości.

Zaletą aplikacji hybrydowej jest

 1. Wszechstronna - działa na obu systemach : Android i iOS,
 2. Możliwość działania offline,
 3. Bardzo dobre możliwość UI/UX, do wykorzystania jest szereg komponentów,
 4. Doskonała dla MVP i startupów,

Przykłady aplikacji hybrydowych to np: Uber, Instagram, Gmail, AirBnB.

Aplikacje możemy również podzielić ze względu na typ i rodzaj.

Zobacz typy i rodzaje aplikacji mobilnych

Tworzenie aplikacji mobilnych

Aplikacje projektowane są pod dedykowane wielkości ekranów mobilnych, to ich pierwsza i niepodważalna zaleta. Budowa pozytywnego user experience jest tutaj priorytetowa. Nikt nie tworzy aplikacji która nie będzie intrygowała swoją pomysłowością i interakcją. Tutaj stawia się na pierwsze wrażenie u użytkownika, wywołanie pozytywnych emocji, przecież chodzi nam o budowę wizerunku, a ten poprzez doskonałą aplikację tylko zyskuje.

Aplikacje mobilne powstają podczas kilku etapów pracy agencji z Klientem. Poznaj proces tworzenia aplikacji mobilnej:

 • tworzenie listy wymagań i opracowanie specyfikacji
 • budowa makiet i prototypowanie aplikacji (UX/UI)
 • projektowanie architektury aplikacji
 • wdrożenie kodowania frontend i backend
 • testy oraz eliminacja błędów
 • instalacja i opublikowanie w platformach Google oraz Apple

Zobacz ile kosztuje aplikacja mobilna

Wady aplikacji mobilnych

Choć tych jest zdecydowanie mniej powinniśmy mieć świadomość że jednak istnieją. Poniżej przedstawiamy listę potencjalnych wad z którymi powinniśmy się liczyć tworząc aplikację mobilną.

Instalacja aplikacji na telefonie

To niewątpliwych wad aplikacji mobilnych należy potrzeba ich zainstalowania na telefonie, nie wszyscy są bowiem skłonni instalować aplikacje co pociąga za sobą konieczność wdrożenia aplikacji do sklepu Google Play i AppStore gdzie powinniśmy zadbać o jak najlepsze opinie i oceny użytkowników.

Koszt budowy aplikacji mobilnej

W przypadku dużej konkurencji, która istnieje na rynku jest to minus, jednak odpowiednio przemyślana aplikacja będzie pracowała dla Ciebie przez dłuższy okres czasu, choć należy pamiętać że opieka i utrzymanie aplikacji również kosztuje.

Aktualizacje aplikacji mobilnej

Często wprowadzane zmiany i aktualizacje kosztują, aktualizacje w sklepach Google i Apple to ponowne wgranie aktualizacji do tych platform.

Zalety aplikacji mobilnych

Poprawa widoczności marki wśród użytkowników. Dzisiejsze społeczeństwo głównie korzysta już ze smarftona jako podstawowego źródła informacji, rozrywki i edukacji. Potrzeba budowy aplikacji jest już standardem w potrzebie dotarcia do Twoich Klientów.

Kluczowe zalety tworzenia aplikacji dla firmy :

 1. wygoda użytkowania, po zainstalowaniu na smartfonie użytkownik ma ją pod ręką,
 2. szybkość działania aplikacji i płynność zdecydowanie lepsza niż stron internetowych,
 3. możliwość wykorzystania dodatkowych funkcji np: gesty,
 4. możliwość wykorzystania dodatkowych narzędzi telefonu w aplikacji jak np: aparat, GPS, czytnik kodów QRS,
 5. nie musi być stale połączona z internetem, większość funkcji działa w tle,
 6. dostarcza lepszy user experience gdyż projektowany UX jest z myślą tylko o rozwiązaniach na telefon

Do niewątpliwych plusów aplikacji mobilnych zaliczyć można szybkość i płynność działania. Aplikacje są po prostu szybsze oferują więcej możliwości wykorzystania telefonu oraz połączenia z zewnętrznym API innych programów.

Widoczność dla Twojej marki i budowa świadomości.

Budowa zaangażowania Klientów oraz poprawa customer experience jest tutaj kolejną zaletą przemawiającą za budową aplikacji mobilnej dla Twojej grupy odbiorców.

Potrzebujesz wykonać aplikację mobilną ?

Zobacz tworzenie aplikacji mobilnych w Krakowie.

Zobacz Jak pracuje agencja digital w Kraków

Ile kosztuje zrobienie aplikacji mobilnej

Tworzenie aplikacji mobilnych to proces na który składa się kilka etapów które muszą być wykonane w przypadku tworzenia rozbudowanej aplikacji, mówimy tutaj o etapie : prototypowania, badaniach i testach.

Wycena tworzenia aplikacji powinna zawierać nie tylko koszt jej budowy ale także opieki i utrzymania.

Na cenę i koszt aplikacji mobilnej wpływa :

Typ aplikacji oraz ilość platform na które ma być wdrożona.

Podstawowa funkcjonalność aplikacji oraz minimalna ilość funkcjonalności to niższe koszta tworzenia aplikacji mobilnej.

Funkcjonalności UX/UI

Zależnie od opracowanej funkcjonalności i architektury aplikacji. Im bardziej indywidualne podejście do rozwiązań użyteczności koszt aplikacji będzie diametralnie różny. Głównym powodem dla różnic cen jest ilość opcji i możliwości zastosowania rozwiązań UX.

Prosta aplikacja z oszczędną grafiką oraz layoutem to niższy koszt wdrożenia jednak przy wysokiej konkurencyjności aplikacji możemy więcej stracić niż zyskać.

Technologia wdrożenia aplikacji

Zależnie od wdrożenia aplikacji w technologii natywna, hybrydowa. Aplikacja może być wdrożona pod konkretny system Android lub iOS lub w technologii crossplatformowej zapewniającej dostosowanie do obu platform.

Programowanie, wdrażanie i konserwacja aplikacji mobilnych

Podczas planowania kosztów realizacji aplikacji należy uwzględnić również koszta związane z utrzymaniem aplikacji oraz jej wdrożeniem do sklepów Google Play oraz App Store.

Koszt tworzenia aplikacji mobilnej w zależności od funkcji:

 1. Podstawowa aplikacja umożliwiająca logowanie, sprawdzenie statusów oraz realizuje proste zadania można wykonać w przedziałach od 10.000 do 25.000 netto.
 2. Rozbudowana aplikacja realizująca wiele zadań i funkcjonalności to koszt powyżej 100.000 netto.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing