powrot do bloga
/
/
aplikacje internetowe
/
Typy i rodzaje aplikacji mobilnych

Typy i rodzaje aplikacji mobilnych

Hauer Mateusz LinkedIn
Typy i rodzaje aplikacji mobilnych

Zastosowanie aplikacji mobilnych ze względu na typ i rodzaj

Ponad połowa czasu spędzanego przez użytkowników telefonów komórkowych to korzystanie z aplikacji mobilnych. Większość z nich otwiera około 10 aplikacji dziennie. Sam rynek aplikacji to nieustanny wzrost liczby użytkowników oraz co za tym idzie generowania potrzeb, które stawiają firmy przed nowymi wyzwaniami. Świat aplikacji mobilnych to duży rynek, którego nie sposób pominąć jeżeli myślimy o budowaniu marki i dotarciu do jak największej liczby użytkowników.

User Experience aplikacji mobilnej

Aplikacje mobilne doskonale budują wizerunek i potrafią odpowiadać na potrzeby użytkowników np: aplikacja sportowa dla biegaczy, aplikacja do komunikacji ze znajomymi lub zamówienie jedzenia. Wszystko po to by uprościć kontakt Klienta z marką. Zaletą aplikacji jest prostota i intuicyjność, a dobrze wdrożona aplikacja pracuje dla marki budując trwałe relacje Klienta z Twoją firmą. Zobacz ile kosztuje aplikacja mobilna.

Typy aplikacji mobilnych

Pod względem technicznym oraz wdrożeniowym podziału aplikacji można dokonać na webowe, natywne i hybrydowe. Każda z nich dedykowana jest dla innego rodzaju potrzeb i ma swoje odrębne wymagania związane z wdrożeniem.

Więcej informacji o aplikacjach oraz dlaczego Twoja firma potrzebuje aplikacji mobilnej.

Jeżeli szukasz Wykonawcy, który tworzy aplikacje mobilne w Krakowie sprawdź naszą agencję interaktywną.

Podział aplikacji pod kątem ich przeznaczenia i zastosowania

Gdybyśmy chcieli podzielić typy aplikacji pod względem i zastosowania można wyróżnić poniższe grupy. Jeżeli zastanawiasz się czy Twoja branża może wykorzystać potencjał aplikacji to z pewnością w każdej branży znajdzie się potrzeba i grupa odbiorców, która wykorzysta potencjał Twojego pomysłu.

Zaczynasz przygodę z budową aplikacji mobilnej ? Zobacz jak stworzyć aplikację mobilną dla Twojej firmy by była skuteczna i angażująca dla użytkowników.

Aplikacje społecznościowe

To programy służące do komunikacji dla użytkowników, wymiany multimediów i wiadomości. Budują relacje i tworzą sieci połączeń pomiędzy grupami osób o tych samych upodobaniach.

Przykładem aplikacji społecznościowych są : Facebook, Twitter, Instagram, Messenger, WhatsApp.

Aplikacje nawigacyjne

Służące do wytyczania trasy, kierunku dla wycieczki. Zastosowanie mają bardzo szerokie od kierowców po podróżników, kurierów oraz ludzi biznesu. Warto w przypadku aplikacji nawigacji wykorzystać dodatkowe funkcjonalności jak : zapisywanie tras, tworzenie tras i harmonogramu podróży. Tworząc aplikację np: jak dojadę do… możemy zyskać szerokie grono użytkowników. Należ liczyć się jednak z konkurencją w brażny gdyż jest ogromna : Google Maps, TomTomGo.

Aplikacje finansowe

Popularne aplikacje banków np: aplikacja mBank pozwalająca na dokonywanie transakcji online, płatności przelewami z aplikacji i standardowych przelewów bankowych. Dzięki nim mamy w jednym miejscu swój portfel finansowy z możliwością płatności bez potrzeby użycia karty. Dodatkowo kontakt z doradcą, wiadomości i powiadomienia od banku oraz statusy płatności. Wszystko w jednym miejscu.

Aplikacje informacyjne

Dające dostęp do informacji i newsów z wybranych kategorii i branż.

Aplikacje branżowe np: medyczne, edukacyjne, biznesowe

Dedykowane rozwiązania dla branż umożliwiające np wykonanie i obróbkę zdjęcia samochodu w trybie online, to przykład aplikacji z branży automotive. Innym przykładem może być aplikacja Inpostu pozwalająca nadać paczkę i śledzić jej trasę bezpośrednio w aplikacji.

Aplikacje zakupowe

Popularne aplikacje do wykonania zakupów wprowadzają już największe markety jak : Lidl, Żabka, Biedronka. Łącząc Klienta i budując relację poprzez rabaty i karty z kodem bezpośrednio wczytywane w aplikację.

Aplikacje z tego grupy to również aplikacje ogłoszeniowe jak np: olx.pl która daje dużo szybszy interfejs dla użytkownika oraz więcej możliwości. Zapisując oferty i dodając do porównania szybko mamy je pod ręką klikając tylko ikonę aplikacji.

Aplikacje multimedialne

Popularne portale muzyczne i multimedialne jak Youtube, Spotify, Netflix, to już klasyka dostępności aplikacji. Z każdego telefonu podczas biegania czy innych czynności możemy włączyć szybko naszą ulubioną playlistę lub film. Innym przykładem jest np audioteka w której mamy szeroki zbiór audiobooków do odsłuchania. Nie musimy szukać w internecie za każdym razem książki gdyż mamy wszystko w jednym miejscu łącznie z możliwością zapisu aktualnego stanu odtwarzania.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing