powrot do bloga
/
/
wordpress
/
Jak założyć bloga na Wordpress

Jak założyć bloga na Wordpress

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak założyć bloga na Wordpress

Blog na Wordpress. Jak zrobić ?

Wordpress to jeden z najbardziej popularnych systemów ostatnich lat i ciągle się rozwija. Obecnie jego rozpoznawalność budują nie tylko firmy tworzące strony internetowe właśnie w oparciu o Wordpress, ale także szeroka społeczność oraz firmy dostarczające oprogramowanie do tworzenia stron tzw: buildery lub kreatory Wordpress. O tym napiszemy niedługo czy warto korzystać z Elementora lub Divi by stworzyć stronę lub blog na Wordpress.

Co dziennie powstaje ponad 70 mln nowych postów na Wordpress

Spis treści:

Sposoby na założenie bloga Wordpress

Sposobów na założenie bloga jest kilka przy czym aby mieć przygotowanego Wordpressa do dalszej pracy wyróżniamy dwie drogi:

Wykorzystanie darmowej platformy wordpress.org

Oferuje możliwość pobrania paczki instalacyjnej Wordpress, wtyczek, motywów bezpłatnie.

Platforma wordpress.com

Dzięki niej będziesz mógł założyć bloga lub stronę za darmo lub w wersji płatnej korzystając z hostingu wordpress.com oraz adresu w postaci : nazwabloga.wordpress.com. Oczywiście możesz podpiąć własną domenę pod takie konto.

Zobacz również:

Jak założyć blog Wordpress - poradnik krok po kroku

Aby móc prowadzić bloga i zainstalować Wordpress będziesz potrzebował do jego uruchomienia:

Hosting Wordpress

Czyli miejsce na którym będzie Twoja strona lub blog. Na serwerze przechowane są pliki strony, baza danych z której korzystają przeglądarki by połączyć się z Twoją stroną. W skrócie można powiedzieć że serwer to komputer który jest stale podłączony do sieci.

Zobacz co to jest hosting Wordpress

Przy wyborze hostingu powinieneś wziąć pod uwagę limity i dostępne miejsce, możliwości utworzenia baz danych oraz wersje PHP. Nie bez znaczenia będzie także rodzaj dysków oraz szybkość procesora.

W jakiej firmie najlepiej zamówić hosting. My polecamy cyberfolks.pl dający kilka różnych wariantów konta do wyboru oraz oferujący dodatkowo wsparcie LiteSpeed przyśpieszające Wordpress. W przypadku niektórych firm hostingowych niestety nie ma takiej opcji.

Domena

Domena to po prostu adres Twojego bloga. Zamówisz ją u operatora domenowego np: ovh.com, nazwa.pl czy home.pl. Ważne aby nazwa była krótka lub odzwierciedlająca to o czym będzie Twój blog. Powinieneś także wybrać domenę z końcówką prostą i łatwą do zapamiętania np. .pl lub .com. Po zakupieniu domeny musisz dodać ją do serweru z panelu klienta (wystarczy z poziomu administratora po zalogowaniu na serwer kliknąc opcję dodaj domenę). Na serwerze zostanie utworzony katalog z którego domena będzie pobierała pliki strony.

Szukasz pomocy w administracji Wordpress

Zobacz usługę opieka Wordpress

Instalacja na serwerze Wordpressa

Jak zainstalować Wordpress dla Twojego bloga ?

W przypadku instalacji Wordpressa kiedy masz już zakupiony hosting są dwie:

Instalacja Wordpress ręcznie

Ręczne wgranie pobranej paczki instalacyjnej ze strony wordpress.org poprzez klienta FTP do katalogu na który wskazuje Twoja domena, utworzenie bazy danych na serwerze w panelu administratora.

Po skopiowaniu plików otwórz przeglądarkę i postępuj zgodnie z kreatorem instalacji Wordpress wpisując odpowiednio dane bazy danych w poszczególne pola.

Instalacja Wordpress - kreator instalacji

Po przejściu kreatora i pomyślnej instalacji Wordpress instalator przekieruje Cię do kokpitu w którym możesz rozpocząć dalszą pracę nad wyszukaniem odpowiedniego motywu i konfiguracją Twojego bloga.

Chcesz indywidualnie zaprojektowaną stronę pod wymagania Twojej grupy docelowej ?

Zobacz tworzenie stron internetowych przez naszą agencję digital.

Instalacja Wordpress poprzez autoinstalator

W przypadku jeżeli nie chcesz ręcznie instalować Wordpress możesz skorzystać z autoinstalatora jaki oferuje hosting. Wystarczy w panelu administratora odnaleźć pozycje aplikacje, wybrać wordpress i przypisać dla jakiej domeny ma być zainstalowan. Instalator założy bazę danych i dokona instalacji Wordpress. Z Twojej strony wystarczy wskazać adres URL do instalacji, podać login i email administratora.

Motyw na bloga płatny czy darmowy ?

Po zalogowaniu do Wordpress zalecamy zmienić hasło i login jeżeli jest to po prostu admin.

Jeżeli dysponujesz wiedzą i znasz już Wordpress możesz przejść do pozycji Wygląd i dokonać instalacji właściwego motywu Wordpress, który zakupiłeś np: w themeforest.com lub zainstalować builder i wykorzystać jego potencjał do stworzenia swojego bloga.

Zobacz najlepsze wtyczki Wordpress, które powinien mieć Twój blog oraz najlepsze darmowe motywy Wordpress

Motywy darmowe Wordpress do bloga

Na start możesz skorzystać z darmowych motywów Wordpress, które znajdziesz w zakładce wygląd -> motywy. Możesz przefiltrować wyniki do interesujących Cię kategorii.

Wybór motywu wordpress

Zaawansowane wyszukiwanie motywu wg. filtrów.

Po wybraniu motywu wystarczy go zainstalować i włączyć.

Motywy płatne - jak wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie

Popularna platforma themeforest.com do zakupu motywu Wordpress

Jeżeli chcesz wyposażyć swój blog w nieco lepsze wizualnie rozwiązania możesz sprawdzić motywy płatne i ich wersje demo oraz oferowane funkcje. Zwykle autor udostępnia wersję demo online oraz kokpit by można było zobaczyć jak działa demo od środka.

Warto zwrócić uwagę na licencje wtyczek i rozszerzeń

Jednak tutaj warto mieć na uwadze że tego typu motywy nie mają w pakiecie licencji na wtyczki i rozszerzenia które wykorzystują co prowadzi często do dodatkowych kosztów zakupu licencji. Owszem na start nie jest to konieczne jednak warto by Twój blog tj: wtyczki, Wordpress były aktualne gdyż to znacznie poprawia bezpieczeństwo całego Wordpressa.

Stwórz stronę w 5 minut ?

Motywy płatne dla Wordpress prześcigają się w hasłach reklamowych, buildery oferują stworzenie strony w 5 minut, jednak dopracowanie bloga, dodanie odpowiedniego contentu, zdjęć, dobranie fontu, kolorystyki zajmuje zdecydowanie więcej czasu.

Przygotuj się na dobrych kilka godzin pracy w kokpicie Wordpress by osiągnąć swój cel i stworzyć blog który będzie odpowiadał Tobie i użytkownikom.

Jak wybrać motyw do bloga na Wordpress ?

W przypadku wyboru motywu do bloga Wordpress powinieneś kierować się swoimi preferencjami wizualnymi oraz potrzebną funkcjonalnością. Jeżeli jesteś terapeutom lub prowadzisz blog kulinarny zapewne będziesz chciał aby blog prezentował dobrej jakości zdjęcia z Twoich usług lub podróży czy wykonanych potraw. Zwracaj uwagę na czytelność i dobry kontrast fontu względem tła.

Warto jak wspomnieliśmy wyżej zwrócić uwagę na kokpit i to jak działa zarządzanie treścią i Wordpressem od środka. Czy Wordpress wdrożony jest na builderze który jest znany i oferuje support czy mniej znanym, który w przypadku problemów będzie ciężki do supportowania.

Optymalizacja motywu dla bloga w Wordpress

W przypadku optymalizacji i SEO należy zwrócić uwagę na to by blog w wersji demo - choć nie jest to niestety wiążące szybko się wczytywał. Warto skopiować adres URL wersji demo bloga i sprawdzić jego parametry techniczne programami Google Page Speed oraz gtmetrix.com. Dostaniesz czytelną informację o tym czy motyw przechodzi testy, jest zoptymalizowany pod najnowsze wersje algorytmów Google tj: Core Web Vitals.

Responsywność motywu dla bloga

Wersja demo może świetnie wyglądać na Twoim laptopie ale już wersja mobilna lub na mniejsze ekrany niekoniecznie. Warto sprawdzić responsywnosć prostym testem. Zmniejsz okno przeglądarki i zobacz jak poszczególne elementy pracują i dopasowują się do wielkości okna przeglądarki. W przypadku wersji na telefon spróbuj wykorzystać narzędzie w Google Chrome diagnostyczne dla developerów - otworzysz je klikając f12 z klawiatury. Inną opcją jest otworzenie bloga po prostu na telefonie i przeklikanie poszczególnych podstron.

SEO - czas wczytania i optymalizacja motywu

Na pewno unikaj motywów które już w wersji demo wolno się wczytują. To oznacza problemy. A na pewno uważaj na takie które nie przechodzą testów analitycznych w Google Page Speed.

Radzimy wybierać motywy proste bez opcji 'multipurpose'

Czyli takie motywy, które nie dają 10ciu wersji strony głównej, 5ciu wersji galerii i portfolio oraz 4ch wersji podstrony kontaktu. Za takimi rozwiązaniami stoi kod js, css który musi to wszystko obsłużyć. Optymalizacja techniczna i próba doprowadzenia do ładu i sensownych parametrów technicznych takiego motywu graniczy z cudem.

Jak za darmo założyć blog Wordpress

W przypadku darmowego Wordpress możesz skorzystać z wersji jaką oferuje wordpress.com jednak nie posiadasz w nim własnego serwera ani plików, a Twój blog może zniknąć nieoczekiwania. Choć nie jest to sytuacja częsta to warto mieć tego świadomość że nie jesteś właścicielem pakietu, plików, contentu czy serwera na którym zainstalowany jest Twój blog Wordpress. Zdecydowanie razimy zainwestować w najprostszy pakiet hostingowy i domenę aby jednak mieć dostęp do plików i bazy danych.

Wtyczki jakie potrzebne są do prowadzenia bloga na Wordpress ?

Zasada jest tu prosta : im mniej wtyczek tym lepiej. Głównie ze względu na optymalizację, czas wczytania oraz bezpieczeństwo.

Nie instaluj wtyczek z nieznanych źródeł tj: poza repozytorum wordpress.org.

Nie instaluj wtyczek, które nie są już od dawna aktualizowane.

Lista przydatnych wtyczek dla Twojego bloga:

Seo Yoast

To wtyczka która co prawda nie załatwi sama pracy optymalizacji ale pomoże w pracy z wykonaniem SEO onsite na Twoim blogu.

ContactForm7

Wtyczka Contact Form 7 obsługująca formularze na stronie. Posiada bardzo dużo opcji konfiguracji oraz ustawień wysyłki maili.

BackWPup

Dzięki niej wykonasz backup Wordpress np: przed aktualizacją do najnowszej wersji.

Wtyczka Converter For Media do optymalizacji obrazów na format WebP

Wiięcej o wtyczce we wpisie czym jest format WebP

WP Fastest Cache

Wtyczka dzięki której przyśpieszysz swój Wordpress poprzez wygenerowanie statycznych plików strony, które pobiera następnie przeglądarka. Taki Wordpress ładuje się szybciej niż dynamiczne zapytania do bazy danych.

Elementor builder

W 90% Twój Wordpress będzie oparty o wtyczkę Elementor zawierającą pod sobą wiele rozszerzeń oraz pluginów.

Jakie są popularne blogi Wordpress ?

Generalnie tematyka blogów jest bardzo duża. Praktycznie w każdym temacie znajdziesz już istniejące poradniki i blogi. Każda branża niezależnie od typu np: finansowa, kulinarna, fitness czy zdrowia pęka w szwach jeżeli chodzi o ilość blogów.

Jak zatem zaistnieć w internecie w tak popularnym gronie blogerów ?

Znajdź swoją niszę, buduj wartość tj: wartościowe treści, udzielaj się i komentuj blogi konkurencyjne, spróbuj zainwestować w artykuły gościnne i artykuły sponsorowane. Pokaż się z najlepszej strony i próbuj budować widoczność każdego postu na określone frazy kluczowe.

Z czasem zobaczysz rezultaty w wynikach wyszukiwania na frazy niszowe, które zaczną generować ruch.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing