powrot do bloga
/
/
marketing
/
Jakie maile wysyłać do nieaktywnych klientów?

Jakie maile wysyłać do nieaktywnych klientów?

Hauer Mateusz LinkedIn
Jakie maile wysyłać do nieaktywnych klientów?

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie e-commerce, utrzymanie lojalności klientów jest równie ważne co zdobycie nowych. Wszyscy spotykamy się z wyzwaniem, jakim jest zwiększenie zaangażowania klientów, którzy z różnych przyczyn przestali być aktywni. Odnawianie relacji z nieaktywnymi klientami może być jednak trudne, jeśli nie wiemy, od czego zacząć. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w tej sytuacji jest komunikacja mailowa, która, jeśli jest dobrze zaplanowana i przeprowadzona, ma potencjał nie tylko przywrócić do sklepu „uśpionych” klientów, ale także zwiększyć ich lojalność i wartość życiową. W tym artykule przyjrzymy się, jakie rodzaje wiadomości e-mail można wysyłać do nieaktywnych klientów, aby skutecznie reaktywować ich zainteresowanie ofertą i zachęcić do ponownych zakupów.

spis treści:

Obsługa klientów w e-commerce

W dzisiejszym świecie handlu elektronicznego, gdzie konkurencja jest zacięta, a klienci mają niezliczone opcje do wyboru, obsługa klienta stała się kluczowym elementem różnicującym marki. Dobra obsługa klienta w e-commerce nie tylko zwiększa lojalność i satysfakcję klientów, ale także przyczynia się do zwiększenia sprzedaży oraz pozytywnego wizerunku marki w internecie. W tym kontekście kluczowe jest zrozumienie, że obsługa klienta w e-commerce wykracza poza prostą wymianę maili czy rozmowy na czacie. Obejmuje szeroki zakres działań, takich jak personalizacja doświadczeń zakupowych, szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów, zapewnienie wygodnych opcji dostawy i zwrotów, a także utrzymanie aktywnej komunikacji z klientami na różnych etapach ich podróży zakupowej.

Efektywna obsługa klienta w e-commerce wymaga od firm zastosowania nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, chatboty, czy systemy CRM (Customer Relationship Management), które umożliwiają lepsze zrozumienie potrzeb klientów i dostosowanie do nich ścieżki zakupowej. Ważnym aspektem jest także dbałość o jakość i dostępność treści – od dokładnych opisów produktów, poprzez pomocne artykuły na blogu, po instruktaże wideo i często zadawane pytania (FAQ). Wszystko to, połączone z szybką i przyjazną komunikacją, tworzy solidną podstawę dla budowania długotrwałych relacji z klientami w przestrzeni cyfrowej.

W tym artykule przyjrzymy się, jakie strategie i narzędzia najlepiej sprawdzają się w obsłudze klienta w e-commerce, jakie są nowe trendy w tej dziedzinie i jak można je wykorzystać, aby skutecznie wyróżnić swoją markę na tle konkurencji.

Przeczytaj również Sztuczna inteligencja w e-commerce

Kim są nieaktywni kupujący w e-commerce

Nieaktywni kupujący w e-commerce to osoby, które w przeszłości dokonały zakupu lub zarejestrowały się w sklepie internetowym, ale przez dłuższy czas nie wykazywały żadnej aktywności zakupowej. To klienci, którzy przestali otwierać wysyłane do nich e-maile, nie przeglądają oferty sklepu, ani nie korzystają z promocji i specjalnych ofert. Nieaktywność może być wynikiem wielu czynników, takich jak zmiana zainteresowań, brak zadowolenia z poprzedniego zakupu, przyciągnięcie przez konkurencję, czy po prostu zapomnienie o konto w danym sklepie internetowym.

Rozpoznanie i reaktywacja nieaktywnych kupujących jest istotnym elementem strategii marketingowej dla e-commerce, ponieważ koszt pozyskania nowego klienta jest zazwyczaj wyższy niż koszt ponownego zaangażowania istniejącego. Ponadto, klienci, którzy już wcześniej dokonali zakupu, mogą mieć większe prawdopodobieństwo ponownego zakupu, jeśli zostaną skutecznie zmotywowani. Strategie reaktywacji mogą obejmować personalizowane e-maile, oferty specjalne, przypomnienia o porzuconych koszykach czy też ankiety mające na celu zrozumienie, dlaczego klient przestał być aktywny.

Dowiedz się Jak automatyzować testy A/B w marketingu?

Dlaczego powinieneś zachęcać klientów do powrotu?


Zachęcanie klientów do powrotu do sklepu internetowego ma kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu i rentowności biznesu e-commerce z kilku powodów:

 1. Koszt pozyskania nowego klienta vs. koszt utrzymania istniejącego: Pozyskanie nowego klienta jest zwykle znacznie droższe niż utrzymanie lub reaktywacja istniejącego. Utrzymywanie relacji z obecnymi klientami jest więc bardziej opłacalne.
 2. Większe prawdopodobieństwo zakupu: Klienci, którzy już dokonali zakupu w przeszłości, mają większą skłonność do ponownego zakupu. Znają Twoją markę i mają doświadczenie z Twoimi produktami, co obniża barierę kolejnego zakupu.
 3. Zwiększenie wartości życiowej klienta (LTV): Regularni klienci przynoszą większą wartość w ciągu swojego cyklu życia jako klienci. Poprzez zachęcanie ich do powrotu i zwiększanie częstotliwości zakupów, podnosisz ogólną wartość, jaką przynoszą Twojemu biznesowi.
 4. Możliwość personalizacji i budowania lojalności: Regularne interakcje z klientami dają szansę na lepsze zrozumienie ich potrzeb i preferencji, co pozwala na personalizację oferty i komunikacji. To z kolei buduje głębszą lojalność i zadowolenie klientów.
 5. Pozyskiwanie opinii i poleceń: Zadowoleni klienci, którzy wracają, są bardziej skłonni dzielić się pozytywnymi opiniami i polecać Twoje produkty lub usługi swoim znajomym, co może skutkować nowymi klientami przez polecenia.
 6. Optymalizacja zapasów i oferty: Stała interakcja z powracającymi klientami dostarcza cennych informacji o preferencjach zakupowych i pomaga w lepszym zarządzaniu zapasami oraz dostosowaniu oferty do oczekiwań rynku.

Zachęcanie klientów do powrotu, poprzez np. programy lojalnościowe, oferty specjalne czy spersonalizowaną komunikację, jest więc strategicznym elementem budowania trwałej przewagi konkurencyjnej na rynku e-commerce.

Dowiedz się Co to jest Paginacja

Jak zwiększać wskaźnik CLV?


Zwiększenie wskaźnika wartości życiowej klienta (Customer Lifetime Value, CLV) jest kluczowym celem dla każdego biznesu e-commerce, ponieważ oznacza to budowanie długotrwałych i rentownych relacji z klientami. Oto kilka strategii, które pomogą Ci zwiększyć CLV:

 1. Personalizacja: Dostosuj swoją ofertę i komunikację do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. Wykorzystaj dane zakupowe i zachowania na stronie, aby tworzyć spersonalizowane wiadomości e-mail, oferty i rekomendacje produktów.
 2. Programy lojalnościowe: Zaprojektuj program lojalnościowy, który nagradza klientów za powtarzalne zakupy i angażowanie się z marką. Może to obejmować punkty lojalnościowe, ekskluzywne zniżki, oferty urodzinowe i inne benefity.
 3. Doskonała obsługa klienta: Zapewnij bezproblemowe doświadczenia zakupowe i wsparcie posprzedażowe. Szybka i skuteczna obsługa klienta, łatwe zwroty oraz wysoka jakość produktów przyczyniają się do zwiększenia satysfakcji i lojalności klientów.
 4. Kontakt po zakupie: Utrzymuj kontakt z klientami po dokonanym zakupie, oferując wartościowe treści, porady dotyczące wykorzystania produktu czy informacje o nowościach. Daje to poczucie, że marka dba o klienta również po sprzedaży.
 5. Upselling i cross-selling: Skorzystaj z możliwości sprzedaży dodatkowej (upselling) i krzyżowej (cross-selling) do zwiększania wartości zamówień. Proponuj klientom produkty komplementarne lub wyższej klasy, które mogą zaspokoić ich dodatkowe potrzeby.
 6. Wykorzystanie danych i analiz: Analizuj dane zakupowe, aby zrozumieć, co napędza lojalność klientów i co przyczynia się do ich wyższej wartości życiowej. Dostosuj swoją strategię na podstawie uzyskanych wniosków.
 7. Budowanie społeczności: Zachęcaj do tworzenia społeczności wokół marki poprzez media społecznościowe, fora czy specjalne grupy. Silne poczucie przynależności może przekształcić klientów w ambasadorów marki.
 8. Optymalizacja wrażeń na stronie: Zapewnij wygodną nawigację, szybkie ładowanie się strony, intuicyjne procesy zakupu i mobilną responsywność, aby zakupy były jak najprzyjemniejsze.
 9. Edukacja i wartość dodana: Oferuj klientom nie tylko produkty, ale i wartościowy content edukacyjny, poradniki, webinary, które pomagają zbudować percepcję marki jako eksperta w swojej dziedzinie.
 10. Reagowanie na feedback: Słuchaj opinii klientów i reaguj na nie – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Pokazuje to, że firma jest otwarta na dialog i ciągłe doskonalenie.

Implementacja tych strategii pozwoli nie tylko zwiększyć CLV, ale również budować silną, pozytywną relację z klientami, co jest fundamentem stabilnego wzrostu biznesu e-commerce.

Poznaj 7 najlepszych aplikacji do mailingu dla Twojej firmy

Jak działa marketing automation dla nieaktywnych klientów?

Marketing automation dla nieaktywnych klientów to proces wykorzystania oprogramowania do automatycznego identyfikowania i angażowania osób, które przestały aktywnie korzystać z usług lub dokonywać zakupów. Jego celem jest zachęcenie tych klientów do ponownego zaangażowania i zakupu. Oto jak to działa:

 1. Segmentacja danych: Systemy marketingu automation analizują bazę danych klientów, aby zidentyfikować osoby, które nie dokonały zakupu lub nie wchodziły w interakcję z marką przez określony czas. Kryteria nieaktywności mogą być różne, na przykład brak zakupów w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
 2. Personalizacja komunikacji: Na podstawie zebranych danych, oprogramowanie tworzy spersonalizowane wiadomości, które są dopasowane do historii zakupów, preferencji oraz wcześniejszych interakcji klienta z marką. Dzięki temu komunikacja jest bardziej trafna i ma większe szanse na reaktywację klienta.
 3. Automatyczne kampanie reaktywacyjne: System automatycznie wysyła serie spersonalizowanych e-maili lub wiadomości SMS do nieaktywnych klientów. Kampanie te mogą zawierać specjalne oferty, rabaty, informacje o nowościach, czy zaproszenia do udziału w ankiecie.
 4. Monitoring i analiza: Marketing automation pozwala na śledzenie reakcji na wysłane komunikaty, mierzenie otwarć e-maili, kliknięć w linki oraz konwersji. Dzięki temu można ocenić skuteczność kampanii reaktywacyjnych i zoptymalizować przyszłe działania.
 5. Testowanie A/B: Narzędzia marketing automation umożliwiają przeprowadzenie testów A/B różnych wersji wiadomości e-mail, ofert czy momentów wysyłki, aby znaleźć najbardziej efektywne podejście do reaktywacji nieaktywnych klientów.
 6. Dynamiczne rekomendacje produktów: Systemy mogą również wykorzystywać algorytmy do tworzenia rekomendacji produktowych opartych na wcześniejszych zakupach i przeglądanych produktach, co może skutecznie zachęcić do ponownych zakupów.
 7. Ciągła optymalizacja: Na podstawie danych zebranych z kampanii reaktywacyjnych, systemy marketing automation pozwalają na ciągłą optymalizację strategii komunikacji z nieaktywnymi klientami, dostosowując oferty i wiadomości do ich zmieniających się potrzeb i zachowań.

Marketing automation dla nieaktywnych klientów to skuteczne narzędzie, które, poprzez automatyzację procesów, pozwala na zwiększenie angażowania, podniesienie wartości sprzedaży oraz budowanie długotrwałych relacji z klientami, którzy mogliby inaczej na stałe odejść od marki.

Zobacz również 6 najlepszych aplikacji do planowania spotkań dla Twojej firmy

Wiadomości dla niekatywnych klientów

Wiadomości dla nieaktywnych klientów to kluczowy element strategii marketingowej e-commerce, mający na celu reaktywację osób, które przez jakiś czas nie dokonały zakupu ani nie wchodziły w interakcję z marką. Oto kilka przykładów wiadomości, które mogą skutecznie przyciągnąć uwagę i zachęcić nieaktywnych klientów do ponownych zakupów:

 1. Przypomnienie o marce:
  • Tytuł: "Tęskniliśmy za Tobą w [Nazwa Sklepu]!"
  • Treść: "Zauważyliśmy, że jakiś czas temu odwiedziłeś nasz sklep, ale nie zdecydowałeś się na zakup. Przypominamy, że mamy dla Ciebie wiele nowości. Sprawdź, co nowego przygotowaliśmy!"
 2. Specjalna oferta powitalna:
  • Tytuł: "Specjalna oferta powrotna tylko dla Ciebie!"
  • Treść: "Jako że dawno Cię u nas nie było, przygotowaliśmy specjalną ofertę -20% na Twoje kolejne zakupy. Wpisz kod: WELCOME_BACK przy składaniu zamówienia. Oferta ważna do [data]."
 3. Osobiste rekomendacje:
  • Tytuł: "Z myślą o Tobie: produkty, które mogą Cię zainteresować"
  • Treść: "Na podstawie Twoich poprzednich zakupów i przeglądanych produktów, wybraliśmy coś specjalnie dla Ciebie. Sprawdź nasze propozycje!"
 4. Ankieta dotycząca satysfakcji:
  • Tytuł: "Twoja opinia jest dla nas ważna!"
  • Treść: "Chcemy, aby zakupy w naszym sklepie były dla Ciebie zawsze przyjemnością. Podziel się z nami swoją opinią, co moglibyśmy poprawić. Wypełnij krótką ankietę."
 5. Informacja o nowościach:
  • Tytuł: "Nie przegap najnowszych produktów w [Nazwa Sklepu]!"
  • Treść: "Regularnie aktualizujemy naszą ofertę. Oto najnowsze produkty, które mogą Cię zainteresować. Odwiedź nas i zobacz, co przygotowaliśmy!"
 6. Przypomnienie o nieukończonym zakupie:
  • Tytuł: "Zauważyliśmy, że zapomniałeś o czymś w swoim koszyku!"
  • Treść: "Czy nadal jesteś zainteresowany produktem [Nazwa Produktu]? Nie pozwól, aby ktoś inny Cię wyprzedził!"
 7. Wiadomość z okazji urodzin lub rocznicy:
  • Tytuł: "Wszystkiego najlepszego z okazji Twoich urodzin od [Nazwa Sklepu]!"
  • Treść: "Z tej okazji przygotowaliśmy dla Ciebie 25% zniżki na kolejne zakupy. Twoj kod rabatowy to: HAPPYBIRTHDAY."

Kluczem do skutecznej reaktywacji nieaktywnych klientów jest personalizacja wiadomości, atrakcyjna oferta oraz przekazanie wartości dodanej, która zachęci ich do ponownego zaangażowania w markę.

Sprawdź naszą ofertę :

Jak skutecznie napisać wiadomość, aby przywrócić nieaktywnych klientów?


Aby skutecznie przywrócić zainteresowanie nieaktywnych klientów, kluczowa jest personalizacja komunikatów, oparta na dogłębnej analizie ich zachowań i preferencji. Posiadanie zaawansowanego systemu CRM lub innych narzędzi analitycznych umożliwia poznanie istotnych informacji o klientach, co jest fundamentem do stworzenia celnych i przemyślanych wiadomości. Skupienie się na takich aspektach, jak:

 • Okres nieaktywności klienta;
 • Możliwe przyczyny zaprzestania aktywności;
 • Produkty lub usługi, które mogłyby zainteresować klienta przy ponownym zaangażowaniu;

pozwoli na skonstruowanie komunikatu, który będzie rezonował z indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami odbiorcy. Oto przykładowe strategie komunikacji, które mogą pomóc w ponownym nawiązaniu kontaktu z nieaktywnymi klientami:

 • Wiadomość przypominająca o wartościach marki:"Widzimy, że od jakiegoś czasu nie odwiedziłeś naszego sklepu. Czy możemy Ci jakoś pomóc? Przypominamy, że oferujemy [unikalna wartość/marka]. Chcielibyśmy ponownie Cię u nas powitać!"
 • Oferta specjalna skierowana indywidualnie:"Zauważyliśmy, że jakiś czas temu interesowałeś się [kategoria produktu]. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ofertę - [procent] zniżki na produkty z tej kategorii. Skorzystaj z kodu: [kod]."
 • Ankieta z prośbą o opinie:"Chcemy być lepsi – Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna. Dlaczego zdecydowałeś się na przerwę w zakupach u nas? Wypełnij krótką ankietę i pomóż nam się poprawić. W zamian otrzymasz [korzyść]."

Pamiętając o tych zasadach, możesz zwiększyć skuteczność swoich działań mających na celu przywrócenie nieaktywnych klientów. Personalizacja i zrozumienie potrzeb klientów to klucz do budowania długotrwałych relacji.

Dowiedz się Jak zachęcić użytkowników do dzielenia się informacjami o sobie

Jak napisać dobry temat wiadomości?

Napisanie skutecznego tematu wiadomości to klucz do zwiększenia otwieralności Twoich emaili. Oto kilka sprawdzonych zasad, które pomogą Ci stworzyć przyciągający uwagę temat:

 1. Bądź konkretny i szczery: Unikaj ogólników. Daj odbiorcom jasny powód, dla którego warto otworzyć Twoją wiadomość. Przykład: "Odbierz swoje 20% zniżki do końca tygodnia!"
 2. Wykorzystaj pilność i FOMO (strach przed pominięciem): Stworzenie poczucia pilności lub obawy przed utratą okazji może zachęcić odbiorców do szybkiego działania. Przykład: "Ostatnia szansa na zgarnięcie swojej zniżki!"
 3. Personalizacja: W miarę możliwości używaj imienia odbiorcy lub innych danych, które sprawią, że temat będzie brzmiał bardziej osobiste. Przykład: "Jan, mamy dla Ciebie specjalną ofertę!"
 4. Korzyść dla odbiorcy: Podkreśl, co zyska odbiorca, otwierając wiadomość. Ludzie chętniej reagują, gdy widzą konkretną wartość. Przykład: "Zwiększ swoją produktywność w 5 prostych krokach!"
 5. Budowanie ciekawości: Zadawaj pytania lub używaj tajemniczych stwierdzeń, które budzą ciekawość i zachęcają do odkrycia więcej. Przykład: "Czy wiesz, jaki błąd popełniasz każdego ranka?"
 6. Krótko i na temat: Temat powinien być krótki i zwięzły, najlepiej do 50 znaków, aby był widoczny w pełni w większości klientów pocztowych i na urządzeniach mobilnych.
 7. Unikaj spamerskich słów: Słowa takie jak "bezpłatnie", "gwarancja" czy "bez ryzyka" mogą skutkować trafianiem wiadomości do folderu ze spamem.
 8. Testuj różne wersje: A/B testy tematów to dobry sposób na zrozumienie, które formułowania najlepiej rezonują z Twoją grupą docelową.

Pamiętaj, że kluczem jest zrozumienie i dostosowanie tematu do Twojej grupy docelowej oraz celów komunikacyjnych. Eksperymentuj i analizuj, które podejścia przynoszą najlepsze wyniki.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing