powrot do bloga
/
/
CRM
/
10 pomysłów na wykorzystanie systemu CRM

10 pomysłów na wykorzystanie systemu CRM

Hauer Mateusz LinkedIn
10 pomysłów na wykorzystanie systemu CRM

Jakie możliwości daje system CRM ?

Powszechnie uważa się, że narzędzia do obsługi klienta są rewolucyjne, ale nie są uniwersalnym rozwiązaniem. Choć mogą wspomóc rozwój firmy i nauczyć nowych praktyk, nie załatwią wszystkich problemów. Są jednak oszczędnością czasu, zwłaszcza w małych firmach, gdzie ręczne wprowadzanie danych pochłania aż 23% czasu pracy. Systemy CRM, takie jak Salesforce, pozwalają ten czas lepiej wykorzystać, umożliwiając skupienie się na budowaniu i utrzymaniu relacji z klientami. W większych przedsiębiorstwach kluczową zaletą takich systemów jest możliwość efektywnej pracy zdalnej.

spis treści:

  1. wzmacniaj relacje z klientami
  2. generuj precyzyjne raporty
  3. zwiększaj sprzedaż

Wzmocnij relację z klientem

#1 Popraw jakość obsługi przez telefon


Dzięki technologii CRM Twoi pracownicy mogą szybko identyfikować, zarządzać i rozwiązywać problemy klientów podczas obsługi telefonicznej. W platformie Salesforce, dzięki integracji z systemem telefonicznym (CTI), masz możliwość sprawdzenia tożsamości dzwoniącego jeszcze przed rozpoczęciem rozmowy. Co więcej, na ekranie od razu pojawia się pełna historia interakcji z klientem. Nawet podczas rozmowy możesz dodawać notatki do nowych zadań lub aktualizować dane kontaktowe, wszystko to bez konieczności dotykania telefonu.

#2 Zoptymalizuj rozpoznawanie klientów, którzy powracają do Twojej firmy

Aplikacje w systemach CRM umożliwiają identyfikację połączeń od powracających klientów. Kiedy znany klient dzwoni, pracownik ma dostęp do jego historii interakcji z firmą na ekranie.

Co dokładnie to oznacza? To obejmuje wszystkie szczegóły dotyczące klienta, preferencje, wcześniej zakupione produkty i historię płatności. Praca z powracającymi klientami jest strategiczna, badania wskazują, że 70% respondentów uważa, że utrzymanie obecnego klienta jest tańsze niż pozyskanie nowego.

Dzięki modułowi Lightning Service Console w ramach platformy Salesforce, efektywność pracowników wzrasta. Dostęp do pełnej historii klienta i ich interakcji w widoku 360-stopni pozwala skrócić czas reakcji podczas rozmowy, co zwiększa zadowolenie klienta i szanse na dalszą współpracę z firmą.

#3 Popraw lojalność klientów

Korzystając z systemu CRM, pracownicy mają dostęp do kompletnych danych o klientach – ich potrzebach, interakcjach oraz preferencjach obsługi. To umożliwia spersonalizowane podejście do obsługi, co znacznie podnosi zadowolenie klientów. To istotne, ponieważ statystyki New Voice wskazują, że 50% klientów częściej korzysta z usług dostawcy, z którym ma pozytywne doświadczenia.

Jeśli chcesz budować lojalność klientów poprzez programy lojalnościowe, moduł Fielo Loyalty w Salesforce to idealne narzędzie. Dzięki niemu można projektować, zarządzać i czerpać korzyści z programów lojalnościowych opartych na danych zgromadzonych w systemie CRM.

#4 Podniesienie Zadowolenia Klienta


Narzędzia w systemach obsługi klienta umożliwiają kontrolę nad zarządzaniem kontaktami w firmie i monitorowanie interakcji z klientami. To pozwala sprzedawcom prowadzić rozmowy, które uwzględniają wcześniejsze kontakty, sprawiając, że klient czuje się rozpoznany i zadowolony z obsługi. To z kolei przekłada się na bardziej wydajne procesy sprzedażowe.

W Salesforce, możesz dostosować widok kontaktu, dodając pola do standardowego szablonu dla firmy lub klienta. Przy tym warto zastanowić się:

  • Jakie informacje biznesowe są kluczowe dla mojej organizacji w kontekście danego klienta (np. kluczowi pracownicy, członkostwo w branżowych inicjatywach)?
  • Jakie informacje prywatne są istotne dla polepszenia relacji?
  • W jaki sposób mogę ocenić siłę relacji z danym kontaktem?

Ważne, aby ekran klienta był przejrzysty, skupiając się wyłącznie na istotnych danych.

Jeśli szukasz idealnego systemu CRM i wciąż masz wątpliwości sprawdź nasz ranking systemów CRM

#5 Śledź aktywność na platformach społecznościowych i reaguj szybko na wpisy.


Czy zarządzasz relacjami z klientami przez różnorodne kanały komunikacyjne, w tym media społecznościowe? Dzięki specjalnym aplikacjom możliwe jest efektywne kontrolowanie interakcji z klientami na platformach takich jak Facebook, Twitter czy LinkedIn.

Jednym z wyjątkowo skutecznych rozwiązań jest funkcja Obsługi Klienta w Mediach Społecznościowych, dostępna w ramach platformy Service Cloud w Salesforce. Pozwala ona na automatyzację reakcji na kluczowe słowa, hashtagi czy rozpoznawanie języka w postach związanych z klientami. Dodatkowo, Twoi pracownicy mogą sprawnie dostosowywać i płynnie przechodzić między różnymi kanałami komunikacji w trakcie procesu obsługi.

Najczęściej popełniane błędy przy wdrażaniu CRM - w Hauerpower pomagamy przejść ten proces dla naszych Klientów

Nasza oferta:

Generuj precyzyjne raporty

#6 Usprawnij proces podejmowania decyzji.


Systemy CRM gromadzą, segregują i umożliwiają edycję oraz analizę danych, co stanowi fundament dla podejmowania decyzji i wyciągania wniosków. Im bardziej przejrzyste będą te informacje, tym bardziej trafną decyzję będziesz w stanie podjąć. To jedna z kluczowych cech systemów CRM.

Dzięki modułowi Service Analytics w Salesforce, masz szybki dostęp do dużej ilości danych. Twoi pracownicy mogą prześledzić historię rozmów czy działania klientów na Twojej stronie internetowej z dowolnego urządzenia. To rozwiązanie eliminuje konieczność korzystania z skomplikowanych tabel czy oczekiwania na prezentację istotnych informacji przez dział IT. Wszystko masz w jednym narzędziu, z dostępem niezależnym od Twojej lokalizacji.

#7 Lepiej zbieraj i wykorzystuj zebrane dane

Potrzebujesz wsparcia przy analizie zgromadzonych danych? Systemy CRM stanowią doskonałe narzędzie do śledzenia zaniedbanych kontaktów. Teraz możesz skutecznie podejmować działania w celu ożywienia relacji z klientami. Dzięki dostępowi do danych, Twoje zespoły nie przegapią żadnej szansy na sprzedaż.

Moduł Opportunity Management w ramach platformy Sales Cloud w Salesforce umożliwia monitorowanie i analizowanie dostępnych informacji o klientach. To narzędzie automatycznie przekazuje szanse sprzedażowe do odpowiednich pracowników. Dzięki integracji z Sales Analytics, wskazuje również najlepsze praktyki, co pozwala dostosować strategie sprzedażowe do najbardziej efektywnych rozwiązań.

#8 Zwiększ wydajność swojego zespołu


Uruchomienie oprogramowania CRM jest kluczowe dla usprawnienia obsługi klienta przez Twoich pracowników. Dzięki temu możliwe jest szybsze i bardziej wydajne działanie, co przekłada się na zwiększenie produktywności zespołów i zadowolenie klienta. W dziale sprzedaży i marketingu CRM doskonale śledzi potencjalnych klientów (leady) oraz kampanie od ich początku do końca, co pozwala na bardziej efektywne procesy.

Funkcja Lead Management, dostępna w platformie Sales Cloud w Salesforce, umożliwia monitorowanie kampanii we wszystkich kanałach, włączając w to również media społecznościowe. To pozwala podejmować lepsze decyzje, np. dotyczące alokacji zasobów czy przekazywania klientów do odpowiednich obszarów. Znajdziesz tu wszystkie narzędzia potrzebne do zwiększenia konwersji ze zgromadzonych leadów.

Sprawdź również:


Zwiększaj sprzedaż

#9 Maksymalizuj up-selling i cross-selling

Systemy CRM są kluczowe dla efektywnej sprzedaży łączonej, umożliwiającej lepszą interakcję z klientami i zgłębianie ich potrzeb oraz wzorców zachowań. Dostęp do tych danych dla wszystkich pracowników otwiera szerokie możliwości ich wykorzystania w różnych procesach. Jeśli zauważą szansę, mogą zaproponować klientowi produkty dodatkowe (up-selling) lub komplementarne (cross-selling), co może znacząco zwiększyć zyski.

Moduł Salesforce CPQ jest kompleksowym narzędziem, które wspiera sprzedawców w tworzeniu ofert dopasowanych do potrzeb klienta. Dzięki funkcji Guided Selling możliwe jest znalezienie optymalnych produktów i usług dla każdego klienta, opierając się na wprowadzonych danych. Ten moduł pozwala także na tworzenie profesjonalnych ofert i ich bezpośrednią wysyłkę z platformy CRM.

#10 Po prostu zwiększ sprzedaż!

Oczywiście, system do obsługi klienta może skutecznie wpłynąć na zwiększenie sprzedaży poprzez lepsze zarządzanie zespołami. Kluczowym elementem jest monitorowanie ich aktywności i skupienie się na konkretnych, strategicznych celach. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli na przykład zauważysz, że Twój zespół regularnie nawiązuje kontakty z klientami w celu poszerzenia zasięgu działalności, to prawdopodobnie twój system CRM przyczynił się do wzrostu sprzedaży. Inaczej sytuacja wygląda, gdy uwaga skierowana jest na inne, mniej efektywne działania, jak na przykład trening czy coaching.

Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, pomocne mogą okazać się narzędzia do zarządzania projektami. Jednym z przykładów jest aplikacja TaskRay, świetnie sprawdzająca się w planowaniu, realizacji oraz raportowaniu działań. To narzędzie, które pozwala zarówno indywidualnym pracownikom, jak i całym zespołom, na kontrolę nad zadaniami. Dzięki niemu zawsze masz wgląd w to, co zostało zrobione i co jeszcze trzeba zrealizować, co w konsekwencji wpływa na osiągane wyniki firmy.

Sprawdź również Integracja CRM z Subiekt

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing