powrot do bloga
/
/
seo
/
Link authority – czym jest i jakie ma znaczenie?

Link authority – czym jest i jakie ma znaczenie?

Hauer Mateusz LinkedIn
Link authority – czym jest i jakie ma znaczenie?

W trakcie optymalizacji strony internetowej istotne jest nie tylko tworzenie wartościowego contentu, ale także korzystanie z linkowania zewnętrznego. Proces ten polega na pozyskiwaniu linków z witryn i platform o tematyce zbliżonej do Twojej strony. Niemniej jednak, nie każdy link przyniesie korzyści. Ocena wartości linku opiera się na tzw. "link authority", co stanowi kluczowy element w ocenie jego wpływu na stronę.

spis treści:

Link authority - co to jest

Autorytet linku stanowi istotny element w procesie optymalizacji strony, zdecydowanie wpływając na jej widoczność i pozycję w wynikach wyszukiwania. Ten parametr określa jakość witryny, która udostępnia link zwrotny, jednocześnie odzwierciedlając wartość samego linku. W kontekście optymalizacji stron internetowych, autorytet linku jest kluczowym czynnikiem, determinującym skuteczność działań w ramach strategii promocyjnych online.

Wysoki autorytet łącza ściśle koreluje z renomą domeny. Strony internetowe, które są uznane, cieszą się zaufaniem użytkowników, osiągają wysokie pozycje w wynikach wyszukiwarki i oferują treści o wysokiej jakości, unikalne i wartościowe, posiadają również wysoki autorytet linku. To właśnie te strony uchodzą za godne polecenia i dzielenia się z nimi linkami.

W praktyce oznacza to, że gdy Twoja strona zdobywa linki zwrotne od witryn o wysokim autorytecie, sam autorytet Twojej witryny wzrasta. Ten mechanizm opiera się na przekazywaniu pewnej "mocy" lub zaufania z jednej witryny na drugą poprzez umieszczanie linków.

Zobacz nasze usługi:

Czynniki wpływające na autorytet linku

Autorytet linku to wskaźnik siły rankingowej, który pozwala ocenić, jak dany link zwrotny może wpłynąć na pozycję Twojej domeny. Im wyższy autorytet linku, tym lepsze rezultaty. Jakie czynniki mają wpływ na autorytet linku? Oto niektóre z nich:

  1. Atrybut nofollow,
  2. Autorytet strony, do której link prowadzi,
  3. Liczba linków na stronie, z której pochodzi link,
  4. Lokalizacja linku na stronie źródłowej.

Atrybut nofollow

Atrybut nofollow został wprowadzony w celu regulowania przekazywania autorytetu między stronami. Linki z atrybutem nofollow przekazują znacznie mniejszą moc, a niektóre z nich mogą być całkowicie ignorowane przez wyszukiwarki. Ten atrybut jest często stosowany w przypadku płatnych linków zwrotnych lub w sytuacjach, gdzie nie chce się przekazywać autorytetu, na przykład w komentarzach na blogach. Warto zauważyć, że linki nofollow są powszechne i często stanowią naturalną część profilu linków danej witryny.

Autorytet strony docelowej linku

Siła i wartość linku ściśle zależą od autorytetu strony, do której prowadzi. Witryny o ugruntowanym autorytecie posiadają potencjał przekazywania wyższej wartości poprzez linki. Dlatego też strategia budowy linków powinna koncentrować się na pozyskiwaniu linków z renomowanych źródeł, co odgrywa kluczową rolę w procesie zwiększania autorytetu własnej witryny.

Ilość linków na stronie źródłowej

Każdy link obecny na stronie otrzymuje pewną część autorytetu strony. Zasada jest taka, że im więcej linków, tym mniejszy udział autorytetu przypadającego na każdy z nich. Dlatego ważne jest zachowanie umiaru zarówno w przypadku linków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Staraj się utrzymać umiarkowaną liczbę linków na stronie, aby zachować równowagę i efektywność przekazywania autorytetu.

Umiejscowienie linku

Gdzie dokładnie umieszczony jest link na stronie, także ma swoje znaczenie. Linki w treści, nazywane linkami kontekstowymi, zazwyczaj posiadają większą wartość w porównaniu do linków umieszczonych na dole strony czy w innych obszarach bez bezpośredniego związku z treścią. Algorytmy wyszukiwarek przywiązują dużą wagę do kontekstu, co sprawia, że linki umieszczone strategicznie są bardziej cenione. Najbardziej pożądany jest link pochodzący bezpośrednio ze strony głównej.

Przeczytaj również Co to jest Paginacja

Jakość linków a algorytm oceny Google

Google, jako największa wyszukiwarka na świecie, odgrywa kluczową rolę w ocenie jakości linków. Algorytmy Google szczególnie zwracają uwagę na linki zewnętrzne pochodzące z innych stron internetowych. Oznacza to, że im więcej wysokiej jakości linków prowadzi do Twojej witryny, tym korzystniejsze efekty w zakresie pozycjonowania, co równocześnie przekłada się na wzrost autorytetu Twoich linków.

Dodatkowo, Google przykłada wagę do anchor tekstu, inaczej znanego jako tekst kotwicy. Umieszczenie linku w odpowiednim tekście kotwiczenia sprawia, że posiada on większą siłę niż linki zamieszczone w przypadkowych fragmentach tekstu. Tekst kotwicy powinien zawierać słowo kluczowe, na które skoncentrowana jest pozycjonowana strona, i którego pozycję chcesz zwiększyć.

Ostatecznie, istotne jest również dopasowanie tematyczne. Algorytmy Google dokładnie analizują Twoją stronę oraz witrynę, z której pochodzi link, sprawdzając, czy są one zgodne tematycznie. W trakcie pozyskiwania linków warto wybierać portale, blogi czy inne witryny, które najlepiej korelują z tematyką Twojej strony.

Zobacz również:

Weryfikacja link authority

Aby sprawdzić link authority i upewnić się, że dany link będzie miały korzystny wpływ na pozycjonowanie Twojej witryny, można skorzystać z różnych profesjonalnych narzędzi, takich jak Moz Link Explorer czy Semrush.

Narzędzie Moz Link Explorer dostarcza funkcji oceny autorytetu linków. Wystarczy wprowadzić adres URL witryny, a narzędzie dostarczy informacji o Domain Authority (DA) i Page Authority (PA), które stanowią miarę autorytetu domeny i strony internetowej. Z kolei Semrush, będąc narzędziem SEO, oferuje analizę linków, gdzie możesz sprawdzić m.in. Backlink Analytics, aby uzyskać informacje na temat jakości linków, takie jak Authority Score czy Toxic Score.

Korzystanie z narzędzi dla webmasterów daje pewność, że zewnętrzne linki prowadzące do Twojej strony są wysokiej jakości i wiarygodne, co z kolei przyczynia się do pozytywnego wpływu na pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.

Jeśli potrzebujesz pomocy to sprawdź:

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Czym jest link authority?

Link authority to pojęcie oceniające jakość i autorytet danej witryny internetowej w kontekście linków. Oznacza to pomiar wartości i wiarygodności linków, które prowadzą do danej strony oraz ich wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

Jakie czynniki wpływają na link authority?

Czynniki wpływające na link authority obejmują m.in. atrybut nofollow, autorytet strony, do której prowadzi link, ilość linków na stronie prowadzącej oraz umiejscowienie linku na stronie odsyłającej.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing