powrot do bloga
/
/
CRM
/
Jak wybrać CRM dla firmy

Jak wybrać CRM dla firmy

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak wybrać CRM dla firmy

Jak wybrać CRM?

CRM dla firmy na co zwrócić uwagę

Wprowadzenie funkcjonalnego systemu informatycznego do firmy to strategiczna decyzja, która zasadniczo wpływa na jej rozwój. W zalewie dostępnych rozwiązań i zróżnicowanych potrzeb, wybór idealnego systemu nie jest łatwy. Warto zastanowić się, co sprawia, że system CRM jest naprawdę dobry, i jakie cechy są kluczowe, aby spełnić oczekiwania przedsiębiorstwa. Który system CRM wybrać, aby w pełni wykorzystać potencjał organizacji? Odpowiedzi na te pytania poznamy, analizując 10 istotnych cech charakteryzujących doskonały system CRM.

spis treści:

 1. Cechy dobrego programu CRM
 2. Jak wybrać CRM dla firmy
 3. Na co zwrócić uwagę wybierając system CRM
 4. Czego oczekiwać od dobrego systemu CRM?
 5. Dlaczego wybór odpowiedniego systemu CRM jest kluczowy dla sukcesu Twojej firmy?
 6. Czym grozi wybór nieodpowiedniego systemu CRM?
 7. FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jakie cechy powinien posiadać dobry program CRM ? 

Zobacz listę najważniejszych punktów na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania systemu CRM dla firmy

Zbieranie danych kontrahentów

W dzisiejszych czasach nowoczesne systemy CRM oferują rozległe spektrum funkcji, które otwierają przed użytkownikami szerokie możliwości. W związku z tym, wybór odpowiedniego systemu CRM dla firmy staje się zadaniem wymagającym i złożonym. Postanowiliśmy zanalizować, z których funkcji nasi klienci najczęściej korzystają oraz co jest dla nich kluczowe w codziennej pracy. W efekcie powstał ten ranking, prezentujący zalety oprogramowania CRM i zestawiający pięć najpowszechniej używanych funkcji w systemach CRM dla przedsiębiorstw.

Twój system CRM to nie tylko centralne repozytorium informacji o klientach i partnerach biznesowych. To potężne narzędzie, które oferuje szereg funkcji, aby jeszcze lepiej zarządzać danymi. W ramach tego rozwiązania znajdziesz:

Planowanie pracy i koordynacja procesów

Efektywny system CRM to taki, który posiada wbudowany kalendarz. Przy wyborze odpowiedniego systemu warto postawić na taki, który umożliwia łatwe dodawanie zadań i wydarzeń, ich przypisywanie do konkretnych pracowników oraz nadawanie odpowiednich uprawnień. W skrócie, powinien stanowić centralne miejsce zarządzania, umożliwiając nie tylko planowanie działań, ale także generowanie raportów z ich realizacji oraz identyfikację obszarów wymagających dalszej pracy. Istotnym aspektem jest również możliwość definiowania uprawnień w systemie.

Zarządzanie sprzedażą

A co z usprawnieniem i uproszczeniem procesu sprzedaży? Oczekuje się, że system CRM umożliwi standaryzację procesu ofertowania i kompleksowe zarządzanie wszystkimi fazami sprzedaży. Ponadto, powinien usprawniać składanie zamówień, umożliwiać generowanie raportów, planowanie oraz śledzenie wszelkich działań. Wszystko to ma na celu zapewnienie bardziej efektywnego przebiegu procesu sprzedaży niż kiedykolwiek wcześniej.


Generowanie raportów

Dobry system CRM to również taki, który umożliwia szybkie generowanie raportów, zaspokajając potrzeby zarówno kadry zarządzającej, jak i zespołu handlowego. System powinien oferować gotowe raporty, przygotowane według standardowych szablonów, jak i umożliwiać tworzenie raportów indywidualnie dostosowanych do potrzeb użytkownika. Raporty dla kierownictwa dostarczą kompleksowych informacji na temat wyników osiąganych przez pracowników, a także szczegółowych danych dotyczących stanu poszczególnych procesów. Natomiast raporty dla handlowców dostarczą istotnych wskazówek, takich jak informacje o klientach, którym warto poświęcić więcej uwagi.


Kontrola nad działaniami zespołu

Ocena zaangażowania pracowników, bieżące śledzenie ich obowiązków oraz efektywność spotkań z klientami to kluczowe aspekty w zarządzaniu zespołem. W kontekście wyboru systemu CRM, warto poszukać narzędzia, które umożliwia dostarczanie odpowiedzi na te pytania, umożliwiając tym samym skuteczną ocenę i doskonalenie pracy indywidualnych handlowców.


Historia

W celu podniesienia standardów obsługi klienta, kluczowym elementem jest dostęp do pełnej historii interakcji z danym kontrahentem. W ramach systemu, powinna istnieć funkcjonalność, która umożliwia łatwe prześledzenie wszystkich dotychczasowych kontaktów z klientem oraz szczegółów prowadzonych rozmów. Taki dostęp pozwoli pracownikom skutecznie opracowywać strategie działania, a w przypadku ich nieobecności, osoba zastępująca będzie miała kompletny obraz sytuacji, pozwalając na skuteczne podejmowanie decyzji.


Działania masowe

Marzysz o możliwości grupowania klientów według określonych cech, aby następnie efektywnie zarządzać nimi poprzez modyfikację danych, delegowanie zadań czy przesyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail? Zadaj to pytanie na etapie wyboru systemu CRM. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie platforma CRM, która umożliwi realizację tych działań w sposób szybki i intuicyjny.


Zarządzaj produktami

Niezmiernie istotne jest zapewnienie dostępu do pełnej gamy produktów, co skutkuje usprawnieniem zarówno procesu sprzedaży, jak i obsługi klienta. Współpracownicy operują na jednolitej bazie danych, z dostępem do tych samych informacji, co przekłada się na spójną komunikację z klientem. Ponadto, powinni być w stanie indywidualnie kształtować ceny, przyznawać rabaty, dodawać obrazy i pliki, a także modyfikować poszczególne atrybuty zarówno w przypadku pojedynczych produktów, jak i całych kategorii. Ta kompleksowa funkcjonalność przyczynia się do efektywnego zarządzania asortymentem i zwiększa elastyczność w dostosowywaniu oferty do indywidualnych potrzeb klientów.

Zobacz również Najlepszy program do zarządzania małą i średnią firmą


Prowadzenie komunikacji wewnętrznej


Platforma do zamieszczania ogłoszeń, scentralizowana baza plików, oraz istotny komponent - wbudowany komunikator, powinny stanowić integralną część systemu CRM, aby zapewnić płynną i efektywną komunikację w firmie, eliminując przy tym potencjalne nieporozumienia.

W poszukiwaniu odpowiedniego systemu CRM, warto wybrać taki, który poprzez uporządkowanie danych oraz zastosowanie zaawansowanej wyszukiwarki, umożliwi utrzymanie klarowności komunikacji zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i w relacjach z kontrahentami.

Zobacz również Jak wdrożyć CRM w firmie

Najczęściej popełniane błędy przy wdrażaniu CRM - w Hauerpower pomagamy przejść ten proces dla naszych Klientów

Nasza oferta dedykowanych systemów CRM :

Jak wybrać system CRM dla firmy?


Na co warto zwrócić uwagę, gdy porównuje się systemy CRM dla firm? Jaki system CRM jest najlepszy dla Ciebie?

Najważniejszym krokiem jest precyzyjne zdefiniowanie własnych potrzeb. Elementy takie jak rozmiar firmy, struktura organizacyjna, liczba pracowników, dostępny budżet oraz sposób komunikacji wewnętrznej stanowią kluczowe wytyczne, które ułatwiają i kształtują proces wyboru odpowiedniego systemu CRM.

Warto zauważyć, że najlepszy system CRM dla średnich przedsiębiorstw może znaleźć się w innym miejscu w rankingu niż propozycja dostosowana do korporacji. Poniżej przedstawiamy zestaw kluczowych pytań, które mogą pomóc w samodzielnym opracowaniu i wyciągnięciu wniosków.

W dalszej części artykułu przeprowadzimy bezpośrednie porównanie trzech wiodących, naszym zdaniem, systemów CRM dostępnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mamy nadzieję, że te porównania pomogą Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jaki system CRM warto wybrać.


Istnieje wiele kryteriów, które decydują o skutecznym procesie wyboru systemu CRM dla firmy, jednakże ilość tych kryteriów sprawia, że nie można ich wszystkich kompleksowo omówić w jednym artykule. W trakcie wdrażania systemu CRM warto pamiętać, że nie każda rada będzie pasować do każdej firmy, branży czy specyfiki działalności. Darmowy system CRM może być doskonałym rozwiązaniem na początkowym etapie działalności, ale w miarę rozwoju firmy może okazać się niewystarczający. Podobnie chmurowy system CRM, który odniósł sukcesy w przypadku dużych korporacji, może być dla mniejszych przedsiębiorstw na początku zbyt rozbudowany.

Doświadczenie wskazuje, że zazwyczaj korzystne jest uruchomienie prostego systemu CRM na początku, który z biegiem czasu i rozwoju firmy może być stopniowo rozbudowywany i dostosowywany do jej rosnących potrzeb. Kolejnym krokiem może być wdrożenie w pełni skalowalnego, dedykowanego systemu CRM, który sprosta specyficznym wymaganiom firmy.

Zobacz również:


Na co zwrócić uwagę wybierając system CRM

Podczas wyboru odpowiedniego systemu CRM dostosowanego do Twojej działalności warto zwrócić uwagę na:

 1. Dostępność i wiarygodność platformy w kraju.
 2. Zakres funkcji oferowanych przez system CRM.
 3. Łatwość wdrożenia.
 4. Intuicyjny interfejs.
 5. Prostotę obsługi.
 6. Szybki czas konfiguracji.
 7. Ekosystem narzędzi i rozwiązań.
 8. Strukturę cen oraz sposób naliczania opłat za licencje.
 9. Opinie użytkowników pracujących na danym systemie CRM.
 10. Skalowalność oprogramowania, czyli jego zdolność do rozwoju wraz z firmą.
 11. Bezpieczeństwo danych.
 12. Mobilność i dostęp do systemu z różnych urządzeń.
 13. Mechanizmy usuwania awarii w sytuacjach wyjątkowych.

Jeśli nadal nie wiesz jaki system wybrać przeczytaj nasz Ranking systemów CRM


Czego oczekiwać od dobrego systemu CRM?

Wyróżniając się wśród dostępnych w Polsce systemów CRM, zawsze warto kierować uwagę ku ich wszechstronności. System CRM dla firmy powinien stanowić optymalne rozwiązanie dla wszelkich działów organizacji, które nawiązują interakcje z klientami. Staraj się wybrać platformę, która dostarczy odpowiednich narzędzi zarówno dla działu marketingu, jak i sprzedaży, oraz obsługi klienta. Idealny CRM umożliwi swobodny przepływ informacji wewnątrz firmy, zapewniając jednocześnie kontrolę i nadzór dla ciebie, a pracownikom - efektywne narzędzia ułatwiające codzienne zadania. Wszystko to powinno mieć miejsce w jednej, zintegrowanej bazie danych, a najlepiej również w ramach jednolitego interfejsu.


Zawsze warto mieć na uwadze, że efektywna platforma to taka, która doskonale wspiera funkcjonowanie wszystkich obszarów firmy. Bądź świadomy specyfiki poszczególnych działów i doceniaj istotność skutecznego zarządzania relacjami w kontekście ogólnego sukcesu przedsiębiorstwa.


Dział marketingu zyska znacznie na efektywnym prowadzeniu kampanii i automatyzacji działań CTA oraz mailingu. Łatwa edycja i możliwość szybkiego wyszukiwania aktywności to dodatkowe atuty właściwie dobranego systemu CRM.

Warto również pamiętać o integracji z platformami społecznościowymi, co sprawi, że monitorowanie i kontrola działań pracowników stanie się bardziej przyjemne i efektywne.

Zespół sprzedaży z pewnością doceni szybki dostęp do pełnej bazy wiedzy i notatek o klientach, co umożliwi podejmowanie lepszych decyzji podczas rozmów i transakcji. Dodatkowo, udogodnienia takie jak czat-bot i automatyczne odpowiedzi przyczynią się do oszczędności czasu przy obsłudze często powtarzających się zapytań, co z kolei przełoży się na zwiększenie efektywności pracy zespołu.


Generowanie raportów i organizacja spotkań bezpośrednio z poziomu aplikacji to jedne z kluczowych funkcji, które wyróżniają najwyższej jakości platformy CRM.

Automatyzacja - nowoczesne systemy CRM wykorzystują dane zgromadzone w swojej bazie do automatyzacji procesów związanych z marketingiem, sprzedażą i obsługą klienta. Ten innowacyjny podejście pozwala zaoszczędzić czas zespołu, umożliwiając mu skupienie się na istotnych kwestiach.

Jeśli chodzi o finanse i rozliczenia, korzystanie z narzędzi dostępnych w najlepszych ekosystemach również przynosi korzyści. Możesz synchronizować płatności, ustanawiać reguły dla przelewów i monitorować każdą transakcję z wygodnej zakładki. To wszystko zwiększa przejrzystość i efektywność zarządzania finansami.


Tworzenie treści to zadanie, które absorbują dużo czasu i energii. Jednak przy dobrym CRM-ie nawet ta część pracy powinna stać się bardziej wydajna. Miej kontrolę nad treściami publikowanymi na stronie i efektywnie zarządzaj dostępną przestrzenią. Wykorzystuj samouczki i wskazówki, aby stworzyć informacyjną i interaktywną wizytówkę firmy. Jeśli wybrany system CRM oferuje takie możliwości, powinieneś rozważyć szybkie wdrożenie.

Jeżeli masz trudności z podjęciem decyzji, warto skonsultować się z ekspertami. Jeśli ciągle wahasz się i nie jesteś pewien, jak dokonać właściwego wyboru, postaw na profesjonalistów.

Migracja danych i pierwsze uruchomienie mogą być momentami stresującymi. Warto zaufać firmie wdrożeniowej, która codziennie korzysta z wybranego systemu CRM, oraz skorzystać z usług doświadczonych konsultantów. Oni przeprowadzą niezbędne testy i konfiguracje systemowe, oszczędzając twój czas i pieniądze wydane na indywidualne szkolenia.

Jak już wcześniej podkreślaliśmy, analiza własnych potrzeb jest kluczowa przy porównywaniu ofert na rynku. Dzięki tej analizie będziesz w stanie ustalić odpowiednią kolejność kroków w procesie wdrażania systemu. Oprogramowanie CRM, takie jak na przykład HubSpot CRM, pozwala na dostosowanie zakupów do aktualnej sytuacji firmy. Najczęściej wybieraną i polecana metodą implementacji oprogramowania jest skalowanie, pozwalające mu rosnąć i rozwijać się wraz z firmą, którą wspomaga.

Dlaczego wybór odpowiedniego systemu CRM jest kluczowy dla sukcesu Twojej firmy?

Efektywna organizacja pracy stanowi kluczowy element osiągania optymalnych wyników. Jednakże, aby osiągnąć ten cel, niezbędne jest dostosowanie odpowiednich narzędzi, które wspomogą poprawę efektywności organizacyjnej. System CRM, czyli Customer Relationship Management (Zarządzanie Relacjami z Klientami) wprost wpływa na dynamikę działania firmy. Czy zastanawiałeś się nad tym, jakie korzyści przyniesie Twojej firmie właściwie dobrany i dobrze skonfigurowany system CRM? Dlaczego tak istotne jest dokładne określenie potrzeb firmy oraz przeprowadzenie solidnego researchu rynkowego w kontekście dostępnych rozwiązań? Poniższy artykuł pozwoli Ci zgłębić temat systemów CRM oraz pomoże dokonać odpowiedniego wyboru dla swojego przedsiębiorstwa.


Odpowiednio dobrany system CRM powinien charakteryzować się dużą elastycznością i skalowalnością, umożliwiającą dostosowanie technologii do rosnących potrzeb firmy. Przyjazny interfejs, łatwa integracja oraz prostota obsługi narzędzi to kluczowe elementy skutecznego systemu CRM. Warto zdawać sobie sprawę, że sam zakup nawet najbardziej zaawansowanego oprogramowania nie gwarantuje sukcesu. Istotne jest dostosowanie systemu do konkretnych potrzeb firmy, integrowanie go z istniejącymi procesami, a nie odwrotnie. Przed wdrożeniem zaleca się zdefiniowanie wizji biznesowej, określenie długoterminowych celów i opisanie istniejących procesów w firmie. Monitorowanie zmian i regularne aktualizacje po wdrożeniu są równie istotne dla utrzymania efektywności systemu CRM.

Czym grozi wybór nieodpowiedniego systemu CRM?

Niekiedy firmy dokonują wyboru systemu CRM bez pełnej świadomości jego potencjału i możliwości. Przed zakupem oprogramowania kluczowym krokiem jest dokładne zaplanowanie, w jaki sposób system ma poprawić efektywność pracy w firmie. Zrozumienie funkcjonowania procesów sprzedażowych oraz relacji z klientami pozwala dokonać mądrego wyboru oprogramowania i chroni przed potencjalnie wysokimi kosztami wdrożenia systemu CRM.


Czym może być skutkowane dokonanie nieprawidłowego wyboru systemu CRM?

 1. Wybór niewłaściwego dostawcy.
 2. Brak konkretnego planu wykorzystania systemu CRM.
 3. Próba dostosowywania przedsiębiorstwa do narzędzia, a nie narzędzia do firmy.
 4. Niedostateczne szkolenie pracowników lub brak wdrożenia skutecznych programów edukacyjnych dotyczących obsługi nowego oprogramowania.
 5. Nieprawidłowe dostosowanie systemu do rzeczywistych potrzeb firmy.

Decydując się na nieodpowiedni system CRM, narażamy się na brak konkretnych rezultatów. Niesprawny system nie będzie skutecznym rozwiązaniem rzeczywistych problemów firmy. Bez jasno określonego celu nie osiągniemy zamierzonych rezultatów, co może prowadzić do zbędnych działań i negatywnego wpływu na budżet przedsiębiorstwa. Nieprawidłowo przeszkoleni pracownicy mogą nie potrafić efektywnie korzystać z nowych narzędzi, co może skutkować utratą potencjalnych korzyści. W najgorszym przypadku źle dobrany system stanie się jedynie bazą danych z historią klientów, będąc jednocześnie obciążeniem dla pracowników.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak wybrać CRM?

Wybierając odpowiedni system CRM, zwróć uwagę na obecność wbudowanego kalendarza. Istotne jest, aby wybrać CRM, który umożliwia dodawanie zadań i wydarzeń, przypisywanie ich do konkretnych pracowników oraz nadawanie odpowiednich uprawnień.


Jaka jest cena wdrożenia systemu CRM?

W przypadku, gdy wdrożenie systemu CRM nie wymaga wielu niestandardowych funkcji, które muszą zostać dostosowane do indywidualnych wymagań klienta, koszt inwestycji w program CRM mieści się w zakresie od 1000 do 2000 PLN netto.

Po co mi system CRM?

System CRM, będący filozofią przedsiębiorstwa, koncentruje się na podejmowaniu działań, gdzie kluczową wartością jest satysfakcja klienta, a celem jest zaspokojenie jego potrzeb. Strategia CRM to ciągły proces, który skupia się na doskonaleniu zarządzania relacjami z kontrahentami.

W jakich sytuacjach warto rozważyć wdrożenie systemu CRM?

Warto rozważyć wdrożenie systemu CRM, gdy firma potrzebuje dodatkowego wsparcia w zarządzaniu relacjami z klientem. Jeśli doświadczasz choć jednej z tych sytuacji, warto zastanowić się, jak skutecznie rozwiązać problemy. Ponieważ różne firmy mają różne potrzeby, ważne jest obserwowanie i identyfikowanie obszarów, w których można wprowadzić usprawnienia.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing