powrot do bloga
/
/
marketing
/
Organizacja i segregacja produktów w sklepie online

Organizacja i segregacja produktów w sklepie online

Hauer Mateusz LinkedIn
Organizacja i segregacja produktów w sklepie online

Jak zadbać o prawidłową prezentację produktów w sklepie online?

Zapewnienie właściwej prezentacji produktów w sklepie online jest kluczowe dla zachęcenia klientów do zakupu. Oto kilka sposobów, aby to osiągnąć:

 1. Wysokiej jakości zdjęcia: Używaj profesjonalnych, dobrze oświetlonych zdjęć, które ukazują produkt z różnych perspektyw. Zdjęcia powinny być wysokiej rozdzielczości, aby klienci mogli przyjrzeć się szczegółom.
 2. Szczegółowe opisy: Zapewnij pełne i dokładne opisy produktów, w tym informacje o rozmiarach, materiałach, funkcjach i dostępnych opcjach kolorystycznych. Użyj języka, który mówi o korzyściach dla klienta.
 3. Wideo: Jeśli to możliwe, dodaj wideo produktowe, aby pokazać, jak produkt działa w rzeczywistości. Wideo może również pomóc w przedstawieniu produktu z różnych perspektyw i w różnych scenariuszach użycia.
 4. Opinie i recenzje: Zachęcaj klientów do zostawiania opinii i recenzji produktów. Pozytywne opinie mogą przekonać potencjalnych klientów do zakupu, podczas gdy konstruktywna krytyka może dostarczyć cennych wskazówek do poprawy.
 5. Rekomendacje i sugestie: Używaj algorytmów rekomendujących, aby pokazać klientom produkty, które mogą ich zainteresować na podstawie ich historii przeglądania i zakupów.
 6. Łatwość nawigacji: Upewnij się, że Twoja strona jest łatwa w nawigacji, z jasno określonymi kategoriami i filtrowaniem produktów według różnych kryteriów, takich jak cena, popularność, czy nowość.
 7. Dostępność i wysyłka: Podaj jasne informacje dotyczące dostępności produktu, czasu realizacji zamówienia i opcji wysyłki.
 8. Mobilna responsywność: Zapewnij, że Twoja strona jest w pełni responsywna i optymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, co umożliwia łatwe przeglądanie i zakupy na smartfonach i tabletach.

Poprzez skupienie się na tych aspektach, zwiększysz szansę na to, że klienci nie tylko znajdą, ale i zakupią produkty w Twoim sklepie internetowym.

spis treści:

Planowanie kategorii w e-sklepie

Planowanie kategorii w e-sklepie to kluczowy element strategii sprzedażowej, który wpływa na doświadczenia zakupowe klientów i efektywność wyszukiwania produktów. Oto jak można podejść do tego zadania:

 1. Analiza asortymentu: Rozpocznij od dokładnej analizy oferowanych produktów. Zidentyfikuj główne grupy produktów i ich cechy charakterystyczne, które będą podstawą do tworzenia kategorii.
 2. Zrozumienie klienta: Zbadaj preferencje i zachowania zakupowe swoich klientów. Rozumienie, jak klient szuka produktów, pomoże w organizacji kategorii w sposób, który odpowiada jego potrzebom.
 3. Struktura kategorii: Utwórz logiczną i intuicyjną strukturę kategorii, która ułatwi klientom nawigację. Pamiętaj, aby była ona skalowalna, abyś mógł łatwo dodawać nowe produkty lub kategorie.
 4. Optymalizacja SEO: Zadbaj o optymalizację SEO kategorii, używając kluczowych słów, które potencjalni klienci mogą używać podczas wyszukiwania produktów. Pomoże to w lepszym pozycjonowaniu Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania.
 5. Nazywanie kategorii: Wybierz jasne i zrozumiałe nazwy kategorii, które bezpośrednio komunikują, co klient znajdzie w danej sekcji. Unikaj fachowego języka, który może nie być zrozumiały dla wszystkich użytkowników.
 6. Filtrowanie i sortowanie: Wprowadź funkcje filtrowania i sortowania w obrębie kategorii, aby ułatwić klientom znalezienie konkretnych produktów na podstawie ich preferencji, takich jak cena, popularność, czy oceny.
 7. Testowanie i modyfikacje: Regularnie testuj strukturę kategorii i dostosuj ją na podstawie feedbacku od klientów oraz analizy danych o zachowaniach użytkowników na stronie. Elastyczność i gotowość do zmian są kluczowe dla sukcesu.
 8. Wizualizacja kategorii: Używaj wysokiej jakości grafik i ikon, aby zilustrować poszczególne kategorie. Pomaga to w szybszej identyfikacji przez klientów i może przyciągać ich uwagę.
 9. Promocje i rekomendacje: Wykorzystuj strony kategorii do promowania nowości, bestsellerów lub produktów na wyprzedaży. To również dobre miejsce na włączenie rekomendacji personalizowanych, opartych na historii zakupów lub przeglądania.

Skuteczne planowanie kategorii poprawia doświadczenia użytkowników, zwiększa szanse na konwersję i może przyczynić się do wzrostu sprzedaży w sklepie internetowym.

Przeczytaj również Sztuczna inteligencja w e-commerce

Tworzenie listy słów kluczowych dla sklepu internetowego

Tworzenie listy słów kluczowych dla sklepu internetowego jest niezbędne dla optymalizacji pod wyszukiwarki (SEO) i skutecznej kampanii marketingowej. Oto jak podejść do tego zadania krok po kroku:

 1. Określenie celu: Zacznij od zdefiniowania, co chcesz osiągnąć dzięki liście słów kluczowych. Czy chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie, poprawić konwersję, czy może promować konkretny produkt lub kategorię?
 2. Zrozumienie Twojego klienta: Analizuj swoich klientów i ich potrzeby. Zastanów się, jakich terminów mogą używać, szukając Twoich produktów lub usług w internecie.
 3. Analiza konkurencji: Sprawdź, jakie słowa kluczowe są wykorzystywane przez konkurencję. To pomoże zidentyfikować branżowe trendy i potencjalne luki w swojej strategii SEO.
 4. Wykorzystanie narzędzi do słów kluczowych: Skorzystaj z narzędzi takich jak Google Keyword Planner, Ubersuggest, Ahrefs, czy SEMrush, aby znaleźć słowa kluczowe związane z Twoim biznesem i ich miesięczny wolumen wyszukiwań.
 5. Tworzenie listy podstawowej: Stwórz podstawową listę słów kluczowych, które są najbardziej istotne dla Twojego sklepu internetowego, w tym zarówno krótkich fraz (np. "buty sportowe"), jak i długich zapytań (np. "najlepsze buty sportowe dla biegaczy").
 6. Segmentacja i rozwinięcie listy: Rozwiń listę, tworząc segmenty słów kluczowych dla różnych kategorii produktów, typów klientów lub etapów ścieżki zakupowej. Szukaj także synonimów i związków frazeologicznych.
 7. Ocena intencji wyszukiwania: Zrozumienie intencji za słowami kluczowymi jest kluczowe. Odróżnij słowa kluczowe informacyjne (np. "jak dobrać buty do biegania") od transakcyjnych (np. "kup buty do biegania online").
 8. Analiza i optymalizacja: Regularnie analizuj skuteczność wybranych słów kluczowych i dostosowuj je do zmieniających się trendów i wyników analizy ruchu na stronie.
 9. Integracja słów kluczowych: Zintegruj wybrane słowa kluczowe w treści na swojej stronie internetowej, włączając w to opisy produktów, blogi, meta tagi oraz inne elementy SEO.
 10. Śledzenie i modyfikacja: Monitoruj swoje pozycje w wyszukiwarce dla wybranych słów kluczowych i bądź gotowy do dostosowania strategii w odpowiedzi na wyniki.

Pamiętaj, że tworzenie listy słów kluczowych to proces iteracyjny, który wymaga regularnego przeglądu i aktualizacji, aby dostosować się do zmieniających się trendów i zachowań klientów.

Dowiedz się Jak automatyzować testy A/B w marketingu?

Nazwy kategorii w sklepie internetowym

Nazwy kategorii w sklepie internetowym powinny być jasne, precyzyjne i odzwierciedlać charakter oferowanych produktów, ułatwiając klientom nawigację i wyszukiwanie. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie nazwać kategorie:

 1. Skoncentruj się na jasności: Nazwy kategorii powinny być zrozumiałe na pierwszy rzut oka. Unikaj branżowego żargonu, który może być niejasny dla niektórych klientów.
 2. Bądź specyficzny: Precyzyjne nazwy kategorii pomagają klientom szybko znaleźć to, czego szukają. Na przykład, zamiast "Akcesoria", użyj "Akcesoria do telefonów" lub "Biżuteria".
 3. Używaj słów kluczowych: Włącz do nazw kategorii słowa kluczowe, na które klienci prawdopodobnie będą wyszukiwać. To nie tylko ułatwia orientację, ale także pomaga w SEO.
 4. Bądź konsekwentny: Utrzymuj spójność w nazewnictwie kategorii, co ułatwia poruszanie się po sklepie i buduje profesjonalny wizerunek marki.
 5. Limituj liczbę kategorii: Zbyt wiele kategorii może przytłoczyć klientów. Staraj się ograniczyć ich liczbę, tworząc bardziej ogólne kategorie, które można dalej dzielić na podkategorie.
 6. Uwzględnij kategorie popularne i nowości: Posiadanie dedykowanej kategorii dla bestsellerów, nowości, czy promocji zachęca do eksploracji oferty.
 7. Rozważ kategorie tematyczne: Oprócz tradycyjnego podziału na rodzaje produktów, możesz wprowadzić kategorie tematyczne, np. "Prezenty na Dzień Matki", "Do biura", "Eko-friendly".
 8. Testuj i optymalizuj: Regularnie analizuj zachowania klientów i dostosowuj nazwy kategorii, aby maksymalizować ich skuteczność.

Przykłady nazw kategorii w zależności od branży:

 • Moda: "Odzież damska", "Obuwie sportowe", "Akcesoria męskie"
 • Elektronika: "Smartfony i akcesoria", "Komputery i laptopy", "Audio i Hi-Fi"
 • Dom i ogród: "Meble", "Dekoracje", "Ogród i narzędzia"
 • Zdrowie i uroda: "Kosmetyki do pielęgnacji", "Suplementy diety", "Perfumy"
 • Zabawki i gry: "Gry planszowe", "Zabawki edukacyjne", "Konsole i gry wideo"

Pamiętaj, że nazwy kategorii są kluczowym elementem w procesie zakupowym, dlatego warto poświęcić czas na ich przemyślenie i optymalizację.

Dowiedz się Co to jest Paginacja

Opisy kategorii w klepie internetowym


Opisy kategorii w sklepie internetowym pełnią kluczową rolę w kierowaniu klientów do odpowiednich produktów, a także w optymalizacji sklepu pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO). Oto kilka wskazówek, jak stworzyć skuteczne i przyciągające uwagę opisy kategorii:

 1. Bądź informacyjny: Opis powinien zawierać kluczowe informacje o kategorii, wyjaśniając, co klient może znaleźć w danej sekcji sklepu.
 2. Włącz słowa kluczowe: Użyj odpowiednich słów kluczowych, na które potencjalni klienci mogą szukać w sieci. Pomoże to w poprawie widoczności Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania.
 3. Buduj zaufanie: Podkreślaj jakość oferowanych produktów, doświadczenie marki w branży lub unikalne cechy asortymentu, aby zbudować zaufanie i przekonać klientów do zakupów.
 4. Zachęcaj do działania: Zakończ opis wezwaniem do działania, np. "Przeglądaj naszą kolekcję" lub "Odkryj nasze najlepsze oferty". To motywuje do dalszego eksplorowania oferty.
 5. Utrzymuj spójność tonu: Ton opisu powinien być zgodny z ogólnym tonem komunikacji marki, aby tworzyć spójny wizerunek sklepu.
 6. Ogranicz długość: Opisy powinny być krótkie i zwięzłe, aby szybko przekazać najważniejsze informacje bez przytłaczania czytelnika.
 7. Wykorzystaj opowieści: Jeśli to możliwe, opowiedz krótką historię lub ukaż kontekst użycia produktów z danej kategorii, aby lepiej zaangażować klientów.

Przykłady opisów kategorii w sklepie internetowym:

 • Odzież damska: Odkryj naszą starannie wyselekcjonowaną kolekcję odzieży damskiej, w której każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Od eleganckich sukienek po casualowe t-shirty – u nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wyrazić swój unikalny styl.
 • Elektronika: Zanurz się w najnowszej technologii z naszą szeroką gamą produktów elektronicznych. Od najnowszych smartfonów po wysokiej jakości sprzęt audio – wszystko, czego potrzebujesz, aby być na bieżąco z nowinkami technicznymi.
 • Zabawki edukacyjne: Pobudź wyobraźnię i wspieraj rozwój swojego dziecka dzięki naszej ofercie zabawek edukacyjnych. Zabawki, które rozwijają umiejętności logicznego myślenia, kreatywność i wiele więcej – idealne na prezent!
 • Suplementy diety: Popraw swoje samopoczucie i zdrowie dzięki naszym suplementom diety. Starannie wyselekcjonowane składniki wspierające Twoje codzienne potrzeby – od wzmacniania odporności po wsparcie w codziennym stresie.

Pamiętaj, że dobrze napisany opis kategorii może znacząco wpłynąć na decyzję zakupową klienta oraz na widoczność Twojego sklepu w internecie.

Poznaj 7 najlepszych aplikacji do mailingu dla Twojej firmy

Tworzenie podkategorii

Tworzenie podkategorii w sklepie internetowym jest kluczowym elementem strukturyzacji oferty, co ułatwia klientom nawigację i szybkie odnajdywanie poszukiwanych produktów. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie tworzyć podkategorie:

 1. Analiza asortymentu: Zaczynając od dokładnej analizy dostępnych produktów, zidentyfikuj naturalne grupy lub rodzaje towarów, które można ze sobą skorelować. Podział na podkategorie powinien odzwierciedlać różnorodność i specyfikę oferty.
 2. Logika i intuicyjność: Tworząc podkategorie, postaw na intuicyjny podział, który będzie zrozumiały dla większości użytkowników. Unikaj fachowego żargonu, który może być niezrozumiały dla osób spoza branży.
 3. Ograniczenie liczby podkategorii: Zbyt wiele podkategorii może przytłoczyć klientów i utrudnić im szybkie odnalezienie produktów. Staraj się zachować równowagę między potrzebą szczegółowego podziału a klarownością i prostotą nawigacji.
 4. Słowa kluczowe: W nazwach podkategorii wykorzystaj słowa kluczowe, które są często używane przez potencjalnych klientów podczas wyszukiwania produktów. Dzięki temu poprawisz widoczność oferty w wyszukiwarkach internetowych.
 5. Spójność: Upewnij się, że sposób tworzenia podkategorii jest spójny w całym sklepie. Podobne rodzaje produktów w różnych kategoriach głównych powinny być grupowane w podobny sposób.
 6. Wykorzystaj filtry: W miejsce tworzenia nadmiernej liczby podkategorii, rozważ wykorzystanie systemu filtrów. Pozwoli to użytkownikom na precyzyjne i szybkie dopasowanie oferty do swoich potrzeb.
 7. Testuj i optymalizuj: Regularnie analizuj zachowania użytkowników na stronie, aby zrozumieć, które podkategorie są najbardziej efektywne, a które mogą wymagać zmiany lub usunięcia.

Przykłady podkategorii:

 • Odzież damska: Sukienki, Bluzy, Spodnie, T-shirty, Odzież wierzchnia, Bielizna
 • Elektronika: Smartfony i akcesoria, Laptopy i akcesoria, Sprzęt audio, Fotografia i kamery, Gry i konsole
 • Dom i ogród: Meble, Dekoracje, Oświetlenie, Narzędzia ogrodowe, Tekstylia domowe
 • Zdrowie i uroda: Suplementy diety, Kosmetyki do pielęgnacji twarzy, Makijaż, Produkty do pielęgnacji włosów, Artykuły higieniczne

Pamiętaj, że dobrze zorganizowana struktura kategorii i podkategorii nie tylko ułatwia zakupy, ale także przyczynia się do lepszego wrażenia użytkownika i może zwiększyć konwersję w sklepie internetowym.

Sprawdź naszą ofertę :

Filtrowanie produktów w e-commerce

Czym jest filtrowanie produktów?

Filtrowanie produktów w e-commerce to proces, który umożliwia użytkownikom sklepu internetowego wygodne przeglądanie i wyszukiwanie produktów według określonych kryteriów, takich jak rozmiar, kolor, marka, cena, czy inne specyficzne dla danej kategorii cechy. Dzięki temu mechanizmowi, zamiast przeglądać całą listę dostępnych produktów, klienci mogą szybko zawęzić wyniki wyszukiwania do tych, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom i preferencjom.

Filtrowanie produktów znacząco poprawia doświadczenia użytkowników podczas zakupów online, ułatwiając im szybkie odnalezienie interesujących ich produktów i redukując czas potrzebny na znalezienie pożądanych artykułów. W efekcie, może to przyczynić się do zwiększenia satysfakcji klientów oraz wzrostu konwersji w sklepie internetowym.

Wdrożenie systemu filtrowania wymaga zastosowania odpowiedniej technologii na stronie internetowej, która pozwala na dynamiczne aktualizowanie listy produktów zgodnie z wybranymi przez użytkownika kryteriami, bez konieczności przeładowywania całej strony. Dobrze zaprojektowany system filtrowania powinien być intuicyjny w obsłudze, responsywny oraz dostosowany do potrzeb i oczekiwań docelowej grupy klientów sklepu.

Filtry produktów

Filtrowanie produktów w sklepie internetowym jest kluczową funkcjonalnością, która znacząco poprawia doświadczenia użytkowników podczas zakupów online, ułatwiając im szybkie odnalezienie interesujących ich produktów. Oto jak zaimplementować i optymalizować system filtrowania produktów:

 1. Określenie kryteriów filtrowania: Zidentyfikuj, jakie cechy produktów są najważniejsze dla Twoich klientów. Mogą to być np. cena, marka, rozmiar, kolor, materiał, dostępność czy opinie klientów. Wybór kryteriów powinien być oparty na analizie preferencji zakupowych i najczęściej wyszukiwanych fraz.
 2. Intuicyjny interfejs użytkownika: Zapewnij, by system filtrowania był łatwy do zrozumienia i obsługi dla wszystkich użytkowników. Filtrowanie powinno być widoczne i dostępne bezpośrednio z poziomu listy produktów, najlepiej w formie bocznej kolumny lub menu rozwijanego.
 3. Wielokrotne filtrowanie: Umożliw użytkownikom stosowanie wielu filtrów jednocześnie, aby mogli precyzyjnie dostosować wyświetlane produkty do swoich potrzeb. Pamiętaj o funkcji usuwania poszczególnych kryteriów bez konieczności restartowania całego procesu wyszukiwania.
 4. Dynamika i responsywność: Zadbaj o to, by filtrowanie działało dynamicznie i bez potrzeby przeładowywania strony. Wykorzystaj technologie takie jak AJAX, które umożliwiają szybkie aktualizowanie listy produktów zgodnie z wybranymi filtrami.
 5. Dostosowanie do urządzeń mobilnych: Upewnij się, że system filtrowania jest w pełni responsywny i funkcjonalny również na urządzeniach mobilnych. Coraz więcej użytkowników dokonuje zakupów za pośrednictwem smartfonów i tabletów, więc optymalizacja pod kątem tych urządzeń jest kluczowa.
 6. Przejrzystość i minimalizm: Unikaj przeciążania użytkowników nadmierną liczbą opcji filtrowania. Zbyt wiele kryteriów może przytłoczyć i utrudnić znalezienie pożądanych produktów.
 7. Sortowanie: Oprócz filtrowania, zapewnij również możliwość sortowania wyników, np. według popularności, ocen, ceny (od najniższej do najwyższej i odwrotnie) oraz nowości. Sortowanie i filtrowanie powinny wzajemnie się uzupełniać.
 8. Testowanie i optymalizacja: Regularnie analizuj zachowania użytkowników i efektywność stosowanych filtrów. Na podstawie zebranych danych dokonuj odpowiednich modyfikacji i ulepszeń w systemie filtrowania.

Wprowadzenie dobrze zaprojektowanego i skonfigurowanego systemu filtrowania produktów w sklepie internetowym nie tylko ułatwi klientom znajdowanie pożądanych towarów, ale także przyczyni się do zwiększenia satysfakcji z zakupów, a co za tym idzie – może mieć pozytywny wpływ na wzrost konwersji.

Dlaczego filtrowanie jest ważne?

Filtrowanie jest ważne w e-commerce z kilku kluczowych powodów, które bezpośrednio wpływają na doświadczenie zakupowe użytkownika, skuteczność sprzedaży oraz ogólną satysfakcję klientów. Oto najważniejsze z nich:

 1. Ulepszenie doświadczenia użytkownika: Filtrowanie produktów umożliwia klientom szybkie i łatwe odnalezienie produktów, które ich interesują, poprawiając ich doświadczenia zakupowe i zwiększając zadowolenie z użytkowania sklepu internetowego.
 2. Zwiększenie skuteczności wyszukiwania: W e-commerce bogata oferta może przytłaczać. Filtrowanie pozwala użytkownikom skupić się na produktach spełniających ich specyficzne wymagania, co znacznie podnosi skuteczność wyszukiwania i ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych.
 3. Zwiększenie konwersji: Użytkownicy, którzy szybko znajdują to, czego szukają, są bardziej skłonni do dokonania zakupu. Dobre filtrowanie może więc bezpośrednio wpłynąć na wzrost konwersji i łącznych przychodów sklepu.
 4. Redukcja liczby odrzuceń: Frustracja związana z trudnościami w odnalezieniu pożądanych produktów może prowadzić do porzucania koszyków zakupowych. Filtrowanie zmniejsza to ryzyko, ułatwiając klientom dotarcie do celu.
 5. Personalizacja oferty: Możliwość filtrowania produktów według własnych preferencji sprawia, że oferta sklepu staje się bardziej spersonalizowana. Klienci czują, że oferta sklepu jest dostosowana do ich indywidualnych potrzeb.
 6. Zachęcenie do eksploracji: Skuteczne filtrowanie może zachęcić klientów do dalszej eksploracji asortymentu sklepu, odkrywania nowych produktów, które mogą ich zainteresować, a tym samym zwiększyć wartość średniego koszyka zakupowego.
 7. Optymalizacja zarządzania zapasami: Filtrowanie pozwala również na ukrywanie produktów niedostępnych lub eksponowanie tych, które chcemy sprzedać priorytetowo, co może pomóc w efektywniejszym zarządzaniu zapasami.

Wdrożenie intuicyjnego i elastycznego systemu filtrowania jest zatem istotne dla każdego sklepu internetowego, który chce zaoferować swoim klientom najlepsze możliwe doświadczenie zakupowe i zwiększyć swoje wyniki sprzedaży.

Zobacz również 6 najlepszych aplikacji do planowania spotkań dla Twojej firmy

Jak prezentować filtry?

Prezentacja filtrów w sklepie internetowym powinna być intuicyjna i dostosowana do potrzeb użytkowników, aby maksymalizować ich skuteczność. Oto kilka kluczowych zasad, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania systemu filtrowania:

 1. Widoczność i dostępność: Filtry powinny być łatwo dostępne i widoczne dla użytkowników. Najczęściej umieszcza się je na górze strony lub po lewej stronie listy produktów, aby były zauważalne od razu po wejściu na stronę z kategoriami.
 2. Intuicyjność: Nazwy kategorii i opcje filtrów powinny być jasne i zrozumiałe dla użytkowników. Unikaj branżowego żargonu, chyba że jest on powszechnie rozumiany przez Twoją grupę docelową.
 3. Grupowanie i hierarchia: Podobne filtry powinny być grupowane razem, np. filtry dotyczące ceny, koloru czy marki. Umożliwia to szybkie i łatwe odnalezienie potrzebnego filtra.
 4. Interaktywność i responsywność: Filtry powinny pozwalać na szybką reakcję – zmiana filtrów natychmiast aktualizuje listę produktów. Dzięki temu użytkownicy mogą eksperymentować z różnymi kombinacjami, zobaczyć efekty i dostosować wybór do swoich potrzeb.
 5. Wielokrotny wybór: Umożliwienie użytkownikom wyboru wielu opcji w ramach jednego filtra (np. kilka marek, kolorów) zwiększa elastyczność wyszukiwania i poprawia doświadczenie zakupowe.
 6. Możliwość łatwej modyfikacji: Użytkownicy powinni móc łatwo dodawać i usuwać wybrane filtry bez konieczności rozpoczynania wyszukiwania od nowa.
 7. Wizualne wsparcie: Tam, gdzie to możliwe, stosuj wsparcie wizualne, np. palety kolorów zamiast nazw kolorów, ikony symbolizujące funkcje produktów itp. Ułatwia to szybką identyfikację przez użytkowników.
 8. Opcje sortowania: Oprócz filtrowania, ważne jest również zapewnienie opcji sortowania (np. według ceny, popularności, oceny), aby użytkownicy mogli dalej personalizować sposób wyświetlania produktów.
 9. Mobilna przyjazność: Upewnij się, że system filtrowania jest łatwo dostępny i wygodny w użyciu także na urządzeniach mobilnych, co jest kluczowe ze względu na rosnącą liczbę zakupów dokonywanych za pomocą smartfonów.

Pamiętaj, że celowo zaprojektowany i skonfigurowany system filtrowania może znacząco poprawić doświadczenie zakupowe użytkowników, zwiększyć ich zadowolenie i prowadzić do wyższych konwersji w Twoim sklepie internetowym.

Filtry w e-commerce dla wersji mobile

Filtry w wersji mobilnej sklepu e-commerce wymagają szczególnej uwagi ze względu na ograniczoną przestrzeń ekranu i specyfikę interakcji z użytkownikiem. Oto kilka zasad projektowania skutecznych i użytecznych filtrów dla urządzeń mobilnych:

 1. Minimalizm i uproszczenie: Z powodu mniejszego ekranu ważne jest, aby ograniczyć liczbę filtrów do najbardziej istotnych. Staraj się wybrać te, które są najbardziej użyteczne dla Twoich klientów.
 2. Łatwo dostępne, ale nie dominujące: Filtry powinny być łatwo dostępne z głównego widoku kategorii produktów, ale nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca na ekranie startowym. Dobrą praktyką jest umieszczenie przycisku filtrów w widocznym miejscu, który rozszerza się do pełnego menu filtrów po dotknięciu.
 3. Interfejs dotykowy: Elementy filtrów powinny być dostosowane do obsługi dotykowej – przyciski i opcje selekcyjne powinny być na tyle duże, aby łatwo było je wybrać palcem bez ryzyka pomyłek.
 4. Modal lub pełnoekranowy overlay: Rozważ użycie modalnego okna lub pełnoekranowego overlay’a dla filtrów, co pozwoli na skupienie uwagi użytkownika na dostosowaniu wyników wyszukiwania, jednocześnie minimalizując zakłócenia.
 5. Dynamiczne aktualizacje: Podobnie jak w wersji desktopowej, zmiany w filtrach powinny dynamicznie aktualizować listę produktów bez konieczności przeładowywania strony.
 6. Łatwe zastosowanie i anulowanie: Użytkownicy powinni móc łatwo zastosować wybrane filtry i równie łatwo je anulować, najlepiej jednym dotknięciem.
 7. Wizualne wskaźniki stosowanych filtrów: Daj użytkownikom jasny sygnał, które filtry zostały zastosowane, na przykład poprzez wyświetlenie aktywnych filtrów na górze listy produktów lub za pomocą ikonki/etapu wskazującego na ilość zastosowanych filtrów.
 8. Optymalizacja przepływu użytkownika: Zapewnij, aby przepływ użytkowania filtrów był jak najbardziej intuicyjny i płynny, co może obejmować gesty przesuwania do przewijania opcji lub łatwe przełączanie między różnymi kategoriami filtrów.

Pamiętając o tych zasadach, możesz stworzyć system filtrów dla wersji mobilnej, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale też przyjazny dla użytkownika, co jest kluczowe dla zwiększenia konwersji i poprawy ogólnej satysfakcji klientów korzystających ze sklepu e-commerce na urządzeniach mobilnych.

Poznaj Techniki sprzedaży – rodzaje technik sprzedaży i dobre praktyki

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Dlaczego prawidłowa organizacja produktów w sklepie online jest ważna?

Prawidłowa organizacja produktów pomaga klientom łatwiej i szybciej znaleźć to, czego szukają, co zwiększa szansę na zakup i poprawia ogólną satysfakcję z zakupów.

2. Jakie są kluczowe elementy skutecznego kategoryzowania produktów?

Kluczowe elementy to intuicyjna struktura kategorii, logiczne nazewnictwo kategorii i podkategorii, a także spójność w całym sklepie.

3. Czym są słowa kluczowe w kontekście sklepu internetowego i dlaczego są ważne?

Słowa kluczowe to terminy, które klienci mogą używać podczas wyszukiwania produktów. Są ważne dla SEO, pomagając zwiększyć widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania.

4. Jakie są najlepsze praktyki dotyczące tworzenia nazw kategorii?

Nazwy kategorii powinny być krótkie, opisowe i zrozumiałe dla klientów, odzwierciedlając to, co faktycznie znajduje się w danej kategorii.

5. Jak napisać skuteczne opisy kategorii?

Skuteczne opisy kategorii zawierają kluczowe słowa, są informacyjne i przekonujące, zachęcając klientów do eksploracji oferty w danej kategorii.

6. Co to są podkategorie i jak je wykorzystać?

Podkategorie to dodatkowy poziom organizacji, który pozwala na bardziej szczegółowe segregowanie produktów w ramach głównej kategorii, ułatwiając klientom znalezienie poszukiwanego produktu.

7. Jak działa filtrowanie produktów i dlaczego jest to ważne?

Filtrowanie produktów pozwala klientom na szybkie zawężenie wyników wyszukiwania według konkretnych kryteriów, takich jak rozmiar, kolor, cena itp., co ułatwia znalezienie odpowiedniego produktu.

8. Jakie są najlepsze praktyki dotyczące prezentacji filtrów?

Filtr powinien być łatwo dostępny, ale nie dominujący, z intuicyjnymi nazwami kategorii i wartościami, umożliwiając szybką i skuteczną filtrację.

9. Czy filtry w sklepie online powinny być dostosowane do wersji mobilnej?

Tak, filtry w wersji mobilnej powinny być zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, oferując prostotę obsługi i minimalizując zajmowany na ekranie miejsce.

Zobacz również Co to jest Newsletter

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing