powrot do bloga
/
/
marketing
/
Co to jest Newsletter

Co to jest Newsletter

Hauer Mateusz LinkedIn
Co to jest Newsletter

Newsletter, inaczej mówiąc biuletyn informacyjny, to elektroniczna forma komunikatu, stanowiąca nowoczesny odpowiednik tradycyjnej papierowej prenumeraty. W przeciwieństwie do klasycznych gazetek, newsletter dociera do czytelników online, wysyłany na wcześniej podany przez nich adres e-mail. Jego treść może obejmować informacje o aktualnych promocjach, wyprzedażach, kodach rabatowych, nowych produktach, a także dostarczać różnorodne informacje związane z danym obszarem tematycznym.

Spis treści:

Jak wygląda prawidłowy Newsletter

Treści newslettera dostosowujemy do własnych potrzeb i zamierzeń, które chcemy zrealizować. Główna struktura newslettera obejmuje elementy takie jak obrazek, nagłówki, treść, przyciski oraz style, które nadają całości atrakcyjny wygląd. Warto zadbać o następujące elementy:

 1. Wyrazisty, przyciągający uwagę tytuł wiadomości - motywujący odbiorcę do otwarcia maila.
 2. Personalizowany komunikat, np. "Witaj Ewo!" - stosowanie indywidualnych zwrotów pozwala szybko budować relację z użytkownikami.
 3. Odpowiednia oprawa graficzna dostosowana do przesyłanej treści.
 4. Zachęcający link lub wyraźny przycisk CTA umiejscowiony w łatwo widocznym miejscu.

Jak zrobić dobry Newsletter?

Jeśli pragniemy systematycznie przesyłać komunikaty do naszych użytkowników, istnieje możliwość skorzystania z wtyczki, która będzie zgodna z naszą stroną internetową. W przypadku, gdy konfiguracja wtyczki nie jest dla nas dostępna lub wygodna, alternatywnie możemy skonsultować się z programistą, który dostosuje tę funkcjonalność do naszych potrzeb. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznych platform oferujących specjalizowane usługi w tym zakresie.

O czym pamiętać tworząc Newsletter

Przygotowując newsletter, warto zwrócić uwagę na:

 1. Kreatywny i angażujący tytuł: Planuj tytuł tak, aby wyróżniał się spośród innych wiadomości, zachęcając do otwarcia maila. Jeśli to informacja o promocji, użyj konkretnych danych, np. "Promocja! - 20% na artykuły bożonarodzeniowe."
 2. Treść dostosowana do odbiorcy: Pisz bezpośrednio do klienta, zastanawiając się nad jego oczekiwaniami i tym, jak możesz mu pomóc. Zaprojektuj wiadomość tak, aby sprostać jego wymaganiom.
 3. Odpowiednia długość: Unikaj zbyt długich treści, skupiając się na konkretnych informacjach. Przedstaw szczegóły poprzez przycisk CTA, prowadzący do konkretnego wpisu lub oferty.
 4. Przejrzysty układ graficzny: Prosta i przejrzysta grafika podkreśli istotne informacje, ułatwiając odbiorcy zrozumienie przekazu. Unikaj nadmiaru elementów, aby nie rozpraszać uwagi.
 5. Systematyczność wysyłki: Zaplanuj stały dzień wysyłki maili, informując o nowościach, promocjach czy blogowych wpisach. Stały kontakt z klientem buduje trwałe relacje.
 6. Zaplanowanie i wyraźne umiejscowienie CTA: Umieść wezwanie do działania w widocznym miejscu, używając treści dopasowanej do przekazu. Przykładowe CTA: "Przeczytaj artykuł!", "Dowiedz się więcej!", "Poznaj szczegóły!"
 7. Responsywność: Upewnij się, że e-mail poprawnie wyświetla się zarówno na desktopach, jak i urządzeniach mobilnych. Odpowiedni układ zwiększa atrakcyjność i czytelność wiadomości.

Przeczytaj również Google odchodzi od ciasteczek - jak promować firmę w 2024 roku

Email marketing newsletter - narzędzie sprzedaży

To skuteczne narzędzie do budowania świadomości marki i utrzymywania trwałych relacji z odbiorcami. Personalizowane powiadomienia o korzyściach, takich jak bezpłatna dostawa czy ekskluzywne promocje dla subskrybentów, mają potencjał zwiększenia sprzedaży i poprawy postrzegania marki.

Warto jednak pamiętać o zasadzie "umiarkowania", gdyż zbyt częste wysyłanie wiadomości może być uznane za natręctwo. Kluczowe jest przesyłanie jedynie istotnych informacji, co przyczynia się do stopniowego powiększania naszej bazy subskrybentów.

Dzięki zgromadzonym adresom e-mail, możemy poszerzyć grupę odbiorców również poprzez inne kanały reklamowe, takie jak Facebook Ads czy Google Ads.

Przeczytaj również Prospecting, czyli jak pozyskiwać klientów

Czy za newsletter się płaci?

Większość newsletterów, wysyłanych na adres e-mail, jest dostępna bezpłatnie i oparta na dobrowolnym uczestnictwie. Użytkownicy decydują się na otrzymywanie tych wiadomości w zamian za udostępnienie swoich danych osobowych.

Podczas uruchamiania systemu newslettera ważne jest uzyskanie zgody od użytkowników na przetwarzanie ich danych osobowych przez naszą firmę. Zazwyczaj jest to realizowane poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola wyboru z klauzulą informacyjną dotyczącą przetwarzania danych osobowych, zgodnie z przepisami RODO.

Przeczytaj również Jak automatyzować testy A/B w marketingu

Twoje maile trafiają do SPAMU? Jak sobie z tym poradzić?

Z badania wynika, że ponad 21% wysłanych e-maili trafia do folderu ze spamem. Co może być tego przyczyną? Oto 6 kluczowych powodów:

 1. Oznaczanie wiadomości jako SPAM przez odbiorców: Niektórzy odbiorcy mogą ręcznie oznaczać wiadomości jako spam, co wpływa na algorytmy filtrowania.
 2. Adres "From" nadawców: Niektóre adresy nadawców mogą być uznawane za podejrzane lub niewiarygodne przez filtry antyspamowe.
 3. Obecność na czarnej liście: Nadawca lub jego serwer pocztowy może figurować na czarnej liście, co automatycznie kieruje e-maile do spamu.
 4. Znaki specjalne w temacie wiadomości: Użycie znaków specjalnych w temacie e-maila może być interpretowane jako próba obejścia filtrowania spamu.
 5. Linkowanie do wewnętrznych domen niskiej jakości: Łączenie z niskiej jakości domenami w treści e-maila może sprawić, że zostanie on sklasyfikowany jako spam.
 6. Słowa typowo sprzedażowe w treści: Używanie w treści e-maila słów uznawanych za agresywne reklamowe może prowadzić do klasyfikacji wiadomości jako spam.

Jak sprawdzić, czy e-maile trafiają do spamu? Wykonaj testy manualne:

Przykład: Jeśli chcesz upewnić się, czy Twoje e-maile nie trafiają do spamu, wyślij swoje kreatywne wiadomości do kilku znajomych korzystających z różnych platform pocztowych (np. wp, o2, gmail, interia). Jeśli któraś z prób trafi do spamu, sprawdź, czy przestrzegłeś powyższych wytycznych.

Aby zapewnić odpowiednią infrastrukturę:

 • Dostosuj ustawienia połączeń i przepustowości dla każdego dostawcy poczty.
 • Stosuj standardowe uwierzytelnianie lub technologię cyfrowego podpisywania wiadomości.
 • Wprowadź link do wypisu w nagłówkach wiadomości.
 • Używaj standardu szyfrowania TLS (Transport Layer Security), aby uniknąć oznaczenia wiadomości jako uszkodzonej, zwłaszcza na platformach takich jak Gmail.

Przeczytaj również:

8 kroków tworzenia własnego Newslettera

Przed rozpoczęciem pracy nad newsletterem, warto sprawdzić, czy dysponujesz wszystkimi niezbędnymi informacjami do jego stworzenia. Kluczowe jest również zdefiniowanie tematu oraz grupy docelowej, do której kierujesz swoją wiadomość. Poniżej przedstawiam krótkie omówienie kluczowych aspektów związanych z tworzeniem newslettera.

Cel tworzenia Newslettera

Głównym celem tworzenia newslettera jest werbowanie nowych klientów oraz zwiększanie sprzedaży. Zanim rozpoczniesz proces tworzenia wiadomości, warto precyzyjnie określić grupę odbiorców, do której chcesz dotrzeć. Treść wysyłanego newslettera powinna różnić się nieco w zależności od tego, czy adresowana jest do indywidualnych odbiorców (B2C), czy też stanowi element komunikacji biznesowej B2B.

Język komunikacji

Warto pamiętać o zróżnicowanym podejściu do języka komunikacji w zależności od grupy docelowej. Dostosowanie tonu i stylu do odbiorcy jest kluczowe. Jeżeli skierowany jesteś do specjalistów z branży posługujących się fachowym żargonem, używaj odpowiedniego słownictwa. W przypadku odbiorców mniej zaznajomionych z terminologią branżową, warto zadbać o klarowność i przystępność komunikatu, stosując lekkie i zrozumiałe sformułowania.

Treść i aranżacja graficzna


Przy projektowaniu newslettera kluczowe pytanie dotyczy formy przekazu – czy ma być on graficzny, czy też oparty głównie na tekście. Po ustaleniu grupy docelowej możemy zacząć tworzyć wstępny szkic treści. W przypadku wysyłki do odbiorców indywidualnych, warto rozważyć formę graficzną, natomiast w przypadku grupy biznesowej sugeruję zastosowanie atrakcyjnej prezentacji tekstowej urozmaiconej wyrazistymi elementami wizualnymi. Większość odbiorców przetwarza informacje wizualne efektywniej, więc kreatywny design przyciągnie ich uwagę i pozostanie w pamięci.

Warto skupić się na kilku kluczowych elementach każdego newslettera:

 • Nagłówek,
 • Treść główna, przedstawiona w atrakcyjny sposób,
 • Stopka.

Treść i obrazek - Jak to zrobić, by nie popełnić błędu?

Skupienie się na zgodności treści z obrazkami to kluczowy aspekt przy tworzeniu newslettera, ale również miejsce, gdzie popełniane są częste błędy. Jednym z najczęstszych jest niewłaściwe dostosowanie rozmiaru obrazków do ogólnej koncepcji newslettera. Choć grafika ma swoje zalety, jej niewłaściwe wykorzystanie może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Warto pamiętać, że wiele polskich dostawców poczty automatycznie blokuje wczytywanie graficznych wiadomości, co daje użytkownikowi możliwość decydowania, czy chce je odtworzyć. Jak to wygląda w praktyce?

Po otrzymaniu graficznej wiadomości, użytkownik może zobaczyć jedynie alternatywny tekst lub nawet go brakować. Ponadto, wiadomości zawierające pojedynczą grafikę częściej trafiają do folderu spamowego, co może skutkować zwiększoną częstotliwością takiej klasyfikacji. Warto również zauważyć, że rozmiar takiego newslettera często przekracza dopuszczalne limity, co może prowadzić do zatrzymania wysyłki do odbiorcy.

kreacja mailingowa
Wzór kreacji mailingowej - KS.pl

Sytem wysyłki

Przy wyborze systemu do wysyłki newsletterów, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Oto, co trzeba sprawdzić:

 1. Dostosowanie do indywidualnych potrzeb: Na początkowym etapie, gdy dopiero zaczynasz korzystać z mailingu, warto rozważyć opcję bezpłatną. Niektóre systemy oferują darmową wysyłkę maili do pewnej liczby subskrybentów i ilości wiadomości miesięcznie.
 2. Łatwość użytkowania: Upewnij się, że wybrany system jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Przyjazny interfejs ułatwi pracę i skróci czas nauki.
 3. Biblioteki responsywnych szablonów: Dobre systemy mailingowe posiadają własne zasoby darmowych, responsywnych szablonów, które można wykorzystać do tworzenia atrakcyjnych wiadomości.
 4. Możliwość marketing automation: Jeśli planujesz korzystać z narzędzi z zakresu automatyzacji marketingowej, upewnij się, że wybrany system oferuje tę funkcjonalność.
 5. Zarządzanie bazą odbiorców: Sprawdź, czy system umożliwia skuteczne zarządzanie bazą subskrybentów, co jest kluczowe dla efektywnego e-mail marketingu.
 6. Dodatkowe narzędzia: Przydatne będą funkcje takie jak pop-upy, strony docelowe (landing pages) i kreatory szablonów, które wspomogą różne aspekty kampanii e-mailowej.
 7. Integracje z CMS: Jeśli korzystasz z systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress czy PrestaShop, sprawdź, czy wybrany system integruje się z nimi.
 8. Wysokiej klasy adresy IP: Zapewnienie wysyłki z renomowanych adresów IP jest kluczowe dla utrzymania dobrej reputacji i uniknięcia trudności z dostarczalnością wiadomości.
 9. Testy A/B i analiza skuteczności: Ostatecznie, upewnij się, że system umożliwia przeprowadzanie testów A/B, oferuje narzędzia do sprawdzania wiadomości pod kątem SPAM-u, oraz dostarcza analizy skuteczności kampanii.

Temat e-mail

Podczas tworzenia tematu wiadomości warto zastanowić się, czy powinien on być krótki czy długi, bardziej zwięzły czy rozbudowany, a może lepiej dostarczać jedynie podstawowe informacje. Kolejne pytanie, czy warto używać emoji w temacie e-maila? To trzy kluczowe kwestie, które z pewnością nasuną się podczas planowania treści wiadomości.

Okazuje się, że krótkie tematy są częściej otwierane niż ich dłuższe odpowiedniki. Czasem wystarczą zaledwie dwa słowa, aby wzbudzić zainteresowanie odbiorców. Jeśli obawiasz się, że nie zmieścisz całego przekazu w krótkim temacie, resztę informacji możesz umieścić w prehederze (co to jest preheder, wyjaśnienie znajdziesz poniżej). Przyjazne i spersonalizowane podejście, takie jak użycie imienia odbiorcy oraz liczby, może dodatkowo podnieść atrakcyjność tematu.

Co do używania emoji w tematach wiadomości, warto to robić z umiarem i zgodnie z tematem. Dodatkowo, zależy to od grupy odbiorców, do której kierujesz wiadomość. W niektórych branżach stosowanie emoji może być odebrane jako mało profesjonalne.

Jeśli nadal masz wątpliwości, który temat lepiej sprawdzi się w danej sytuacji, warto przeprowadzić testy A/B. Dzięki nim można zweryfikować, który temat osiąga lepsze wyniki, co pozwoli wybrać bardziej skuteczne rozwiązanie.

Obszar above the fold

Obszar widoczny bez przewijania (above the fold) w wiadomości e-mail obejmuje to, co widzimy od razu po otwarciu maila. W tym obszarze powinny być umieszczone klarowne i prostolinijne komunikaty.

Należy upewnić się, że logo i nazwa firmy są dobrze widoczne w pierwszym widoku.

W tej części wiadomości warto unikać nadmiernego natężenia treści. Above the fold powinno być czytelne i przejrzyste dla odbiorcy, eliminując zbędne elementy, które mogłyby rozproszyć użytkownika od kluczowych informacji zawartych w newsletterze.

Ważne jest również umiejscowienie przycisku Call to Action w widocznym obszarze. Wezwania do działania powinny być proste i klarowne, na przykład "Sprawdź szczegóły!", "Dowiedz się więcej!", "Przeczytaj artykuł!" itp.

Czas wysyłki Newslettera

W kwestii czasu i daty wysyłki warto zastanowić się, czy docelowym odbiorcą są klienci indywidualni, czy może firmy. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, to godziny popołudniowe są często optymalnym czasem na wysyłkę maila. W przypadku firm, lepszym wyborem może być początek tygodnia, kiedy istnieje większa szansa na dotarcie do kluczowej osoby decyzyjnej, biorąc pod uwagę zaplanowane działania na dany tydzień.

Segementacja rynku

Segmentacja rynku to dokładne określenie, które obejmuje różne grupy klientów, uwzględniając ich zainteresowania i preferencje. Głównym celem tego procesu jest precyzyjne zrozumienie, jak bardzo konkretni klienci są zaangażowani i zainteresowani danym produktem lub usługą. Działanie to umożliwia dokładną analizę oraz określenie skutecznych strategii marketingowych.

Proces segmentacji zazwyczaj rozwija się etapowo. Na początku potencjalny klient trafia do ogólnej grupy, a następnie, na podstawie jego potrzeb i zachowań, zostaje przypisany do bardziej wyodrębnionych segmentów. Te bardziej szczegółowe grupy, reagując na konkretne działania, przynoszą większe korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa. Dzięki takiemu podejściu możemy lepiej dostosować nasze działania marketingowe i skierować je zgodnie z precyzyjnymi potrzebami poszczególnych segmentów klientów.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing