powrot do bloga
/
/
CRM
/
Jaki CRM wybrać dla firmy budowlanej ?

Jaki CRM wybrać dla firmy budowlanej ?

Hauer Mateusz LinkedIn
Jaki CRM wybrać dla firmy budowlanej ?

Zacznijmy od podstaw i zastanówmy się czym właściwie jest CRM, do czego może nam się przydać i jakie korzyści płyną z wdrożenia go w codzienne funkcjonowanie naszej firmy?

Spis treści:

Czym jest CRM ?

CRM, czyli Customer Relationship Management, to system zarządzania relacjami z klientami. Jest to strategia lub technologia wykorzystywana przez firmy do zarządzania i analizować interakcje z obecnymi i potencjalnymi klientami. Głównym celem systemu CRM jest poprawa relacji biznesowych, zwiększenie retencji klientów i wspieranie wzrostu sprzedaży. CRM umożliwia gromadzenie danych o klientach z różnych kanałów, czyli punktów kontaktu między klientem a firmą, które mogą obejmować strony internetowe, telefony, pocztę elektroniczną, marketing bezpośredni i inne. Dane te pomagają w dostarczaniu szczegółowych informacji o historii zakupów, preferencjach oraz danych kontaktowych klientów, co z kolei umożliwia lepsze dostosowanie oferty do ich potrzeb i zwiększenie efektywności obsługi.

Przeczytaj również Typy i rodzaje systemów CRM

Jaką role pełnie CRM w firmie?

System CRM (Customer Relationship Management) pełni kluczową rolę w firmie, wspierając zarządzanie relacjami z klientami na wielu poziomach. Oto główne funkcje i korzyści wynikające z wdrożenia systemu CRM w przedsiębiorstwie:

 1. Centralizacja danych klientów: CRM umożliwia gromadzenie wszystkich istotnych informacji o klientach w jednym miejscu. Dzięki temu pracownicy mają łatwy dostęp do danych takich jak kontakty, historia zakupów, preferencje i wszelkie interakcje z firmą, co pozwala na bardziej spersonalizowaną i skuteczną komunikację.
 2. Automatyzacja działań sprzedażowych i marketingowych: Systemy CRM umożliwiają automatyzację wielu procesów, takich jak kampanie e-mailowe, zarządzanie leadami i zadaniami sprzedażowymi. Automatyzacja tych procesów zwiększa efektywność pracy i pozwala zespołom skupić się na bardziej strategicznych zadaniach.
 3. Zwiększenie satysfakcji klientów: Dzięki lepszemu rozumieniu potrzeb klientów i historii ich interakcji z firmą, pracownicy mogą szybciej i efektywniej reagować na ich zapytania i problemy, co prowadzi do wzrostu satysfakcji klientów.
 4. Analiza i raportowanie: CRM dostarcza narzędzi do analizy danych, które pomagają w identyfikacji trendów zakupowych, mierzeniu efektywności kampanii marketingowych oraz monitorowaniu wyników sprzedaży. Te dane są kluczowe dla podejmowania strategicznych decyzji biznesowych.
 5. Zarządzanie relacjami: CRM wspiera budowanie długotrwałych relacji z klientami przez lepsze zrozumienie ich potrzeb i zachowań. Systemy CRM pozwalają na segmentację klientów i dostosowanie komunikacji, co zwiększa ich lojalność i wartość życiową.
 6. Wspieranie pracy zespołowej: CRM umożliwia współdzielenie informacji między różnymi działami, takimi jak sprzedaż, marketing i obsługa klienta, co poprawia współpracę i pomaga w zapewnieniu spójnej obsługi klientów.
 7. Optymalizacja procesów sprzedażowych: System CRM umożliwia monitorowanie etapów sprzedaży i zarządzanie pipeline'em sprzedażowym, co pozwala na skuteczniejsze planowanie i zwiększenie konwersji.

Wprowadzenie systemu CRM to inwestycja, która może znacznie przyczynić się do wzrostu produktywności, redukcji kosztów operacyjnych oraz zwiększenia przychodów firmy.

Dowiedz się czym jest proces sprzedaży i jakie są jego etapy

Skuteczne metody dzięki którym CRM wspomaga kontrolę nad utratą klientów - w Hauerpower pomagamy przejść ten proces dla naszych Klientów

Nasza oferta dedykowanych systemów CRM :

Jakie są zalety posiadania systemu CRM w firmie budowlanej?

Wdrażanie systemu CRM w firmie budowlanej to strategiczna decyzja, która może znacząco wpłynąć na efektywność operacyjną i zadowolenie klientów. System CRM umożliwia nie tylko centralne zarządzanie danymi o klientach, dostawcach i podwykonawcach, ale także znacznie usprawnia procesy komunikacyjne w firmie. Dostęp do kluczowych informacji staje się szybszy i łatwiejszy, co przekłada się na lepsze zarządzanie projektami i szybsze reagowanie na potrzeby rynku.

Centralne archiwum dokumentacji, które oferuje CRM, to kolejny element zwiększający efektywność pracy w branży budowlanej. Wszystkie ważne dokumenty, od umów przez rysunki techniczne po faktury, są przechowywane w jednym miejscu. Dzięki temu wszystkie zespoły mają łatwy dostęp do potrzebnych materiałów, co przyspiesza pracę i zmniejsza ryzyko błędów wynikających z braku dokumentacji.

Automatyzacja procesów to kolejny kluczowy element, który oferuje CRM. System ten może automatycznie zarządzać fakturowaniem, przypomnieniami czy aktualizacjami statusu projektów. Pozwala to oszczędzić czas i zwiększyć skuteczność działań, zwłaszcza w kontekście dużych projektów wymagających koordynacji wielu zadań jednocześnie.

CRM to także narzędzie nieocenione w zarządzaniu ofertami i przetargami. Umożliwia łatwe tworzenie, zarządzanie oraz analizowanie ofert, co jest szczególnie istotne w branży budowlanej, gdzie odpowiednie reagowanie na przetargi może decydować o uzyskaniu nowych kontraktów. Ponadto, system CRM poprawia współpracę między różnymi działami firmy, co jest niezbędne w projektach, gdzie wymagana jest ścisła współpraca różnych specjalistów.

Nie można również zapominać o wpływie systemu CRM na relacje z klientami. System ten umożliwia nie tylko efektywne zarządzanie kontaktami i historią współpracy, ale także pomaga w indywidualnym podejściu do każdego klienta. Dzięki temu firmy budowlane mogą lepiej rozumieć potrzeby swoich klientów i dostosowywać do nich swoje usługi, co w długoterminowej perspektywie przekłada się na lepszą reputację i większą lojalność klientów.

Podsumowując, wdrożenie systemu CRM w firmie budowlanej to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Od zwiększenia efektywności operacyjnej, poprzez lepsze zarządzanie projektami, aż po budowanie trwałych i satysfakcjonujących relacji z klientami. Wszystko to sprawia, że CRM jest narzędziem nieocenionym w nowoczesnym zarządzaniu firmą budowlaną.

Zobacz również:

Na co zwrócić uwagę wybierając CRM dla branży budowlanej?


Wybór systemu CRM dla branży budowlanej powinien być przemyślany i dostosowany do specyficznych potrzeb tej dziedziny. Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu CRM:

 1. Specjalizacja branżowa:Wybierz system CRM, który jest zaprojektowany z myślą o branży budowlanej lub oferuje wysoki stopień dostosowania do specyficznych potrzeb tej branży. CRM powinien umożliwiać zarządzanie projektami budowlanymi, dokumentacją techniczną oraz harmonogramami prac.
 2. Integracja z innymi narzędziami:Ważne jest, aby system CRM mógł być łatwo zintegrowany z innymi oprogramowaniami używanymi w firmie, takimi jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy księgowe czy aplikacje do zarządzania zasobami ludzkimi. Integracja zapewni płynny przepływ informacji między różnymi działami.
 3. Dostępność mobilna:Biorąc pod uwagę, że praca w branży budowlanej często odbywa się w terenie, niezbędne jest, aby system CRM był dostępny mobilnie. Dostęp do systemu z poziomu smartfonów czy tabletów umożliwi pracownikom aktualizację danych w czasie rzeczywistym, bez potrzeby powrotu do biura.
 4. Zarządzanie dokumentacją:System CRM dla branży budowlanej powinien oferować zaawansowane opcje zarządzania dokumentacją. Obejmuje to nie tylko przechowywanie wszystkich istotnych dokumentów w bezpieczny sposób, ale także łatwe wyszukiwanie i dostęp do specyfikacji technicznych, umów czy dokumentacji projektowej.
 5. Funkcjonalność raportowania i analiz:Wybierz CRM, który oferuje zaawansowane narzędzia do analizy i raportowania. Możliwość generowania szczegółowych raportów dotyczących postępów w projektach, analiza rentowności czy monitorowanie terminowości wykonania prac może znacząco wpłynąć na efektywność zarządzania.
 6. Bezpieczeństwo danych:Ze względu na wrażliwość danych przechowywanych w systemie CRM, kluczowe jest, aby wybrany system oferował solidne mechanizmy zabezpieczające dane przed nieuprawnionym dostępem, utratą danych czy atakami cybernetycznymi.
 7. Wsparcie i szkolenia:Upewnij się, że dostawca CRM oferuje kompleksowe wsparcie techniczne oraz szkolenia dla użytkowników, co jest istotne dla sprawnego wdrożenia systemu i jego efektywnego użytkowania.

Wybierając system CRM, warto również zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników z branży, co może pomóc w ocenie, jak dane rozwiązanie sprawdza się w praktyce. Przemyślany wybór systemu CRM to inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści dla każdej firmy budowlanej.

Przeczytaj również eDokumenty - elektroniczny obieg dokumentów - recenzja i testy

Jak wykorzystać systemy CRM w branży budowlanej?

Systemy CRM w branży budowlanej pełnią kluczową rolę w utrzymywaniu efektywnej komunikacji z kontrahentami, zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Efektywne zarządzanie relacjami z klientami poprawia wizerunek firmy i umożliwia łatwy dostęp do historii współprac oraz istotnych danych klientów, co wspiera zarówno sprzedaż, jak i działania marketingowe.

Monitorowanie projektów budowlanych dzięki systemom CRM pozwala na śledzenie postępów bez konieczności fizycznego obecności na placu budowy. Wszystkie kluczowe informacje są dostępne w systemie, co ułatwia zarządzanie projektem i analizę danych, dając klarowny obraz bieżącej sytuacji zarówno w firmie, jak i na budowie.

Systemy CRM są także nieocenionym narzędziem w organizacji dokumentacji firmowej. Dokumenty takie jak umowy, faktury czy sprawozdania są przechowywane w jednym miejscu, co gwarantuje łatwy dostęp i ochronę przed nieautoryzowanym dostępem, eliminując jednocześnie konieczność poszukiwania dokumentów w fizycznych archiwach.

Stałe monitorowanie realizacji projektów za pomocą systemu CRM pozwala na szybkie wykrywanie i rozwiązywanie problemów, co przekłada się na szybką reakcję na ewentualne błędy i zwiększa efektywność operacyjną firmy. Taka proaktywność jest kluczowa dla utrzymania pozytywnego wizerunku firmy.

Kompatybilność systemów CRM z innymi narzędziami i aplikacjami używanymi w firmie dodatkowo ułatwia zarządzanie relacjami z klientami oraz realizacją projektów. Wykorzystanie nowoczesnych systemów CRM przynosi firmom budowlanym znaczne korzyści, umożliwiając skuteczniejsze zarządzanie projektami i zwiększając ich konkurencyjność na rynku.

Przeczytaj również Rola systemów CRM

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing