powrot do bloga
/
/
uiux
/
Wyszukiwarka produktów ecommerce co powinna zawierać

Wyszukiwarka produktów ecommerce co powinna zawierać

Hauer Mateusz LinkedIn
Wyszukiwarka produktów ecommerce co powinna zawierać

Jak powinna wyglądać wyszukiwarka ecommerce ?

Wyszukiwarka ecommerce produktów powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym i intuicyjnym dla klienta. Najczęściej znajduje się to w prawym górnym rogu lub w środku strony startowej. Zapewnij, aby klient nie miał problemów ze znalezieniem wyszukiwarki, dbając o jej intuicyjność i użyteczność.

Wyszukiwarka ecoomerce - zobacz jak powinna wyglądać i jakie możliwości wyszukania produktu powinna zapewnić

Przed nami nowa era w dziedzinie wyszukiwarek produktów, a właściwie już jesteśmy w niej. Inteligentne wyszukiwanie staje się rzeczywistością. Google eksperymentuje z innowacyjnymi rozwiązaniami, a użytkownicy oczekują coraz bardziej precyzyjnych wyników. Jesteś właścicielem sklepu internetowego? Twoja funkcja wyszukiwarki produktów pozostawia wiele do życzenia? Nie możesz pozwolić sobie na to! Nadszedł czas, aby to zmienić.

Spis treści

Sklep i wyszukiwarka ecommerce

W sklepie internetowym sercem jest wyszukiwarka produktów. To ona napędza klienta do zakupów, umożliwia mu znalezienie poszukiwanych przedmiotów, podsuwa różne propozycje. Niemniej jednak, może również zrazić, rozczarować i skłonić użytkownika do poszukiwań w konkurencyjnych sklepach. Dlatego kluczowe jest, aby wyszukiwarka sprostała oczekiwaniom klientów, dostosowując się do ich potrzeb i pozostając aktualną. Użytkownicy szybko przystosowują się do inteligentnych rozwiązań oferowanych przez liderów branży. Jeśli wyszukiwarka jest przestarzała, a klient nie odnajduje poszukiwanych informacji tak szybko, jak by chciał, ryzykujemy utratę go na rzecz konkurencji.

Dowiedz się Jak założyć sklep internetowy

Co powinna zawierać wyszukiwarka poza standardowym polem na wpisanie frazy ?

Standardowa wyszukiwarka poza polem na wpisanie hasła może zawierać już na tym etapie możliwość personalizacji wyszukiwania.

Personalizacja może skierować z tego miejsca użytkownika do wyników które są w jego polu zainteresowania np: możemy dać możliwość wyszukania w konkretnejkategorii lub głównych filtrach jak np lokalizacji w której chcemy wyszukać frazę / np wyszukiwarka nieruchomości.

Wyszukiwarka na stronie lub sklepie zawierająca dodatkowe opcje które można wybrać przed wpisaniem słowa kluczowego

Nowoczesne podejście do tematu wyszukiwarki prezentuje poniższy widok

Jesteśmy zgodni że jest to ciekawe, designerskie podejście, które może się podobać. Innowacyjność propozycji może kusić właścicieli ecommerce oraz projektantów UX/UI, problem jaki widzimy w tym rozwiązaniu to odejście od typowych rozwiązań UX dla ecommerce do których przyzwyczajeni są użytkownicy sklepów online co może powodować problemy z obsługą tego typu innowacyjnej wyszukiwarki i generować potencjalnie straty.

Designerska wyszukiwarka z nowoczesnym rozwiązaniem UX

Polecane produkty i kategorie - sugerowanie tego co możesz wyszukać w polu wyszukiwarki

Przykładem udanego rozwiązania może być wyszukiwarka Answear, gdzie wyszukiwarka produktów znajduje się w prawym górnym rogu. Dodatkowo w formie animowanych napisów wyszukiwarka proponuje to co możesz wpisać.

Po wpisaniu hasła i kliknięciu ikony lupy uzytkownikowi pojawia się w formie rozbudowanego panel z :

 • polecanymi produktami
 • polecanymi kategoriami pasującymi do wpisanego słowa kluczowego

Zobacz również:


wyszukwarka answear z animowanymi hasłami oraz podpowiedziami

Korektor błędów w wyszukiwarce ecommerce

Sklep internetowy powinien być wyposażony w wyszukiwarkę, która świetnie radzi sobie z literówkami i błędami ortograficznymi. Liczba użytkowników popełniających tego typu błędy jest znacząca, co łatwo zauważyć analizując statystyki Analytics. Wyszukiwarka powinna być w stanie dostosować się do popularnych błędów, co jest również wspierane przez nawyki użytkowników korzystających z Google. Nawet przy błędach w pisowni, wyszukiwarka powinna proponować poprawione frazy lub informować, że prezentuje wyniki również dla poprawnie napisanej frazy. Dzięki temu użytkownik może kontynuować poszukiwania z błędem, jeśli taka jest jego intencja.

Korekcja błędów w wyszukiwarce Google
autokorekta wyszukiwarki ecommerce

Zobacz nasze usługi:

Sortowanie i filtry

Podczas projektowania lub ulepszania wyszukiwarki sklepu internetowego warto skupić się również na funkcjach filtrowania i sortowania produktów. Te funkcje okazują się niezwykle użyteczne, zwłaszcza gdy sklep oferuje szeroki asortyment, a ręczne przeszukanie wszystkich produktów byłoby bardzo czasochłonne. Przykładowo, na platformie Allegro klienci mają dostęp do różnych opcji sortowania, takich jak trafność, cena czy popularność:

Sortowanie w wyszukiwarce Allegro
sortowanie i filtry w wyszukiwarce ecommerce

Oraz funkcji filtrowania, usytuowanej w bocznym panelu na stronie:


Filtrowanie w wyszukiwarce Allegro
funkcje filtrowania w wyszukiwarkach

Funkcja autouzupełniania

Funkcja automatycznego uzupełniania to element dość oczywisty, ale niestety wiele sklepów online nie korzysta z tej możliwości. Warto wprowadzić ją na swojej platformie, ponieważ znacząco ułatwia i przyspiesza proces wyszukiwania dla klientów. Portal Allegro świetnie wykorzystuje tę funkcję:

Autouzupełnianie w wyszukiwarce

Idąc dalej można wdrożyć rozwiązanie dynamicznych podpowiedzi w konkretnych kategoriach już na etapie wprowadzania frazy

autouzupełnianie w trakcie wyszukiwania

Podpowiedz użytkownikowi gdzie może przejść w poszukiwaniu interesujących produktów lub zagadnienia na etapie wpisywania frazy

autouzupełnianie wyszukiwarki oraz propozycje gdzie użytkownik może szukać frazy

Funkcja rozpoznawania synonimów

Czy Twoja wyszukiwarka produktów jest w stanie uwzględniać synonimy? Klienci mogą używać różnych terminów do opisania poszukiwanego przedmiotu, np. golf może być określany jako pulower, a telefon jako smartfon. Sprawdź, czy Twoja wyszukiwarka potrafi rozpoznać synonimy. Jeśli tak, to świetnie! Jeżeli nie, warto by przynajmniej kierowała klienta w odpowiednie miejsce, gdzie zamiast standardowego błędu pojawi się treść, propozycja lub opcja interesująca dla użytkownika. Na przykład, gdy klient szuka laptopa w sklepie x-kom, wyszukiwarka mogłaby już na tym etapie sugerować mu, co jeszcze może go zainteresować:

Wyszukiwarka produktów w sklepie X-kom
funkcja rozpoznawania synonimów

Podobne produkty

W dzisiejszych czasach konsument oczekuje spersonalizowanej oferty dostosowanej do swoich preferencji. Kiedy jest zalogowany, niektóre platformy proponują mu produkty zgodne z jego wcześniejszymi zainteresowaniami oraz pasujące do profilu i potrzeb. Przykłady takiego podejścia można znaleźć w serwisach takich jak Amazon, Spotify czy Tidal:

Propozycje utworów w Tidal
sugerowane produkty w wyszukiwarce produktów ecommerce

Przeczytaj również:

Ostatnio wyszukiwane produkty, sugerowanie kategorii lub tagów

Wyszukiwarka, którą można się zainspirować jest to wyszukiwarka twittera. Podczas wpisywania frazy twitter proponuje możliwość przejścia do tagów lub ostatnich wpisów powiązanych z wpisywaną frazą kluczową.

ostatnio wyszukiwane hasła, propozycje tagów lub kategorii które mogą zainteresować użytkownika

Jak technicznie powinna być przygotowana wyszukiwarka ecommerce ? 

Każde wyszukiwanie zwraca wynik

Aktualnie powszechną praktyką jest unikanie sytuacji, w której użytkownik otrzymuje puste wyniki. Brak sugestii dotyczących podobnych produktów może skutkować niekorzystnym doświadczeniem użytkownika i skłonić go do opuszczenia strony.

Możemy to zauważyć, analizując podejście dwóch platform: sklephp.pl oraz mediaexpert.pl, do dbania o komfort użytkownika.

Warianty proponowane przez wyszukiwarkę w przypadku braku wyniku

Dobrze widoczne i zauważalne pole wyszukiwania

Czasami na dużych ekranach pole do wprowadzania zapytań może być trudno dostrzeżone. Dodatkowo, na urządzeniach mobilnych ikona lupy, służąca do powiększania, często jest ukrywana w menu typu "hamburger", co może negatywnie wpływać na wygodę użytkownika, zwiększając jego nakład pracy. Zadbaj o widoczność wyszukiwarki na mniejszych ekranach np. umieszczając ją pod logo w formie szerokiego paska łatwego do kliknięcia.


Modne animacje

Długotrwałe oczekiwanie na wyniki (powyżej 10 sekund) może być frustrujące dla użytkowników. Aby poprawić doświadczenie, zaleca się wykorzystanie wskaźnika postępu, który jasno informuje o czasie potrzebnym do zakończenia wyszukiwania. Dodatkowo, ciekawe animacje mogą sprawić, że czas oczekiwania stanie się bardziej przyjemny, odwracając uwagę użytkownika od trwającego procesu. Dzięki takiemu podejściu, użytkownicy z pewnością docenią starania w poprawie komfortu korzystania z aplikacji.

Zawężanie wyników na etapie wyszukiwania

W przypadku obszernego asortymentu produktowego istnieje potrzeba uwzględnienia dodatkowych kryteriów wyszukiwania.

Na przykład, na stronie dodrukarki.pl ta funkcjonalność jest skorelowana z automatycznym sortowaniem i filtrowaniem, które są aktywowane po wprowadzeniu zapytania.

Zawężanie wyników wyszukiwania wyszukiwarki ecommerce

Pokaż liczbę pasujących wyników

Przedstawienie liczby dostępnych wyników wyszukiwania pozwala użytkownikowi zdecydować, czy chce poświęcić czas na przeglądanie rezultatów. Możliwe, że warto dodatkowo zawęzić kryteria wyszukiwania, aby uzyskać bardziej precyzyjne wyniki.

Przykład wyszukiwarki z podana liczbą wyników

Unikaj obszaru scrollowania

Zastosowanie osobnego obszaru przewijania wewnątrz pola z automatycznymi sugestiami nie jest korzystnym rozwiązaniem i należy go unikać, aby uniknąć zbyt dużej liczby pozycji i utrudnień w interakcji użytkownika.

Przykład wyników wyszukiwania z obszarem przewijania

Wielkość pola ma znaczenie

Nieprawidłowe jest stosowanie zbyt krótkiego pola tekstowego, ponieważ użytkownicy mogą nadal wpisywać długie zapytania, ale tylko część tekstu będzie widoczna. Spowoduje to utrudnienia w edytowaniu i przeglądaniu pełnych zapytań. Zalecane jest, aby pole tekstowe pomieściło co najmniej 27 znaków, co pozwoli obsłużyć 90% zapytań.

Subiektywne opisy produktów

Zgodnie z badaniami, 84% sklepów internetowych nie potrafi dostosować wyników wyszukiwania do subiektywnych kategorii, takich jak "tani", "wysokiej jakości" czy "piękny".

Ważne jest, aby monitorować tego typu frazy i zapytania pojawiające się w analizie sklepu, a następnie odpowiednio tagować produkty na podstawie słów kluczowych.

Uczenie maszynowe, a sprawnie działająca wyszukiwarka


Nowoczesne wyszukiwarki, takie jak Google, są oparte na zaawansowanych algorytmach wyszukiwania, wykorzystujących technologię uczenia maszynowego (ang. machine learning). Uczenie maszynowe to dziedzina nauk wchodząca w skład sztucznej inteligencji (SI, ang. artificial intelligence, AI). Jej głównym celem jest praktyczne zastosowanie automatycznego systemu, który potrafi doskonalić się przy pomocy zgromadzonych informacji, bez konieczności dalszego programowania.

Wyszukiwarki e-commerce oparte na uczeniu maszynowym łączą słowa kluczowe z różnorodnymi danymi, takimi jak wskaźniki klikalności, konwersji, opinie klientów, zasoby reklamowe i marże. Każde wyszukiwanie przyczynia się do poprawy trafności wyników, a ten proces doskonalenia się systemu ma miejsce przy tysiącach wyszukiwań każdego dnia.

Zastosowania machine learning w e-commerce:

Optymalizacja rezultatów wyszukiwania, rozpoznawanie obrazów, analiza danych w ramach strategii marketingowej (kampanie reklamowe, retargeting, newslettery), analiza danych wspierająca proces sprzedaży (historia sprzedaży produktu, cross selling), wyszukiwanie głosowe, chatboty, wirtualni doradcy i automatyczna obsługa klienta - wprowadzanie szerszego kontekstu do fraz wpisywanych w wyszukiwarkę sklepu internetowego ma na celu zwiększenie konwersji. Obecnie obszar nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, staje się coraz bardziej powszechny. Możemy się spodziewać, że wkrótce zobaczymy także rozwinięte wykorzystanie psychologii behawioralnej w technologii machine learning. W kontekście doskonalenia wyszukiwarek z pewnością pojawią się nowości. Chociaż obecnie nie są one powszechnie stosowane, warto mieć świadomość, że zmiany wirtualnego świata będą się rozwijać w tej fascynującej dziedzinie.

Zobacz nasze realizacje ecommerce :

Projektowanie pola wyszukiwania w e-commerce

umiejscowienie wyszukiwarki na sklepie / ecommerce /


Rozpocznijmy od istotnego spostrzeżenia zawartego w artykule zatytułowanym „Mental Models For Search Are Getting Firmer”. Dotyczy ono kluczowych oczekiwań użytkowników sklepów internetowych i umiejscowienia wyszukiwarki na sklepie internetowym.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Nielsen Norman Group, projektowanie pola wyszukiwania powinno odnosić się do modeli mentalnych klientów. W kontekście wyszukiwań te modele kształtowane są głównie przez popularne wyszukiwarki, takie jak Google czy Yahoo.

Elementy składowe wyszukiwarki uległy konwencjonalizacji, a standardowo powinna zawierać:

 • pasek umożliwiający wprowadzenie słowa kluczowego,
 • przycisk „Szukaj”,
 • rozwijane listy podpowiedzi, sugestii i autouzupełniania,
 • listy najbardziej trafnych wyników wyszukiwania do danego zapytania.

Chociaż obserwuje się pewne odejścia od tej konwencji (np. zastąpienie paska ikoną lupy), wciąż jest to najbardziej powszechna, zrozumiała, akceptowalna, pożądana i lubiana forma.

Gdzie umieścić pole wyszukiwania ?

Pole wyszukiwania zazwyczaj:

 • sąsiaduje z globalną nawigacją,
 • znajduje się na górze strony, centralnie lub po prawej stronie witryny,
 • jest wyróżnione wizualnie poprzez prostokątny kształt i przycisk,
 • ma odpowiednią długość, aby pomieścić słowa kluczowe składające się z kilku wyrazów i kilkudziesięciu znaków.

Dodatkowo:

 • posiada etykietę "Szukaj" (której nie trzeba usuwać!),
 • jest stale dostępne, nie znika podczas przewijania strony,
 • umożliwia rozpoczęcie wyszukiwania poprzez kliknięcie przycisku "Wyszukaj" lub naciśnięcie klawisza Enter na klawiaturze.

Niestety, klienci w e-commerce są bardzo wymagający, a lista ich oczekiwań jest jeszcze dłuższa.


Wyszukiwarki powinny dodatkowo zapewniać:

 • możliwość prezentowania spersonalizowanych wyników, bazujących na wcześniejszych wyszukiwaniach użytkownika,
 • tolerancję na literówki,
 • zaawansowany system rekomendacji,
 • funkcję multi-searching, umożliwiającą wyszukiwanie zarówno za pomocą tekstu, jak i obrazów,
 • opcję wyszukiwania według określonych kryteriów, na przykład marki,
 • ścisłe powiązanie wyszukiwania z filtrowaniem, gdzie filtry są dostosowane do konkretnej kategorii,
 • wyróżnianie najbardziej trafnych wyników poprzez pogrubienie lub wyróżnienie,
 • strukturalne podpowiedzi, takie jak sugestie, kategorie, porady, polecenia i pomysły.


Uzyskanie tego efektu zależy w dużej mierze od kolorystyki paska.

Najłatwiejsze rozpoznanie pola wyszukiwania można osiągnąć, stosując:

 • wyróżnienie ramki pola za pomocą konkretnego koloru i pogrubienia,
 • umieszczenie pola na tle o kontrastującym kolorze.

Chociaż zauważalna jest ostatnio tendencja do subtelniejszego, bardziej transparentnego wyglądu pola wyszukiwania, z perspektywy łatwości jego identyfikacji, taki zabieg wydaje się dyskusyjny.

Warto pamiętać, że wyszukiwarka w sklepie internetowym pełni kluczową rolę dla klienta i powinna być łatwo dostępna.

Narzędzia - silniki wyszukiwarek ecommerce


Wybór odpowiedniego silnika wyszukiwania dla Twojego sklepu internetowego może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność narzędzi dostępnych na rynku. Funkcje, elastyczność i model rozliczeń różnią się znacząco, dlatego kluczowe jest znalezienie opcji, która najlepiej spełni potrzeby Twojego e-sklepu.

Jak efektywnie przygotować opisy produktów w sklepie internetowym?

Pamiętaj, że kluczowym elementem optymalizacji działania wyszukiwarki w sklepie online są starannie stworzone opisy produktów. Te dobrze przemyślane treści wpływają także na pozycjonowanie strony w Google.

Podczas tworzenia opisów produktów warto zwrócić uwagę na:

 1. Przypisanie produktu do odpowiedniej kategorii.
 2. Staranne i trafne nazywanie produktów.
 3. Utrzymywanie spójnej struktury w nazwie i opisie.
 4. Kreowanie unikalnych treści opisowych.
 5. Umiejętne umieszczanie fraz kluczowych w tekście.
 6. Zapewnienie wystarczającej długości opisu produktu.

Ważne jest również nadanie opisom produktów odpowiedniej struktury, stosowanie precyzyjnych zasad nazewnictwa i przypisywanie odpowiednich etykiet. To wszystko po to, aby usprawnić działanie wyszukiwarki i zwiększyć widoczność sklepu online.

Pytania dotyczące wyszukiwarek w sklepach internetowych

1. Dlaczego wyszukiwarka w sklepie internetowym jest tak istotna ?

Wyszukiwarka stanowi kluczowy element nawigacji dla klientów w sklepie internetowym. Umożliwia szybkie i efektywne odnajdywanie produktów, zwiększając tym samym satysfakcję klientów i konwersję.

2. Jakie są podstawowe cechy efektywnej wyszukiwarki w sklepie online ?

 • Szybkość i precyzja: Wyszukiwarka powinna generować wyniki w krótkim czasie, a jednocześnie dostarczać precyzyjne rezultaty.
 • Autouzupełnianie: Funkcja sugestii i autouzupełniania ułatwia wprowadzanie zapytań, poprawiając doświadczenie użytkownika.
 • Filtrowanie i sortowanie: Możliwość dokładnego filtrowania i sortowania wyników ułatwia klientom odnalezienie pożądanych produktów.

3. Jakie korzyści niesie personalizacja wyników wyszukiwania ?

Personalizacja wyników oparta na historii wyszukiwań klienta pozwala dostarczyć bardziej dopasowane propozycje, zwiększając szanse na zakończenie transakcji.

4. Czym różni się wyszukiwanie semantyczne od tradycyjnego ?

Wyszukiwanie semantyczne opiera się na zrozumieniu znaczenia fraz i kontekstu, co przekłada się na bardziej precyzyjne i intuicyjne wyniki w porównaniu do tradycyjnych metod opartych na słowach kluczowych.

5. Jakie są nowoczesne trendy w projektowaniu pól wyszukiwania wyszukiwarki ?

 • Minimalizm: Bardziej subtelne, przejrzyste pola wyszukiwania zyskują na popularności.
 • Integracja z autouzupełnianiem: Wsparcie dla funkcji autouzupełniania, sugestii i podpowiedzi w polu wyszukiwania.

6. Jakie wyzwania stawiają przed sklepami internetowymi puste wyniki wyszukiwania ?

Puste wyniki mogą prowadzić do frustracji klientów i zniechęcenia do zakupów. Dlatego istotne jest unikanie sytuacji, w których brak rezultatów może zniechęcić użytkowników.

7. Czy wyszukiwarki w sklepach internetowych wykorzystują sztuczną inteligencję ?

Tak, nowoczesne wyszukiwarki często wykorzystują sztuczną inteligencję, w tym uczenie maszynowe, aby doskonalić wyniki wyszukiwania i dostarczać bardziej personalizowane doświadczenie zakupowe.

8. Jak można zoptymalizować pole wyszukiwania dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych ?

Dla użytkowników mobilnych pole wyszukiwania powinno być łatwo dostępne, odpowiednio skonfigurowane pod kątem dotykowego interfejsu, i zapewniać intuicyjne doświadczenie, niezależnie od rozmiaru ekranu.

9. Czy warto inwestować w funkcje takie jak wyszukiwanie głosowe czy analiza danych w kontekście sklepów internetowych ?

Tak, funkcje takie jak wyszukiwanie głosowe i analiza danych mogą znacząco poprawić doświadczenie klienta, dostarczając bardziej zaawansowane i intuicyjne narzędzia wyszukiwania.

10. Jakie są perspektywy rozwoju wyszukiwarek w kontekście e-commerce ?

Rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, machine learning i analiza danych, zapowiada wprowadzenie bardziej zaawansowanych funkcji, zwiększając skuteczność wyszukiwania i personalizacji wyników.

Przykłady wyszukiwarki ecommerce

Przykłady wyszukiwarki produktów ecommerce od najlepszych

Zaawansowana wyszukiwarka uwzględniająca ostatnio wyszukiwane produkty

Wyszukiwarka z opcją zapamiętywania ostatnio wyszukanych lub popularnych produktów.

Bhoomika Shiyani - Dribble

Wyszukiwarka sugerująca dynamiczne pobierane podpowiedzi w zależności od wpisanych liter.

Vusi Khosa - Dribble

Przykład wyszukiwarki usług z uwzględnieniem filtrowania

Wyszukiwanie po kodzie pocztowym w celu zawężenia wyników do danego obszaru.

Rob Kirkner - Dribble

Przykład wyszukiwarki pokazującej tagi podczas wyszukiwania produktu oraz możliwość przejścia do kompletnej listy wyszukiwań w formie podstrony - CTA 'show more'.

Wyszukiwarka pokazująca wyniki z kilku kategorii: nowości, kategorie, najpopularniejsze

Duy Anh ( Edward) - Dribble

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing