Optymalizacja strony internetowej, seo przyjazne wyszukiwarce.

Optymalizując swoją stronę musimy uzmysłowić sobie że Google to tylko algorytm który wchodząc na naszą stronę nie wie kim jesteśmy oraz jaki typ działalności prowadzimy. Ideą zagadnienia SEO i optymalizacji jest pomóc Google lepiej zrozumieć naszą stronę, jej główną tematykę na której szczególnie nam zależy.  Do dyspozycji mamy szereg optymalizacyjnych technik – działań na stronie tzw. czynników  ‘onsite’.

Wpis został podzielony na dwie kategorie czynników: treść / zawartość strony oraz aspekty techniczne optymalizacji. W pierwszej kolejności zajmiemy się czynnikami jakościowymi i organizacją zawartości .

 

Cz. 1 TREŚĆ:

 

#1. TWÓRZ DLA UŻYTKOWNIKA – liczy się treść.

Zgodnie z zaleceniami / wskazówkami Google dla webmasterów nasza strona powinna być przede wszystkim przygotowana dla użytkowników, którzy wchodząc na nią powinni łatwo odnaleźć przygotowane dla nich treści. To co wiąże się z tym zagadnieniem to treści przygotowane unikatowo, po pierwsze nie kopiowane z innych stron, po drugie pisane naturalnie, ciekawie, zachęcająco, tak aby użytkownik chętnie podzielił się naszą treścią z innymi czy to wysyłając link czy umieszczając go na forum, własnym blogu etc… ( nie upychamy słów kluczowych ).

 

#2. STOSUJ ODNOŚNIKI – linkowanie wewnętrzne.

Pisząc o swojej ofercie na stronie głównej warto w treści wprowadzającej podać link do konkretnego punktu na który chcemy zwrócić uwagę używając jako słowa linkującego przedmiotu oferty, czynności, tak aby przedstawiał on temat do którego linkuje np. drewniane domy, świeża kawa, rośliny doniczkowe etc…

 

#3. PRZEJRZYSTOŚĆ TREŚCI – stosuj bloki treści, ‘bolduj’, podkreślaj, wyróżniaj.

Nikt nie lubi czytać zbyt długich treści ‘zbitych’ w jedną całość, przygotowywana treść na potrzeby strony internetowej powinna być podzielona na krótkie bloki treści opatrzone odpowiednimi nagłówkami (o czym dalej w części technicznej) poprawiające ogólną wartość graficzną wpisu jak i jego czytelność.

 

#4. ISTOTNE NAZWY I TREŚCI – jak zaznaczyć tematyczność strony ?

Ważniejsze hasła (w których możemy przemycać naturalnie odmieniane frazy kluczowe), linki, nagłówki, pozycje menu – to wszystko istotne treści pokazujące robotowi Google o czym jest strona, warto z nich nie rezygnować na korzyść lepszego wyglądu, dobrze aby były zapisane jako treść, a nie jako grafiki (opcjonalnie można użyć znacznika alt dla obrazka).

 

#5. WYRÓŻNIJ SIĘ

Pomyśl co możesz zrobić aby Twoja strona była inna (lepsza?) niż Twojej konkurencji, czym możesz pozytywnie zaskoczyć odwiedzających, dać do zrozumienia że Twoja strona to nie kolejna kopia tego co ma 90% branży.

 

#6. PISZ O NOWOŚCIACH, BLOGUJ, AKTUALIZUJ TREŚĆ.

Używaj mediów społecznościowych do dzielenia się tym co u Ciebie, wklejaj wpisy ze strony, obrazki, newsy. Gromadź publiczność. Google lubi jak dostarczasz mu treści. Staraj się utrzymywać tempo np. dwa, trzy wpisy w miesiącu, nowe produkty, aktualności, blog.

 

Cz. 2 TECHNICZNA STRONA OPTYMALIZACJI

 

#1. META TAGI – najważniejszy element optymalizacyjny.

To ten tag widoczny jest w wynikach wyszukiwania jako opis naszej strony. Powinien być skomponowany prosto, mieć jasny przekaz dla użytkownika szukającego danej usługi. Tak więc do dyspozycji mamy aż 60 znaków by pokazać Google o czym jest nasza strona ‘personalizując’ w dużej mierze jej dzięki temu jej tematyczność.  Strona główna może zawierać główne słowo kluczowe (użyte naturalnie – odmienione w przypadku), a ponieważ każda strona Twojego serwisu to inna zawartość, poruszane w niej zagadnienie należy zadbać o to aby tag ten był unikalny dla każdej z nich opisując skrótowo jej zawartość.

#1a. Drugim widocznym tagiem zaraz pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania jest opis meta description który warto wykorzystać do dwu, trzy zdaniowego opisu naszej działalności. Możemy tutaj zawrzeć (naturalnie użyte) słowo kluczowe, ciekawy opis który zainteresuje przeglądającego wyniki internautę. Należy jednak pamiętać że Google do wyliczania rankingu nie bierze tego tagu pod uwagę, pozostaje aspekt ciekawej kompozycji zachęcającej do kliknięcia.

 

#2. ZNACZNIKI H1,H6 – poprawna struktura dokumentu html.

Kolejnym narzędziem do uzyskania tematyczności dla witryny są znaczniki H1-H6, w praktyce H1-H4. Odpowiadają one również za personalizację danej podstrony dlatego w znaczniku H1 (najważniejszym, głównym ) umieszczamy tytuł dla naszej podstrony opisujący skrótowo to co zawiera. W kolejne nagłówki H2-H6 zaopatrujemy większe bloki naszej treści np. umieszczając w nich nazwę firmy, produktu, opisywanej usługi. Są to nagłówki niższego rzędu jednak równie ważne bo pomagające wyodrębnić kolejne treści podstrony. Jeżeli dodatkowo całość zaopatrzymy w odpowiedniej wielkości czcionkę, styl, kolor możemy uzyskać również ciekawe wrażenia wizualne podnoszące czytelność.

 

#3. PRZYJAZNE ADRESY URL – proste adresy, łatwe dla robota i użytkownika.

Jeżeli korzystamy z systemu CMS warto aby generował on ładne adresy – przyjazne dla użytkownika i robota w postaci np. domena.pl/o-nas, domena.pl/oferta, zamiast długiego ciągu znaków i cyfr po index.php….

 

#4. ŚCIEŻKA POWROTU – breadcrumbs aby łatwiej nawigować po stronie.

Ta mała linijka umieszczona pod głównym menu, banerem umożliwia nam odnalezienie się w każdej podstronie – nieważne jak zagmatwana była by struktura (czego nie zalecamy) zawsze szybko możemy wrócić o poziom, dwa wyżej bez potrzeby zastanawiania się jak wrócić lub klikając strzałkę wstecz.

 

#5. ZNACZNIK STRONG, KURSYWA – podkreślaj ważne rzeczy.

Warto aby zamiast popularnego znacznika bold <b></b> stosować <strong> pozwalający Google odnaleźć w treści interesujące nas słowa na które chcemy aby użytkownik również zwrócił uwagę.

 

#6. OPTYMALIZACJA GRAFIKI – opisz swoją grafikę.

Dobrze aby używać opisu dla znacznika wstawiającego grafikę na stronę <img>. Dzięki temu dodatkowo mamy możliwość pokazania Google o czym jest nasza strona mimo iż nie wie czy jest nasz obrazek, np. <img alt=”logo firmy xxx”>

 

#7. MAPA STRONY – pokaż swoją zawartość witryny.

W przypadku większych serwisów dobrze aby wszystkie podstrony serwisu zebrane były w formie mapy odnośników. Pomaga w indeksacji podstron, aby trafiły do indeksu wyszukiwarki.

 

#8. SPRAWDŹ POPRAWNOŚĆ – czy Twoja strona wyświetla się w każdej przeglądarce ?

Nasza strona powinna wyświetlać się poprawnie pod wszystkimi wiodącymi przeglądarkami – czasem zdarzą się różnice minimalne, jednak nie chcemy aby użytkownik Opery widział stronę uciętą, czy ze złym środkowaniem, a jeszcze inny korzystający z IE 7, 8 nie widział menu, miał zasłonięte treści grafiką etc…

 

#9. CZAS – nikt nie lubi długo czekać – sprawdź czy Twoi użytkownicy nie muszą.

Zadbajmy o ilość grafiki – nie przeładowujmy strony , w dzisiejszych czasach liczy się ładny, przejrzysty projekt, jednak nie musi to oznaczać kilku 1mb zdjęć na stronie, zdecydowanie lepiej jest wyważyć proporcje – skorzystać z mniejszej ilości zdjęć, zastosować powtarzalne tła, nowoczesne czcionki.

 

#10. REKLAMY – jeżeli stosujesz reklamy umieść je w mało inwazyjny sposób na stronie.

 

#11. NIE UKRYWAJ TREŚCI – to jedna z ‘czarnych technik’.

Jest jedna ważna zasada : użytkownik powinien otrzymać treści takie same co robot google.

 

 

 #SEO infografika

czyli krótkie podsumowanie zaleceń

kliknij prawym i pobierz na dysk : )

 english version

seo_wskazowki_infografika_hauerpower

Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

All author posts
41 komentarzy
Write a comment

2 × one =