Optymalizacja strony internetowej, seo przyjazne wyszukiwarce.

optymalizacja strony www seo

Optymalizując swoją stronę musimy uzmysłowić sobie że Google to tylko algorytm który wchodząc na naszą stronę nie wie kim jesteśmy oraz jaki typ działalności prowadzimy. Ideą zagadnienia SEO i optymalizacji jest pomóc Google lepiej zrozumieć naszą stronę, jej główną tematykę na której szczególnie nam zależy.  Do dyspozycji mamy szereg optymalizacyjnych technik – działań na stronie tzw. czynników  ‘onsite’.

Optymalizacja strony internetowej – jak wykonać

Wpis został podzielony na dwie kategorie czynników: treść / zawartość strony oraz aspekty techniczne optymalizacji. W pierwszej kolejności zajmiemy się czynnikami jakościowymi i organizacją zawartości.

 

Optymalizacja treści

 

Unikatowa i angażująca treść

Zgodnie z zaleceniami / wskazówkami Google dla webmasterów nasza strona powinna być przede wszystkim przygotowana dla użytkowników, którzy wchodząc na nią powinni łatwo odnaleźć przygotowane dla nich treści. To co wiąże się z tym zagadnieniem to treści przygotowane unikatowo, po pierwsze nie kopiowane z innych stron, po drugie pisane naturalnie, ciekawie, zachęcająco, tak aby użytkownik chętnie podzielił się naszą treścią z innymi czy to wysyłając link czy umieszczając go na forum, własnym blogu etc… ( nie upychamy słów kluczowych ).

 

Linkowanie w treści – wewnętrzne

Pisząc o swojej ofercie na stronie głównej warto w treści wprowadzającej podać link do konkretnego punktu na który chcemy zwrócić uwagę używając jako słowa linkującego przedmiotu oferty, czynności, tak aby przedstawiał on temat do którego linkuje np. drewniane domy, świeża kawa, rośliny doniczkowe etc…

 

Podkreślaj, używaj znaczników html

Nikt nie lubi czytać zbyt długich treści ‘zbitych’ w jedną całość, przygotowywana treść na potrzeby strony internetowej powinna być podzielona na krótkie bloki treści opatrzone odpowiednimi nagłówkami (o czym dalej w części technicznej) poprawiające ogólną wartość graficzną wpisu jak i jego czytelność.

 

Stosuj nagłówki h1-h3 oraz znacznik bold, strong

Ważniejsze hasła (w których możemy przemycać naturalnie odmieniane frazy kluczowe), linki, nagłówki, pozycje menu – to wszystko istotne treści pokazujące robotowi Google o czym jest strona, warto z nich nie rezygnować na korzyść lepszego wyglądu, dobrze aby były zapisane jako treść, a nie jako grafiki (opcjonalnie można użyć znacznika alt dla obrazka).

 

Nowoczesność strony – nowa treści i technologia

Pomyśl co możesz zrobić aby Twoja strona była inna (lepsza?) niż Twojej konkurencji, czym możesz pozytywnie zaskoczyć odwiedzających, dać do zrozumienia że Twoja strona to nie kolejna kopia tego co ma 90% branży.

 

Pisz o nowościach, aktualizuj stronę i bloga

Używaj mediów społecznościowych do dzielenia się tym co u Ciebie, wklejaj wpisy ze strony, obrazki, newsy. Gromadź publiczność. Google lubi jak dostarczasz mu treści. Staraj się utrzymywać tempo np. dwa, trzy wpisy w miesiącu, nowe produkty, aktualności, blog.

 

Techniczne SEO – optymalizacja

 

META TAGI – description, title

To ten tag widoczny jest w wynikach wyszukiwania jako opis naszej strony. Powinien być skomponowany prosto, mieć jasny przekaz dla użytkownika szukającego danej usługi. Tak więc do dyspozycji mamy aż 60 znaków by pokazać Google o czym jest nasza strona ‘personalizując’ w dużej mierze jej dzięki temu jej tematyczność.  Strona główna może zawierać główne słowo kluczowe (użyte naturalnie – odmienione w przypadku), a ponieważ każda strona Twojego serwisu to inna zawartość, poruszane w niej zagadnienie należy zadbać o to aby tag ten był unikalny dla każdej z nich opisując skrótowo jej zawartość.

#1a. Drugim widocznym tagiem zaraz pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania jest opis meta description który warto wykorzystać do dwu, trzy zdaniowego opisu naszej działalności. Możemy tutaj zawrzeć (naturalnie użyte) słowo kluczowe, ciekawy opis który zainteresuje przeglądającego wyniki internautę. Należy jednak pamiętać że Google do wyliczania rankingu nie bierze tego tagu pod uwagę, pozostaje aspekt ciekawej kompozycji zachęcającej do kliknięcia.

 

Znaczniki nagłówka H1, H6

Kolejnym narzędziem do uzyskania tematyczności dla witryny są znaczniki H1-H6, w praktyce H1-H4. Odpowiadają one również za personalizację danej podstrony dlatego w znaczniku H1 (najważniejszym, głównym ) umieszczamy tytuł dla naszej podstrony opisujący skrótowo to co zawiera. W kolejne nagłówki H2-H6 zaopatrujemy większe bloki naszej treści np. umieszczając w nich nazwę firmy, produktu, opisywanej usługi. Są to nagłówki niższego rzędu jednak równie ważne bo pomagające wyodrębnić kolejne treści podstrony. Jeżeli dodatkowo całość zaopatrzymy w odpowiedniej wielkości czcionkę, styl, kolor możemy uzyskać również ciekawe wrażenia wizualne podnoszące czytelność.

 

Przyjazne adresy url – proste adresy, łatwe dla robota i użytkownika

Jeżeli korzystamy z systemu CMS warto aby generował on ładne adresy – przyjazne dla użytkownika i robota w postaci np. domena.pl/o-nas, domena.pl/oferta, zamiast długiego ciągu znaków i cyfr po index.php….

 

Ścieżka powrotu – breadcrumbs

Ta mała linijka umieszczona pod głównym menu, banerem umożliwia nam odnalezienie się w każdej podstronie – nieważne jak zagmatwana była by struktura (czego nie zalecamy) zawsze szybko możemy wrócić o poziom, dwa wyżej bez potrzeby zastanawiania się jak wrócić lub klikając strzałkę wstecz.

 

Znacznik strong, bold – podkreślaj ważne rzeczy.

Warto aby zamiast popularnego znacznika bold <b></b> stosować <strong> pozwalający Google odnaleźć w treści interesujące nas słowa na które chcemy aby użytkownik również zwrócił uwagę.

 

Optymalizacja grafiki alt – opisz swoją grafikę.

Dobrze aby używać opisu dla znacznika wstawiającego grafikę na stronę <img>. Dzięki temu dodatkowo mamy możliwość pokazania Google o czym jest nasza strona mimo iż nie wie czy jest nasz obrazek, np. <img alt=”logo firmy xxx”>

 

Mapa strony – sitemap

W przypadku większych serwisów dobrze aby wszystkie podstrony serwisu zebrane były w formie mapy odnośników. Pomaga w indeksacji podstron, aby trafiły do indeksu wyszukiwarki.

 

Poprawność kodowania frontend – czy Twoja strona wyświetla się w każdej przeglądarce ?

Nasza strona powinna wyświetlać się poprawnie pod wszystkimi wiodącymi przeglądarkami – czasem zdarzą się różnice minimalne, jednak nie chcemy aby użytkownik Opery widział stronę uciętą, czy ze złym środkowaniem, a jeszcze inny korzystający z IE 7, 8 nie widział menu, miał zasłonięte treści grafiką etc…

 

Czas ładowania strony, time to first byte

Zadbajmy o ilość grafiki – nie przeładowujmy strony , w dzisiejszych czasach liczy się ładny, przejrzysty projekt, jednak nie musi to oznaczać kilku 1mb zdjęć na stronie, zdecydowanie lepiej jest wyważyć proporcje – skorzystać z mniejszej ilości zdjęć, zastosować powtarzalne tła, nowoczesne czcionki.

 

Reklamy – jeżeli stosujesz reklamy umieść je w mało inwazyjny sposób na stronie.

 

Ukrywanie treści na stronie – to jedna z ‘czarnych technik’.

Jest jedna ważna zasada : użytkownik powinien otrzymać treści takie same co robot google.

 

Przed każdą przebudową, aktualizacją strony np. gdy wykonujemy ją od nowa warto zastosować audyt SEO lub audyt UX by dowiedzieć się jakie są mocne i słabe punkty obecnej strony internetowej. Dobrym rozwiązaniem jest również wpięcie do strony map ciepła hotjar.com lub mouseflow.com by dowiedzieć się z jakimi problemami spotykają się użytkownicy lub jakich treści szukają, a jakie pomijają.

 

 #SEO infografika

czyli krótkie podsumowanie zaleceń

kliknij prawym i pobierz na dysk : )

 english version

optymalizacja strony internetowej seo

    Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

    All author posts
    49 komentarzy
    Write a comment

    three × 2 =