Brak aktualizacji systemu cms (wordpress) – do czego może doprowadzić zaniedbanie

Bardzo ważnym czynnikiem bezpieczeństwa dla nowo przygotowanej strony internetowej jest dbanie o jej aktualizacje. Jak dbać o aktualność systemu ? Należy co jakiś czas będąc zalogowanym w panelu administratora sprawdzać jakie komunikaty generuje nam sam system np. w systemie wordpress po zalogowaniu pojawia się monit  ‘WordPress x.xx jest dostępny’, natomiast dla wtyczek przy pozycji menu pokazuje się cyferka w czerwonym dymku symbolizująca ilość dostępnych aktualizacji.

Aktualizacja systemu wordpress – jak przeprowadzić bezpiecznie

 

bezpieczna aktualizacja wordpress

 

Skutki nieaktualnego systemu WordPress

Skutki braku aktualizacji mogą być niestety poważne.

Często luki w starszych oprogramowaniach są już na tyle znane że bardzo łatwo jest się przez nieaktualizowane dodatki / wtyczki włamać na stronę. Najczęściej efektem włamania jest usunięcie treści podstron, wirus na stronie, złośliwy kod zainstalowany w stopce, linki do stron xxx, połączony z nadmiernym linkowaniem z zagranicznych stron np. z viagrą na sztucznie wygenerowane podstrony przez hakera. Często bywa też że witryna zostaje wyłączona, a po wpisaniu jej adresu pojawia się monit o tym że dokonano włamania z informacją graficzną od hakera.

Aby przywrócić stronę do dawnego funkcjonowania można :

 • przywrócić stronę z backupu na serwerze – w tym celu najlepiej skontaktować się z administratorem serweru,
 • zatrudnić specjalistę / firmę która usunie złośliwy kod, wirusa, zmieni hasła do serwera i przywróci stronę,

 

Włamania w nieaktualnych wersjach cms

Jak dochodzi do włamań – przykład joomla i dodatek K2

Do włamań dochodzi często poprzez nieaktualny dodatek K2 na systemie joomla – skutkiem takiego włamania może być np. poniższa podstrona w serwisie o której właściciele mogą nawet nie wiedzieć. W tej opcji włamania ‘cichego’ (bez wyłączenia i zawirusowania strony) wykorzystana jest nowo utworzona podstrona hakowanej strony do umieszczenia tekstu pozycjonującego z linkiem do różnych firm – niekoniecznie autorów włamania.

 

skutki wlamania na strone www

 

Po przeprowadzonym ataku do strony nastawionym tylko na spamowanie wzrasta drastycznie liczba podstron i błędów 404, jak widać o około prawie 4000 sztucznych podstron generujących błąd 404 :

 

bledy w search console

Stan zaindeksowania strony :

indeksowanie strony w google

A tak wygląda profil linkowania do strony po wykonanym włamaniu i przeprowadzonym ataku hakera oraz linkowaniu na sztucznie stworzone podstrony :

profil linkow po ataku na strone

  Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

  All author posts
  5 komentarzy
  Write a comment

  13 + 15 =