powrot do bloga
/
/
uiux
/
Jak powinien wyglądać i być zaprojektowany formularz kontaktowy

Jak powinien wyglądać i być zaprojektowany formularz kontaktowy

Hauer Mateusz LinkedIn
Jak powinien wyglądać i być zaprojektowany formularz kontaktowy

Zobacz jak zaprojektować formularz kontaktowy ? Jak poprawić konwersję zapytań i dopasować do biznesowych potrzeb.

Kontakt z klientem to istotna część budowania relacji, która ma znaczenie nie tylko dla Twojego sukcesu finansowego, ale także dla lojalności klientów wobec Twojego sklepu. Dlatego tak istotne jest dbanie o każdy aspekt, który umożliwi użytkownikom szybki kontakt z Twoją firmą.

Mimo popularności automatycznych chatbotów, nie warto rezygnować z klasycznych formularzy kontaktowych gdyż stanowią one dodatkową możliwość komunikacji użytkowników.

Dobrze zaprojektowany formularz kontaktowy to kluczowy element który pozwoli zwiększyć liczbę zapytań nie tylko Klientów zdecydowanych ale również takich którzy mają wątpliwości, chcą dopytać o produkt lub uslugę. Formularz to potężne narzędzie, które umożliwia klientom szybkie nawiązanie kontaktu. Zobacz jak przygotować formularz który działa. Jak dopasować go do każdego etapu w procesie zakupowym Twojej grupy docelowej.

Formularz kontaktowy to miejsce kontaktu Klienta z Twoją firmą. Warto dopasować go do procesu zakupowego i miejsca w jakim jest obecnie Twój potencjalny Klient

Zastanawiasz się jak znaleźć projektanta stron internetowych z Krakowa? - przeczytaj nasz artykuł


spis treści:

O czym pamiętać projektując użyteczny formularz kontaktowy

Formularz kontaktowy to miejsce szczególne na Twojej stronie internetowej, warto zastanowić się kto i po co wchodzi na konkretną podstronę np: podstronę produktu, wpis blogowy, podstronę informacyjną i jakie może chcieć rozwiać wątpliwości, jaki może mieć problem. Wypisz potencjalne potrzeby użytkownika i staraj się dopasować pola i nagłówek formularza oraz sam tekst CTA do potrzeby Klienta.

Komunikacja CTA powinna być dostosowana do tego na czym najbardziej nam zależy, tj: treść CTA zwykle w tym miejscu to umożliwienie użytkownikowi skonsultowanie swojego problemu, dopytanie o produkt lub usługę.

CTA do zapisu na newsletter

Gdzie umieścić formularz kontaktowy na stronie ?

Czy wiesz, gdzie najlepiej umieścić formularz kontaktowy na swojej stronie? Kluczowe jest znalezienie równowagi - musi być on dobrze widoczny, ale równocześnie nie może zdominować innych istotnych elementów na stronie. Zwykle projektujemy sekcje z Call To Action kierujące do odpowiednich formularzy na podstronie lub w obrębie strony internetowej co bardzo skraca proces zakupu w przypadku użytkowników będących na etapie poznania firmy i jej produktów. W takim przypadku jeżeli użytkownik ma pytania dotyczące produktu / usługi lub chce skonsultować swój problem może w szybki sposób zostawić swoje zapytanie w dedykowanym do tego miejscu w poczuciu bezpieczeństwa że nikt jeszcze nie chce mu nic sprzedawać.

Formularz ogólny w podstronie kontakt, a może dedykowany kontakt ?

W przypadku standardowego formularza kontaktowego dla ogólnych zapytań najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie go w sekcji 'hero' w podstronie kontakt.

W przypadku jeżeli firma posiada wiele oddziałów lub potrzebujesz wydzielić różne grupy kontaktów w obrębie firmy warto rozważyć tematyczne kafle informujące w sposób czytelny o możliwościach kontaktu z odpowiednim działem.

Zorganizowanie kontaktu w odpowiednie działy

Poznaj możliwości CTA w menu - jak zaprosić użytkownika do złożenia zapytania ?

Przykłady CTA w menu. Uchylone drzwi do kontaktu z Twoją firmą

Aby umożliwić szybki kontakt użytkownika z naszą firmą warto zastosować CTA już w menu w formie zaproszenia do współpracy. Możemy zaprosić użytkownika do kontaktu z naszą firmą w formie : 

 • bezpłatnej konsultacji,
 • sprawdzenia demo produktu,
 • zamówienia niezobowiązującej wizyty w firmie,

Czy numer telefonu w CTA wystarczy ?

Częstym błędem jest umieszczenie w menu po prostu aktywnego numeru telefonu, który jest już jakąś opcją jednak nie wykorzystuje potencjału i możliwości przekazania użytkownikowi informacji.

Dowiedz się jak zaprojektować stronę internetową dedykowaną dla konkretnego biznesu i potrzeb firmy. Jakie są etapy tworzenia stron. Zapoznaj się z naszą ofertą:


Call to Action - jak nazwać to co się stanie po kliknięciu ?

Wykorzystaj krótkie, zwięzłe i przekonujące wezwanie do działania, takie jak : wyślij, zobacz ofertę, zapytaj o produkt, bezpłatna konsultacja, zamów bezpłatną próbkę etc

Stwórz call to action, który jest spójny z Twoją ofertą, stylem treści na stronie oraz pokazuje co stanie się po kliknięciu.

Upewnij się, że wezwanie jest jasne i skuteczne w zachęcaniu do przesłania wiadomości.

Dobrze dobrany tekst na przycisku może mieć duże znaczenie - według statystyk, najbardziej skuteczne emocjonalnie są frazy takie jak dowiedz się więcej, sprawdź ofertę, poznaj możliwości.

W idealnym CTA chodzi o to by pokazać co jest po drugiej stronie, co stanie się jak kliknę CTA

Nigdy nie stosuj w CTA 'poproś o ofertę'. To po prostu nie działa !

Wyeliminuj stare rozwiązania reCAPTCHA

Rozumiemy, że stawiasz na różnorodne mechanizmy zabezpieczające przed spamem, ale warto rozważyć rezygnację z starych wersji CAPTCHA, jeśli to możliwe.

Dla użytkowników jest to uciążliwe i widoczne zwłaszcza poprzez spadek liczby interakcji na stronie, kiedy muszą przepisywać ciężko czytelne znaki z obrazka, aby wysłać wiadomość.

Starsza wersja reCAPTCHA, zwłaszcza ta z nieczytelnymi napisami, jest jedną z najbardziej niechcianych form weryfikacji, co skutecznie zniechęca do skorzystania z formularza.

Zintegruj formularz kontaktowy z najnowszą wersję recaptcha v3, która automatycznie weryfikuje użytkownika i działa w tle.

Nie sugerujemy rezygnacji z ochrony przed spamem, ale zachęcamy do zastosowania innych metod. W tym kontekście reCAPTCHA bez konieczności klikania na różne obrazki może być jednym z najlepszych rozwiązań.

Ogranicz liczbę pól w formularzu zapytania

Formularz z minimalną ilością pól

Większość użytkowników szybko traci zapał do wypełniania formularzy kontaktowych jeśli są zbyt rozbudowane.

Ogranicz pola formularza do minimum. Zapytaj o istotne kwestie: imię, e-mail / numer telefonu. Pozostałe pytania obniżą konwersję - rozważ czy na pewno potrzebujesz rozdzielać imię i nazwisko na osobne pola lub pytać o budżet.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji od Klienta rozważ następujące scenariusze : 

 • podział formularza na kilka etapów - jednak przemyśl gdzie umieścić taki formularz. Nie powinien być to formularz ogólny w podstronie kontakt,
 • dodatkowe formularze podstronach produktowych, wpisach blogowych, podstronach usług które mogą być zasadnie wyposażone w więcej pytań do użytkownika
 • obietnica w zamian za wypełnienie większej ilości pól np: zostaw nam więcej informacji o sobie i odbierz e-booka,

Zadbaj o estetykę i wygląd formularza kontaktowego na Twojej stronie

Przykłady spójnych formularzy kontaktoiwych

Jak zwiększyć atrakcyjność formularza kontaktowego. To proste zaprojektuj go spójnie na każdej podstronie.

Estetyka i spójność pól w obrębie całej strony internetowej ma tu ogromne znaczenie.

Skup się na subtelnych detalach, które wyeksponują formularz. To nie tylko kwestia wyglądu, ale również funkcjonalności.

Idealny formularz kontaktowy powinien posiadać zaprojektowane i spójne wszelkie możliwe stany i powiadomienia dla użytkownika

Dla lepszej czytelności formularzy sugerujemy : 

 1. wyróżnij nazwę pola i zróżnicuj pole do wpisania treści,
 2. zdefiniuj typ buttonów tj: podstawowy i dodatkowy / np: guzik powrót lub pole select,
 3. zdefiniuj błędnie wypełnione pole oraz komunikaty błędów
 4. daj jasną informację które pole jest aktualnie wyświetlane np. poprzez jego podświetlenie,
 5. w przypadku pól wymagających opisów zastosuj dymki / tipy pojawiające się po najechaniu na ikonę informacji np: 'i',

Ważne by użytkownik wiedział które pola służą do wpisania treści, które są polami rozwijanymi, gdzie jest guzik przejścia dalej, powrotu do kroku wcześniejszego. Zdefiniuj stany i guziki podstawowe w Twoich formularzach

Nie bój się nowych trendów ale stosuj je z rozwagą, nie zawsze nowe znaczy lepsze.

W projektowaniu formularzy stosuj zasadę trzymania się reguł do których są juz przyzwyczajeniu użytkownicy

Pełnoekranowe formularze kontaktowe czy to ma sens ?

To rozwiązanie sprawia, że formularz staje się centralnym elementem strony, pozostając dobrze widocznym bez rozpraszających elementów. To doskonały sposób na skupienie uwagi użytkowników na możliwości nawiązania kontaktu jednak wymaga testów i sprawdzenia czy Twoja grupa docelowa dobrze reaguje na tą nietypową formę kontaktu.

Skuteczne formularze wykorzystują stopniowe ujawnianie informacji


Progresywne ujawnianie informacji to takie podejście, które często lubią nazywać "cebula". Kiedy mówię o tym, odnoszę się do stopniowego ujawniania treści, jak gdyby odkrywać kolejne warstwy w cebuli.

To podstawowe, ale ważne zagadnienie, polegające na stopniowym ujawnianiu informacji w logicznych etapach, a nie wszystkich naraz. Wykorzystanie tego podejścia ma istotne znaczenie przy tworzeniu formularzy.

Kluczowe jest tutaj ujawnianie tylko kilku kroków lub zadań na raz w formularzach. Dzięki temu utrzymuje się logiczną sekwencję kroków i minimalizuje ilość informacji, którą użytkownik musi przyswoić jednocześnie. To pozwala na utrzymanie wydajności i uniknięcie przeciążenia kognitywnego.

Ponieważ wszystkie pytania pojawiają się jednocześnie, całość formularza staje się dość obszerna, co może sprawić wrażenie nadmiaru danych do wypełnienia. Dodatkowo, nie zawsze jest jasne, dlaczego konieczne jest dostarczenie pewnych informacji, na przykład daty urodzenia.


Skuteczne formularze pokazują postęp


Czy zdarzyło ci się kiedyś wchodzić w proces rejestracji, a każdy krok sprawiał, że wydawało się to bez końca? Pytania po pytaniach, a ty tracisz cierpliwość, widząc, że to trwa wiecznie.

Ale wiesz, można temu zaradzić. Chodzi o coś, co pokazuje, gdzie jesteś w tym procesie - to właśnie pokazywanie postępu. To uzupełnienie progresywnego ujawniania informacji. Dzięki temu użytkownik dostaje informacje o tym, jak idzie mu w rejestracji czy wypełnianiu formularza. To nie tylko pomaga utrzymać zainteresowanie, ale też daje jasność co do tego, co się wydarzy w kolejnych minutach.

Wizualizacja progresu / postępu w formularzu krokowym /

Dowiedz się Jak znaleźć projektanta stron internetowych

Komu powierzyć projekt formularza kontaktowego czy agencja zrobi to dobrze ? 

Bez szczególnego zwrócenia uwagi na aspekt biznesowy Twoje formularze będą standardowe - takie jak wszędzie, instalowane z wtyczki Wordpress.

Typowe formularze, niedopasowane do etapu Klienta w procesie zakupowy, brak odpowiedniej komunikacji CTA oraz stosowanie komunikacyjnego 'poproś o wycenę' to walka z wiatrakami. Zwykle agencja która tworzy stronę wdraża typowe formularze dostępne w Wordpress nie zastanawiając się nad analizą biznesową ich zastosowania w różnych miejscach na Twojej stronie internetowej.

Formularz zaprojektowany przez agencje bez poznania Twojego biznesu nie będzie działał

Potrzeba wiedzy oraz poznania potrzeby Klienta na konkretnym etapie procesu zakupowego by móc zaplanować gdzie zostawić użytkownikowi możliwości kontaktu oraz jak one powinny być zaprojektowane (dopasowania pól oraz komunikacji CTA). Typowy formularz który zawiera od 4 do 6 pól zadziała ale jedynie w podstronie kontakt (o ile jest poprawnie wdrożony i nie zawiera utrudnień w postaci starszej wersji reCaptcha czy problemów z jego wysłaniem po stronie serwera).

Zobacz również:

Jak zbadać i przeanalizować sposób, w jaki użytkownicy korzystają z formularzy?


Po opracowaniu formularza, zbieraj dane o jego wydajności, korzystając z różnych narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, HotJar czy Yandex Metrica.

Google Analytics dostarcza podstawowych informacji o zaangażowaniu użytkowników, jak wyświetlenia, kliknięcia czy etapy wypełniania formularza. Jednak zaawansowane metryki dotyczące zachowania użytkowników można dokładniej przeanalizować dzięki innym narzędziom. Mapy ciepła wskazują obszary największego zainteresowania użytkowników, a raporty skupione na formularzach dostarczają informacji o czasie spędzonym na poszczególnych polach i o tym, które z nich są najczęściej opuszczane. Takie analizy pozwalają lepiej zrozumieć sposób, w jaki użytkownicy interakcjonują z formularzem i jakie elementy mogą wymagać poprawy.

Dowiedz się czym jest Google Analitycs

Analiza konwersji z formularza kontaktowego ?

Badanie efektywności formularzy kontaktowych to kluczowy proces w marketingu online. Pozwala on nam ocenić, jak dobrze formularze spełniają swoje zadanie i umożliwiają nam dostosowanie ich tak, aby generowały większą liczbę zapytań od klientów. Prostota i przejrzystość formularzy to kluczowy czynnik wpływający na ich skuteczność. Im mniej pól do wypełnienia, tym większa szansa na większą liczbę zapytań.

Lokalizacja formularza na stronie jest równie istotna. Najlepiej umieścić go na górze lub boku strony, gdzie jest on łatwo dostępny dla użytkowników. Dodatkowo, klarowne etykiety pól pomagają użytkownikom w wypełnianiu formularza.

Nie zapominajmy także o odpowiedniej weryfikacji formularzy, aby uniknąć spamu i błędnych zgłoszeń. Szybka reakcja po wysłaniu formularza także ma znaczenie. Im szybciej użytkownik otrzyma potwierdzenie wysłania formularza, tym większa szansa, że skłoni go to do pozostawienia zapytania.

Analiza konwersji formularzy kontaktowych jest niezmiernie wartościowa. Dzięki niej mamy szansę dokładnie ocenić efektywność naszych działań i wprowadzić odpowiednie modyfikacje, które zwiększą naszą skuteczność w pozyskiwaniu nowych klientów. Warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi na optymalizację formularzy, aby były one jak najbardziej efektywne dla naszych użytkowników.

Dowiedz się na czym polega metoda sortowania kart

Jak praktycznie zoptymalizować formularz kontaktowy na stronie ?


Optymalizacja formularza kontaktowego, by przyciągnąć więcej zapytań od klientów, to istotne zagadnienie dla wielu firm pragnących ułatwić komunikację z działem obsługi. Najnowsze trendy i wskazówki odnośnie formularzy podpowiadają, na co warto zwrócić uwagę.

Kluczowym aspektem jest prostota. Im mniej pól, tym większa szansa na skorzystanie z formularza. Nadmiar pól zniechęca do wypełnienia formularza, więc koncentracja na najważniejszych danych jest kluczowa.

Kolejnym istotnym elementem jest czytelność formularza. Użytkownik powinien szybko odnaleźć potrzebne pola i je wypełnić. Ważne, by formularz był zoptymalizowany także pod kątem urządzeń mobilnych, które są coraz częściej wykorzystywane do przeglądania stron.

Automatyzacja to kolejny atut. Narzędzia automatyzacji przypisują zapytania do odpowiednich działów lub pracowników, skracając czas oczekiwania na odpowiedź i poprawiając jakość obsługi klienta.

Umieszczenie formularza w widocznym miejscu na stronie, idealnie w sekcji "Kontakt", oraz wyróżnienie go graficznie, przyciąga uwagę potencjalnych klientów.

Podsumowując, kluczem do optymalizacji formularza kontaktowego jest prostota, czytelność, automatyzacja oraz odpowiednie wyróżnienie. Formularz kontaktowy to kluczowy element obsługi klienta, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią prezentację i funkcjonalność.

Dowiedz się czym są zdalne testy użyteczności strony


Co wyróżnia najlepsze formularze kontaktowe?

Przykład dobrze zoptymalizowanego formularza kontaktowego

Formularz kontaktowy stanowi kluczowy element każdej strony internetowej, umożliwiając bezpośredni kontakt użytkowników z właścicielem strony. To miejsce, gdzie mogą zgłaszać pytania, uwagi czy propozycje współpracy. Dlatego tak ważne jest, by był optymalny, przyciągając jak najwięcej zapytań od potencjalnych klientów.

Idealny formularz kontaktowy ?

O ile taki istnieje to powinien to być prosty dopasowany do intencji użytkownika i jego etapu w procesie zakupowym. Wyobrażamy sobie go jako idealnie zaprojektowany i widoczny na stronie internetowej, dający jasne informacje po co tam się znalazł i co użytkownik zyska po jego wysłaniu.

Technicznie formularz powinien być zwięzły, czytelny i łatwy w obsłudze.

Unikaj nadmiernego wydłużania go pytaniami, które nie są kluczowe. Użytkownicy poszukują szybkich i konkretnych odpowiedzi lub chcą zadawać precyzyjne pytania.

Najlepsze formularze cechuje prostota, przejrzystość i estetyka, idealnie komponując się z resztą strony. Estetyka jest tu kluczowa, zachęcając użytkowników do jego użycia. Przykładem udanego formularza jest ten na stronie Apple. Minimalistyczny, lecz czytelny, z klarownymi pytaniami, zapewnia szybkie przekazanie informacji i zwiększenie zapytań.

W projektowaniu formularza ważne jest dopasowanie go do etapu na jakim jest użytkowniki w procesie zakupowym oraz intencji i charakteru podstrony na którym się znajduje.

Warto testować różne opcje formularza tj: wygląd, liczba i opisy pól oraz umiejscowienie na stronie internetowej. Weryfikacja naszych założeń przez użytkowników daje nam zupełnie nowe pomysły i wiedzę na temat tego jak znajdują oni nasze rozwiazania i korzystają z zaprojektowanych przez nas funkcji.

Zobacz również

Jesteś gotowy na POWER ?

Potrzebujesz świeżego spojrzenia ?

Rozwiń i zaangażuj użytkowników.
Usprawnij obsługę procesów sprzedaży oraz doświadczenia Klientów.

Uwolnij z nami swój  potencjał cyfrowy
agencja digital marketing