WordPress – system cms dla każdego (opis panelu)

System wordpress w kilku prostych krokach. Zyskał wielu zwolenników głównie dzięki przejrzystemu interfejsowi panelu administracyjnego oraz prostej edycji treści (wizualny edytor, drop&down menu). W ostatnich wersjach otrzymał odświeżony / unowocześniony design, dodatkowo zapewnia przygotowanie strony zoptymalizowanej dla wyszukiwarki Google (SEO).

Panel logowania

 

Adres panelu logowania do systemu wordpress to : www.domena.pl/wp-login.php gdzie po wpisaniu loginu i hasła logujemy się do tzw. kokpitu wordpressa.

Kokpit

 

Panel administratora inaczej kokpit podzielony jest na dwie części : pionowe menu boczne w którym znajdziemy wszystkie niezbędne funkcje panelu oraz treść właściwa dla wybranej pozycji z menu bocznego.

 

 

001_witaj_w_panelu

Pionowe menu boczne

 

To przede wszystkim szybka i sprawna nawigacja w obrębie panelu – pasek z menu jest na swoim miejscu podczas przewijania całego okna, a w przypadku mniejszych monitorów zmniejszany do widoku samych ikon. Znajdziemy tutaj pozycje odpowiadające za :

 

Wpisy – w tym miejscu znajdują się główne treści strony, klikając w pozycję ‘wszystkie wpisy’ (nr 1) przechodzimy do widoku listy wszystkich wpisów (nr 2). Wpisy przypisane są do odpowiednich kategorii (obok nazwy wpisu widać nazwę kategorii – nr 3 ) np. aktualności, oferta, o firmie, kontakt. Kategorie pobierane są przez odpowiadająca im pozycje menu np. pozycja menu aktualności pobiera wpisy z kategorii aktualności, pozycja menu oferta pobiera wpisy z kategorii oferta etc… Klikając na nazwę danego wpisu / po najechaniu (nr 4)  na nazwę dostajemy możliwość jego edycji którą wzbogaca wizualny edytor graficzny. Wpis możemy dodać będąc już na liście wpisów (nr 4) lub z menu kontekstowego po najechaniu na pozycję wpisy (nr 5)

 

lista wpisow

 

Media – zarządzanie galerią gdzie po wejściu otrzymujemy listę miniatur aktualnie wgranych do sytemu których możemy używać dodając do wpisu, widgetu, do baneru na stronie (pozycja metaslider w menu bocznym). Aby dodać zdjęcia, grafiki do systemu wystarczy przeciągając z dysku zdjęcia na obszar miniatur (pojawi się niebieska apla z napisem dodaj) lub kliknąć guzik ‘dodaj nowe’. Powyższe operacje dodawania i podglądu całego folderu media można dokonać bezpośrednio z pozycji edycji wpisu – klikając guzik ‘media’.

 

media, galeria w wordpressie

przeciąganie plików, upload zdjęć

 

Strony – niezależne typy podstron dzięki których budowane są np. pojedyncze podstrony (statyczna strona główna).

 

Zarządzanie widgetami – na potrzeby indywidualnego szablonu znajdziemy tutaj dodatkowe funkcjonalności jak np. widget z submenu, newsletter, wyszukiwarka, dodatkowe pola tekstowe, stopka etc… wystarczy kliknąć na nazwę by rozwinąć dany widget.

 

widgety lista rozwiniety widget - edytor wizualny

 

Zarządzanie wtyczkami – za pomocą wtyczek rozszerzamy podstawową funkcjonalność wordpressa, w tym miejscu znajduje się lista aktualnie używanych przez daną stronę przydatnych wtyczek, z reguły podstawowymi, które są doinstalowywane to m.in :

 1. wtyczka poprawiająca optymalizację całego serwisu seo yoast,
 2. wtyczka poprawiająca edytor treści,
 3. wtyczka odpowiadająca za slider na stronie głównej (metaslider),
 4. wtyczka dla obsługi wielojęzyczności,
 5. wtyczka do backupu całego wordpressa, etc…

W późniejszym etapie użytkowania strony samodzielnie możemy rozbudowywać naszego wordpressa np. doinstalować wtyczkę (guzik ‘dodaj nową wtyczkę’) odpowiadającą za możliwość podzielenia się wpisem na facebook, g+, twitter, email, wordpress sam podpowie te najlepsze – wyświetli je jako pierwsze na liście przy czym przed zainstalowaniem zobaczyć możemy dodatkowe informacje, sprawdzić szczegóły m.in dowiedzieć się o ostatniej aktualizacji wtyczki, czy spełnia nasze oczekiwania, ilości pobrań etc…

 

006_wtyczki_lista

 

Dodatkowo doinstalowane wtyczki na potrzeby szablonu które umieszczają swój własny odnośnik / pozycję w menu np. metaslider, wtyczka seo yoast etc…

 

08_pozycje_dodatkowych_wtyczek

 

Ustawienia – tytuł witryny i opis – pojawiający się na pasku przeglądarki oraz jako tytuł w wynikach wyszukiwania Google, adres email, data, godzina.

 

007_ustawienia_wordpressa

 

 

  Mateusz - planuje i kreuje. Odpowiedzialny za cały zespół Hauerpower oraz główny kontakt z klientem. Specjalizuje się w SEO oraz UX.

  All author posts
  36 komentarzy
  Write a comment

  twenty − seven =