System wordpress w kilku prostych krokach. Zyskał wielu zwolenników głównie dzięki przejrzystemu interfejsowi panelu administracyjnego oraz prostej edycji treści (wizualny edytor, drop&down menu). W ostatnich wersjach otrzymał odświeżony / unowocześniony design, dodatkowo zapewnia przygotowanie strony zoptymalizowanej dla wyszukiwarki Google (SEO).
Panel logowania
Adres panelu logowania do systemu wordpress to : www.domena.pl/wp-login.php gdzie po wpisaniu loginu i hasła logujemy się do tzw. kokpitu wordpressa.
Kokpit
Panel administratora inaczej kokpit podzielony jest na dwie części : pionowe menu boczne w którym znajdziemy wszystkie niezbędne funkcje panelu oraz treść właściwa dla wybranej pozycji z menu bocznego.
Pionowe menu boczne
To przede wszystkim szybka i sprawna nawigacja w obrębie panelu – pasek z menu jest na swoim miejscu podczas przewijania całego okna, a w przypadku mniejszych monitorów zmniejszany do widoku samych ikon. Znajdziemy tutaj pozycje odpowiadające za :
Wpisy – w tym miejscu znajdują się główne treści strony, klikając w pozycję ‘wszystkie wpisy’ (nr 1) przechodzimy do widoku listy wszystkich wpisów (nr 2). Wpisy przypisane są do odpowiednich kategorii (obok nazwy wpisu widać nazwę kategorii – nr 3 ) np. aktualności, oferta, o firmie, kontakt. Kategorie pobierane są przez odpowiadająca im pozycje menu np. pozycja menu aktualności pobiera wpisy z kategorii aktualności, pozycja menu oferta pobiera wpisy z kategorii oferta etc… Klikając na nazwę danego wpisu / po najechaniu (nr 4) na nazwę dostajemy możliwość jego edycji którą wzbogaca wizualny edytor graficzny. Wpis możemy dodać będąc już na liście wpisów (nr 4) lub z menu kontekstowego po najechaniu na pozycję wpisy (nr 5)
Media – zarządzanie galerią gdzie po wejściu otrzymujemy listę miniatur aktualnie wgranych do sytemu których możemy używać dodając do wpisu, widgetu, do baneru na stronie (pozycja metaslider w menu bocznym). Aby dodać zdjęcia, grafiki do systemu wystarczy przeciągając z dysku zdjęcia na obszar miniatur (pojawi się niebieska apla z napisem dodaj) lub kliknąć guzik ‘dodaj nowe’. Powyższe operacje dodawania i podglądu całego folderu media można dokonać bezpośrednio z pozycji edycji wpisu – klikając guzik ‘media’.
Strony – niezależne typy podstron dzięki których budowane są np. pojedyncze podstrony (statyczna strona główna).
Zarządzanie widgetami – na potrzeby indywidualnego szablonu znajdziemy tutaj dodatkowe funkcjonalności jak np. widget z submenu, newsletter, wyszukiwarka, dodatkowe pola tekstowe, stopka etc… wystarczy kliknąć na nazwę by rozwinąć dany widget.
Zarządzanie wtyczkami – za pomocą wtyczek rozszerzamy podstawową funkcjonalność wordpressa, w tym miejscu znajduje się lista aktualnie używanych przez daną stronę przydatnych wtyczek, z reguły podstawowymi, które są doinstalowywane to m.in :
- wtyczka poprawiająca optymalizację całego serwisu seo yoast,
- wtyczka poprawiająca edytor treści,
- wtyczka odpowiadająca za slider na stronie głównej (metaslider),
- wtyczka dla obsługi wielojęzyczności,
- wtyczka do backupu całego wordpressa, etc…
W późniejszym etapie użytkowania strony samodzielnie możemy rozbudowywać naszego wordpressa np. doinstalować wtyczkę (guzik ‘dodaj nową wtyczkę’) odpowiadającą za możliwość podzielenia się wpisem na facebook, g+, twitter, email, wordpress sam podpowie te najlepsze – wyświetli je jako pierwsze na liście przy czym przed zainstalowaniem zobaczyć możemy dodatkowe informacje, sprawdzić szczegóły m.in dowiedzieć się o ostatniej aktualizacji wtyczki, czy spełnia nasze oczekiwania, ilości pobrań etc…
Dodatkowo doinstalowane wtyczki na potrzeby szablonu które umieszczają swój własny odnośnik / pozycję w menu np. metaslider, wtyczka seo yoast etc…
Ustawienia – tytuł witryny i opis – pojawiający się na pasku przeglądarki oraz jako tytuł w wynikach wyszukiwania Google, adres email, data, godzina.
10 marca, 2015, 2:02 pm
Sama używam WordPressa do prowadzenia tego bloga http://brandpro.pl/, to bardzo fajne narzędzie, z którym poradzą sobie nawet laicy.
23 czerwca, 2015, 10:17 am
Bardzo przydatny wpis.
13 listopada, 2015, 10:55 pm
Dziękujemy za przygotowanie naszych stron w WordPress: http://www.turpol.com oraz http://www.turpol-travel.com – panel faktycznie przyjazny i wygodny w użytkowaniu 🙂
16 listopada, 2015, 10:40 am
również dziękuje za możliwość współpracy,
i za wpis 🙂
15 września, 2017, 12:10 pm
Dobry poradnik, jeżeli chodzi o podstawy WordPress’a. Nie mniej jednak ma on chyba najbardziej intuicyjne menu do zarządzania treścią ze wszystkich CMS’ów.
5 grudnia, 2017, 2:05 pm
Prowadzę własnego bloga również używając wordpress i wg mnie nie ma lepszej opcji. Wpis bardzo dobry, na pewno pomoże początkującym użytkownikom 🙂
20 grudnia, 2017, 8:17 pm
Fajny poradnik wordpress. Gratuluję.
22 czerwca, 2018, 6:16 am
Świetny poradnik dla początkujących blogerów WordPress. Oby takich więcej.
9 lipca, 2018, 9:31 am
Dobry poradnik, dzięki któremu nowicjusze mogą w łatwy sposób poznać WP oraz jego podstawową edycję w panelu administracyjnym. Punkt za zrzuty ekranowe, które ułatwiają poznanie 🙂
21 sierpnia, 2018, 10:08 am
WordPress to CMS będący najłatwiejszym, najprostszym, oraz najbardziej przyjaznym dla nowego użytkownika systemem zarządzania treścią. Opanowanie zasad jego działania – nawet metodą prób i błędów – zajmuje dosłownie parę chwil, a jego niewątpliwie największym plusem jest bardzo szerokie wsparcie społeczności, korzystającej właśnie z niego na co dzień. Umieszczony przez autora wpisu poradnik ułatwia opanowanie podstaw jeszcze bardziej – dlatego dzięki wielkie za przygotowanie tak merytorycznego artykułu 🙂
1 października, 2018, 12:00 pm
Bardzo merytoryczny artykuł! Według mnie to jeden z najlepszych i przede wszystkim najłatwiejszych CMS-ów do tworzenia stron www. Jak widać, nawet nowicjusz może w szybki sposób zapoznać się z WP, a powyższe zrzuty ekranu, tym bardziej mu w tym pomogą 🙂
12 października, 2018, 4:03 pm
Dość stary wpis ale ciekawy i interesujący. Wupek dla każdego!
3 lutego, 2019, 1:50 pm
Bardzo dobry poradnik, dobrze byłoby wprowadzić aktualizację co do wersji 5.0?
7 lutego, 2019, 10:17 am
Co myślicie o Gutenbergu? Jak wam sprawdza się ten edytor? Przyznam szczerze, że przy korzystaniu z WordPressa przyzwyczaiłem się już do wprowadzania zmian przez Page Bakery 😉 Jedyny jego problem, to spora zasobożerność…
7 lutego, 2019, 10:28 am
juz na dniach wpis o tym 😉 cierpliwości
16 marca, 2019, 6:04 am
Mamy stronę także na WordPressie, dobrze zoptymalizowana z fajnym contentem, robi naprawdę niezłą robotę w SEO!
4 czerwca, 2019, 9:54 am
Czy do WordPressa powinno posiadać się jakiś dodatkowy plugin antywirusa czy wystarczy natywna ochrona?
7 czerwca, 2019, 12:48 pm
zabezpieczenia w .htaccess, wtyczka np. all in one security, zmiana strony logowania, najnowsze php i aktualizowane wp i wtyczek a tych z kolei jak najmniej to już solidne podstawy.
7 lipca, 2019, 6:41 pm
WordPress bez dwóch zdań jest dla każdego. Myślę, że wystarczy około 4-6 godzin, aby poradzić sobie z obsługą. Mówimy tu jednak o osobach, które mają jakiś dryg do obsługiwania takiego oprogramowania. Wiadomo, że osoba, która ma problemy z załozeniem konta na FB, będzie potrzebowała dużo więcej czasu, aby opanować podstawowe funkcje WordPress.
12 lipca, 2019, 7:40 am
Nasza strona również stworzona jest na WordPress. Moim zdaniem jest to najlepszy system do tworzenia wszelkiego rodzaju stron. Dodatkowo dobrze zoptymalizowaliśmy stronę, uzupełniliśmy sporą ilością wartościowej treści i to przekłada się na swoje pozycje w Google, które systematycznie rosną 🙂
6 sierpnia, 2019, 10:08 pm
WordPress to obecnie chyba najprostszy, najbardziej intuicyjny system do postawienia i zarządzania stroną. Panel nie powinien nikomu sprawić większych problemów, jedyną rzeczą, która początkowo może wprowadzić nieco zamieszania są wtyczki, które, jak piszesz: umieszczają swój własny odnośnik – ale nie rozumiem, czemu raz robią to w zakładce Wtyczki, raz w zakładce Narzędzia, a innym razem w ogóle w głównym 🙂 Ale jak się nie ma setki wtyczek to spokojnie można to ogarnąć. Pozdrawiam
17 października, 2019, 1:03 pm
WordPress jest moim zdaniem najbardziej intuicyjnym system CMS dostępnym w sieci. Na pewno warto rozwijać się w tym kierunku, gdyż WP zawsze będzie bardzo popularne.
16 lutego, 2020, 4:40 pm
Fajny wstęp dla osób zaczynających pracę z CMS WordPress.
6 marca, 2020, 7:31 pm
Prosiłbym wpis o zabezpieczeniu wordpressa przed hackerami.
12 maja, 2020, 1:05 pm
Bardzo przydatny wpis o bodajże najprostszym i najbardziej elastycznym CMS’ie jaki jest obecnie dostępny. Dzięki niezliczonej ilości wtyczek można prowadzić bloga, ale też mały sklep lub stronę z rejestracją na wizytę lekarską.
Tak jak @Marian z chęcią przeczytał bym wpis o zabezpieczenia wordpressa
22 maja, 2020, 5:51 pm
Od dłuższego czasu posiadam stronę opartą na WP. Zawsze nurtowało mnie pytanie co lepiej się pozycjonuje – strona czy wpis. Jakie są zalety i wady jednej i drugiej opcji ?
22 maja, 2020, 6:30 pm
nie ma znaczenia typ – liczy się content podstrony
27 maja, 2020, 10:03 am
Zgodzę się z poprzednikami, że WordPress to bardzo łatwy oraz intuicyjny system CMS, którego łatwo można się nauczyć. Nawet początkująca osoba, która nie miała wcześniej styczności z funkcjonowaniem tego panelu administracyjnego może już w jeden dzień nauczyć się go obsługiwać.
27 maja, 2020, 7:48 pm
A jak można zabezpieczyć się przed próbami zalogowania przez niepożądane osoby?
2 czerwca, 2020, 11:12 am
są ku temu odpowiednie zabezpieczenia – wpis o tym w przygotowaniu.
1 czerwca, 2020, 10:26 am
JA uważam że nie ma nic prostszego i szybszego do obsługi niż wordpres. 🙂
no i tez czekam na wpis o zabezpieczeniach, wczesniej tego nie uwzględniałam, ale teraz się przyda 😉
2 czerwca, 2020, 5:11 am
Hallo, hallo, czy można prosić o wpis o zabezpieczeniu wordpressa przed hackerami ?:)
2 czerwca, 2020, 11:12 am
oczywiście, kwestia czasu na opracowanie 😉
2 czerwca, 2020, 10:48 am
a czy logo można edytować w WP? widziałem opcję skalowania kiedyś, czy to dobrze przeskaluje czy lepiej użyć profesjonalnego programu? (pytam bo nie mam takiego probelmu, musiałbym to komuś zlecić)
2 czerwca, 2020, 11:10 am
zależnie jak zrobiony jest template – generalnie powinien dobrze zeskalować, aczkolwiek najlepiej używać formatu svg by osiągnąć najlepszą jakość na ekranach typu retina.
17 lipca, 2020, 9:15 am
Świetny i bardzo merytoryczny wpis! Oczywiście WordPress ma jeszcze więcej świetnych wtyczek, które usprawniają funkcjonowanie strony i prędkość ładowania. WordPress to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie dla stron ofertowych, mniej odpowiednie jednak dla sklepów internetowych z ogromnym asortymentem.