Czym jest logo ?
Logo – inaczej znak rozpoznawczy firmy, produktu, usługi. Głównym jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi odbiorcy, odróżnienie od konkurencji.
Projektowanie logo
Poznaj kilka zasad których warto przestrzegać :
1. Zadaj sobie pytanie do kogo kieruje swój przekaz, swoją firmę, produkt, zadawaj sobie pytania – staraj się odpowiedzieć prostym szkicem, odpoczywaj. Szkicuj czarno na białym lub odwrotnie.
2. Użyj maksymalnie dwóch krojów pisma, dwóch kolorów (niekiedy trzech),
3. Upraszczaj swoje pomysły – mniej znaczy więcej. Im więcej linii, kształtów, kolorów posiada Twój projekt tym bardziej utrudnia to jego odbiór i zapamiętanie.
4. Sprawdź jak wyglądają Twoje pomysły przedstawione w czarno/białych kolorach, powiększ, pomniejsz logo – zobacz czy jest czytelne gdy będzie umieszczone na wizytówce, na jasnym lub ciemnym tle.
5. Czy Twój pomysł na logo jest do zapamiętania po kilku sekundach przez odbiorcę ?
6. Nie wykorzystuj do swoich pomysłów grafik gotowych tzw. clipartów, jeżeli Twoje logo ma być oryginalne i służyć Ci na lata. Dobre logo to budowanie marki, które trwa latami, warto te decyzje przemyśleć już na początku inwestowania w branding swojej firmy.
Przykłady projektowania logotypów
Ciekawa infografika dotycząca projektowania logotypów:
https://medium.com/design-startups/8e4d7c54b0cd
13 marca, 2014, 10:12 pm
“Mniej znaczy więcej” – cały czas się tego uczę, w tworzeniu www i, ostatnio, w wymyślaniu logo właśnie. Kiedy skończę ten komentarz, zapewne owo magiczne “mniej” wyleci mi z głowy i znów bedzie “więcej”. Ten przykład pokazuje mi, jak czasem ciężko pozbyć się utartych, nabytych wyobrażeń.
Podoba mi się Twój wpis, jest właśnie taki, jakie powinno być logo – skromne i minimalistyczne – aczkolwiek wysysam z niego esencję i ide rozmyślać dalej. Nad nowym logo oczywiście. Pozdrawiam.
14 marca, 2014, 8:21 am
Najlepiej prace rozłożyć w czasie tzn. po skończeniu zająć się czymś innym, następnie powrócić do projektu – w efekcie będziesz upraszczał ile się da z każdą kolejną wizytą 🙂
20 marca, 2014, 12:23 pm
Wydaje się, że dobrym “egzaminem” dla logo jest pokazanie go osobie postronnej. Czasem taki oglądający może dostrzec coś co nam umknęło, przez wpatrywanie sie w projekt przez dłuży czas. warti wyostrzyć słuch na takie uwagi na pierwszy rzut oka. Mogą albo wskazać coś nad czym warto się jeszcze pochyić, albo upewnić nas w przekoaniu, że nasz projekt to strzał w dziesiątkę. Staramy się tak robić w codziennej pracy, a efekty można zobaczyć tutaj, zapraszamy – http://www.robiedobrze.com/studio-graficzne/projektowanie-logo/
20 marca, 2014, 12:34 pm
Oczywiście taki test pokazowy po znajomych, rodzinie, osobach nie związanych bezpośrednio z projektem może dać niespodziewane efekty w postaci zupełnie nowych wniosków co do projektu. Dzięki za wskazówki.
2 stycznia, 2015, 9:19 pm
proste i zrozumiałe spostrzeżenia, obowiązkowa podstawa
5 lutego, 2015, 1:05 pm
Super wskazówki, piszę arta o projektowaniu logo i już wiem czym sie zainspirować, na razie dość sucho mi idzie http://www.designer.pl/projektowanie-logo
26 lutego, 2015, 1:40 pm
ale swoje logo strona http://www.robiedobrze zamówiła u grafika Dusan Sevarika, to jak to jest, sobie nie umiecie zrobić, a innym chcecie projektować logo?
30 marca, 2015, 8:42 am
ciekawy wpis, dziękuję. Mam firmę informatyczną i ostatnio zacząłem się zastanawiać nad zmianą logo na takie właśnie, żeby ludzie trochę lepiej mnie kojarzyli. Spotkałem się też z takimi opiniami, że równie istotne co logo obrazkowe jest też logo dźwiękowe (http://goo.gl/He3Cbc). Czy warto by jakiś specjalny dźwięk wrzucić do mojego oprogramowania czy to raczej ma sens tylko u największych firm gigantów?
1 kwietnia, 2015, 8:25 pm
ciekawa koncepcja, dzięki za wpis 🙂 choć najbardziej skłaniał bym się do opcji w zastosowaniu u największych …
15 kwietnia, 2015, 9:33 am
Popełniłem kiedyś recenzję książki o projektowaniu logo: http://blog.xixi-studio.pl/?p=456
W skrócie: najlepsza pozycja dla początkujących i średniozaawansowanych projektantów. Wiedza, której nie ma na studiach, a która tu jest przedstawiona jako coś banalnego. Polecam jako rozszerzenie wiedzy zarysowanej w tym artykule.
10 grudnia, 2015, 8:59 am
Super materiał dla początkujących
30 stycznia, 2016, 5:38 pm
Ciekawy artykuł, bardzo dobrze napisany
13 maja, 2016, 11:37 am
Sola – to jest tak, że szewc bez butów chodzi 🙂
6 lipca, 2016, 6:52 am
Na pewno można pokusić się o spróbowanie zaprojektowania logo samemu, ale nie polecam 😉 mnie pomogła agencja *** z Warszawy. Zajęli się identyfikacją wizualną mojej firmy i nie żałuję współpracy z nimi!
11 stycznia, 2017, 1:21 pm
pomysłowa infografika
20 stycznia, 2017, 8:07 am
Pewnie, może by samemu takiego bloga złożyć na tematy związane z poligrafią.
{edit} anchor, sory nie spamujemy.
17 maja, 2018, 2:19 pm
Dobrze napisane, cieszy mnie fakt, że coraz ludzie przestali traktować logo wyłącznie jako zlepek pikseli ubranych w jakąś ładną formę.
8 marca, 2019, 11:22 am
Bardzo fajny i merytoryczny artykuł o logo. Prostota i czytelności logo to podstawowe cechy jakim powinno się charakteryzować dobry znak graficzny.
27 listopada, 2019, 1:27 pm
Zgadzam się, prostota logo, oryginalność i minimalizm to charakteryzuje dobre loga. To taka wizytówka firmy, lepiej zrobić dobre wrażenie.