Nowy trend umocnił wprowadzony przez Microsoft Windows 8, popularyzując jeszcze bardziej minimalizm graficzny tzw. metro styl – kafelki.
Czym jest nowy styl ?
Proste kształty, przestrzenie, duże nagłówki, żywe kolory to styl który określany jest mianem flat design – następca stylistyki gradientowo-lustrzanej web 2.0.
W płaskim projektowaniu nie stosujemy efektów takich jak: gradient, mocne cienie, odblaski, lustrzane odbicia, faza-płaskorzeźba etc.. a skupiamy się na połączeniach kolorów, ‘czystym’ układzie treści – często są to krótkie wydzielone bloki tekstu z dużymi nagłówkami. W stylu flat spotkać można również wykorzystywanie najnowszych rozwiązań technologicznych jak html5 / css3, efekty typu parralax polegające na zachodzeniu tła każdej sekcji na siebie – dodając różne prędkości ich przesuwu dostajemy wrażenie głębi całego układu. Finalnie cały projekt prezentuje się przejrzyście, czytelnie, a jednocześnie nie jest pozbawiony efektów.
Trend przyjął się szybko – w czasach gdy każda strona wyposażona jest w standardowy baner, kolejne strony lawinowo zaczęły powstawać w nowej stylistyce do tego stopnia rozpowszechniając styl, że znalazł on również idealne zastosowanie w technologii mobilnej – użytkownicy telefonów, tabletów są tym bardziej zadowoleni że nie pobierają zbędnych graficznych wodotrysków, a otrzymują intuicyjny interfejs z czytelną nawigacją i ujmującymi ikonami.
Sam w sobie flat design jest na pewno bardzo dobrym, a przede wszystkim przyszłościowym rozwiązaniem graficznym, należy jednak mieć na uwadze los poprzednika web 2.0, którego przesyt i wszechobecność doprowadziła do wypalenia.
Na koniec warto wspomnieć o czcionce. Odpowiednio dobrana, ciekawa czcionka potrafi zdecydowanie podnieś pierwsze wrażeniu oglądającego – flat design nie istniał by bez połączenia koloru z pismem – zastosowaniem różnej wielkości, grubości dla nagłówków, krótkich bloków tekstu wprowadzającego, opisowego lub dużych tłustych cyfr adresu czy wyliczeń etc…
Kilka przykładów :
na koniec (po kliknięciu) ciekawa strona z porównaniem – historią dwóch króli : http://flatvsrealism.com