Podstawą dzisiejszej komunikacji internetowej to praktycznie, funkcjonalnie wykonana witryna dla użytkownika. Oglądając kolejne strony internetowe obserwujemy jak każda z nich dopasowuje się – w myśl projektanta – do rozmiaru naszego okna serwując nam kolejne układy bloków w taki sposób abyśmy wszystko mieli pod ręką – tzw. tapnięciem. Pojawia się jednak pytanie: czy jest to zgodne z wytycznymi google oraz jak to technicznie najlepiej wykonać.
Ostatnio na forum google padło pytanie o skutek, a raczej konsekwencje ukrywania kolejnych bloków tekstu dla coraz to mniejszych rozdzielczości poleceniem display:none. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się że jest to istotnie ryzykowna sprawa i nawet jeżeli na chwilę obecną może być to dopuszczalne nie wiadomo jakie będzie stanowisko wyszukiwarki w przyszłości. Choć oczywistą sprawą jest, pożądanym zabiegiem usunięcie dla coraz mniejszych ekranów elementów takich jak reklamy, slider/baner, guzik wyszukiwania, newslettera etc…
Wdrożenie responsywnej strony internetowej
Bezpieczne wdrożenie responsywności.
Radzimy jak najlepsze wdrożenie wersji responsywnej serwisu – wiarygodne dopasowanie strony dla użytkownika i robota google. Wiemy że może być to trudne, dla dużych serwisów miejscami niewykonalne, stąd też z pomocą mamy nadzieje przyjdą poniższe przykłady, a prezentujemy nie tylko te najmniejsze serwisy – firmowe – gdzie problemu faktycznie nie ma.
Widoczne poniżej przykłady podzielone zostały na trzy kolumny pokazujące serwis w wersji podstawowej oraz kolejno jego odpowiedniki dla mniejszych ekranów.
(źródło zdjęcia RWD-8 Modelarz nr 1/1957)
http://www.time.com
http://www.elysee.fr
http://www.theonion.com
http://www.smashingmagazine.com
10 lipca, 2018, 10:32 am
ważne też, żeby wszystko było zgodne ze standardami W3C, można sprawdzić swoją stronę pod tym kątem.
10 lutego, 2019, 11:00 am
Po zaprojektowaniu strony www warto ją przetestować Googlowskim narzędziem https://search.google.com/test/mobile-friendly, aby mieć pewność, że witryna będzie właściwie interpretowana przez roboty wyszukiwarki Google.
17 października, 2019, 9:50 am
Strony responsywne są już koniecznością ponieważ użytkownicy przeglądają strony różnymi urządzeniami a każde cechuje się inną rozdzielczością.
20 marca, 2020, 8:28 pm
Hej.
Ciekawy blog. To prawda, że bez strony responsywnej ani rusz. A poza tym to fanie się czyta wpis sprzed 6 lat, kiedy to strony responsywne dopiero wchodziły na rynek, a dzisiaj bez nich ani rusz.
pozdrawiam
Krzysztof